Gjest Gjest Skrevet 10. oktober 2009 #1 Skrevet 10. oktober 2009 Etter noen drinker kom det for dagen at en venninne av meg har havnet i et skikkelig økonomisk uføre og er i ferd med å miste leiligheten (selveier). Det har faktisk gått så langt at det er berammet fravikelse (utkastelse) om kort tid. Hun har ikke sagt det til noen fordi hun har skammet seg så fælt, men nå nærmer datoen hun blir husløs seg og jeg fikk hele historien. Hun har ikke noe nytt sted og bo, og jeg lurer på hvordan mulighetene er for å få utsatt utkastelsen så hun har sjans til å finne seg et nytt sted å bo? (Vi bor i en større by hvor det ikke er lett å finne leiliget, særlig ikke med hennes betalingshistorikk og manglende evne til å stille depositum.) Hvor kan hun eventuelt henvende seg? Råd/tips mottas med takk!
Alison Skrevet 11. oktober 2009 #2 Skrevet 11. oktober 2009 Hvor kan hun eventuelt henvende seg? Hun kan henvende seg til nav.
Gjest Gjest Skrevet 11. oktober 2009 #3 Skrevet 11. oktober 2009 N? Tull, Navkan bare hjelpe om du er berettiget til hjelp, og det er ingenting i innlegget som sier at hun er det. Det hun kan gjøre er å kontakte namsmann og be om utsettelse på utkastelse, men hun bør også legge seg i selen for å skaffe seg leilighet. Er hun sosialklient, så kan hun selvsagt spørre nav. hvis ikke så kan de ikke tilby henne noe.
Alison Skrevet 11. oktober 2009 #4 Skrevet 11. oktober 2009 (endret) N? Tull, Navkan bare hjelpe om du er berettiget til hjelp, og det er ingenting i innlegget som sier at hun er det. Det hun kan gjøre er å kontakte namsmann og be om utsettelse på utkastelse, men hun bør også legge seg i selen for å skaffe seg leilighet. Er hun sosialklient, så kan hun selvsagt spørre nav. hvis ikke så kan de ikke tilby henne noe. Jo, hun kan kontakte NAV hvis hun blir stående uten en plass å bo. Skulle ha presistert det i mitt svar. Da kan de hjelpe med en plass å bo, men de får nok ikke gjort noe i forhold til utkastelsen av nåværende bolig. Endret 11. oktober 2009 av Alison
Gjest TS Skrevet 11. oktober 2009 #5 Skrevet 11. oktober 2009 N? Tull, Navkan bare hjelpe om du er berettiget til hjelp, og det er ingenting i innlegget som sier at hun er det. Det hun kan gjøre er å kontakte namsmann og be om utsettelse på utkastelse, men hun bør også legge seg i selen for å skaffe seg leilighet. Er hun sosialklient, så kan hun selvsagt spørre nav. hvis ikke så kan de ikke tilby henne noe. Så det er en mulighet for at namsmannen kan utsette utkastelsen? Jeg har ikke fått tak i henne i dag, men fikk inntrykk av at utkastelsen er allerede til uka. Vil jo gjerne hjelpe venninna mi, selv om jeg synes hun har satt seg selv i en forferdelig dum situasjon.
Gjest Namsmannen Skrevet 11. oktober 2009 #6 Skrevet 11. oktober 2009 Dersom venninna di eier leiligheten, og fravikelse er berammet betyr det at leiligheten tvangsselges. Det vil si at prosessen har pågått i maaange måneder, og sjansen for at namsmannen utsetter saken er minimal! Når saken har versert i opp i mot et halvt år har man nemlig fått de sjansene man fortjener... Det er først forkynt av tingretten om at begjæring om tvangssalg er mottatt. Deretter er det forkynt en kjennelse om at tvangssalg er besluttet. Hendelsesforløpet deretter er ett av to, enten er det oppnevnt en megler som har solgt leiligheten, overtakelse har skjedd, men hun nekter å flytte ut, eller hun nekter å samarbeide med megler (bilder, visning etc) og er begjært fraveket for at de skal kunne komme videre i salget. Dersom leiligheten er solgt er det ingenting å gjøre med saken. Dersom hun bare har nektet å samarbeide, har hun muligheten til å begynne å samarbeide snarest, for da får man som regel bli boende frem til salget er gjennomført. I tilfelle bør hun kontakte tingretten/megleren som det første hun gjør på mandag morgen!
Gjest Gjest Skrevet 11. oktober 2009 #7 Skrevet 11. oktober 2009 Ta kontakt med sosialkontoret og hør om de kan hjelpe til med lån.
Gjest Gjest Skrevet 11. oktober 2009 #8 Skrevet 11. oktober 2009 Jeg har snakket med henne nå og det dreier seg om et tvangssalg. Hun har "lekt struts" og har oversett henvendelsene fra megler og dermed har det blitt begjært fravikelse og tingretten har sagt ja til det. Fravikelsen er berammet til fredag til uka. Hun sier hun henvendte seg til megler på fredag og han henviste henne til kreditors kontaktperson. Vedkommende er på ferie frem til neste helg, og nå vet hun ikke hvem hun skal henvende seg til. Namsmannen eller tingretten?
Gjest TS Skrevet 11. oktober 2009 #9 Skrevet 11. oktober 2009 Glemte å sette inn TS som navn da jeg skrev dette: Jeg har snakket med henne nå og det dreier seg om et tvangssalg. Hun har "lekt struts" og har oversett henvendelsene fra megler og dermed har det blitt begjært fravikelse og tingretten har sagt ja til det. Fravikelsen er berammet til fredag til uka. Hun sier hun henvendte seg til megler på fredag og han henviste henne til kreditors kontaktperson. Vedkommende er på ferie frem til neste helg, og nå vet hun ikke hvem hun skal henvende seg til. Namsmannen eller tingretten?
Gjest Namsmannen Skrevet 11. oktober 2009 #10 Skrevet 11. oktober 2009 Hm, høres litt rart ut. Kreditors kontaktperson er nemlig pålagt å være med på fravikelsen. Men kreditor kan selvsagt ha flere kontaktpersoner... Namsmannen utsetter/avlyser ikke fravikelsen uten å ha fått beskjed om det fra begjærende part. Be henne ringe namsmannen og spørre om hva som skal til/hvem namsmannen vil ha beskjed fra. De fleste kreditorer bruker inkassobyrå, og der er det jo flere som kan gi beskjed selv om rette saksbehandler har ferie. Dersom dette var min sak ville jeg gitt utsettelse på begjæring fra megler. Dersom venninna di samarbeider med megleren, kan de fremdeles ha begjæringen "hengende over" henne i tilfelle hun slutter å samarbeide. Ellers så er det sånn at tvangssalget kan avsluttes dersom hun betaler kravet og omkostningene. Har hun noen som kan hjelpe henne økonomisk?
Gjest Gjest Skrevet 11. oktober 2009 #11 Skrevet 11. oktober 2009 Hm, høres litt rart ut. Kreditors kontaktperson er nemlig pålagt å være med på fravikelsen. Men kreditor kan selvsagt ha flere kontaktpersoner... Namsmannen utsetter/avlyser ikke fravikelsen uten å ha fått beskjed om det fra begjærende part. Be henne ringe namsmannen og spørre om hva som skal til/hvem namsmannen vil ha beskjed fra. De fleste kreditorer bruker inkassobyrå, og der er det jo flere som kan gi beskjed selv om rette saksbehandler har ferie. Dersom dette var min sak ville jeg gitt utsettelse på begjæring fra megler. Dersom venninna di samarbeider med megleren, kan de fremdeles ha begjæringen "hengende over" henne i tilfelle hun slutter å samarbeide. Ellers så er det sånn at tvangssalget kan avsluttes dersom hun betaler kravet og omkostningene. Har hun noen som kan hjelpe henne økonomisk? Taper man penger dersom den går på tvangsalg?
Gjest Namsmannen Skrevet 11. oktober 2009 #12 Skrevet 11. oktober 2009 Det kommer litt an på hvilken gjennomføringsmåte den lokale namsmann/tingrett velger. Dersom de velger auksjon vil jeg absolutt si ja. Sjelden man oppnår gode priser da. Her i mitt distrikt bruker vi konsekvent en vanlig eiendomsmegler, som selger eiendommen slik han selger alle andre. Da har man gode muligheter til å oppnå markedspris. Men det er endel særvilkår ved tvangssalg som vil kunne senke prisen. Blant annet kan ikke selger reklamerer på feil og mangler i ettertid, og dessuten må bud stadfestes i tingretten så det går kanskje litt saktere. Dessuten påløper det 10 rettsgebyr (1R = 860,-kr) når det besluttes tvangssalg.
Gjest TS Skrevet 11. oktober 2009 #13 Skrevet 11. oktober 2009 Jeg har vært hos henne og fikk se brevet fra namsmannen angående fravikelsen. Der står megleren som den som skal være tilstede på fravikelsen for kreditor. Kontaktpersonen for kreditor er en saksbehandler i et inkassobyrå, et av de store, og da hun tok kontakt på fredag fikk hun beskjed om at vedkommende var på ferie. Siden denne megleren er den som står som den som skal være tilstede ved fravikelsen, vil det si at han faktisk kan begjære utsettelsen? Jeg har googlet litt og har fått inntrykk av at tvangssalg generelt ikke er måten å oppnå beste pris på? At reglenerundt det ofte gjør at prisen som oppnås er lavere enn ved et frivillig salg, stemmer dette?
Gjest Gjest Skrevet 11. oktober 2009 #15 Skrevet 11. oktober 2009 Dessuten påløper det 10 rettsgebyr (1R = 860,-kr) når det besluttes tvangssalg. Hvem betaler dem? kjøper av boligen?
Gjest TS Skrevet 11. oktober 2009 #16 Skrevet 11. oktober 2009 Ja,det stemmer. At megler kan begjære utsettelse eller at prisen blir lavere, eller begge deler?
Gjest Gjest Skrevet 11. oktober 2009 #17 Skrevet 11. oktober 2009 Hvorfor skal en tape penger på det? en som ikke klarer å sitte på utgifter selv bør vel få litt støtte på veien videre.
Gjest Gjest Skrevet 11. oktober 2009 #18 Skrevet 11. oktober 2009 At megler kan begjære utsettelse eller at prisen blir lavere, eller begge deler? Du må lese det Namsmannen skriver: Dersom dette var min sak ville jeg gitt utsettelse på begjæring fra megler. Dersom venninna di samarbeider med megleren, kan de fremdeles ha begjæringen "hengende over" henne i tilfelle hun slutter å samarbeide.
Gjest Gjest Skrevet 11. oktober 2009 #19 Skrevet 11. oktober 2009 Hvorfor skal en tape penger på det? en som ikke klarer å sitte på utgifter selv bør vel få litt støtte på veien videre. horfor skal man tape penger på egne, idiotiske valg? Tja, si det... Vil du heller sy puter under armene på de uansvarlige enn å lære dem å selv ta konsekvensene?
Gjest Gjest Skrevet 11. oktober 2009 #20 Skrevet 11. oktober 2009 horfor skal man tape penger på egne, idiotiske valg? Tja, si det... Vil du heller sy puter under armene på de uansvarlige enn å lære dem å selv ta konsekvensene? Har vært i samme situasjon pga at jeg havnet i en uforskyldt krise- er ikke alltid livet er like lett.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå