Gjest Gjest Skrevet 13. oktober 2009 #1 Skrevet 13. oktober 2009 Etter flere år som samboer til en mann som drakk for mye og ikke behandlet meg fint, gikk jeg. Sammen har vi et fantastisk barn på to og et halvt år. Han ville ha og vi har enda 50/50 fordeling, selv om han jobber borte slik at jeg naturlig har barnet mer..blir slik at far har 35% og jeg 65%. Allikevel går han ikke med på å gi meg hovedomsorgen, han vil det skal være registrert at vi har delt foreldreomsorg. Det er nå så. Men nå har jeg fått vite at han drikker når han har barnet vårt hos seg og:( har hatt mistanker om det, og fått høre det av andre og. Han drikker vel når barnet er i seng, men jeg kjenner han og vet han ikke klarer stoppe før han er pære full. Enn om noe skulle skje med barnet når han er i den tilstanden?? Om h*n våkner og blir redd om ingen kommer, eller om han kommer full inn. Jeg får så vondt i magen bare av tanken! Tror også han har kjørt barnet i barnehagen med promille av og til, når han har drukket natten i forveien. Har gitt beskjed i b.hagen at de må være ekstra påpasselige. Jeg trodde virkelig han hadde forstand til ikke å drikke når han har den lille hos seg! Spørsmålet er, hva gjør jeg nå? Går jeg til barnevern og forteller dem om mine bekymringer, helsesøster? Eller advokat? Har bestilt time på familievernkontor siden han ikke går med på å gi meg hovedomsorg selv om han har henne mye mindre enn ved delt. Men der kan de vel ikke gjøre mangt.. Kan jeg nekte å gi barnet til ham? Har jo ikke bevis jeg kan slå i bordet med, det blir ord mot ord..
Gjest Gjest Skrevet 13. oktober 2009 #2 Skrevet 13. oktober 2009 Da ville jeg ha snakket med barnevernet og levert en bekymringsmalding slik at dei kunne undersøke hvordan forholdene er. Da får du vite om det er omsorgssvikt hos far, det er ikke bra å mistenke at far kjører bil med promille.
Gjest Gjest Skrevet 13. oktober 2009 #3 Skrevet 13. oktober 2009 Kan jeg prate med dem uten å ha sagt ifra til barnefaren først? Har ikke konfrontert han med at jeg tror og vet han drikker når han har ansvaret for henne, for jeg vet han reagerer med sinne da, og nekter plent.
Gjest zeba Skrevet 13. oktober 2009 #4 Skrevet 13. oktober 2009 Kan jeg prate med dem uten å ha sagt ifra til barnefaren først? Har ikke konfrontert han med at jeg tror og vet han drikker når han har ansvaret for henne, for jeg vet han reagerer med sinne da, og nekter plent. Ja, det kan du selvfølgelig. Du kan til og med ringe de/skrive til de anonymt og fortelle om det - om du vil det.
gompen Skrevet 14. oktober 2009 #5 Skrevet 14. oktober 2009 Siden du ikke har hovedsomsorgen alene, har du ikke ansvar for at barnet har det bra når det er hos far. Hvis du forandrer det slik at du har hovedomsorgen derimot, vil du ha alt ansvaret for barnet, selv når det er hos far på samvær. Da vil du kunne bli anmeldt for omsorgssvikt, selv om det er far som utøver den, og omsorgsvikten skjer på samvær. Om du da nekter samvær, får du problemer i forhold til barneloven om samvær. Du burde snakke med barnevernet om din bekymring for barnet, og anmelda ham. Å drikke seg pære full med et barn på 2 år tilstede, selv om det sover, er omsorgssvikt.
Jade Skrevet 17. oktober 2009 #6 Skrevet 17. oktober 2009 Hvor "lov" det er juridisk sett, vet jeg ikke. Men jeg hadde aldri i livet turt å overlate barnet til barnefaren hvis han drakk seg full mens han "passet" ungen + fyllekjørte med henne. Jeg hadde ringt barnevernet + anmeldt faren for fyllekjøring. Han kan drepe både seg selv, datteren deres og andre på veien!!! Håper ikke han bor her i nærheten! Skummelt å tenke på at folk kjører i fylla, og at folk som vet om det ikke stopper de!
Gjest Gjest Skrevet 18. oktober 2009 #7 Skrevet 18. oktober 2009 Siden du ikke har hovedsomsorgen alene, har du ikke ansvar for at barnet har det bra når det er hos far. Hvis du forandrer det slik at du har hovedomsorgen derimot, vil du ha alt ansvaret for barnet, selv når det er hos far på samvær. Da vil du kunne bli anmeldt for omsorgssvikt, selv om det er far som utøver den, og omsorgsvikten skjer på samvær. Om du da nekter samvær, får du problemer i forhold til barneloven om samvær. Dette er kjempeviktig! Barnevernet griper ikke inn i samværshjem. Sånn sett kan det være et hell i uhellet at han insistert på delt omsorg. Så jeg ville startet med en prat med barnevernet og sett hvor det førte hen. Men vær forberedt på at de helst unngår samværskonflikter, og henviser deg til rettssystemet for å ordne opp selv. Går han ikke med på å endre ting frivillig, må du skaffe advokat og be retten om omsorgen alene. Start allerede nå med å forberede deg til at du sannsynligvis blir nødt til det. Begynn å samle bevis på at barnet er mest hos deg, og at far drikker. Det er fryktelig å måtte sende barnet sitt til en person som ikke tar vare på det - jeg vet. Mine er heldigvis trygge nå, men det måtte en rettssak til.
Gjest ts Skrevet 18. oktober 2009 #8 Skrevet 18. oktober 2009 Takk for svar! Tok mot til meg og gikk til b.vernet. De sa det var en alvorlig sak, og var glade for at jeg kom. Har fått meg advokat nå, og det blir vel sak. Men til de her som har vært gjennom dette, kan jeg få spørre hvor lang tid slikt tar før endelig avgjørelse/dom? Og må en møte i rettsal flere ganger? Vet ikke helt hva som venter, men kjenner jeg allerede er sliten og redd, og dette merkes fysisk og..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå