Gjest Gjest_Anne_* Skrevet 15. oktober 2009 #1 Skrevet 15. oktober 2009 Hva er grunnen til at så mange mennesker som sier de tror på Bibelen IKKE er enige seg imellom? Kan noen her svare meg på det?
Gjest Gjest Skrevet 15. oktober 2009 #2 Skrevet 15. oktober 2009 Hva er grunnen til at så mange mennesker som sier de tror på Bibelen IKKE er enige seg imellom? Kan noen her svare meg på det? Du har sikkert sett at mange her inne mener de skal til himmelen. Stort sett alle sammen. Men dette er jo rart når Jesus kristus selv sier rett ut at "lykkelige er de milde, for de skal arve JORDEN". Når du sier dette skriftstedet til dem har de ikke noe svar og de blir følgelig irriterte fordi prestene deres ikke har fortalt dem at dette står i Bibelen eller gitt dem noen forklaring. På samme måte sier Bibelen at "hver den SJEL som synder, den skal dø".(Esek. 18:4) Dette strider jo mot deres tro på en udødelig sjel, og frustrasjonene brer seg. Samtidig forteller Bibelen at Noa tok "to sjeler av hver art" inn i arken. Og presten forteller at dyrene ikke har evig liv. Så her ser vi altså at "sjel" ikke er udødelig eller noe vi HAR. Det er noe vi ER. Og menneskesjelene kan altså dø lik dyrene, og er ikke udødelige.Det står en fin forklaring i et annet skriftsted i Bibelen: "Det går menneskenes barn slik som det går dyrene. De vender alle tilbakle til støvet. Mennesket har IKKE noe fortrinn fremfor dyret".(Sitat slutt). Så hva er da vitsen. Jo, mennesket er lovt en oppstandelse til liv på JORDEN i fremtiden når de dør. Spennende ikke sant!
Gjest Gjest_Anne_* Skrevet 15. oktober 2009 #3 Skrevet 15. oktober 2009 Du har sikkert sett at mange her inne mener de skal til himmelen. Stort sett alle sammen. Men dette er jo rart når Jesus kristus selv sier rett ut at "lykkelige er de milde, for de skal arve JORDEN". Når du sier dette skriftstedet til dem har de ikke noe svar og de blir følgelig irriterte fordi prestene deres ikke har fortalt dem at dette står i Bibelen eller gitt dem noen forklaring. På samme måte sier Bibelen at "hver den SJEL som synder, den skal dø".(Esek. 18:4) Dette strider jo mot deres tro på en udødelig sjel, og frustrasjonene brer seg. Samtidig forteller Bibelen at Noa tok "to sjeler av hver art" inn i arken. Og presten forteller at dyrene ikke har evig liv. Så her ser vi altså at "sjel" ikke er udødelig eller noe vi HAR. Det er noe vi ER. Og menneskesjelene kan altså dø lik dyrene, og er ikke udødelige.Det står en fin forklaring i et annet skriftsted i Bibelen: "Det går menneskenes barn slik som det går dyrene. De vender alle tilbakle til støvet. Mennesket har IKKE noe fortrinn fremfor dyret".(Sitat slutt). Så hva er da vitsen. Jo, mennesket er lovt en oppstandelse til liv på JORDEN i fremtiden når de dør. Spennende ikke sant! Men hvorfor skal noen lyve om dette da?
Gjest Gjest Skrevet 15. oktober 2009 #4 Skrevet 15. oktober 2009 Men hvorfor skal noen lyve om dette da? Bibelen forteller om opphavet til disse løgnene. En engel - en såkalt kjerub -ble satt til å verne om og passe på jorden for Gud. Sørge for at alt var bra der for menneskene og dyrene - guds andre skapninger. I sitt symbolske hjerte utviklet han et urett ønske om å bli lik Gud selv og bli tilbedt av de han skulle passe på. Han "så det som et røvet gode å ikke være Gud lik". Så han fremsatte løgner om Gud og det han hadde sagt til menneskene for å få dem til å forlate Gud. "Har Gud virkelig sagt dere ikke kan spise av frukten på det treet" sa han til Eva. "Nei dere skal snarere bli lik Gud og selv bestemme hva som er godt og ondt". På denne listige måten fikk han med løgner menneskene over til sin side. Og det har han fortsatt med. Han narrer folkene med løgner om helvete, udødelig sjel, alle skal til himmelen, at Gud er treenig og at han godkjenner bruk av våpen nasjonene i mellom. Og mange andre ting som Gud misbilliger. Det ser vi i Bibelen om vi studerer den nøye. Trøsten er at Gud visste at ikke alle ville la seg dra med i denne malstrøm av lovbrudd og urettferdighet. Jesus Kristus sto imot, og det gjør også noen av menneskene idag. Ikke mange, sier Bibelen, men tilstrekkelig til at de kan utgjøre en "førstegrøde" når den nye og rensede jord om kort tid er renset for all ondskap. Samtidig står alle våre kjære opp fra de gravene og slutter seg sammen med de levende. En fantastisk fremtid!
Gjest Gjest Skrevet 15. oktober 2009 #5 Skrevet 15. oktober 2009 Men hvorfor skal noen lyve om dette da? Hvis du går inn på kirken.no og ser hva det står der under "jorden" blir du nok overrasket.. Tror det er ganske nytt for de fleste kirkegjengere.. Iallefall de jeg har snakket med.
Gjest Gjest_Anne_* Skrevet 15. oktober 2009 #6 Skrevet 15. oktober 2009 Hvis du går inn på kirken.no og ser hva det står der under "jorden" blir du nok overrasket.. Tror det er ganske nytt for de fleste kirkegjengere.. Iallefall de jeg har snakket med. Så ingenting under "jorden" jeg. Hvordan finner jeg dette?
Gjest Marlo Skrevet 15. oktober 2009 #7 Skrevet 15. oktober 2009 Hva er grunnen til at så mange mennesker som sier de tror på Bibelen IKKE er enige seg imellom? Kan noen her svare meg på det? Fordi alle mennesker tolker bibelen på hver sin måte. Du kan lese opp samme avsnitt for mange mennesker og be dem om å tolke det, og du vil ende opp med nesten like mange tolkninger som mennesker. Det er derfor det finnes så mange undergrupper innenfor den kristne troen. At man tilhörer forskjellige menigheter, grupperinger, sekter m.m. Nettopp fordi man tolker den forskjellig, og man tiltrekkes den gruppe mennesker som har den tolkningen man selv föler seg enig og komfortabel med.
Mann 42 Skrevet 15. oktober 2009 #8 Skrevet 15. oktober 2009 Hva er grunnen til at så mange mennesker som sier de tror på Bibelen IKKE er enige seg imellom? Kan noen her svare meg på det? Hvordan skulle de kunne være enige? Bibelen er jo i seg selv selvmotsigende. Forsøkene på bibeltolkning er forsøk på å bringe uoverensstemmelsene i harmoni, fordi man søker helhet i noe såpass sentralt i livet som kosmologien. Man vil gjerne ha et koherent bilde av hvordan verden henger sammen og hvordan man skal forholde seg til den. Men i og med at det finnes så mange bibelvers og historier som både er motstridende, eller åpne for tolkninger i flere retninger, så sier det seg selv at det blir mange helhetstolkinger som står i konflikt. Forøvrig så er det et kjent fenomen innen teksttolkning at betydningen av helheten endrer seg som en funksjon av hvordan delene forstås, noe som igjen innvirker på tolkningen av delene, etter som hva man lar være forgrunn og bakgrunn i sin tolkning, eller tekst og kontekst, om du vil. Hvis du søker etter litteratur om hermeneutikk så vil du kunne finne ganske mye informasjon om akkurat den slags type problematikk.
Gjest Gjest Skrevet 15. oktober 2009 #9 Skrevet 15. oktober 2009 Fordi alle mennesker tolker bibelen på hver sin måte. Du kan lese opp samme avsnitt for mange mennesker og be dem om å tolke det, og du vil ende opp med nesten like mange tolkninger som mennesker. Om du var Djevelen og skulle narre menneskene så har du to muligheter. A) Du må få dem til å tro at du ikke eksisterer. Dette har han stor suksess med hos de fleste. "Vi stammer fra apene og Gud finnes ikke osv", sier hans drabanter på jorden. De ser bare seg selv. B) For å tilsløre og tåkelegge den ene sannheten som Bibelen greit redegjør for må han skape så mange tolkninger som mulig, slik at det virker så forvirrende og vanskelig som mulig. Dette har han klart med de fleste som kaller seg "kristne". "Djevelen kler seg ut som en lysets engel for å forlede menneskene", sier Bibelen. Han kommer ikke og sier "Jeg er styggen - følg meg". Da ville jo ingen følge ham. Den veien som Gud har lagt opp for å vende tilbake til Ham kan være vrien. Djevelens veier er imidlertid mye lettere å gå på. "Gud bryr seg ikke om hva du gjør. Gjør hva du vil", sier Djevelens disipler. "Han tilgir selv om du ikke angrer", sier de og mener egentlig at Gud er bløt og godkjenner det meste. For slik ønsker de selv at det skal være.Men slik er IKKE Gud. "Vi må lete som etter gull og sølv og edle skatter for å finne den virkelige sannheten",sier Bibelen. Gjør du det?
Linda29 Skrevet 15. oktober 2009 #10 Skrevet 15. oktober 2009 (endret) Hva er grunnen til at så mange mennesker som sier de tror på Bibelen IKKE er enige seg imellom? Kan noen her svare meg på det? Hva er det de ikke er enige i mener du? Å tro på bibelen går jo ut på å tro at sidene er Guds vilje. Den har blitt klusset med og forandret litt på da. Kan ha noe å gjøre med den forvirrende informasjonen i den. Eller kanskje noen har bestemt at det nettopp skal være sånn (?) Endret 15. oktober 2009 av Linda29
Gjest Gjest Skrevet 15. oktober 2009 #11 Skrevet 15. oktober 2009 Hva er det de ikke er enige i mener du? Å tro på bibelen går jo ut på å tro at sidene er Guds vilje. Den har blitt klusset med og forandret litt på da. Kan ha noe å gjøre med den forvirrende informasjonen i den. Eller kanskje noen har bestemt at det nettopp skal være sånn (?) Ja, Jesus sa at han talte i slike lignelser for at de ikke skulle forstå det. Men så var det tolv stykker som etter talen hans spurte hva han mente. Da fikk de svar. Jesus skilte m.a.o. ut de som ikke var ydmyke nok til å undersøke videre. De andre kunne han tydeligvis ikke bruke.
Linda29 Skrevet 15. oktober 2009 #12 Skrevet 15. oktober 2009 Ja, Jesus sa at han talte i slike lignelser for at de ikke skulle forstå det. Men så var det tolv stykker som etter talen hans spurte hva han mente. Da fikk de svar. Jesus skilte m.a.o. ut de som ikke var ydmyke nok til å undersøke videre. De andre kunne han tydeligvis ikke bruke. Ja, det er helt sykt hvordan Jesus snakket i gåter. Bare det å alltid snakke i gåter viser at du er en veldig åndelig person. Kan tenke meg hvordan det var å være disippelen hans. Og det er jo dette som skiller de dype fra de mer primitive menneskene. De som skjønner HVA han egentlig sier - PANG. Du blir med ett levende og kan aldri være den du var før.
Gjest Gjest Skrevet 15. oktober 2009 #13 Skrevet 15. oktober 2009 Ja, det er helt sykt hvordan Jesus snakket i gåter. Bare det å alltid snakke i gåter viser at du er en veldig åndelig person. Kan tenke meg hvordan det var å være disippelen hans. Og det er jo dette som skiller de dype fra de mer primitive menneskene. De som skjønner HVA han egentlig sier - PANG. Du blir med ett levende og kan aldri være den du var før. Ja du har rett. Og nøkkelen til å forstå er den hellige ånd, som Bibelen sier den er nedskrevet ved hjelp av. Og Ånden får du bare når Gud gir deg den. Og det gjør han om du er ydmyk og ber om den.
KR-øst Skrevet 15. oktober 2009 #14 Skrevet 15. oktober 2009 (endret) Du har sikkert sett at mange her inne mener de skal til himmelen. Stort sett alle sammen. Men dette er jo rart når Jesus kristus selv sier rett ut at "lykkelige er de milde, for de skal arve JORDEN". Når du sier dette skriftstedet til dem har de ikke noe svar og de blir følgelig irriterte fordi prestene deres ikke har fortalt dem at dette står i Bibelen eller gitt dem noen forklaring. På samme måte sier Bibelen at "hver den SJEL som synder, den skal dø".(Esek. 18:4) Dette strider jo mot deres tro på en udødelig sjel, og frustrasjonene brer seg. Samtidig forteller Bibelen at Noa tok "to sjeler av hver art" inn i arken. Og presten forteller at dyrene ikke har evig liv. Så her ser vi altså at "sjel" ikke er udødelig eller noe vi HAR. Det er noe vi ER. Og menneskesjelene kan altså dø lik dyrene, og er ikke udødelige.Det står en fin forklaring i et annet skriftsted i Bibelen: "Det går menneskenes barn slik som det går dyrene. De vender alle tilbakle til støvet. Mennesket har IKKE noe fortrinn fremfor dyret".(Sitat slutt). Så hva er da vitsen. Jo, mennesket er lovt en oppstandelse til liv på JORDEN i fremtiden når de dør. Spennende ikke sant! Nå ser jeg at det bare er ett sted det står at den ydmyke skal arve jorden, mens det står fem forskjellige steder om dem som ikke skal arve Guds rike. Alle andre skal altså arve Guds rike. Når det står i Esekiel at hver synder skal dø, så var dette før Jesus kom til jorden for å ta våre synder på seg, slik at vi ikke skulle lide en evig død. Men det ble gjort ofringer også den gangen, for å dekke over menneskenes synd. Endret 16. oktober 2009 av KR-øst
Gjest Gjest Skrevet 15. oktober 2009 #15 Skrevet 15. oktober 2009 "Vi må lete som etter gull og sølv og edle skatter for å finne den virkelige sannheten",sier Bibelen. Gjør du det? Ja, med vitenskap.
Skvaldersjura Skrevet 16. oktober 2009 #16 Skrevet 16. oktober 2009 Kirkemøtet i nikosia satte sammen de skrifter og brev som til slutt skulle bli boken vi kaller bibelen. Den lærer oss det vi lengter etter, og det vi bør holde oss borte fra. Den lærer oss og prøve alt, men holde fast ved det gode. Den lærer oss et nytt bud!
Gjest Gjest Skrevet 16. oktober 2009 #17 Skrevet 16. oktober 2009 A) Nå ser jeg at det bare er ett sted det står at den ydmyke skal arve jorden, mens det står fem forskjellige stedr om dm som ikke skal arve Guds rike. Alle andre skal altså arve Guds rike. B) Når det står i Esekiel at hver synder skal dø, så var dette før Jesus kom til jorden for å ta våre synder på seg, slik at vi ikke skulle lide en evig død. Men det ble gjort ofringer også den gangen, for å dekke over menneskenes synd. A) Ja, fordi de greske skrifter ("NT") er skrevet til de salvede kristne som skal til himmelen. Dette som du poengterer viser heeelt klart om at det dreier seg om TO- 2 - grupper. En som skal til himmelen og regjere sammen med Kristus. Og hvem skal de regjere over? (Greit for en regjering å ha noen å regjere over vet du) Jo - menneskene som arver retten til å bebo JORDEN. Da blir ALT gjenopprettet slik Gud lover i sitt ord Bibelen.Og slik som det var før syndefallet. De hebraiske skrifter ble nedtegnet for å få frem Jesus Kristus. De greske kristne skrifter ble nedtegnet for å få frem de salvede som skal til himmelen. SÅ, etter krigen på Guds den allmektiges store dag, vil en ny menneskehet vokse frem med de overlevende menneskene (førstegrøden), barna de får og de oppstandne menneskene.(Blant annnet alle de som levde FØR Kristus samt den store skare som overlever Harmageddonkrigen. Denne tredje epoken vil innebære at menneskene så får "nye bøker" skrevet til seg om hvorledes de skal handle og være for å klare SIN eksamen etter de tusen år. B) Også de greske kristne skrifter (NT) er klar på at sjelen kan dø. Les bare hva Jesu halvbror Jakob skriver: "Den som får en synder til å vende om fra sin gale vei, HAN REDDER EN SJEL FRA DØDEN, og dekker over en mengde synder." Fint ikke sant?
Mann 42 Skrevet 16. oktober 2009 #18 Skrevet 16. oktober 2009 A) Ja, fordi de greske skrifter ("NT") er skrevet til de salvede kristne som skal til himmelen. Dette som du poengterer viser heeelt klart om at det dreier seg om TO- 2 - grupper. En som skal til himmelen og regjere sammen med Kristus. Og hvem skal de regjere over? (Greit for en regjering å ha noen å regjere over vet du) Jo - menneskene som arver retten til å bebo JORDEN. Da blir ALT gjenopprettet slik Gud lover i sitt ord Bibelen.Og slik som det var før syndefallet. De hebraiske skrifter ble nedtegnet for å få frem Jesus Kristus. De greske kristne skrifter ble nedtegnet for å få frem de salvede som skal til himmelen. SÅ, etter krigen på Guds den allmektiges store dag, vil en ny menneskehet vokse frem med de overlevende menneskene (førstegrøden), barna de får og de oppstandne menneskene.(Blant annnet alle de som levde FØR Kristus samt den store skare som overlever Harmageddonkrigen. Denne tredje epoken vil innebære at menneskene så får "nye bøker" skrevet til seg om hvorledes de skal handle og være for å klare SIN eksamen etter de tusen år. B) Også de greske kristne skrifter (NT) er klar på at sjelen kan dø. Les bare hva Jesu halvbror Jakob skriver: "Den som får en synder til å vende om fra sin gale vei, HAN REDDER EN SJEL FRA DØDEN, og dekker over en mengde synder." Fint ikke sant? Jeg må si at det er store vyer dere har for fremtiden og ikke minst etterlivet. Ikke bare skal dere overleve/gjenoppreises, men dere (jeg går ut fra at du inkluderer deg selv i tallet av de hellige som skal fare til himmelen?) skal også etterpå herske over alle andre.
Gjest Gjest Skrevet 16. oktober 2009 #19 Skrevet 16. oktober 2009 Jeg må si at det er store vyer dere har for fremtiden og ikke minst etterlivet. Ikke bare skal dere overleve/gjenoppreises, men dere (jeg går ut fra at du inkluderer deg selv i tallet av de hellige som skal fare til himmelen?) skal også etterpå herske over alle andre. Ikke HERSKE, men TJENE!
Mann 42 Skrevet 16. oktober 2009 #20 Skrevet 16. oktober 2009 Ikke HERSKE, men TJENE! Var det ikke du som sa at de som farer til himmels, skal være som en regjering over alle andre? Da blir de herskere, uansett om du vil formulere deg "ydmykt" om saken eller ikke. Stemmer ikke det? "To serve and protect" blir mer som en eufemisme for "To opress and initmidate".
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå