Engel Skrevet 26. april 2002 #1 Skrevet 26. april 2002 Prøver igjen om det finnes noen her som har vært i Egypt. Gjerne på Nilcruise. Vil gjerne ha tipsom alt mulig, fra priser og reiseselskap til utflukter og hvordan man unngår problemer med magen mens man er der...12
Gjest Lea Skrevet 26. april 2002 #2 Skrevet 26. april 2002 Jeg har vært i Egypt. Desverre husker jeg ikke hvilket selskap vi reiste med og hva hotellet het, men jeg tror at det var Saga. Kairo er imponerende, men kaotisk. Det jeg husker (det er 7-8 år siden jeg var der) er: Unngå bare knær og skuldre (de spytter etter deg på gaten hvis du går i shorts og singlet) Gå på hotellrestauranter e.l. De lokale er håpløse da de ikke har menyer på engelsk. Taxi er billig, men bilene er gamle og skranglete. Sjåførene får betalt av butikkeiere for å stoppe i butikken med turister. Slitsomt. Det er en fordel å bo på hotell med svømmebasseng. Det er varmt og du kan jo ikke gå kledd som nevnt over. Var ikke på Nilcruise, men har hørt at det er en opplevelse. Jeg anbefaler også å gå på museer og sånt. Pyramidene er et must! God tur!
Gjest gurimalla Skrevet 26. april 2002 #3 Skrevet 26. april 2002 Det er mye spennende å se i Egypt. Jeg reiste rundt i Egypt for et par år siden. Jeg vil først og fremst anbefale å ikke reise når det er på det varmeste i juli og august. Det regner veldig lite i Egypt så man behøver ikke være redd for at ferien skal bli ødelagt av regnvær (da har man sinnsykt uflaks). Jeg var ikke på Nilcruise selv, men skulle gjerne ha reist en tur, tror det er kjempefint. Vi snakket med noen som hadde vært med en cruisebåt i tre dager og de var kjempefornøyde. Jeg synes Kairo er et must når man er i Egypt, det er jo her de store pyramidene er. Det var også ganske gøy å gå rundt i gatene å se på folk. Ja, man må kle seg skikkelig (derfor ikke reis i den varmeste perioden). Vi hadde en guide som tok oss rundt til de forskjellige severdighetene i byen, vi leide han for to dager (vi var to personer), det var ikke dyrt. Synes det var bedre enn store bussturer. Problemet i Egypt er at alle skal selge deg noe hele tiden, dette gjelder også sjåføren, så her gjelder det å være bestemt. NEI, vi skal ikke til en papyrusfabrikk, NEI vi skal ikke handle i den butikken osv. Man skal selvfølgelig være høflig. Luxor var en kjempeby å være i, her gjelder også det som er nevnt over her; bo på hotell med svømmebasseng. Ellers var vi i Sharm-el-sheik, litt for turistpreget egentlig, men vi hadde noen deilige dager på stranden og fikk dykket i rødehavet. Det er jo så fint å dykke der, så hvis du ikke har dykkerlappen kan dette absolutt være stedet å ta den (litt dyrt kanskje). Til slutt vil jeg si at jeg ble dårlig av maten den siste dagen, selv om vi hadde vært forsiktige. Hvis man tar de alminnelige forhåndsregler så kan man ikke gjøre annet enn å håpe på det beste. Man bør iallefall ikke la være å dra fordi man er redd for å bli dårlig.
maiaa Skrevet 28. april 2002 #4 Skrevet 28. april 2002 Hei! Jeg var i Egypt i mars i 2000, nærmere bestemt Hurghada. Jeg reiste med Star Tour, og bodde på Hotel Magawish. Det var kjempebra! Hotellområdet er som en liten landsby med små "hytter" som man bor i. Det er en egen strand der og mange restauranter. Vi spiste stort sett på hotellet, og unngikk å få problemer med magen. (Heldigvis!) I tillegg dro vi på en tre-dagers tur til Kairo og to-dager til Luxor, arrangert av Star Tour. Man må opp tidlig og kjøre buss lenge, men det er verdt det! Guiden vår var utrolig flink, og hotellene var av veldig god standard. Dessuten anbefalte de gode restauranter der vi var (til de måltidene som var inkludert). I Luxor var vi på en Nilcruise som varte i fire timer. Det var det jeg synes var det mest kjedelige i løpet av turen... Men hver sin smak! Vi dro som sagt i mars, og det er helt på slutten av sesongen, noe vi merket på temperaturen. Det var opp i 46 grader! Klimaet er så tørt at en egentlig ikke merker at det er så varmt, ettersom svetten fordamper med en gang. Drikk mye vann!!! Hurghada var på den tiden ikke så turistpreget som Sharm El Sheik, men det kan ha forandret seg. Uansett er det et godt utgangspunkt for å kombinere badeferie med opplevelse! Som det ble sagt i et annet innlegg, vær bestemt! "Bakshish", som da betyr driks, lærer du fort! "Alle" skal ha driks, selv om de bare åpner en dør for deg. Allerede på flyplassen var det noen som tok koffertene fra oss og bar dem ti meter, stoppet, og skulle ha penger! Det kan bli ubehagelig, men en venner seg til det. Ikke se noen i øynene på markedene dersom du ikke har tenkt å kjøpe noe, ellers kan du bli stående en stund! Og ikke glem å prute!!! Alt i alt var det en kjempespennende tur, og jeg anbefaler alle å dra!
Engel Skrevet 28. april 2002 Forfatter #5 Skrevet 28. april 2002 Hei! Takk for fine tips! Ble bare litt forvirret... Vi har som sagt tenkt på Nilcruise, eller kominasjon en uke cruise+ en uke i land, dette for å få sett mest mulig. (Severdighetene ligger jo tett langs Nilen). Men cruisene ser bare ut til å bli arrangert om sommeren (Mai-september), faktsik er det få selskaper som har turer til Egypt på vinteren. Og nå blir vi frarådet å reise på sommeren?? Skjønner at det blir varmt i juli og august, tenkte derfor på å reise i juni. Men er det veldig varmt da også?12
froskeprinsesse Skrevet 29. april 2002 #6 Skrevet 29. april 2002 Reiste til Egypt i juli 2001, og det var 50 grader den dagen vi landet i Luxor...!! Tilbragte de første fire dagene der og hadde det kjempe fint, men jeg er glad jeg ikke reiste alene eller sammen med venninner. Det er "kjekt" å ha med seg en mann!!! Så satte vi kursen for Nilen og cruise der i tre dager! Hadde det helt fantastisk! Den siste uken tilbrakte vi i Sharm-el-Sheikh, som er bygd opp for turister, noe jeg ikke liker så alt for godt! Det var likevel deilig, siden den første uka hadde vært full av opplevelser, sightseeing osv.! Egypt er spesiellt land, og er du jente med langt blondt hår og lange bein, og sansen for kort korte skjørt, bør man revurdere måten å kle seg på! Det skulle nemlig ikke jeg gjøre.. men det tok meg ca. to timer før jeg måtte tilbake til hotellet for å skifte!
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå