annamaria8 Skrevet 27. august 2009 #1 Skrevet 27. august 2009 Pusen min på 3 måneder begynte i dag å kaste opp. Det er bare tørt oppkast i striper bortetter gulvet. Det lukter egentlig ikke annet enn tørrfôr. Tørrfôrbitene er tydelige i oppkastet også. Hva skal jeg gjøre for å få pus til å holde på maten? Pus har aldri fått ormekur. Men det er ikke orm i avføringen hans, og ikke i oppkastet heller. Han har fått Active junior tørrfôr, men også litt Friskies. Dessuten våtere fôr i sånne kvadratpakninger, skinke, ost, tunfisk. Mao så får pus spise de middagsrestene som han vil ha. En annen ting: pus går også i matfatet til hunden vår. Er hundefôr for kraftig kost for en kattemage? Eller er det tørrfôret jeg gir pus han ikke toler? Eller kan det være noe annet?
Cayenne Skrevet 27. august 2009 #2 Skrevet 27. august 2009 Jeg synes ikke dere bør gi en så liten kattunge så mye forskjellig, og dere bør holde han unna hundematen. Hold dere til kattemat og litt godbiter innimellom Hvis han kaster opp ganske rett etter at han har spist (tørrfôr) så kan det være et tegn på at han spiser for fort. Dere bør få gitt han noen runder med ormekur, alle kattunger skal ha det pga de kan få orm fra moren.
spezitas Skrevet 27. august 2009 #3 Skrevet 27. august 2009 Her er nok årsaken til oppkastet at katten har fått mye forskjellig å spise. La katten få en type kvalitetsfòr beregnet på kattunger (og hold deg også unna Friskiesen/Whiskasen) så skal du se at det blir bedre. Et lite tips når det gjelder fòrbytte er å la byttet gå over en hel uke. Begynn første dagen med å blande litt av det nye foret i det gamle, siden så øker du på dag for dag. Da slipper du katter som blir dårlige i magen og kaster opp og får diare. Kattungemager er sensitive og det skal ikke store forandringen til før de reagerer på noe i matveien. Selv om du ikke ser orm i avføringen/ oppkastet, og kattungen bare er inne, skader det ikke å gi ham en ormekur en gang i ny og ne;) Lykke til!
Gjest Gjest_Thea_* Skrevet 28. august 2009 #4 Skrevet 28. august 2009 Katten mine tåler ikke butikk kjøpt "junkfood" (Friskies, whiskas osv.) og spyr hvis de spiser dette. Derfor kjøper jeg kun ordentlig fòr på dyrebutikken. Folk mener ofte at dette er for dyrt osv. Men siden det er mer næring i dyrebutikk fòret enn det er i det butikk kjøpte, så er en 10kg sekk utrolig drøy. Jeg har to voksne hannkatter og de får kun en kopp hver om dagen med mat. Jeg har kattemat nok i over en måned ihvertfall på en 10kg sekk. Ikke får de noe ekstra heller. Kun litt våtfòr bare i helgene. Jo mindre næring det er i fòret, jo mer spiser pusen. Derfor sparer man penger på å velge et fòr som inneholder alt som katten trenger. Dropp Friskiesen og kjøp Royal Canin, Eukanuba, Hill's eller hva nå dyrebutikken tilbyr. De har også fòr spesialberegnet på kattunger. Fòret du får kjøpt på butikk har altfor lite næring. Er ikke godt nok balansert med tanke på vitaminer og mineraler. Og inneholder som oftest alt for mye salt, fett og magnesium. Og lite omega 3. Noe som ikke er bra for katten. Det blir som om vi skal spise fast food og usunn mat resten av livet. Det beste er også at du kan få prøve poser av dyrebutikk fòret, slik at du har anledning til å prøve maten før du går til innkjøp av en stor sekk. Så får du vite om katten faktisk liker maten. Noen katter er jo veldig kresne. Et annet pluss er at avføringen vil lukte mindre og bli mere fast og du vil tydelig se forskjell på pelsen. Jeg anbefaler heller ikke å gi katter melkeprodukter som ost. Katter er laktoseintolerante og får vondt i magen og noen ganger diarè av melkeproduker. Skinke og tunfisk er det også for mye salt i. Salt kan gi kattene urinveisinfeksjoner og nyrestein over tid. Spesielt utsatt er kastrerte hannkatter. Jeg har sett katter som er helt gule i hviten i øynene av urinforgiftning fordi urinveien har vært helt blokkert og da er døden like rundt hjørnet. Det meste av dyrebutikk fòret er balansert på en måte slik at sånne sykdommer forebygges. Det er også et stoff som kalles Taurin som er livsviktig for katten. Dette finnes utelukket i kjøtt. Noe som viser at katten definitivt er kjøtteter. Derfor er det viktig for livskvaliteten til katten at de får fòr som har dette i seg. Unngå fòr hvor det står at Taurinen er tilsatt. Det betyr som regel at det er for lite kjøtt i fòret og at Taurinen er tilsatt etterpå. Noe som gjør maten kvalitetsmessig dårligere. Jeg anbefaler derfor alle som har katt å kjøpe kattemat enten på dyreforretning eller hos dyrlegen. På den måten forlenger du livet til katten din og bedrer livskvaliteten. http://www.finnsnesdyreklinikk.no/stories/FORING_AV_KATT.htm Lykke til med kattungen:) Hilsen dyrepleierstudent.
annamaria8 Skrevet 14. september 2009 Forfatter #5 Skrevet 14. september 2009 Vil bare si takk for hjelpa. Pus får nå kun Specific dyrefôr for kattunger. Hun har kasta opp etterpå også, men kanskje hun bare spiser for fort. En gang vet jeg at hun hadde vært på kjøkkenbenken og slikka rent ei isskål. Vi visste ikke at hun hoppa så høyt. Flinke, dumme pusen
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå