Gjest TS Skrevet 14. september 2009 #1 Skrevet 14. september 2009 Lerker med tanken på å skrive en bok, og vil gjerne høre hva dere setter pris på i de beste bøkene dere har lest. Hva er det som gjør at boken er god? eks at en kan kjenne seg igjen i det som skrives, at temaet er relevant for deg, at humor er brukt, at teksten har et latent budskap, at den er lettlest etc... håper noen har innspill:)
Gjest Gjest Skrevet 14. september 2009 #2 Skrevet 14. september 2009 Det blir jo nærmest umulig å svare på, ettersom det kan være så mangt. - noen bøker liker jeg på grunn av historien. Enten fordi jeg kjenner meg igjen, eller fordi jeg IKKE kjenner meg igjen og det er deilig virkelighetsflukt, eller fordi den rett og slett er spennende og interessant - noen bøker liker jeg på grunn av humoren (f.eks. discworld), og selve historien er ikke så viktig - noen bøker liker jeg på grunn av språket. Har en bok dårlig språk, kan det ødelegge for en ellers bra historie. Har en bok dårlig historie, skal det svært god humor eller språk til for å redde den. Dårlig dialog og formuleringer kan drepe en ellers god bok.
Gjest Gjest Skrevet 14. september 2009 #3 Skrevet 14. september 2009 De beste bøkene er de som vil noe med sin eksistens, enten det er gjennom språket, enkeltpersoners skjebner eller et tema. Det viktigste er at forfatteren skriver om noe som han står inne for, og som han vil formidle. Derfor synes jeg ikke du skal tenke på hva folk vil ha, men hva du selv vil.
Gjest bok Skrevet 14. september 2009 #4 Skrevet 14. september 2009 De beste bøkene er de som er skrevet uten intensjon om å være god. Språket må flyte, og temaet må være universelt, en klassiker går aldri av moten. Ofte syns jeg at historier fra verdener jeg ikke kjenner til er bra, og bøker hvor jeg sitter igjen med følelsen av at jeg har vært en del av noe stort, en opplevelse som var bare for meg. Når adrenalinet pumper, magen kribler og verden rundt meg er borte!
pace Skrevet 17. september 2009 #5 Skrevet 17. september 2009 "at temaet er relevant for deg," og at det får meg til å tenke, føle at det kommer med nye setninger for å beskrive hvordan boken er. Det liker jeg.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå