Gjest Ikke akkurat på børsen Skrevet 9. desember 2009 #1 Skrevet 9. desember 2009 Hei! Har lyst til å kjøpe aksjer i Hurtigruten, noen som vet hvordan jeg skal/bør/må gå frem? Takker for svar!
Gjest Gjest Skrevet 9. desember 2009 #2 Skrevet 9. desember 2009 Jeg tror du må skaffe deg en verdipapirkonto/VPS-konto, hør med banken din om de kan ordne det for deg, eller kanskje du kan opprette en slik konto selv i nettbanken. Derfra er det lett å kjøpe aksjer, enten via nett eller pr telefon.
Cata Skrevet 9. desember 2009 #3 Skrevet 9. desember 2009 Du kan helt sikkert kjøpe aksjer via banken din hvis du kontakter dem. Ellers har de fleste banker aksjesalg via nettbank. Det du da gjør er å kontakte banken og be om å få tilgang til aksjetjenesten via din nettbank. Der registrerer du den kontoen du skal ta penger fra når du kjøper og ved første gangs kjøp mener jeg å huske at du får opprettet en verdipapirkonto. Muligens må du sende inn eller vise en eller annen form for legitimasjon når du oppretter VPS konto (VPS = verdipapirsentralen). Kan ikke huske jeg gjorde det i nettbanken, men måtte sende kopier av det da jeg skulle handle fondsandeler i et Skagenfond. Så er det egentlig bare å handle av hjertens lyst. Hver aksje har en såkalt "ticker" som er tre bokstaver som brukes til identifikasjon av aksjene. Legg inn hvor mange aksjer du ønsker å kjøpe og maks beløp du er villig til å betale for hver aksje. (Viktig...-du vil vel ikke betale ubegrenset.) Det vanlige er å kjøpe en aksjepost. Hvor mange aksjer som inngår i en aksjepost står som regel et eller annet sted på nettbanksiden, Hos min bank er dette vanskelig å finne, så jeg pleier gjerne sjekke på stocklink.no som har ganske oversiktlige sider. For hurtigruta er en aksjepost (børspost) for tiden på 5000 aksjer. Antallet vil variere fra aksje til akse, men en grei tommelfingerregel er at jo dyrere aksjen er, jo færre aksjer er det i børsposten. Normalt vil det være slik at prisen for en aksjepost ligger på mellom 5000 og 10000 kr., men jeg har f.eks. kjøpt aksjer for så lite som 1500 kr. (Dårlig kjøp, de gikk konkurs og ble tatt av børsen så det ble rent tap ) Det er sikkert unødvendig å si, men aksjekjøp er forbundet med en viss risiko, så ikke kjøp for mer enn du i aller verste fall har råd til å tape. Det er sjelden man taper hele beløpet, men slett ikke uvanlig at man taper en del av det hvis man gjør et "dumt" kjøp.
Cannavaro Skrevet 9. desember 2009 #4 Skrevet 9. desember 2009 hmmmm stinker litt Hegnar av denne.....lykke til du !
investor Skrevet 11. desember 2009 #5 Skrevet 11. desember 2009 Du trenger en megler og en VPS konto (for handel i Norge). Første gang du tar kontakt med en megler (banken din er enklest via nettbank) må du fylle ut MIFID Skjema og VPS opprettes automatisk i løpet av noen dager. Alt kan gjøres i papirform om man ikke foretrekker nett, som er raskere. Nå man har fått godkjent konto osv kan man begynne å handle. Du bør sette deg inn i basic handels utførelse uansett om du handler selv eller via megler. Les gjennom noe slikt og forstå det: https://www.dnbnor.no/diverse/contextfree/f...r%20-%20Markets
Gjest Gjest Skrevet 11. desember 2009 #6 Skrevet 11. desember 2009 hmmmm stinker litt Hegnar av denne.....lykke til du ! Hva mener du med det?!
investor Skrevet 11. desember 2009 #7 Skrevet 11. desember 2009 Hva mener du med det?! Sikkert dette som det siktes til: http://www.dn.no/forsiden/borsMarked/article1782242.ece
Gjest ArneP Skrevet 12. desember 2009 #8 Skrevet 12. desember 2009 Gå til www.netfonds.no (evt etrade.no) og opprett deg som bruker. Følg instruksjonene. Kjøp aksjer. Se frem til et helvete når du skal fylle ut selvangivelsen. Det er bare to måter å tene penger på aksjer i Norge. Innsideinforasjon eller flaks. Har du det første handler du ulovlig. Har du flaks er oppsiden i forhold til nedsiden mye større ved å spille lotto. For oss uten innsideinformasjon og flaks et aksjefond et godt alternativ.
Østlandet Skrevet 12. desember 2009 #9 Skrevet 12. desember 2009 Gå til www.netfonds.no (evt etrade.no) og opprett deg som bruker. Følg instruksjonene. Kjøp aksjer. Se frem til et helvete når du skal fylle ut selvangivelsen. Det er bare to måter å tene penger på aksjer i Norge. Innsideinforasjon eller flaks. Har du det første handler du ulovlig. Har du flaks er oppsiden i forhold til nedsiden mye større ved å spille lotto. For oss uten innsideinformasjon og flaks et aksjefond et godt alternativ. Veldig, veldig uenig, når det gjelder dette med lotto. Du kan kjøpe aksjer i nær sagt hvilket som helst selskap på Oslo børs og ha større mulighet til gevinst enn lotto. I lotto er du tilnærmet garantert å tape. Likevel lurer jeg jo på hvorfor ts absolutt vil ha hurtigruten? Er det noe den vanlige ikke kyndige bør gjøre, så er det i hvert fall ikke å gå inn i enkeltselskaper. Og det er jo risiko så det holder med HRG (Hurtigruten) Da er jeg enig i at aksjefond er tingen. Lage spareavtale å gå inn litt etter litt over lang periode. Og sitte. Ikke få panikk og selge om børsen faller. Men aksjefond er stort sett dyre. Gjennomsnittet av en aksjepost på på Oslo børs ca kr 10.000,-. Men noen aksjeposter koster kr 5000,- og noen 15000,- Aksjepostenes størrelse blir justert etter visse regler med jevne mellomrom. Slik at de tilnærmet skal være lik kr 10.000,- Men klart du kan kjøpe mindre. såkalte "odd lott". Men de kan være vanskeligere å få kjøpt/solgt i lite likvide selskap. Men, å gå inn i enkeltaksjer er altså stor risiko. Jeg anbefaler et alternativ til aksjefond.... Hvorfor ikke heller kjøpe indeksaksje/fond av de 25 mest omsatte i Oslo? Den såkalte OBX indeksen. Da får du andeler i alle disse 25 mest omsatte selskaper i Oslo. Aksjeposten her er 200 og hver andel/aksje koster nå ca 32,50 Altså ca 6500,-,- pr aksjepost. Selskapene her er "veid" etter størrelsen. Det betyr altså at Statoil er størst og veier forholdsmessig mye. Så etter det kommer Telenor, Hydro....osv. Her er avgiften bare 0,3% Mens aksjefond er langt, langt, dyrere. DNB Nor sitt fond av denne type har ticker OBXEDNBNOR. Handelsbanken har også et tilsvarende. Selv har jeg kjøpt og solgt aksjer i mange år. Akkurat nå har jeg 9 enkeltaksjer på Oslo børs. Men jeg har også en stor andel av pengene i fondet jeg nevner over. Jeg har gått inn i flere omganger det siste halve året. Pen gevinst har jeg på nesten alt jeg har nå. Men jeg følger markedet veldig nøye. Oslo børs har gått veldig det siste året, så det har faktisk vært lett å tjene penger på Oslo børs i 2009. Slik er det ikke hele tiden.
Gjest Gjest Skrevet 12. desember 2009 #10 Skrevet 12. desember 2009 Sikkert dette som det siktes til: http://www.dn.no/forsiden/borsMarked/article1782242.ece Hva er en emisjon, forklart for et barn?
Gjest Gjest Skrevet 12. desember 2009 #11 Skrevet 12. desember 2009 Hva er en emisjon, forklart for et barn? Et selskap trenger mer penger. Enten fordi de har gått tomme for penger eller fordi de trenger det til et stort prosjekt. Da lager de flere aksjer som de selger. De eksisterende aksjene får dermed en mindre andel av selskapet mens selskapet får mere penger. Små barn: Du har en pose med sukkertøy. Du vil ha flere sukkertøy. Du selger andeler i sukkertøyposen din og bruker pengene til å kjøpe flere sukkertøy å ha i posen.
Gjest Gjest Skrevet 16. desember 2009 #12 Skrevet 16. desember 2009 Ikke så dumt å satse på norske aksjer, eller fond for 2010 tror jeg.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå