Gjest TS Skrevet 22. september 2009 #1 Skrevet 22. september 2009 Hver gang jeg skal kle på hunden min så begynner han å skjelve, krøker seg sammen til en ball og løper å gjemmer seg. Vil gjerne at han skal se noe posetivt i å ha på seg klær, så hvordan kan jeg få til dette? Alt er greit med en gang klærna er på, men det er ganske slitsomt å måtte "tvinge" på klær på han hver eneste gang.. Han har aldri hatt noen negativ opplevelse med å bruke klær, og han har ordentlige behagelige klær som passer str hans..
Gjest Gjest_Mona_* Skrevet 22. september 2009 #2 Skrevet 22. september 2009 Den liker det rett og slett ikke. Hvordan skal man i alle dager kle på en hund?? Forstår regnkappe evn en kappe om vinteren, eller en hund uten pels. la hunden få være slik den er rett og slett. Hunder trenger ikke klær!!
Tabris Skrevet 22. september 2009 #3 Skrevet 22. september 2009 Er det klær fordi du ønsker han skal ha klær på, eller er det snakk om nyttige plagg som Mona over her nevner, en kappe om vinteren? (Forutsatt at du har en hund som faktisk trenger en slik kappe). Hvis det er det førstnevnte, så er mitt råd å droppe klær i det hele tatt. Hunden trenger det ikke, og mistrives tydelig med å ha det på, så hvorfor gjøre det da? Hunden er et dyr og ikke en dukke. Hvis det er snakk om en nødvendig kappe, så ville jeg vent hunden til å ta på plagget langsomt og steg for steg til den ble vant med det.
Gjest TS Skrevet 22. september 2009 #4 Skrevet 22. september 2009 Den liker det rett og slett ikke. Hvordan skal man i alle dager kle på en hund?? Forstår regnkappe evn en kappe om vinteren, eller en hund uten pels. la hunden få være slik den er rett og slett. Hunder trenger ikke klær!! Ja, okei. Skal jeg la min kinesiske nakenhund med hår på hode, labber og hale, gå uten klær når det blåser og regner som fy, snør, eller når det er minus grader ute? Da tror jeg at jeg får en veldig kald hund!
Gjest Gjest Skrevet 22. september 2009 #5 Skrevet 22. september 2009 Ja, okei. Skal jeg la min kinesiske nakenhund med hår på hode, labber og hale, gå uten klær når det blåser og regner som fy, snør, eller når det er minus grader ute? Da tror jeg at jeg får en veldig kald hund! Hva med å lese innlegget du siterte en gang til? Det sto blant annet Forstår regnkappe evn en kappe om vinteren, eller en hund uten pels. Hvorfor folk absolutt skal skaffe seg hunder som ikke tåler kulde når de bor i Norge går litt utenfor min fatteevne. Om du tvinger klærne på hunden, vil den bare bli enda mer redd, og forbinde klærene med noe ubehagelig og skummelt. La klærene hans ligge fremme, og oppmuntre ham til å snuse på dem. Gi godbiter og ros når han er i nærheten av klærene. Ikke ta dem på ham før han klarer å snuse på dem uten å være redd. Det er da vel litt tidlig å begynne med klær uansett, med mindre du bor på Svalbard. Så fryktelig kaldt er det da ikke enda.
Gjest TS Skrevet 22. september 2009 #6 Skrevet 22. september 2009 Det er da vel litt tidlig å begynne med klær uansett, med mindre du bor på Svalbard. Så fryktelig kaldt er det da ikke enda. Idag har det vært 5 grader ute, har blåst så mye at en vase på terrassen full med vann har detti ned fra bordet og knust, og det regner, mye. Så idag var det fram med regnfrakken ja. Og jeg tvinger ikke bokstavelig talt på hunden klær, prøver å være tolmodig og gi han go-bit når jeg kler på ham, men det hjelper ikke..
Tabris Skrevet 22. september 2009 #7 Skrevet 22. september 2009 Du må nok ta det mer gradvis. Legg klærne frem og la ham snuse på dem og bli fortrolig med dem. Gjør f.eks noen av de samme bevegelsene som du gjør når du tar på kappen, men uten å ha kappen in hånden, og avslutt med godbit og lek før hunden blir redd. Så kan du etterhvert utvide dette - gjør "ta på klær"-bevegelsen lenger, legge en klult eller et håndkle over den osv. Alt gradvis og under lek og godbit og helst før den rekker og bli redd.
Gjest Gjest_zero_* Skrevet 23. september 2009 #8 Skrevet 23. september 2009 sjønner godt du har på hunden din klær jeg hvorfor skal hunden fryse når man kan ha klær på den...? min hund må ha dekken på om vinteren når det er over 5 minus ute. Hun hatet dekkenet tidligere. Alltid når jeg har tatt det på, så har vi gjort noe gøy etterpå. Gått ut å rast i snøen ol. Kan det være noe? Få hunden til å forbinde klærne med noe morro?
Gjest M Skrevet 26. september 2009 #9 Skrevet 26. september 2009 Mitt svar på det meste: Ikke lag noe problem ut av det! Bare forvent at det skal gå bra! Hvis du ikke lager problem ut av det, blir det ikke noe problem, husk at bikkja tar etter deg a! Dette er min løsning på det meste, og tro det eller ei, det løser det meste også. Bekymringsløs eier gir bekymringsløs hund;)
Gjest Gjest Skrevet 28. september 2009 #10 Skrevet 28. september 2009 Ja, okei. Skal jeg la min kinesiske nakenhund med hår på hode, labber og hale, gå uten klær når det blåser og regner som fy, snør, eller når det er minus grader ute? Da tror jeg at jeg får en veldig kald hund! Vel, det kommer ikke til å bli mindre kaldt i årene som kommer her oppe i nord.
Gjest Gjest Skrevet 28. september 2009 #11 Skrevet 28. september 2009 Cresteds make delightful pets but little hair doesn’t necessarily translate into low maintenance. Regular skin care is essential to prevent sunburn, blackheads and whiteheads. Hypoallergenic or oil-free moisturizing cream can keep the skin from becoming too dry when applied every other day or after bathing. Burning can occur in regions that lend themselves to strong UV-rays, especially in lighter-skinned dogs. Many owners apply baby sunscreen to their pets before spending time in strong sun. Some Cresteds have skin allergies to Lanolin, so be cautious when using any products that contain it. Unless the dog is a "True" Hairless (one with virtually no hair growth on non-extremities), trimming and/or shaving is often performed to remove stubble growth. The Chinese Crested is further distinguished by its hare foot, (having more elongated toes) as opposed to the cat foot common to most other dogs. Because of this the quicks of Cresteds run deeper into their nails, so care must be taken not to trim the nails too short to avoid pain and bleeding. Hunder komuniserer med hverandre i stor grad gjennom kroppsspråk, flere av kostymene man kan få kjøpt kan gjøre det vanskelig for hunden å kommunisere med andre hunder. Enkelte hunder viser klart og tydelig ubehag ved å ha klær på og mange klær er laget med dårlig passform som kan hindre hunden i å bevege seg fritt. Alt er greit med en gang klærna er på, men det er ganske slitsomt å måtte "tvinge" på klær på han hver eneste gang.. Og jeg tvinger ikke bokstavelig talt på hunden klær Det var jo nettopp det du sa du "gjorde".
Gjest TS Skrevet 28. september 2009 #12 Skrevet 28. september 2009 Nei, jeg skreiv at jeg ikke ville "tvinge" på hunden klær. Jeg bruker ikke makt og dytter hunden inn i dressen/genseren/jakka si. Men det er slitsomt å bruke et kvarter ekstra på påkledning når jeg skal ut.
Frey Skrevet 28. september 2009 #13 Skrevet 28. september 2009 Kanskje du da skal se etter klær som er mindre arbeidssomme å ta på. Enkle fleeceforede dekken er f eks varme og gode, og samtidig lette og ledige for hunden å bevege seg i.
Gjest TS Skrevet 28. september 2009 #14 Skrevet 28. september 2009 Kanskje du da skal se etter klær som er mindre arbeidssomme å ta på. Enkle fleeceforede dekken er f eks varme og gode, og samtidig lette og ledige for hunden å bevege seg i. Det er det jeg har til ham.. Er ikke noe stramme rosa bolblejakker med hette osv. Helt enkle, varme klær som passer han og som gjør at han kan bevege seg som om han var uten klær. De fleste jeg har er det åpning under på, noen få med åpning på ryggen. Enten knapper eller borrelås. Han har null problem med å ha de på, han løper rundt som en gal ute, men det er denne påkledningen som et et problem
Tabris Skrevet 28. september 2009 #15 Skrevet 28. september 2009 Har du prøvd tipsene som har kommet i denne tråden?
Gjest TS Skrevet 28. september 2009 #16 Skrevet 28. september 2009 Ja, prøver hver dag. Klikker hver gang han er i nærheten av klærna og gir go-bit. Men det hjelper lite å ta det "sakte" da det er dager hvor han _må_ ha på seg klær.. Han skjelver like mye når jeg skal kle på ham. Huff, burde starta i sommer Vinteren kommer for fort!
Frey Skrevet 28. september 2009 #17 Skrevet 28. september 2009 Jeg hadde ikke dillet - dra på dekkenet og gå, ferdig med det.
Gjest Glør Skrevet 28. september 2009 #18 Skrevet 28. september 2009 (endret) Jeg er enig med Frey. Min hund var heller ikke noe glad i å gå med dekken i starten, men vi tok det på uten noe dill, og gikk tur. Ganske snart begynte hun å begynte å forbinde dekkenet med tur og å ikke fryse, og logrer når vi tar det frem. Greit å starte med ett dekken som er veldig lettvindt å ta av og på. Endret 29. september 2009 av Glør
Troyamin Skrevet 29. september 2009 #19 Skrevet 29. september 2009 Jeg hadde ikke dillet - dra på dekkenet og gå, ferdig med det. Helt enig der, Frey. Ingen vits i å lage oppstuss rundt det.
Gjest Spinell Skrevet 1. oktober 2009 #20 Skrevet 1. oktober 2009 Mitt svar på det meste: Ikke lag noe problem ut av det! Bare forvent at det skal gå bra! Hvis du ikke lager problem ut av det, blir det ikke noe problem, husk at bikkja tar etter deg a! Dette er min løsning på det meste, og tro det eller ei, det løser det meste også. Bekymringsløs eier gir bekymringsløs hund;) Godt svar! De gangene hunden min må ha på seg noe (som regel en sokk eller en krage pga sår på labben e.l.) prøver han oftest å vri seg unna første gang. Da er det bare å være vennlig, men bestemt, og innstilt på at vi får det til. Hunden venner seg til det utrolig fort.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå