Gjest Gjest Skrevet 30. oktober 2009 #1 Skrevet 30. oktober 2009 Vet ikke om jeg poster dette på riktig sted og hvis jeg gjør det håper jeg noen sier i fra sllik at jeg kan få det på riktig sted. Saken er som følger. Jeg er samboer. Vi kjøpte hus sammen for 2 år siden. Vi står begge som ansvarlige fo huslånet og vil ikke være gjeldfrie før vi blir pensjonister slik det ser ut i dag.(det kan jo endre seg)Vi har tegnet gjensidige livsforsikringer, men jeg er likevel usikker på hva som kan skje i forhold til arvinger på hans side. Jeg kjenner jo mine egne best og vet at de ikke vil kreve noe hvis det betyr at min samboer må selge huset for at de skal få sin arv. Dette vet jeg ikke i forhold til hans barn, spesielt det ene barnet som han har hatt lite konakt med. Jeg har 2 barn og han har 2 barn. Det jeg lurer på er: hvis han dør, kan barna hans kreve at huset blir solgt for at de skal få sin arv når det bare er gjeld på huset?
Gjest vmbarbie Skrevet 30. oktober 2009 #2 Skrevet 30. oktober 2009 Vet ikke om jeg poster dette på riktig sted og hvis jeg gjør det håper jeg noen sier i fra sllik at jeg kan få det på riktig sted. Saken er som følger. Jeg er samboer. Vi kjøpte hus sammen for 2 år siden. Vi står begge som ansvarlige fo huslånet og vil ikke være gjeldfrie før vi blir pensjonister slik det ser ut i dag.(det kan jo endre seg)Vi har tegnet gjensidige livsforsikringer, men jeg er likevel usikker på hva som kan skje i forhold til arvinger på hans side. Jeg kjenner jo mine egne best og vet at de ikke vil kreve noe hvis det betyr at min samboer må selge huset for at de skal få sin arv. Dette vet jeg ikke i forhold til hans barn, spesielt det ene barnet som han har hatt lite konakt med. Jeg har 2 barn og han har 2 barn. Det jeg lurer på er: hvis han dør, kan barna hans kreve at huset blir solgt for at de skal få sin arv når det bare er gjeld på huset? Ja, barna hans kan kreve at huset selges for at de skal få arven sin. Når en person dør skal det foretas skifte, med mindre man er gift og det kun er fellesbarn. Dette gjelder også for dine barn. Sjekk arveloven for mer utfyllende info.
Gjest me Skrevet 30. oktober 2009 #3 Skrevet 30. oktober 2009 Det er hans halvdel som skal skiftes hvis han dør og han kan testamentere 1/3 av den delen til deg, og hvis dere har en forsikring som løses ut ved hans død så kan det jo hende at du da får råd til å løse ut hans barn og slipper å selge huset.
Gjest Gjest Skrevet 30. oktober 2009 #4 Skrevet 30. oktober 2009 Vet ikke om jeg poster dette på riktig sted og hvis jeg gjør det håper jeg noen sier i fra sllik at jeg kan få det på riktig sted. Saken er som følger. Jeg er samboer. Vi kjøpte hus sammen for 2 år siden. Vi står begge som ansvarlige fo huslånet og vil ikke være gjeldfrie før vi blir pensjonister slik det ser ut i dag.(det kan jo endre seg)Vi har tegnet gjensidige livsforsikringer, men jeg er likevel usikker på hva som kan skje i forhold til arvinger på hans side. Jeg kjenner jo mine egne best og vet at de ikke vil kreve noe hvis det betyr at min samboer må selge huset for at de skal få sin arv. Dette vet jeg ikke i forhold til hans barn, spesielt det ene barnet som han har hatt lite konakt med. Jeg har 2 barn og han har 2 barn. Det jeg lurer på er: hvis han dør, kan barna hans kreve at huset blir solgt for at de skal få sin arv når det bare er gjeld på huset? Dere har vel satt opp samboerkontrakt hos advokat? Hvor eierandeler framgår? Når det gjelder livsforsikring: vet du hvor mye du får hvis han dør? Testamente: har dere testamentert den frie tredel til hverandre. Hvis en av dere dør, skal barna ha sin arv umiddelbart. også hvis dere gifter dere, skal særkullsbarn få arv når forelder dør.
Harlekin Skrevet 30. oktober 2009 #5 Skrevet 30. oktober 2009 Er ikke denne loven nylig endret, slik at samboere med felles barn også kan sitte i uskiftet bo?
Gjest Iah Skrevet 30. oktober 2009 #6 Skrevet 30. oktober 2009 Er ikke denne loven nylig endret, slik at samboere med felles barn også kan sitte i uskiftet bo? Jo, men man har ikke rett til å sitte i uskifte når det er særkullsbarn i bildet. Dette gjelder gifte også.
Harlekin Skrevet 30. oktober 2009 #7 Skrevet 30. oktober 2009 Jo, men man har ikke rett til å sitte i uskifte når det er særkullsbarn i bildet. Dette gjelder gifte også. Aha, takk for svar
Gjest Scorpio Skrevet 30. oktober 2009 #8 Skrevet 30. oktober 2009 Dere kan lage avtale om å å leve i uskiftet bo, men da må alle særkullsbarn underskrive avtalen. En advokat kan hjelpe dere til å sette opp avtalen. Hvis den gjenlevende part likevel ønsker å gjennomføre skifte fordi eksempelvis den økonomiske situasjon har endret seg, er det ingenting i veien for det.
Gjest Gjest Skrevet 30. oktober 2009 #9 Skrevet 30. oktober 2009 Takk for opplysningene som var til stor hjelp. Nå vet jeg hva jeg må gjøre og det rimelig kjapt. Man vet jo aldri. En av oss kan jo falle død om i morgen den dag. Men da er det for sent...
Gjest Gjest Skrevet 30. oktober 2009 #10 Skrevet 30. oktober 2009 Tegn er forsikring hvor dere begunstiger hverandre - da går summen i sin helhet til den lengstlevende.
Gjest Gjest Skrevet 31. oktober 2009 #11 Skrevet 31. oktober 2009 Tegn er forsikring hvor dere begunstiger hverandre - da går summen i sin helhet til den lengstlevende. nb - viktig å forskre seg om at pengene går til gjenlevende samboer og ikke inn i boet/til barna
Gjest § Skrevet 2. november 2009 #12 Skrevet 2. november 2009 Jo, men man har ikke rett til å sitte i uskifte når det er særkullsbarn i bildet. Dette gjelder gifte også. Men man kan sitte i uskifte hvis særkullsbarna samtykker.
Gjest Gjest Skrevet 2. november 2009 #13 Skrevet 2. november 2009 Gjelder ikke samboerkontrakten dersom man ikke skriver den hos advokat??
Gjest Gjest Skrevet 2. november 2009 #14 Skrevet 2. november 2009 Gjelder ikke samboerkontrakten dersom man ikke skriver den hos advokat?? Noen?
Gjest Gjest Skrevet 2. november 2009 #15 Skrevet 2. november 2009 Noen? Joda, kontrakten gjelder uansett. Dog kan det være at det er ting som ikke er så lett å se for menigmann, men som det er greit at en advokat ser på.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå