Gå til innhold

Gave til dåp - hvor mye


Anbefalte innlegg

Gjest Gjest_Rune_*
Skrevet

Jeg skal være fadder for min brors sønn, og har tenkt å gi fondsandeler i gave, siden det er en gave som han får nytte av senere i livet..

Hvor mye burde man gi? Hva er vanlig? Er 21 år og singel.. Har råd til å gi litt..

Er 1000 kr passe? Lite?

Takk for hjelp / tips :)

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Jeg synes 1000,- høres passelig ut, det er noe alla det jeg selv ville gitt hvis jeg var fadder.

Men, hvor mye som er riktig å gi vil jo avhenge av alder, inntekt og ellers prisnivå på gaver i familien. Hvis man vanligvis kjøper bursdagsgave for 200,- blir det mye med 1000,- i dåpsgave, men bruker man generelt sett endel på gaver til hverandre høres det passelig ut.

Skrevet

Ja, det avheng vel litt av kva som er vanlig. I min familie er gåver (bursdag, jul, dåp) rundt 200,- mest vanlig. Er man fadder gjerne litt meir. Ca 300-400,- kanskje. Eg synest at dåpsgåver generelt bør ligge litt over bursdag -og julegåver i prisklasse. Men er ikkje alle i min fam. som deler det synspunktet...

I sambuar sin familie er det vanlegare med litt større gåver. 300,- til bursdag/jul, og 500,- til dåp. Så desse føler eg at vi må gje igjen omtrent for samme beølpet, sjølv om eg til tider synest det kan bli litt dyrt i lengda..

Men det avheng jo litt kor stor familien er også. Om dykk har 5 søsken kvar, og mange tante-onkelungar, kan jo 1000,- i gåver fort bli dyrt.

Skrevet

Jeg synes 1000 hørtes voldsomt mye ut. Men hvis nivået vanligvis ligger litt høyt i din omgangskrets, så er det gjerne greitt?

Angående bursdags/julegave, synes jeg ikke man skal gi skrekkelig dyr presang bare fordi man er fadder. Det er heller anbefalt at man markerer dåpsdagen ved å gi et dåpskort.

Gjest Gjest_gjest_*
Skrevet
Jeg synes 1000 hørtes voldsomt mye ut. Men hvis nivået vanligvis ligger litt høyt i din omgangskrets, så er det gjerne greitt?

Angående bursdags/julegave, synes jeg ikke man skal gi skrekkelig dyr presang bare fordi man er fadder. Det er heller anbefalt at man markerer dåpsdagen ved å gi et dåpskort.

Et dåpskort? Er det noe mer enn et vanlig kort? Har aldri hørt med det isåfall, annet enn i form av et helt vanlig kort. Må si at det høres nokså stusselig ut. Værså god, av meg får du et kort - det er jo ikke rare greiene isåfall.

Helt enig i at man ikke nødvendigvis må bruke så veldig mye penger på gaver. Men, jeg synes at fadder (som også er onkel) skal gi litt ekstra i forhold til hva man ellers ville gjort. Om litt ekstra betyr at man skal gi for 1000,- eller for 300,- avhenger av nivået ellers.

Dåp, konfirmasjon og bryllup er dager hvor man hvertfall i min krets gir mer enn til bursdag og jul. I bursdagsgave pleier vi å gi for 4-600,- og til jul litt mindre. Til en dåp ville jeg gjerne gitt rundt 800,- (hvis jeg var fadder).

Men, hvor mye som er naturlig å gi for vil helt klart avhenge av hva man ellers pleier å gi. Jeg skjønner jo at for de som normalt sett kjøper gave for 200,- så blir 800-1000,- altfor mye.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...