Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Gjest Rettpåsak
Skrevet

Hei!.

Lurer på et par spørsmål om jødedommen. Skal opp til faget som privatist, men lurer på et par ting.

-Hva kalles de to delene av ”den doble Toraen”?

-Hvor i jødedommens hellige skrifter finner vi igjen de to delene av ”den hellige toraen”?

-Sammenlign jøders og kristnes forhold til Toraen (= de fem mosebøkene).

Videoannonse
Annonse
Skrevet
Hei!.

Lurer på et par spørsmål om jødedommen. Skal opp til faget som privatist, men lurer på et par ting.

-Hva kalles de to delene av ”den doble Toraen”?

-Hvor i jødedommens hellige skrifter finner vi igjen de to delene av ”den hellige toraen”?

-Sammenlign jøders og kristnes forhold til Toraen (= de fem mosebøkene).

Mosebøkene var gitt til de kjødelige israelitter av Jehova Gud ved hans jordiske tjener Moses. De skulle beskytte jødene fysisk og moralsk slik at Jesus Kristus skulle kunne komme via denne nasjonen og oppfylle Moseloven, som INGEN ufullkomne mennesker kunne klare.

Dens grunnlov sier nemlig "like for like, liv for liv". Adam var fullkommen og ødela sine etterkommeres muligheter fordi han døde og selv ble som en ufullkommen støpeform som formidlet død videre til ætlingene sine.

Den fullkomne Jesus Kristus var en fullkommen likevekt for den tidligere fullkomne Adam som jo mistet sin fullkommenhet. Derfor kunne han oppfylle loven om "like for like" ved å dø selv.Jehova implanterte derfor en fullkommen dominant sædcelle i Marias morsliv, slik at hennes rescessive eggcelle måtte underlegge seg de dominante egenskapene til sædcellen.Sædcellen inneholdt Kristi egenskaper og personlighet, slik at denne ble overført til et menneskebarn på jorden. Da Jesus så døde ble Adams synd utliknet, og hans etterkommere kunne med ett ha håp om en ny start.Men for at det skulle skje måtte Moseloven også oppheves som grunnlag for fremtidig liv.Jesus både sa og innså at han ikke kunne oppheve loven - kun oppfylle den. Hvorfor? Jo fordi det var hans Far Jehova,lovgiveren, som hadde gitt den - ikke Jesus Kristus i sin førmenneskelige tilværelse.Derfor opphevde Jehova - lovgiveren - Moseloven slik at menneskene i fremtiden kunne få tilbake det evige livet på jorden som Adam hadde fratatt dem ved sin synd. Nå var det TRO og NÅDE som gjaldt.

Dette betyr ikke at Moseloven er uegnet til lesing. Vi klarer jo fortsatt ikke å holde den, men - bortsett fra seremonilovene som pekte på Jesus - kan vi lære hvorledes Gud tenker og hvilke krav han vil stille til sine jordiske skapninger i fremtiden. Og hva vi kan strekke oss etter allerede nå.

Skrevet

Må bare påpeke at det lange svaret her ikke vil gjøre seg så bra på en prøve om jødedommen eller kristendommen.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...