Gjest Gjest_Lilla_* Skrevet 23. august 2009 #1 Skrevet 23. august 2009 Hei, har en 3 åring som ikke vil ut av bleien. Dvs, han er fire om noen mndr og er absolutt klar for det med tanke på at han kjenner godt når han skal på do, og gjør det til og med når det passer han selv. Desverre velger han 80% av gangene å ikke gå på do. Jeg har ikke på han bleie, vil ha den av han, bortsett fra om natten. Denne helgen gikk det med 12 par underbukser plus ALLE buksene hans fordi han både tisser og baiser i de! Han velger å gjøre dette, sier til og med at han skal/holder på, og at han også neste gang skal gjøre det - noe som frustrerer meg noe utrolig! Så langt har vi prøvd: - klistremerke ordning - mye ros med dogåing - samtaler med han ang dobruk - satt han til å måtte hjelpe til å bytte klær og ordne opp etter at han tisser/bæsjer - bruke venner/storebror som eksempler HJELP! Jeg holder på å bli sprø! Jeg vet han er moden til det, han vet jo om når han skal på do og kjenner jo det selv.. vil så gjerne ha han ut av bleier. I barnehagen har jeg også hørt at noen av de andre barna kommenterer at han går med bleie der fordi han er så 'stor' Synes jo at dette er trist for han. Noen råd, tips? Er desperat.. virkelig
Gjest Gjest Skrevet 24. august 2009 #2 Skrevet 24. august 2009 Jeg hadde bare latt ham gå med bleier jeg. Før eller siden får han nok av å bruke dette maktmiddelet mot deg. Særlig når det ikke virker mer.
Gjest Gjest Skrevet 24. august 2009 #3 Skrevet 24. august 2009 Vi fikk ungen ut av tissebleien for over et år siden (like gammel som din) men ikke ut av bæsjebleien før nå. Utrolig frustrerende, men helt vanlig har jeg oppdaget. Nå haaaaaater min unge å tisse eller baise på seg, en dråpe i trusa og alt må skiftes, så får han ikke bleie så får han ikke. Vi har hatt noen hysteriske runder og endelig kom bæsjen, men han holder seg han - lenge. Nå har det heldigvis løsnet - bokstavelig talt. Da vi sluttet med tissing i bleie var det sommer og stor stas å tisse på treet i haven etc så det gikk veldig greit. Har egentlig ingen råd siden din overser totalt det vi hadde som maktmiddel... men vil bare si at det er helt vanlig, og jeg har full sympati med frsutrasjonen din. Kanskje de kan hjelpe i barnehagen? Der lærte jeg at det er mange som har det sånn. Og noen er jo med lydhøre ute enn hjemme...
Gjest Gjest Skrevet 24. august 2009 #4 Skrevet 24. august 2009 Hos oss var det til slutt seigmenn og masse ros som gjorde susen. En seigmann for nr 1 og 3 for nr 2. Ikke verdens sunnste kanskje, men målet helliger middelet Etter en stund tok vi vekk seigmann for nr 1, men vi sliter fortsatt litt med å få henne til å bæsje på do hver gang. Hjemme går hun stort sett naken under kjolen, og hun er kjempeflink og går på do når hun trenger det (doen er veldig tilgjengelig med døra åpen og krakk klar foran). Det er litt verre når hun går med klær, da glemmer hun seg oftere, men satser på at det går seg til. Barnehagen er flinke til å følge opp, så det er blitt færre uhell.
Elizia Skrevet 24. august 2009 #5 Skrevet 24. august 2009 Her gikk det i non-stop . Klistermerker fungerte for å få han til å tisse på do men ikke for det andre. Så da ble det non-stop, og det fungerte! Han sluttet helt med bleier både på dag og natt da han var 2 år og 9 mnd. Har hatt et par uhell på natta med å tisse ut seg, men det er nok fordi han ikke våkner før han akkurat MÅ tisse.
Chiquita Skrevet 24. august 2009 #6 Skrevet 24. august 2009 Hvorfor ikke la barnet bruke bleie? Det slutter når det er klar for det selv... Kanskje h*n ikke er psykisk klar for å slutte, selv om h*n er fysisk klar? Hodet må også følge med kroppen - det går ikke før hodet vil
Gjest emmeline Skrevet 24. august 2009 #7 Skrevet 24. august 2009 Hvorfor ikke la barnet bruke bleie? Fordi han snart er 4 år. Æsj!
Chiquita Skrevet 24. august 2009 #8 Skrevet 24. august 2009 Fordi han snart er 4 år. Æsj! Det må da virkelig være mer "æsj" med 12 truser og bukser i løpet av en helg! Da hadde heller jeg skiftet bleier altså, for tiss og bæsj i trusa er mer æsj for min del... Er det bedre å gi barnet "nederlagsfølelse" for å ikke greie/huske å gå på do... Det blir ikke bedre av den grunn! Man kan ikke tvinge igjennom dette dersom barnet ikke er klar - fysisk eller psykisk... Jeg ville tatt på bleien igjen, og så drevet mer motivering i ukene som kommer, FØR bleien kommer av - ikke at det skjer ETTER at bleien er forsvunnet. Plutselig ordner dette seg av seg selv - mas løser ingen problemer ovenfor en som snart er 4 år (ikke andre aldre heller for den del)
kisskissbangbang Skrevet 25. august 2009 #9 Skrevet 25. august 2009 Hvorfor ikke la ungen ta aktiv del i sluttinga selv? Jeg har en venninne som har en datter som nå er fire år. Hun var også motvillig til å slutte med bleie, ville gjerne ha bleien på og gjøre fra seg i den, selv om hun fikk masse ros og "så stor og flink jente" de gange hun gikk på do. Det fungerte rett og slett ikke. Da hun var ca. tre år kom mammaen fram til at nok var nok, og siden dette var like før jul, så foreslo hun for jenta si å gi alle bleiene til "bleienissen". Da fikk jenta en fin kasse som hun selv kunne putte bleier og bleitilbehør i, og hun fikk selv skrive en liten lapp, og selv sette den ut i gangen for "henting". Det funket helt supert for denne jenta, hun fikk ta del i prosessen, hun syntes det var spennende å gjøre det sånn, og hun fikk en liten gave fra nissen som takk, noe som var stoor stas. De få gangene hun spurte etter bleie senere, fikk hun til svar at de ikke hadde bleier i huset lengre, siden hun hadde vært så snill å gi dem til nissen. Og det var liksom helt greit. Ikke sikkert dette funker for alle unger, men det er vel kanskje verdt forsøket? (Kan vel for øvrig brukes mot alt. Smokker, suttekluter, flasker osv.)
Imax Skrevet 26. august 2009 #10 Skrevet 26. august 2009 (endret) Vær tålmodig, det går seg til! Hos oss har det funket med et syltetøyglass med sjokoladekjeks (du vet, sånne små Cartoonies). En for hver gang hun gikk på potta (og så må man ta avvenning på det senere da...). Når det har vært bæsjing hadde vi en interessant sak: Jeg hadde kjøpt inn en leke hun skulle få ved en senere anledning, men så så hun den i skapet mitt tilfeldigvis. Da sa jeg at den skulle hun få når hun bæsjet på do. Vi snakket mye om den leken, tok den ned, så på den (i innpakningen), la den opp osv. Da skal jeg si engasjementet har gått opp! Så første gang hun bæsjet i do fikk hun gaven, og ved noen senere anledninger i begynnelsen fikk hun en bok osv. Tror det til sammen ble 3-4 ting, men det er sjokoladekjeksen som har gjort susen over lang tid. Vi sluttet også konsekvent med bleie på dagen selv om hun ikke var så interessert, og etter hvert så virker det som hun synes det er ubehagelig å ha på seg bleie (hun har på om natten). Men det har vært maaaange runder med vaskemaskinen, men det får man tåle. Endret 26. august 2009 av Imax
Gjest sani Skrevet 26. august 2009 #11 Skrevet 26. august 2009 hei. Jeg har en jente som fylte 2 år i august. Hun sluttet helt med bleie i begynnelsen av juli. Vi hadde prøvd i ca 1mnd og det gikk greit men også dårlig av og til. Vi tok av henne bleie både dag og kveld samtidig. Forklarte at det var stygt å bruke bleie, og at det er bare babyer som gjør det, mens hun er stor jente og store jenter bruker truser. Kom med eksempler til de eldre barna som hun leker med osv. Det vi gjorde var å spørre henne hele tiden om hun skulle på do, tok av henne til og med truser når hun ikke ville og da måtte hun sitte der en stundt. I tillegg så var det slik dersom hun bæsjet i trusene, så ble de kastet i søpla. Det verste var når vi var ute og hun hadde på seg prinsesse trusene og uhellet skjedde og dem kastet vi på ordenlig i søppelkassen. I tillegg var det mye ros og mange truser med de tingene hun liker på dem, prinsesser, hello kitty, jordbær mathilde osv. Nå skjer det av og til at trusene blir litt våte, men det er fordi hun klrer ikke å holde seg lenge når hun skal på do. Spesielt i barnehagen-
Imax Skrevet 26. august 2009 #12 Skrevet 26. august 2009 I tillegg så var det slik dersom hun bæsjet i trusene, så ble de kastet i søpla. Det verste var når vi var ute og hun hadde på seg prinsesse trusene og uhellet skjedde og dem kastet vi på ordenlig i søppelkassen. Jeg er helt i mot å bruke straff som en del av avvenning med bleier. Man klarer det helt fint med positiv forsterkning av det som fungerer, og overse det andre (ikke gjøre stort nummer ut av at det kommer ting i trusa). I verste fall kan det bli sånn at ungen nekter å bæsje eller få følelse av udugelighet. Forklarte at det var stygt å bruke bleie, Og nå går datteren din rundt og tror at alle som bruker bleier er idioter fordi dere har sagt det er "stygt". Nei, bruk positiv forsterkning, straff er en feig metode, spesielt i en sak som dette med et 2 år gammelt barn!
Gjest Gjest Skrevet 26. august 2009 #14 Skrevet 26. august 2009 Nå har ikke jeg barn selv, men har jobbet i barnehage og har også endel kontakt med småbarn via nær familie og venner. Og jeg reagerer litt på noe av det som står i innleggene her uten at jeg skal henvise til noen bestemte. Jeg lurer litt på om man VET at ungen er moden når han eller hun faktisk ikke greier å være tørr uten bleie? Og om det egentlig er lurt å "tvinge" dem til å klare seg uten? Nå tror jeg det kan være en fin metode å trene på å gå uten bleie hjemme, ute om sommeren osv slik at barnet merker forskjellen på å gå med og uten, uten at det er noen krise om det går galt. Bleiene i dag kjennes sikkert ofte tørre og relativt behagelige selv om de er "godt brukt", og det i seg selv medvirker nok til at noen barn ikke føler for å slutte, og synes det er mer ekkelt å gå på do. Så for all del, tren i vei! Men pass dere for å gjøre dette med bleieslutt til noe barnet "må" få til på et bestemt tidspunkt eller at det skal ha belønning, straff etc. Og ikke lag styr ut av det om det går galt noen ganger når man "trener". Ei venninne av meg fortalte at hun hadde sagt til barnet at det skulle få nonstop hver gang det gikk på do/sa fra - FØR barnet hadde begynt å gjøre dette på eget initiativ; det fungerte ikke i det hele tatt og hun sa også at hun hadde forstått at dette ikke var måten å gjøre det på. At man forsterker/roser og evt belønner, men når barnet først begynner å gå på do selv er kanskje greiere, men jeg synes i hvert fall man skal se etter signaler på at barnet ER KLART og har begynt å si at det kjenner det må på do osv. Ikke at man setter seg ned med et "100% bleiebarn" og prater om at det skal få klistremerker eller nonstop hvis det greier å gå på do. Jeg synes det virker riktigere å på en måte begynne å trene på det og se hvordan det går, og at de voksne har som innstilling at går det ikke ennå, så går det ikke, uten at en lager masse oppstyr... noe jeg tror lett skjer dersom barnet får følelsen av at det BURDE mestre noe, men at det ikke er klart for det. Dersom det mestrer - kjempefint, men om man ikke er klar føler man det vel fort som et nederlag hvis man har blitt tutet ørene fulle om hvor flink man hadde vært hvis man hadde klart det, og hvor barnslig man er hvis man fortsatt bruker bleie? Nå har jeg i barnehagen også sett eksempler på barn som tisser på seg o.l som et "maktmiddel" - for å få oppmerksomhet, komme ut av en situasjon etc. Og da må man selvsagt gripe det an på en annen måte. Men når det gjelder en 3-4-åring skal man faktisk ikke være overbevist om at barnet er klar for å slutte med bleie. Er man usikker synes jeg man skal ta det opp med pedleder/førskolelærer til barnet og få mer individuelle råd derfra.
Gjest TS Skrevet 26. august 2009 #15 Skrevet 26. august 2009 Vel nå har jeg da tatt det opp med pedagogisk/base leder i barnehagen hans, og hun mener også at han er klar til å slutte med bleien og at dette er noe vi skal bevisst jobbe med, også hjemme. Derimot hadde hun ikke noe flere råd å komme med utenom det som vi allerede har prøvd. Etter å ha lest gjennom innleggene her så synes jeg jo at det frister litt å prøve med kjeks/nonstop e.l men samtidig så er jeg ikke hundre % sikker på om jeg vil belønne for 'naturlig oppførsel' som det å gå på do.. tror ærlig talt at jeg blir gal av tanken på dette bleie prosjektet. Samtidig sier jeg jo til meg selv at om et par år er sikkert dette et minne som jeg bare smiler av.. håper jeg Sitter virkelig pris på dere som svarer her inne, er godt å lese hva andre tenker/erfarer angående dette med bleier
Noli Skrevet 26. august 2009 #16 Skrevet 26. august 2009 Forklarte at det var stygt å bruke bleie, og at det er bare babyer som gjør det, mens hun er stor jente og store jenter bruker truser. Kom med eksempler til de eldre barna som hun leker med osv. I verste fall skaper du altså en mobber. Mange barn (og voksne) må av forskjellige grunner bruke bleier, som er et helt legitimt hjelpemiddel for de som har problemer med urin/avføring, og på ingen måte stygt eller for babyer.
Kosemose Skrevet 26. august 2009 #17 Skrevet 26. august 2009 Jeg syns generelt det er utrolig mye mas om bleieslutt. Barn skal være fysisk og psykisk moden for å slutte. Barn som tisser og bæsjer i buksa bør vel heller gå med bleie, så får man jobbe med motivasjonen deres, framfor at de skal behøve å tisse seg ut hver gang de må på do. Og å true, gjøre narr ("det er bare babyer som har bleie" og lignende utsagn) eller premiere tror jeg bare skaper frustrasjon og press. Jeg anbefaler å ta kontakt med helsestasjon eller lignende for råd hvis dere er urolig for at barnet deres ikke skal slutte med bleie som normalt.
Gjest strykebrett Skrevet 26. august 2009 #18 Skrevet 26. august 2009 TS sier jo eselv at barnet hennes sier fra før han må på do, men gjør fra seg i buksa fordi han ikke vil gå på do. Da syns jeg det høres veldig ut som han er klar for å slutte. Belønne ønsket oppførsel og ignorere uønsket oppførsel er vel en ganske standard metode i slike tilfeller om jeg har forstatt det riktig..
Kosemose Skrevet 26. august 2009 #19 Skrevet 26. august 2009 TS sier jo eselv at barnet hennes sier fra før han må på do, men gjør fra seg i buksa fordi han ikke vil gå på do. Da syns jeg det høres veldig ut som han er klar for å slutte. Belønne ønsket oppførsel og ignorere uønsket oppførsel er vel en ganske standard metode i slike tilfeller om jeg har forstatt det riktig.. Det er vel litt vanskelig å "ignorere uønsket atferd" når den uønskede atferden innebærer klær fulle av tiss og bæsj? Det må da vel uansett være bedre at han tisser og bæsjer i bleie enn i klærne sine? Jeg syns han burde gå med bleie til han er bleietørr, hvilket han tydeligvis ikke er per i dag. Så kan man heller prøve å motivere ham til å gå på do. Jeg skjønner ikke vitsen med å ta av bleia når de likevel tisser og bæsjer seg ut, det må da være bedre å skifte bleie kontra å skifte alt de har på seg?
Gjest strykebrett Skrevet 26. august 2009 #20 Skrevet 26. august 2009 Det er vel litt vanskelig å "ignorere uønsket atferd" når den uønskede atferden innebærer klær fulle av tiss og bæsj? Med ignorere mener jeg at man ikke lager noe nummer ut av det. Det er vel forskjellig hva som er riktig alder å slutte med bleier fra barn til barn, men en eller annen gan må han jo lære seg det..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå