Gjest ts Skrevet 11. september 2009 #1 Skrevet 11. september 2009 Hei! Min 15 år gamle datter har for noen mnd siden fått påvist gluten,laktose og egg allergi. Hittil har hun holdt seg mye hjemme, og skylder på at det er så vansklig å være ute på byen når veninnene skal spise, så veninner har vært mye hos oss. Men nå har hun lyst til å dra på besøk til ei veninne som bor et par timer unna, og da trenger jeg litt hjelp ang. mat osv.
leirbål Skrevet 11. september 2009 #2 Skrevet 11. september 2009 Snakk med foreldrene om hva de kommer til å servere av mat. Send med datteren din en halvstekt pizza, evt. pizza deig, og minn henne på hva hun kan ha på den. (Hvis det blir pizza.) Informer også foreldrene om hva hun ikke kan spise, men vær klar over at veldig mange ikke tror det er så farlig med bare litt mel i sausen... Så mitt råd er: send med henne middagsmat og brødskiver. Evt. litt smør. Sjekk med foreldrene om de har kjøttpålegg el. Evt. send med det også. Når hun skal ut og spise kan det være lurt å holde seg til salater ol, og ta med dressing hjemmefra. Hvis det er et litt ordentlig sted kan dere ringe på forhånd og spørre om de kan tilby noe allergivennlig. Men husk at det ikke er alle som vet hva de svarer på. Vi spurte for en liten gutt en gang, og fikk pizza helt uten ost. Når gutten ble syk og vi spurte igjen, innrømmet de å ha masse smør i deigen... Mange steder godtar også medbragt mat om de ikke kan tilby noe, og hun kjøper drikke. (Dette forutsetter oftest at de andre kjøper mat, og at dere ringer på forhånd.) Vi har også tatt med hamburgere og brød som vi har levert. Så har vi betalt litt for tilberedning. Men ring på forhånd. Da går det som oftest greit.
Gjest ts Skrevet 11. september 2009 #3 Skrevet 11. september 2009 Takk for svar! Men jeg er litt redd for at de syntes det skal bli for mye styr og stress når min datter må ha spesialtilpasset mat. Et alt. kan være å sende med et brød og knekkebrød, og at hun kun spiser dette mens hun er borte. Men hun er ikke akuratt veldig hypp på brødmat heller.. I går hadde hun og noen veninner vært i byen og spist på en baguette-greie i pausa på skolen, og min datter hadde tenkt til å spise salat. Det viste seg at all salaten var ferdigblandet, med ost og pasta. Enden på visen ble at hun gikk på McDonalds og køpte pomes frites, og kjøpte drikke på cafeen der de de spise, også satt hun seg i hjørnet, mens de la en jakke på bordet slik at de som jobbet der ikke skulle se at hun spise McDonalds mat De jentene altså.. Men det er jo et tips hvis det er noen andre her inne som sliter med det samme. Men det å ringe og spørre hva veninnens familie skal spise til middag om en ukes tid, er ikke det litt vl frekt? Jeg veit ikke helt, rett og slett..
leirbål Skrevet 11. september 2009 #4 Skrevet 11. september 2009 Nei, ikke når det er allergi. Hadde hun bare vært kresen hadde det vært frekt. Vi har hatt barn på besøk som ikke kunne spise alt. Veldig greit det. Og hun er jo stor nok til at hun og venninden kan lage pizzaen selv. Det er en del ekstra styr med allergiske barn. Det vet jeg selv, for jeg hadde også veldig kraftig matintoleranse i tenårene. Dere lærer å leve med det. Det må bare planlegges mer.
Gjest Gjest Skrevet 11. september 2009 #5 Skrevet 11. september 2009 Jeg hadde overhode ikke syntes det ville ha vært frekt å få en slik telefon. Jeg ville faktisk ha satt pris på det. Jeg vil jo gjerne at vi alle spiser mer eller mindre det samme og da hadde jeg trengt hjelp av deg for å finne ut hva slags mat jeg kunne lage.
Lovis Skrevet 11. september 2009 #6 Skrevet 11. september 2009 Jeg hadde satt pris på å fått en skriftlig liste over hva som IKKE måtte forekomme i maten, og så hadde jeg laget mat ut fra det. Hos meg er det slik at alle skal få mat, allergier eller ei. Det finnes flust av oppskrifter på nettet, så jeg skulle nå alltid klart å lage noe. Men snakk med foreldrene til venninnene, det vil nok gjerne få litt info.
Gjest Gjest Skrevet 11. september 2009 #7 Skrevet 11. september 2009 Jeg ville sendt med min datter "trygge" ingredienser til pizza el.l., så kunne hun og venninnen bake og spise den sammen. Det er jo gøy når man er i den alderen. Så ville jeg også tatt en telefon til foreldrene til venninnen og forklart hvorfor datteren har med seg dette. Hadde satt stor pris på dette hvis jeg var foreldrene til venninnen. Det er jo tross alt et stort ansvar å ha, og for oss som ikke er allergiske mot noe, er det vanskelig å føle seg 100 % trygg på at vi ikke har glemt av noe som gjesten ikke tåler, og det kan godt føre til litt stress. I allefall denne første gangen, når hun skal på besøk dit, ville jeg gjort det slik.
Gjest happe Skrevet 11. september 2009 #8 Skrevet 11. september 2009 hvis hun reagerer sterkt så ville jeg sendt med mat selv. jeg skal hverken ha gluten eller melkeprodukter selv, og det tok tid før jeg klarte sette meg inn i hvilke produkter jeg kunne ha og ikke. samboeren min kjøper "feil" stadig, eksempelvis ting som pølser med melk osv. jeg hadde heller sendt meg et par varianter/enkel oppskrifter på hva hun pleier å spise, og selvfølgelig lagt opp til at hun kunne lagd mesteparten selv for å være på den sikre siden. eksempelvis antar jeg at hun kan ha gilde sine go og mager produkter, samt risottogryte fra toro. dette bør holde for en helg:=) kan bli veldig stress for andre å holde oversikt da ingrediensene oftest har andre navn enn "melk, egg, gluten". i tillegg kan datteren din oppleve det som stress å forklare at selv bare litt melk/ost/fløte har betydning, og dermed ende opp med å spise det som blir servert. jeg har iallefall ikke til dags dato opplevd at noen har klart å lage middag uten gluten og melk, selv når jeg forklarer hva som inneholder dette og hvilke produkter jeg kan ha.....
Gjest Gjest_*Ariel*_* Skrevet 11. september 2009 #9 Skrevet 11. september 2009 Min datter har en venninne med de samme problemene som din jente. Der har alle foreldre i klassen fått en liste med hva hun kan spise (ulike merker av ting osv.). Synes det var bedre enn en liste over hva hun ikke kan spise. Det har aldri vært noe problem å ha henne hos oss, og hun har heller ikke møtt noen problemer hos andre. De fleste har i vår opplyste verden stor respekt for allergier (det er jo blitt så vanlig). De vil nok sette stor pris på at du kommer med informasjon, og at de slipper å spørre, det synes mange er litt pinlig.
Gjest SmallTalk Skrevet 11. september 2009 #10 Skrevet 11. september 2009 jeg har iallefall ikke til dags dato opplevd at noen har klart å lage middag uten gluten og melk, selv når jeg forklarer hva som inneholder dette og hvilke produkter jeg kan ha..... Jeg kan! Men så er jeg oppvokst med en hyperallergisk lillebror. Og for å si det kort: Å lage mat kun uten melk og gluten er ikke vanskelig. Tiltaket er egentlig bare å gidde å lage det meste fra bunnen selv, og tolerere at det kanskje smaker litt annerledes enn man er vandt til. TS: Jeg hadde definitivt satt pris på å få beskjed. Både for å kunne legge opp maten etter dette, og fordi jeg ikke synes det er riktig at den ene gjesten skal måtte lage maten sin selv.
leirbål Skrevet 14. september 2009 #11 Skrevet 14. september 2009 Jeg ville sendt med henne ingredienser eller (delvis) ferdiglaget mat, fordi allergivennlige ingredienser er ganske dyrt, hvis de skal handle inn ekstra for datteren din. Det er jo sannsynligvis ikke så veldig ofte de har bruk for glutenfritt mel for eksempel. Og det blir veldig mye ekstra reising for meg hvis jeg må handle noe som ikke finnes på den lokale matbutikken.
Tabris Skrevet 14. september 2009 #12 Skrevet 14. september 2009 Kanskje et dumt spørsmål, men kan de som har laktose/gluten-allergi drikke soya/ris-melk? I såfall kan man jo lage retter som inneholder melk, men bytte den ut med dette.
Nemii Skrevet 14. september 2009 #13 Skrevet 14. september 2009 (endret) Jeg har drevet en bowlinghall i mange år og har sett at mat allergier har blitt et økende "problem". Vi har alltid hatt glutenfrie pizzabunner og melkefrie pølseprodukter etter at vi hadde en gutt i bursdag som ikke kunne spise noe annet enn saftisen han fikk til dessert. Det virker også på meg at veldig mange bedrifter/spiserier/resturanter har allergifrie produkter, men man MÅ spørre om det! Det er for få som har det for at man kan promoterer for produktene, men for mange til å ikke ha et alternativ. Når din datter er ute, be henne om å spørre, de fleste har et alternativ :-) Endret 14. september 2009 av Nemii
Ulrikke Skrevet 14. september 2009 #14 Skrevet 14. september 2009 Ei av mine beste venninner har en datter med cøliaki. Datteren er god venninne med min datter. Det har aldri falt meg inn at det er noe PES å ha henne her! Sånn rent spontant er det selvfølgelig ofte enklere at vi reiser til dem enn de til oss, fordi de selvsagt alltid har det hun trenger. Hvis ting er planlagt, lager jeg alltid egen mat til henne. Knekkebrød hun kan spise har jeg i skapet, glutenfritt brød i fryseren. Barnet har i tillegg diabetes, så hun er avhengig av å ha mat tilgjengelig. Nå er din datter såpass gammel at mye av dette må hun passe på selv. Enten sender du med henne mat, eller så har du en åpen dialog med foreldrene til vennene og gir dem tips om hva hun kan spise. Det kommer vel an på hvor godt du kjenner dem, vil jeg tippe. De aller fleste vil være interessert i å gjøre det ok for din datter. De må bare få nok informasjon til å få det til!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå