Dine Skrevet 14. januar 2010 #1 Skrevet 14. januar 2010 Hei. Jeg er i en jobbsøkeprosess og i mitt siste intervju ble jeg fortalt at vedkommende som gikk videre fra annengangsintervju da skulle prøvejobbe et par dager uten lønn. Er dette normalt? Kan jeg, som jobbsøker, kreve å få betalt for disse arbeidsdagene? Forstår at man evt starter med prøvelønn (lavere lønn i starten for å så gå opp i lønn ved ansettelse). Stusset veldig på dette og lurte på om noen har noen gode forslag til nettsider jeg kan se på e.l. for å finne mer ut om "gratis arbeidskraft". Dette er forøvrig snakk om et 1årig vikariat, ingen fast ansettelse. Takk
Gjest Gjest_Siri_* Skrevet 14. januar 2010 #2 Skrevet 14. januar 2010 Det har jeg bare opplevd på svartarbeidsteder i Syden. Fikk to måltider per dag og fri tilgang til drikke på et sted.. På de andre stedene, ett måltid per dag og fri tilgang på vann og redusert pris på annen drikke. Tiden uten lønn varte som regel ikke mer enn en dag, på det verste tre dager. Sånne tilstander i Norge høres vanvittig ut spør du meg, men er sjangsen stor for å få jobb, ville jeg prøvd!
toth Skrevet 14. januar 2010 #3 Skrevet 14. januar 2010 Hei. Jeg er i en jobbsøkeprosess og i mitt siste intervju ble jeg fortalt at vedkommende som gikk videre fra annengangsintervju da skulle prøvejobbe et par dager uten lønn. Er dette normalt? Kan jeg, som jobbsøker, kreve å få betalt for disse arbeidsdagene? Forstår at man evt starter med prøvelønn (lavere lønn i starten for å så gå opp i lønn ved ansettelse). Stusset veldig på dette og lurte på om noen har noen gode forslag til nettsider jeg kan se på e.l. for å finne mer ut om "gratis arbeidskraft". Dette er forøvrig snakk om et 1årig vikariat, ingen fast ansettelse. Takk Vel etter 6 måneder som vikar har du vel uansett krav på fast ansettelse. Om du skal jobbe gratis de to dagene eller ikke må du finne ut av selv, men om du har dagpenger fra før av så er det jo bare å ta en telefon til nav så ordner det seg sikkert med at du får avtalt at nav betaler lønnen din de dagene. Om du derimot allerede er i jobb og du må ta fri i to dager fra den andre jobben for å jobbe gratis her så blir det ganske så feil og du må si i fra til arbeidsgiver. Det at du ikke lar deg overkjøre og tør å sette krav er jo faktisk en attraktiv egenskap i forhold til deg som arbeidstaker og person 1
Gjest Coarvi Skrevet 14. januar 2010 #4 Skrevet 14. januar 2010 Det er ikke lov, det er hvertfall sikkert. Så er spørsmålet hvor intr. du er i jobben, og om du er villig til å jobbe en plass som ikke helt bryr seg om lover og regler?
Gjest Gjest Skrevet 14. januar 2010 #5 Skrevet 14. januar 2010 Hei. Jeg er i en jobbsøkeprosess og i mitt siste intervju ble jeg fortalt at vedkommende som gikk videre fra annengangsintervju da skulle prøvejobbe et par dager uten lønn. Er dette normalt? Kan jeg, som jobbsøker, kreve å få betalt for disse arbeidsdagene? Forstår at man evt starter med prøvelønn (lavere lønn i starten for å så gå opp i lønn ved ansettelse). Stusset veldig på dette og lurte på om noen har noen gode forslag til nettsider jeg kan se på e.l. for å finne mer ut om "gratis arbeidskraft". Dette er forøvrig snakk om et 1årig vikariat, ingen fast ansettelse. Takk nei, dette er ulovlig. Du skal ha bet,og skatte av det. opplæringsdager skal alltid betales. Du er ansatt i bedriften,samme hva de kaller der. Når de tar så lertt på slik eting,så er det ikke noe firma å satse på, Useriød...antagelig er det mye snusk der.
toth Skrevet 15. januar 2010 #6 Skrevet 15. januar 2010 (endret) Det er ikke lov, det er hvertfall sikkert. Så er spørsmålet hvor intr. du er i jobben, og om du er villig til å jobbe en plass som ikke helt bryr seg om lover og regler? Det er ulovlig? Hva med opplæring som skjer i arbeidstiden? Endret 15. januar 2010 av toth
Gjest Coarvi Skrevet 15. januar 2010 #7 Skrevet 15. januar 2010 Det er ulovlig? Hva med opplæring som skjer i arbeidstiden? Ja, hva med det? Man skal ha betalt for å jobbe, opplæring eller ei.
Anglofil Skrevet 15. januar 2010 #8 Skrevet 15. januar 2010 Det er ulovlig? Hva med opplæring som skjer i arbeidstiden? Det får man da betalt for? Ihvertfall i alle jobber jeg har hatt. Mvh Yvonne
Gjest Iah Skrevet 15. januar 2010 #9 Skrevet 15. januar 2010 Alltid fått betalt for opplærings/prøvevakter. Noe annet hadde heller ikke vært aktuelt.
Gjest Iah Skrevet 15. januar 2010 #10 Skrevet 15. januar 2010 Vel etter 6 måneder som vikar har du vel uansett krav på fast ansettelse. Dette har jeg aldri hørt om før og synes det høres veldig merkelig ut, har du link til noe som bekrefter dette?
Glitnir Skrevet 15. januar 2010 #11 Skrevet 15. januar 2010 Vel etter 6 måneder som vikar har du vel uansett krav på fast ansettelse. Dette er ikke korrekt. Den eneste tidsangivelsen i slike tilfeller er fire år, hvoretter du uansett vil har rett på fast ansettelse, jfr. aml. § 14-9 femte ledd. Dette forutsetter at den midlertidige ansettelsen er lovlig, jfr. § 14-9 første ledd. Er den ikke det, vil du regnes for å ha fast ansettelse fra første dag. TS: Du skal uansett har betalt for opplæring.
Dine Skrevet 15. januar 2010 Forfatter #12 Skrevet 15. januar 2010 Takk for svar alle sammen. Det er ikke snakk om selve opplæringstiden, den vil jeg nok få betalt for dersom jeg skulle blitt ansatt i dette vikariatet. Det er en "test-periode" hvor de skal sjekke etter to dagers ulønnet arbeid, om jeg vil få vikariatet eller ikke. Dette er en tilsynelatende seriøs og velkjent bedrift på østlandet, så skulle ikke tro de snek seg unna lover og regler. - Spørsmålet mitt er om dette er lov eller om jeg har krav på betaling? Jeg har en nåværende jobb og må nok i såfall ta meg fri på denne jobben for å jobbe det andre stedet. Jeg er ikke interessert i å jobbe gratis for å få et vikariat et sted som trolig kommer til å utnytte meg fremover.. Så valget er på en måte tatt egentlig, men jeg vil fortsatt vite litt ang lover og regler ift spørsmålet ovenfor. Takk
toth Skrevet 15. januar 2010 #13 Skrevet 15. januar 2010 Ja, hva med det? Man skal ha betalt for å jobbe, opplæring eller ei. Men spørsmålet er det samme, er det useriøst å ikke betale folk under opplæring eller er det ulovlig i følge loven?
Christiane_W Skrevet 15. januar 2010 #14 Skrevet 15. januar 2010 Takk for svar alle sammen. Det er ikke snakk om selve opplæringstiden, den vil jeg nok få betalt for dersom jeg skulle blitt ansatt i dette vikariatet. Det er en "test-periode" hvor de skal sjekke etter to dagers ulønnet arbeid, om jeg vil få vikariatet eller ikke. Dette er en tilsynelatende seriøs og velkjent bedrift på østlandet, så skulle ikke tro de snek seg unna lover og regler. - Spørsmålet mitt er om dette er lov eller om jeg har krav på betaling? Jeg har en nåværende jobb og må nok i såfall ta meg fri på denne jobben for å jobbe det andre stedet. Jeg er ikke interessert i å jobbe gratis for å få et vikariat et sted som trolig kommer til å utnytte meg fremover.. Så valget er på en måte tatt egentlig, men jeg vil fortsatt vite litt ang lover og regler ift spørsmålet ovenfor. Takk Hvorvidt det er lov vet jeg ikke, men noen bekjente av meg som studerer i Oslo søkte jobber i "high-class" klesbutikker på vestkanten og et par av dem fikk beskjed om at de måtte "prøvejobbe" noen timer for å se om de var rett person til jobben. Virket for meg som det var en form for audition der de mest aktuelle kandidatene måtte jobbe noen timer.
Gjest Coarvi Skrevet 15. januar 2010 #15 Skrevet 15. januar 2010 Men spørsmålet er det samme, er det useriøst å ikke betale folk under opplæring eller er det ulovlig i følge loven? Det er ULOVLIG ja.
Kjetil S. Skrevet 15. januar 2010 #16 Skrevet 15. januar 2010 Jeg hadde jobbet gratis i ny jobb dersom jeg ikke hadde hatt en annen jobb allerede. Det kunne ha vært både dersom jeg hadde hatt mye erfaring jeg ville ha vist frem, eller dersom jeg ville ha vist at jeg taklet jobben godt. Og 2-4 uker maksimalt, men med den betingelsen at jeg ville bli etterbetalt etter avtalt lønn dersom de ville ha beholdt meg. Ikke helt etter lover og regler, men i alle fall til begge parter sin fordel dersom det ville ha endt opp i en arbeidskontrakt. Et tilsynelatende useriøst opplegg hadde jeg holdt meg langt unna!
Troyamin Skrevet 15. januar 2010 #17 Skrevet 15. januar 2010 Sjekk ut lo Står ikke svaret der, kan du jo kontakte dem og høre?
Dine Skrevet 19. januar 2010 Forfatter #18 Skrevet 19. januar 2010 Har nå takket nei til annengangs intervju. Har en annen jobb som jeg må ta masse fri fra for å gå på annengangsintervju hos bedriften + hele dager som går bort ved å jobbe gratis hos dem. Synes dette er helt feil og jeg ønsker ikke å jobbe gratis for noen. Hadde jeg ikke allerede hatt en jobb hadde det ikke vært noe å tape, så da hadde jeg trolig prøvd. Ble ikke noe klokere på LO's side, men takk for linken. Forhåpentligvis blir ikke dette en aktuell problemstilling ved neste jobb.
Gjest Gjest Skrevet 20. januar 2010 #19 Skrevet 20. januar 2010 Det er ULOVLIG ja. Jeg skjønner ikke hvorfor dette skal være ulovlig??? Vi har ikke noen minstelønn i Norge, og det er da fullt lovlig å jobbe gratis enten for arbeidsgiver eller for en frivillig organisasjon. Hvis bedriften følger tariff er nok gratisjobbingen i strid med dette. På en måte skjønner jeg arbeidsgiver med tanke på at de ønsker å se jobbøkeren i aksjon. Det er jo rent sjansespill å ansette folk, man vet jo ikke hva man har fått før etter en god stund. På den annen side mister de nok mange jobbsøkere ved å be dem jobbe gratis. Og de mister typisk jobbsøkere som allerede er i jobb som må ta seg fri fra nåværende jobb for å komme og prøvejobbe. Og ofte er det jo nettopp de som allerede er i jobb som kanskje er de mest attraktive til å ansettes, så alt i alt tjenere nok kanskje ikke arbeidsgiver noe på denne praksisen.
Gjest Gjest Skrevet 20. januar 2010 #20 Skrevet 20. januar 2010 I vårt selskap skal overtid avtales. I praksis er det "vanskelig" å si i fra hver gang man har noe ekstra som fører til overtid, så man gjør det gratis.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå