Gjest sako Skrevet 6. januar 2010 #1 Skrevet 6. januar 2010 Hei. Jeg har en to åring i barnehagen. Hun går i storebarn avdelingen (3-5år). I dette kulden så er de ute, tom vann i vannflasken var halvfyst når vi hentet henne igår. Er det noen lover/forskrifetr som sier noe om inntil hvor mange kuldegrader barnehage barn kan være ute ? Synes at det er helt på trynet at de er ute i -15. PS. Vi bor i Oslo.
MarianneE Skrevet 6. januar 2010 #2 Skrevet 6. januar 2010 I "min" barnehage har de ikke barna ute når det er -10 eller lavere tempratur. Det er fordi for kald luft kan påvirke respirasjonssystemet til så små barn. Det er og retningslinjene som ble fuøgt da jeg jobbet i bg selv. Det der ville jeg tatt opp med styrer. Jeg hadde ikke syntes det var greit.
Gjest Gjest Skrevet 6. januar 2010 #3 Skrevet 6. januar 2010 Skal man inn ved 10 minus så hadde det blitt lite utetid på barna i deler av landet... Sitter barna på Svalbard inne hele vinteren eller? Det blir mye innetid, for der er vinteren laaaaang. Jeg skjønner det når det er snakk om barn med astma og lignende, men for de andre må det da kunne gå an å finne andre løsninger?
Gjest Gjest Skrevet 6. januar 2010 #4 Skrevet 6. januar 2010 Det blir advart mot å la små barn være utendørs lenge i under minus ti. Er luftkvaliteten fuktig, blir det verre og samme om det blåser. http://www.nrk.no/programmer/tv/puls/1.6931674
Gjest Gjest Skrevet 6. januar 2010 #5 Skrevet 6. januar 2010 Skal man inn ved 10 minus så hadde det blitt lite utetid på barna i deler av landet... Sitter barna på Svalbard inne hele vinteren eller? Det blir mye innetid, for der er vinteren laaaaang. Jeg skjønner det når det er snakk om barn med astma og lignende, men for de andre må det da kunne gå an å finne andre løsninger? På Svalbard har de lang erfaring med kulde og benytter klær og sko som vanligvis ikke blir brukt f.eks. i Oslo.
Eve Luna Skrevet 6. januar 2010 #6 Skrevet 6. januar 2010 I vår barnehage sa de at der regler på i hvor mange minus grader barna kan være ute. Slik at de siste ukene så har alle barn vært inne hele dagen i vår barnehage. Og vi bor også i Oslo. Jeg vet ikke hva regelen er eller hvor man finner det.
Gjest Gjest Skrevet 6. januar 2010 #7 Skrevet 6. januar 2010 I banrehagen sønnen min gikk i Trondheim hadde de en uteuke på vinteren, da var de (3-5 åringer) ute oppe i marka hele dagen (doen var en bøtte i et telt). Det var knall vær - dvs det var -20 da vi leverte dem i skogen på morgenen og - 10 - 5 når vi hentet dem. Det var ingen som klagde på at det var kaldt!!! Dette er vel 3-4 år siden nå. Det er bare snakk om å kle på ungene så går det helt bra.
Gjest Gjest_Tuppelura_* Skrevet 6. januar 2010 #8 Skrevet 6. januar 2010 I banrehagen sønnen min gikk i Trondheim hadde de en uteuke på vinteren, da var de (3-5 åringer) ute oppe i marka hele dagen (doen var en bøtte i et telt). Det var knall vær - dvs det var -20 da vi leverte dem i skogen på morgenen og - 10 - 5 når vi hentet dem. Det var ingen som klagde på at det var kaldt!!! Dette er vel 3-4 år siden nå. Det er bare snakk om å kle på ungene så går det helt bra. Jeg er i utgangspunktet enig med deg, men det er ikke alltid så lett å gjennomføre. Gjennom høsten har jeg prøvd å finne votter og lue til jenta mi som er varme nok. Hun er liten for alderen og må ha str. ett år. Det er ikke hverken votter eller lue å oppdrive i denne størrelsen som er varme nok engang til -10 (og nå er det -25 her, sentrale Østlandet). Jeg har prøvd mange forskjellige, ingen holder. Så ungen er inne...
Gjest Gjest Skrevet 6. januar 2010 #9 Skrevet 6. januar 2010 Alle som gikk i studenbarnehagen i trondheim dengang klarte å gjennomføre det i allefall, tror det har mye med mentaliteten til de ansatte i barnehagen og foreldrene å gjøre. Studenforeldre er vel kanskje mer åpene for at ting er mulig enn andre? Ikke vet jeg, men merket i allefall at holdningene til det meste er ganske mye mer skeptisk i de "vanlige" barnehagene vi har vært borte i. Og -25 er kaldere enn -20 Og det finnes sikker de som ikke tåler å være ute i så kaldt vær, men det er vel et få tall etter min erfaring ( har personlig ikke møtt noen som ikke har banra ute pga kulde) ...vi bor foresten på østlandet nå
Gjest Verdande i.i. Skrevet 6. januar 2010 #10 Skrevet 6. januar 2010 Gjennom høsten har jeg prøvd å finne votter og lue til jenta mi som er varme nok. Hun er liten for alderen og må ha str. ett år. Det er ikke hverken votter eller lue å oppdrive i denne størrelsen som er varme nok engang til -10 (og nå er det -25 her, sentrale Østlandet). Jeg har prøvd mange forskjellige, ingen holder. Så ungen er inne... Nøstebarn har supre ullfleeceluer også i mindre størrelser, se her. Sønnen min er 17 måneder, og holder seg god og varm på hodet med denne lua. Om du ikke synes ullfleecelua er varm nok alene, går det jo an å ha en tynn finlandshette i ull under. Doble, tovede ullvotter (gjerne i alpakka, som er varmere enn saueull), eventuelt med vindvott utenpå, holder som regel små hender varme.
Sissan Skrevet 6. januar 2010 #11 Skrevet 6. januar 2010 Tviler på at 2-åringer er ute i timesvis i 20 blå på Svalbard.... Det er ikke slik at det er et vinterparadis der alle er ute hele tiden og leker i snøen, og lunger tåler ikke bedre kald luft der enn her. Størst er forskjellen på innlandsklima og kystklima. 20 minus i innlandet er ikke så ille som 20 minus i strandkanten, for den fuktige luften gjør det tøffere for kroppen å være utendørs.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå