Gjest Gjest Skrevet 18. oktober 2009 #1 Skrevet 18. oktober 2009 Ville du tilatt at din 13-år gamle datter ble med ei vennine og hennes familie for å bade i en badehall for nudister?
Gjest Gjest Skrevet 18. oktober 2009 #2 Skrevet 18. oktober 2009 Hvis datteren selv skjønner hva det innebærer og vil - JA. Men så er jeg jo naturist selv...
Gjest Gjest Skrevet 18. oktober 2009 #3 Skrevet 18. oktober 2009 jeg ville først og fremst hørt hva hun sytes om det selv, og forsikret meg om at hun er klar over at det kommer til å være mange nakne barn OG voksne der... hvis hun sytes det er ok, så ja
Leanne Skrevet 18. oktober 2009 #4 Skrevet 18. oktober 2009 nei det ville jeg ikke gjort... Ikke fordi jeg er i mot nudister. Men fordi jeg ikke vil være der sammen med min datter. Uansett hvor mye man forklarer på forhånd, så vet ikke datteren hva hun føler når hun kommer dit før hun er der. Hvis hun ombestemmer seg og ikke vil- er det kanskje litt flaut å innrømme for venninnen og hennes foreldre. Kanskje hun bare blir med og svømmer selv om hun egentlig ikke hadde lyst allikevel.. Derfor ville jeg ikke tillatt det.
Gjest Gjest Skrevet 18. oktober 2009 #5 Skrevet 18. oktober 2009 Jeg tror jeg hadde sagt nei. Jeg hadde ikke ønsket at hun skulle være tilgjengelig naken for andres blikk, jeg vet jo ikke hvem badegjestene er. Jeg hadde ikke ønsket at venninnens far/evt store brødre skulle se henne naken heller, i og med at hun ville tilbringe tid i deres hjem fremover. Er ikke hysterisk med menn generelt, men dette merker jeg går ut over hva jeg ville følt meg komfortabel med. 13 år er veldig ungt, da har hun null innsikt i menns seksualitet, og ofte lite evne til å identifisere grenseoverskridelser presist, i f.eks blikk og hentydninger, "tilfeldige/vennlige berøringer" osv, og enda vanskeligere for å sette tydelige grenser. Så lenge hun er for ung til å ha vett, forståelse og evne til å bite fra seg, får hun ha badetøy på. Jeg kunne nok hatt henne med på naturiststrand selv, hvis jeg var tilstede ville jeg føle at jeg hadde mye mer kontroll med situasjonen, jeg kunne snakket med henne etterpå om eventuelle episoder, blikk eller oppførsel osv.
Gjest Gjest Skrevet 19. oktober 2009 #7 Skrevet 19. oktober 2009 Absolutt ikke!!! La 13-åringen finne ut av sine egne grenser, uten fullt av nakne folk runt seg, dette kan hun gjøre selv hvis hun vil når hun er voksen. Det er viktig at unge folk har klare linjer i forhold til intimitet, og hva som er ok atferd fra andre. Jeg mener en tenåringskropp og sinn bør skjermes fra dette. Det hadde vært annerledes om hun hadde vokst opp slik. Skjønner ikke vitsen med å ta barn med i en svømmehall full av nakne mennesker uansett. Litt annerledes ute i naturen, med god plass rundt seg.
Gjest *Mim* Skrevet 19. oktober 2009 #8 Skrevet 19. oktober 2009 Jøss. Finnes det svømmehaller for naturister? og til spørsmålet: nei, det tror jeg ikke.
feuerstein Skrevet 19. oktober 2009 #10 Skrevet 19. oktober 2009 Jøss. Finnes det svømmehaller for naturister? Jeg vet de leier et vanlig skolebasseng her i helgene, tipper det er en nokså utbredt ordning rundt i landet.
Gjest Gjest_Lotta_* Skrevet 19. oktober 2009 #11 Skrevet 19. oktober 2009 Nei, det hadde jeg aldri tillatt. Synes ikke barn har noe der å gjøre i det hele tatt, selv om nakenhet er helt naturlig er det i mine øyne ikke helt naturlig å se alle nakne. Kropp bør være privat, i hvert fall når man er 13, så får man heller bestemme selv når man er myndig.
Gjest Gjest Skrevet 20. oktober 2009 #12 Skrevet 20. oktober 2009 Nå er vel innendørs naturistbad noe av det tryggeste man kan sende barna på. Det er i hvertfall tryggere enn vanlige offentlige bad og strender og også tryggere enn naturiststrender. Naturistene er en liten gruppe som er fullstendig klar over konsekvensene både for barnet men også for miljøets omdømme hvis det skulle skje noe uakseptabelt. Naturister er i hovedsak mennesker med de samme verdier og holdninger som folk flest, bare at de foretrekker å bade nakne. (Det er både en biskop, prester, leger og psykologer i naturistmiljøet. Lederen for en av de største foreningene nå er prestekone.) Det vil dermed være flere ansvarlige voksne tilstede som vil være mer opptatt av og gripe inn hvis det skjer noe uakseptabelt enn på et hvilket som helst annet sted. Hvis noen forsøker å stikke seg bort med et barn så vil heller ikke det aksepteres. Etter mitt syn står naturistmiljøet for flere positive verdier. Den viktigste er en klar aksept av alle kropper uansett hvordan man ser ut. Naturistbarn har dermed mye mindre problemer med kroppskomplekser, spiseforstyrrelser og psykiske problemer rundt egen kropp enn det andre har. Det er meget positivt til holdningene i sammfunnet forøvrig hvor holdningen er at det bare er supermodeller som er rettet opp først kirurgisk og deretter digitalt som har en akseptabel, naken kropp. Og for de som er opptatt av seksualitet: Naturisme er en ikke-seksuell nakenkultur og eventuelle seksuelle stemninger og signalering er mye mindre til stede der enn på en vanlig tekstilstrand. En av de uskrevne reglene blandt naturister at at man har mye høyere terskel for kroppskontakt og å sørge for aksept før (ikke-seksuell) berøring enn på andre steder. Det vil selvfølgelig spesielt gjelde en 13 år gammel jente og jeg tviler sterkt på at noen ville gi henne en klem eller lignende uten at det ville medføre vesentlig økt årvåkenhet og reaksjoner fra andre. Nå er hvor mye eller lite vi mener vi skal ha på oss i forskjellige sammenhenger i svært stor grad bestemt av vaner og kulturelle regler. Så kan man selvfølgelig spørre seg i hvilken grad man skal la sine egne hemninger eller liberale holdninger få styre over barna og i hvilken grad de skal få styre selv. Men jeg må si jeg har litt problemer med å forstå de som mener at en 13-åring ikke skal kunne gå på et naturistbad mens 15-åringer skal få lov til å eksperiementere med sex. For å tillatte dette så ville jeg være sikker på at min datter var inneforstått med hva dette er. Jeg ville blandt annet snakket inngående med familien sammen med min datter. Tillatelsen ville selvfølgelig også være avhengig av hvor godt jeg kjenner familien og at jeg ville være tilstrekkelig trygg på hva slags folk de er, og at venninnen og familien ville ta vare på og ta hensyn til min datter hvis hun skulle føle seg ukomfertabel. Alt dette ville jeg tatt opp i en samtale på forhånd.
Gjest Gjest Skrevet 20. oktober 2009 #13 Skrevet 20. oktober 2009 Her er det vel bare et riktig svar: Ta med datteren bort til venninnens foreldre og ta en ordentlig samtale om hva dette er og ikke er, hvordan man oppfører seg og hva som finnes av potensielle negative konsekvenser. Så kan hun bestemme selv. Av potensielle farer og trusler som ungdom kan bli utsatt for (alkohol, narkotika, uønskede seksuelle erfaringer, kriminelle miljøer etc.) vil jeg virkelig oppfatte dette som en av de minste. Når min datter i tillegg er sammen med en venninne og hennes foreldre så ser jeg liten grunn til bekymring.
Sissan Skrevet 20. oktober 2009 #14 Skrevet 20. oktober 2009 Jeg tror ikke naturisme har med seksualitet å gjøre, men jeg tror det vil bli ekstremt pinlig og ubehagelig for en 13-åring som ikke har opplevd dette før å bli satt i en slik situasjon uten å ha med egen familie. Jeg tror det kan ødelegge vennskapet, og jeg tror det kan ødelegge naturlig forhold til kropp. For flertallet av oss er det helt unaturlig å oppholde oss i lukkede rom med masse nakne mennesker (utover garderobedusjen med samme kjønn). For en ungdom er det ekstra sårbart.
Gjest Gjest Skrevet 20. oktober 2009 #15 Skrevet 20. oktober 2009 Jeg tror dette er svært individuelt. Mange ungdommer, spesielt jenter blir sjenerte/usikre i forhold til egen kropp når de nærmer seg puberteten. Deres sjenanse er da rettet like mye mot eget som det motsatte kjønn. Dette gjelder like mye i naturistmiljøer, "primitive nakenkulturer" som i almennkulturen i Norge. I vår almennkultur har det vært vanlig å motivere de for å akseptere nakenhet sammen med eget kjønn men ikke det motsatt (Dette er kun en kulturell vane). Men det er også mange ungdommer som aldri har hatt noe problemer/hemninger i forhold til dette. Jeg synes det er like viktig at naturistforeldre respekterer en sjenert datter som at "tekstilforeldre" respekterer en datter som er mer frigjort enn de selv var/er. Det viktigste er at dette skjer i trygge former. Nå finnes det masse barn i naturistmiljøer og å ta med venninner og venner er ganske vanlig. At dette medfører mange brudte vennskapsforhold etc. er ikke et særlig kjent problem. At det kan medføre problemer i forhold til foreldre er nok mer vanlig. Det er derfor veldig viktig at foreldrene er inneforstått med hva og hvordan naturistbading foregår. Hvis det kan oppstå problemer fordi foreldrene har problemer med å akseptere naturistbading så bør man selvfølgelig vurdere dette om igjen. Mange av innleggende over vitner nok om et sterk trygghet på hva men selv er vant med og en manglende åpenthet for alternative syn. Hvis man står for sterkt på dette vil man nok få vesentlig problemer etter hvert som barna vokser opp til en kultur/muligheter/farer som er helt annerledes enn de en selv vokste opp med.
Gjest Gjest Skrevet 20. oktober 2009 #16 Skrevet 20. oktober 2009 Jeg tror ikke naturisme har med seksualitet å gjøre, men jeg tror det vil bli ekstremt pinlig og ubehagelig for en 13-åring som ikke har opplevd dette før å bli satt i en slik situasjon uten å ha med egen familie. Jeg tror det kan ødelegge vennskapet, og jeg tror det kan ødelegge naturlig forhold til kropp. For flertallet av oss er det helt unaturlig å oppholde oss i lukkede rom med masse nakne mennesker (utover garderobedusjen med samme kjønn). For en ungdom er det ekstra sårbart. Hvorfor skulle det bli pinlig når alle de andre er nakne? Jeg kan jo selvsagt bare snakke for meg selv, men jeg synes ikke det er pinlig å være naken forran andre hvis de også er naken. Selv så hadde jeg synes det var mer pinlig om min familie så meg naken enn en fremmed av det motsatte kjønn. og jeg tror det kan ødelegge naturlig forhold til kropp. Hvorfor det? Folk sier jo at motebransjen ødelegger et normalt syn på kroppen, men med nudisme så er det kropper i alle mulige former. Da vil man selv se at de fleste ikke akkurat ser ut som supermodeller. Vil ikke det heller styrke sitt eget syn på kropp?
Gjest Gjest Skrevet 20. oktober 2009 #17 Skrevet 20. oktober 2009 Vår egen opplevelse påvirkes i svært stor grad av hvilken tilbakemelding vi får fra andre. Hvis en gjeng med ungdommer bestemmer seg for at "nå skal vi være naturister" så kan det lett bli mye fnising, usikre blikk m.m. og det hele kan utvikle seg til en svært pinlig opplevelse. Hvis man derimot møter opp på et naturistbad hvor alle går nakne omkring med den største selvfølgelighet så vil i langt de fleste tilfeller ens egen usikkerhet overraskende raskt forsvinne. Hvis man etterpå møter venner og foreldre som spør "Var det ikke flaut?" så kan det bli et pinelig minne selv om det i utgangspunktet i badet/på stranden var positivt.
Sissan Skrevet 20. oktober 2009 #18 Skrevet 20. oktober 2009 Hvorfor skulle det bli pinlig når alle de andre er nakne? Jeg tror det kan bli pinlig dersom hun er der uten noen hun er 100% trygg på. Fordi det kan hende hun ikke føler seg komfortabel med å være naken selv, uten av den grunn å ha problemer med at andre er det. Og fordi det i tenårene for mange er viktig å passe inn og være som de andre. Og fordi "de andre" i dette tilfellet vil være en familie som syns dette er helt ok, noe som gjør det vanskelig å trekke seg unna om hun ikke som individ føler det er ok i det hele tatt. Altså ikke fordi det er noe galt med naturisme, det mener jeg absolutt ikke. Jeg tror bare hun er for ung til å kunne ta en beslutning som er riktig for henne uten at hun har personer med samme oppfatning i nærheten. Hvorfor det? Folk sier jo at motebransjen ødelegger et normalt syn på kroppen, men med nudisme så er det kropper i alle mulige former. Da vil man selv se at de fleste ikke akkurat ser ut som supermodeller. Vil ikke det heller styrke sitt eget syn på kropp? Fordi det kan bli for voldsomt dersom man ikke fra før er vant til nakenhet å komme i en slik setting. Fordi hun kan føle seg underlegen dersom hun faktisk ikke liker dette. Fordi hun fra før kan være usikker på kroppen sin, og dette KAN (ikke må) forsterkes dersom hun føler seg presset inn i en situasjon der hun må vise den naken til fremmede. Jeg sier ikke at det kommer til å skje, men jeg tror det KAN skje.
Sissan Skrevet 20. oktober 2009 #19 Skrevet 20. oktober 2009 Hvis man derimot møter opp på et naturistbad hvor alle går nakne omkring med den største selvfølgelighet så vil i langt de fleste tilfeller ens egen usikkerhet overraskende raskt forsvinne. Tror du det? Jeg tror det er veldig individuelt om man får den reaksjonen. Dessuten tror jeg ikke det bare handler om usikkerhet at mange av oss velger å bade og sole oss med bikinien på, uavhengig av hva de rundt oss gjør.
Vera Vinge Skrevet 20. oktober 2009 #20 Skrevet 20. oktober 2009 Jeg ser ikke hvorfor dette skal være noen stor sak? Ja, man må selvfølgelig forklare grundig hva dette vil si, men det er ikke sånn at barn automatisk vil være flaue over kroppen sin fordi mange voksne er det. Jeg vokste selv opp med naturistforeldre, og har tilbragt mange timer på naturiststrender og naturistbad, og ser ikke verken det merkelig eller seksuelle ved det. Jeg husker også at lederne der var veldig opptatt av at personer som kom dit med andre med skjulte motiver, skulle lukes ut av miljøet. Nå skal det sies at jeg selv sluttet å være med foreldrene mine da jeg kom i puberteten. Jeg syns det ble pinlig på det tidspunktet, og jeg kan sånn sett la meg overraske litt over at en 13-åring som ikke har vokst opp med dette, ønsker å være med (dvs. hvis hun skal bade uten klær da), men hvis hun vil og venninnens familie er ok folk, ville jeg latt henne dra.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå