Gjest Gjest_kvinnen_* Skrevet 22. september 2009 #1 Skrevet 22. september 2009 Er litt nysgjerrig på om noen av dere har en gekko hjemme! Har en selv, og lurer litt på hvordan dere gjør forskjellige ting:)
Nuith Skrevet 22. september 2009 #2 Skrevet 22. september 2009 Jeg har hatt flere typer gekkoer tidligere, og vurderer å skaffe meg nye snart (bor ikke i Norge). Nå er det ulovlig å holde gekkoer som kjæledyr i Norge, så tror ikke du kommer til å få mange svar her - håper virkelig at du har tillatelse til å ha dyret ditt og ikke bare har smuglet det inn. Hørt om litt for mange tragiske dyresjebner fordi dyrene er ulovlige og dermed ikke blir tatt med til veterinær når de blir syke. Hvordan dyrene blir behandlet kommer jo helt an på hvilken underart det er, gekkofamilien er stor og variert. Men om du har noen direkte spørsmål så skal jeg svare så godt jeg kan.
Vodecka Skrevet 23. september 2009 #3 Skrevet 23. september 2009 Nei, er desverre ikke lov ennå i Norge, men sitter og krysser fingrene på at det kanskje blir lov igjen snart! Da er jeg førstemann i køen som skaffer meg reptiler.
spezitas Skrevet 23. september 2009 #4 Skrevet 23. september 2009 Jeg ønsker meg en, og krysser også fingrene for at det snart blir lovlig med reptilhold her i Norge. Heldigvis tar min veterinær imot alle typer dyr, inkludert reptiler, så jeg anbefaler ham gjerne til de jeg kjenner som holder reptiler Dyrebutikkene i nærheten av der jeg bor, har også ganske greit utvalg av utstyr og diverse typer mat.
Gjest ts Skrevet 24. september 2009 #5 Skrevet 24. september 2009 Til nuith. Tok over frøkena for en bekjent som ikke kunne ha hu lengre, så hun er nok ikke helt lovlig men.. Er en leopard gekko, mer enn det vet jeg ikke! Har jo lest meg fram til det meste jeg kan og det som hun trenger osv. Men er litt nysgjerrig på hvordan du lager til "soverommet"! Finner egentlig ikke et godt svar på det noen plass.. Har jo en hule hun krabber inni og sover, men ikke noe annet mykt inni. Også gir jeg henne kalsiumtilskudd til maten. Er det noe annet tilskudd hun trenger?? Trenger de å bli "badet"? Håper selvfølgelig det blir lovlig snart jeg også. Faktisk blitt litt glad i henne
Vulpes Skrevet 24. september 2009 #6 Skrevet 24. september 2009 Jeg har ikke noen personlig kjennskap til leopardgekkoer, men kjenner til noen som driver mye med dem Så har sagt ifra til en som jeg tror skal komme og svare deg her litt senere. Inntil da kan du ta en titt her, på denne care-sheeten. Den er ikke så veldig omfattende skrevet, men det kommer en ny og bedre en på samme forum i natt eller i morgen. Tror også det skal komme bilder av gekkoterrarier straks.
Gjest CamStatic Skrevet 24. september 2009 #7 Skrevet 24. september 2009 Heihei, fikk nyss av Tonje at det var en leopardgekko tråd på Kvinneguiden. ;D Jeg har 3 års erfaring med leopardgekkoer på både godt og vondt, så jeg tipper jeg kan svare alle dine spørsmål uten problemer. En leopardgekko kommer originalt fra tørre ørkenområder fra Pakistan, Afghanistan og nordvestlige India. Nå som det er sagt, så betyr ikke dette Sahara-ørken landskap, men en heller røff og steinete område. Leopardgekkoer tilbringer hele sitt liv på stein og hardpakket tørr jord/leire, og trives på steder hvor det er trangt og mørkt om dagen. De har ingen behov for å ha noe mykt å ligge på, eller en "seng". De sover hvor de selv føler det passer. Trangt og mørkt er vel igrunn en felleskriterie de fleste leopardgekkoer ser ut til å ha. Det er riktig at de skal ha kalsium, men her er det også noe annet viktig å tenke på: Er kalsium tilskuddet du gir, 100% rent kalsium, eller er det ekstra vitaminer i det? Jeg gir mine et pulver som er 100% rent kalsium, og et pulver som inneholder for det meste vitaminer. Dette kan kjøpes i de fleste dyrebutikker, boksen jeg har har rosa kork og etikett, og det er bilde av en leopard gekko på den. Ellers får man kjøpt ren kalk i en boks fra T-Rex som heter Bone Aid calcium powder. Den er 100% ren kalsium, dog jeg tror du også finner en versjon som er blandet vitaminer og kalk.. Er ikke verre enn å bare lese hva som står på boksen. Du trenger ikke å bade gekkoen med mindre den har trøbbel med hamskift. Hva du må, however, er å ha en fuktboks til den. Det kan lett lages med en helt vanlig vasket iskremboks, kutt inngang i den, fyll den ca 2/3 med vermeculite eller perlite (begge kan kjøpes på Plantasjen og liknende plante-butikker), og fukt den slik at det er høy luftfuktighet i den. Lokk skal være på for å skape et varmt, fuktig sted. Denne boksen plasseres på samme side du har varmematten din. Noen fler spørsmål?
Gjest ts Skrevet 25. september 2009 #8 Skrevet 25. september 2009 Ja, det siste du sa der var jo fint å vite! Det må jeg få ordnet. Må hjem å sjekke hva det står på kalsiumboksen, men er en hvit boks med rosa etikett på. Tror det er tilsatt vitaminer også! Så er jeg litt nysgjerrig på hvilken mat du gir. Jeg har hele tiden kjøpt levende sirisser og melormer. Av og til gresshopper. Kjøpte en boks med døde sirisser sist, men har ikke testet ut om hun vil ha dem. Virker som hun for det meste vil ha det som rører på seg! Før kjøpte jeg en del saker på aquazoo på nett, men de siste gangene jeg har vært inn så virker det som de ikke har noenting.. Fikk liksom ikke til å bestille noe. Var veldig fornøyd med noen feite larver jeg kjøpte der! Men husker ikke hva de heter.. Stygge hehe. Og finnes det andre fine plasser på nett (gjerne norske sider) jeg kan bestille sånne ting fra? Skulle gjerne fått taki litt klatresaker, røtter o.l. Det er så dyrt på dyrebutikken :| Hvor mange watt er det greiest å bruke på lyspærene? UV, eller ikke UV? Ja, ble flere spørsmål en jeg regnet med her heeh=)
Gjest Gjest Skrevet 25. september 2009 #9 Skrevet 25. september 2009 Hei! Det finnes et eget forum for de som interesserer seg for reptiler:) http://www.reptilfreaks.no/forum/index.php Her finner du sikkert svar på mye av det du lurer på.
Gjest CamStatic Skrevet 25. september 2009 #10 Skrevet 25. september 2009 Så er jeg litt nysgjerrig på hvilken mat du gir. Jeg har hele tiden kjøpt levende sirisser og melormer. Av og til gresshopper. Kjøpte en boks med døde sirisser sist, men har ikke testet ut om hun vil ha dem. Virker som hun for det meste vil ha det som rører på seg! Mine forer jeg kun på levende mat, da jeg har ingen tro på dette død-mat styret.. Melorm, sirisser, dubia-kakkerlakker (avler selv) og zophobas larver. Du kan fint ha gekkoen din kun på sirisser og melorm. Før kjøpte jeg en del saker på aquazoo på nett, men de siste gangene jeg har vært inn så virker det som de ikke har noenting.. Fikk liksom ikke til å bestille noe. Var veldig fornøyd med noen feite larver jeg kjøpte der! Men husker ikke hva de heter.. Stygge hehe. Og finnes det andre fine plasser på nett (gjerne norske sider) jeg kan bestille sånne ting fra? Skulle gjerne fått taki litt klatresaker, røtter o.l. Det er så dyrt på dyrebutikken :| Aquazoo kan du ringe og høre om de har diverse, hjemmesiden deres er ofte litt utdatert og treg. Ellers kan du titte innom http://www.terrariehobby.no/ Det er en nyåpnet butikk av en kar i miljøet som hittil har fått veldig god tilbakemelding. Hvor mange watt er det greiest å bruke på lyspærene? UV, eller ikke UV? Jeg bruker faktisk ikke lys til mine.. jeg bruker varmematter, så lyset de får er det generelle taklyset i rommet. UV er ikke nødvendig, da det ofte kan gjøre mer skade enn godt om det er for sterk UV. Det kommer også litt ann på om det er vanlig lyspære, eller en rød varmespot. Sånn generelt skal det vel gå fint å bruke en 40watt, men det viktigste er jo at temperaturene i terrariet er korrekt. Noe rundt 30-34 på varmesiden, og rundt 26-27 på kaldesiden er det beste å forholde seg til. Om natten kan temperaturene godt synke ned til 24 uten at det gjør skade. Det er jo gjerne kaldere om natten i Pakistan også...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå