Gjest Gjest Skrevet 18. september 2009 #1 Skrevet 18. september 2009 Jeg er gutt og jeg jobber med barn til daglig. En ting jeg merker er at det er mye lettere å være hard og konsekvent mot guttene når dette trengs. Derimot jentene, de slipper bare lettere unna når de kommer med geipen eller prøver å sjarmere seg unna det gale de har gjort. Jeg er iallfall sånn at jeg alltid blir litt overforsiktig og usikker når det kommer til jenter ..... uansett alder skal du ha min mening!
Gjest Gjest Skrevet 18. september 2009 #2 Skrevet 18. september 2009 Jeg er gutt og jeg jobber med barn til daglig. En ting jeg merker er at det er mye lettere å være hard og konsekvent mot guttene når dette trengs. Derimot jentene, de slipper bare lettere unna når de kommer med geipen eller prøver å sjarmere seg unna det gale de har gjort. Jeg er iallfall sånn at jeg alltid blir litt overforsiktig og usikker når det kommer til jenter ..... uansett alder skal du ha min mening! Det er nok slik med voksne jenter også.
Yummy_Mummy Skrevet 18. september 2009 #3 Skrevet 18. september 2009 Tviler jeg på, vi skriver nok mye på "rampe"-kontoen til gutter som vi ikke hadde tillatt at ei jente gjorde.
kaprifolen Skrevet 18. september 2009 #4 Skrevet 18. september 2009 Da jeg jobbet i barnehage la jeg merke til det samme... Men akkurat i de tilfellene jeg la merke til, tror jeg det skyldes at guttene gjør flere "små ting", som bryter ned tålmodigheten i forhold til en jente som gjør én skikkelig gal ting, om du forstår?
Gjest Melchizedek Skrevet 18. september 2009 #5 Skrevet 18. september 2009 Etter min efaring så slipper småjenter mye lettere unna en smågutter.
Gjest Gjest_tja_* Skrevet 18. september 2009 #6 Skrevet 18. september 2009 jeg trur det lett blir slik at små jenter salipper lettere unna... er nå en eldre men alikavel "liten og uskyldig jente" og kan lett slippe unna med det.. hehe ikke helt rettferdig men..
Gjest Gjest Skrevet 18. september 2009 #7 Skrevet 18. september 2009 Jeg opplever det motsatt. Om en smågutt gjør noe galt, er det "guttestreker", og "hehe, gutter er gutter" og godmodig humring. Småjenter skal derimot være veloppdragne og pene og rene hele tiden.
Gjest Caylee Skrevet 18. september 2009 #8 Skrevet 18. september 2009 Det er ant ja, jenter slipper enklere unna enn gutter, og det tror jeg er fordi at jenter sladrer til foreldrene sine fortere enn gutter. Gutter er på en måte "sterkere" og tåler en del.
Gjest Gjest Skrevet 19. september 2009 #9 Skrevet 19. september 2009 Søte små jenter? De gjør da ALDRI noe galt!! -fortapt mann
Gjest Purple Haze Skrevet 19. september 2009 #10 Skrevet 19. september 2009 Dette er et fenomen vi er veldig bevisste på i barnehagen jeg jobber, hvert fall. Hvordan vi behandler jenter og gutter, bevisst og ubevisst. Enten vi liker å innrømme det eller ikke, har vi ulike forventninger til jenter og gutter. Det er så lett å si til en jente, at å, så fin tegning du har laget. Men til gutter sier en kanskje å, så tøff den var. Og jeg tror opplever det ofte motsatt av TS. At en tåler mer fra gutter, og tenker at gutter skal være litt røffe og knuffe litt, mens jenter slett ikke skal oppføre seg sånn. Men kan være enig i at det er forskjeller i hvordan man tiltaler gutter og jenter. Stemmebruk og kroppsspråk er forskjellig når man irettesetter gutter og jenter. Selv prøver jeg å se mer på individet. De barna jeg vet er veldig forsiktige av seg, er jeg mye mer forsiktig med. Og de jeg vet er mer robuste, kan jeg snakke til på en annen måte. Ikke nødvendigvis strengere, men i et annet toneleie og en annen ordlyd.
Gjest Gjest_Dina_* Skrevet 19. september 2009 #11 Skrevet 19. september 2009 Flere studier viser at det er forskjellige forventninger til gutter og til jenter , helt ned i spedbarnsalderen . Hvis observatører ser et opptak av et spedbarn som gråter blir det tolket i større grad som uttrykk for sinne , hvis de som ser på blir fortalt at dette er et guttebarn , og i større grad som uttrykk for at barnet trenger trøst , hvis observatørene blir fortalt at dette er et jentebarn . ( Det er samme opptaket )
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå