monkeyhub Skrevet 24. november 2009 #1 Skrevet 24. november 2009 I år lurer eg på å erstatte smør, evt delfiafett til julebaksten med Cocosa, som eg innbiller meg er et sunnere alternativ.. Cocosa er kokosolje som visstnok skal kunne brukest i de fleste oppskrifter med delfiafett i. Er det noen som har erfaringer med å bruke cocosa eller lignende produkter? Og er det sunnere enn smør?
Gjest Gjest Skrevet 24. november 2009 #2 Skrevet 24. november 2009 Kokosolje inneholder mye mettede fettsyrer og er ikke noen spesielt sunn vegetabilsk olje (derfor den er i fast form ved ganske høye temperaturer), så vet ikke om jeg ville sagt at den er sunnere enn smør. Men kjenner ikke cocosa og det er mulig det er en annen fettsyresammensetning i dette produktet enn ren kokosolje. Tror uansett jeg ville tenkt mer på smak og bakekvalitet enn sunnhet til julebaksten, med mindre du har planer om å spise kilovis med bakst daglig fra nå og til uti januas
monkeyhub Skrevet 24. november 2009 Forfatter #3 Skrevet 24. november 2009 Kokosolje inneholder mye mettede fettsyrer og er ikke noen spesielt sunn vegetabilsk olje (derfor den er i fast form ved ganske høye temperaturer), så vet ikke om jeg ville sagt at den er sunnere enn smør. Men kjenner ikke cocosa og det er mulig det er en annen fettsyresammensetning i dette produktet enn ren kokosolje. Tror uansett jeg ville tenkt mer på smak og bakekvalitet enn sunnhet til julebaksten, med mindre du har planer om å spise kilovis med bakst daglig fra nå og til uti januas Hehe..godt poeng:) Cocosa er i fast form ved romtemperatur, og må varmes i vannbad før bruk. Hadde vært gøy og forsøkt noe nytt, men dersom den inneholder like mye mettede fettsyrer så er det ingen vits egentlig. Risikerer vel å sitte med usmakelig julekonfekt...?!
Gjest Gjest Skrevet 24. november 2009 #4 Skrevet 24. november 2009 Hehe..godt poeng:) Cocosa er i fast form ved romtemperatur, og må varmes i vannbad før bruk. Hadde vært gøy og forsøkt noe nytt, men dersom den inneholder like mye mettede fettsyrer så er det ingen vits egentlig. Risikerer vel å sitte med usmakelig julekonfekt...?! Akkurat det er det jeg hadde vært aller mest redd for, så mye tid og varer helt bortkastet.. Det er jo ikke så mye forskjell på dem egentlig, er ikke sann dødsmye sunnere liksom.
monkeyhub Skrevet 24. november 2009 Forfatter #5 Skrevet 24. november 2009 Akkurat det er det jeg hadde vært aller mest redd for, så mye tid og varer helt bortkastet.. Det er jo ikke så mye forskjell på dem egentlig, er ikke sann dødsmye sunnere liksom. Neivel, ikkje så mye sunnere at det er verdt det. Da har eg egentlig fått svar på det eg lurte på Dropper hele cocosa-baksten:)
2010 Skrevet 24. november 2009 #6 Skrevet 24. november 2009 jeg bruker cocosa i smuthie, for den øker forbrenningen:) drikker ca en spiseskje hver morgen, og merker at den fungerer.. sluttet med den i 1mnd å merket forandring. har også prøvd å bruke den til middag. Står at du ikke skal bruke den til steking, men jeg dyppet kylling file i oljen etter at jeg hadde stekt den, ble kjempe god smak på kyllingen.... hvis du liker koskos smak da:p
2010 Skrevet 24. november 2009 #7 Skrevet 24. november 2009 (endret) har ikke prøvd å bruke den til baking. står foresten på baksiden at den blir flytende ved 24 grader Endret 24. november 2009 av 2010
venus_ Skrevet 24. november 2009 #8 Skrevet 24. november 2009 (endret) Les denne: http://bedreviteren.blogg.no/1238746703_me...de_fettsyr.html Det blir ikke vond smak ihvertfall, den som er beregnet for varmebehandling smaker ingenting, og extra virgin-varianten smaker kokos. Min oppfatning er at den er sunnere enn smør, men tror ikke jeg hadde erstattet smøret i julebaksten med den. Men å erstatte Delfiafettet går nok fint. Endret 26. november 2009 av venus_
Gjest Gjest Skrevet 26. november 2009 #9 Skrevet 26. november 2009 I år lurer eg på å erstatte smør, evt delfiafett til julebaksten med Cocosa, som eg innbiller meg er et sunnere alternativ.. Cocosa er kokosolje som visstnok skal kunne brukest i de fleste oppskrifter med delfiafett i. Er det noen som har erfaringer med å bruke cocosa eller lignende produkter? Og er det sunnere enn smør? Er ikke Cocosa og Delfiafett samme greia, da? Kokosfett begge deler, jo. Så det bør være hipp som happ, ihvertfall hvis smeltepunktet er det samme. Hvis ikke kan du sikkert risikere ekstremt klissete julekonfekt i romtemperatur... Ville ikke erstattet smør med kokosfett - om du ser bort fra smaksforskjellen har de ganske ulike egenskaper, så et bytte kan gi totalt mislykket bakst. Hvis du helst vil bytte ut meierismøret uansett må Melange være det eneste alternativet jeg kan komme på.
venus_ Skrevet 26. november 2009 #10 Skrevet 26. november 2009 Er ikke Cocosa og Delfiafett samme greia, da? Kokosfett begge deler, jo. Så det bør være hipp som happ, ihvertfall hvis smeltepunktet er det samme. Hvis ikke kan du sikkert risikere ekstremt klissete julekonfekt i romtemperatur... Nei, delfiafett og cocsa er ikke det samme. Cocosa er mye sunnere enn delfiafett. Delfiafettet er fremstilt ved varmebehandling - transfett! Cocosa Pure(den som ikke er extra virgin) er presset ut av tørket kokos.
Gjest Gjest_Lilla_* Skrevet 27. november 2009 #11 Skrevet 27. november 2009 En får to varianter av Cocosa, en som ikke skal varmes opp (grønn etikett) og en som er beregnet til steking, baking etc (brun etikett). Sistnevnte smaker ikke kokos.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå