Pludre Skrevet 21. august 2009 #1 Skrevet 21. august 2009 (endret) Hei Far til ungene lurer på å overta den daglige omsorgen for eldstemann, da det er så vanvittig mye konflikt mellom søsknene. Vi bor 32 mil unna far , og jeg har nå alle tre ungene på daglig basis, far har dem 4 dager i mnd pga stor avstand Nå sier far at om han overtar eldstemann så slipper han å betale bidrag til meg. Er dette korrekt når jeg har tre barn ? En annen ting er at han betaler altfor lite i utgangspunktet, jeg får 3100 for alle tre ungene, og i følge NAV er dette omtrent halvparten av det han SKAL betale iht inntekt og sånn. Jeg mistenker far for å ha økonomiske motiver for å overta eldste, og vil gjerne vite om noen kan noe om dette. Håper på svar ! Endret 21. august 2009 av Pludre
Gjest Gjest Skrevet 21. august 2009 #2 Skrevet 21. august 2009 Ja, han om han har kun omsorg for en så får han vel betaling for han som om han skal være to (fra deg), så dere ender vel opp med å ikke betale hverandre ei krone. Hadde jeg vært deg hadde jeg nektet drittsekken samvær.
Wildy Skrevet 21. august 2009 #3 Skrevet 21. august 2009 Dere vil vel være bidragspliktog til hverandre? Han for de to som bor hos deg, du for det barnet som bor hos han.Du kan jo ikke regne med å få bidrag for tre når det faktisk bare er to som bor hos deg? Bidragets størrelse er avhenig av flere faktorer; både barnets alder, samvær og foreldrenes inntekt. Om du mener at du får for lite slik det er nå er det jo bare å få en ny vurdering?Koster noen kroner for dere begge, men kanskje verdt det uansett? Nå synes jeg at bidragespengene ikke skal være hovedmotiv for barnets bosted, men hva som faktisk er barnets beste oppvekstmiljø. Om det ganger barnet å flytte til far har jeg ingen formening om, det er det dere som foreldre som må avgjøre. Men kanskje kan det være greit med litt hjelp fra fagpersoner?
Gjest Gjest Skrevet 21. august 2009 #4 Skrevet 21. august 2009 Dere vil vel være bidragspliktog til hverandre? Han for de to som bor hos deg, du for det barnet som bor hos han.Du kan jo ikke regne med å få bidrag for tre når det faktisk bare er to som bor hos deg? Bidragets størrelse er avhenig av flere faktorer; både barnets alder, samvær og foreldrenes inntekt. Om du mener at du får for lite slik det er nå er det jo bare å få en ny vurdering?Koster noen kroner for dere begge, men kanskje verdt det uansett? Nå synes jeg at bidragespengene ikke skal være hovedmotiv for barnets bosted, men hva som faktisk er barnets beste oppvekstmiljø. Om det ganger barnet å flytte til far har jeg ingen formening om, det er det dere som foreldre som må avgjøre. Men kanskje kan det være greit med litt hjelp fra fagpersoner? Nettopp derfor burde TS la han steke i sitt eget fett når han er mest opptatt av hvor mye penger han kan spare og slippe og gi TS. TS bør beholde alle tre barna, og beholde full foreldre rett og nekte samvær så han ikke kan spare ei krone slik som han har tenkt. Ikke la deg lure TS!
Bambimor Skrevet 21. august 2009 #5 Skrevet 21. august 2009 Jøss da, var jo veldig stigmatiserende du var da gjest. Slik som jeg ser det her så virker det som at mor er like opptatt av å ikke betale som det far er? Til ts; Du må betale bidrag for sønnen din som skal bo hos far, og da kommer det ann på inntektene dine for hvor stort bidraget skal bli. Far må fremdeles betale for de to andre barna. Så om han går i null vet ikke jeg, det kommer ann på intektene deres.
Gjest Gjest Skrevet 21. august 2009 #6 Skrevet 21. august 2009 Trist når folk legger pengene som grunnlag for omsorg av barn! Barnets beste før alt annet!
Noli Skrevet 21. august 2009 #7 Skrevet 21. august 2009 Om han vil ha et barn for å slippe å betale bidrag finner han jo fort ut at det er et enormt tapsprosjekt. Det koster mer enn 3100,- i mnd å ha et barn.
absinthia Skrevet 22. august 2009 #8 Skrevet 22. august 2009 Når man deler barna slik, betaler mor bidrag etter sin inntekt for barnet som bor hos far og far betaler bidrag for to barn til mor.
Gjest Gjest Skrevet 22. august 2009 #9 Skrevet 22. august 2009 Ja, han om han har kun omsorg for en så får han vel betaling for han som om han skal være to (fra deg), så dere ender vel opp med å ikke betale hverandre ei krone. Du har åpenbart ikke peiling på hva du skriver om. Selvsagt får han ikke betaling som om det skulle være to, når det er ett. Hvis far har ett barn, får han bidrag for ett barn fra mor. Mor får bidrag for to barn fra far. Bidraget regnes ut på grunnlag av inntekt. Og som flere påpeker, dette blir ikke noe gevinstprosjekt for far. Hvis man er redd for at det er motivet, kan det kanskje være lurt å regne ut konsekvensene på forhånd. Hvis han fortsatt er interessert etter å ha sett hva de vil koste, har man fått svaret.
Pludre Skrevet 22. august 2009 Forfatter #10 Skrevet 22. august 2009 Om han vil ha et barn for å slippe å betale bidrag finner han jo fort ut at det er et enormt tapsprosjekt. Det koster mer enn 3100,- i mnd å ha et barn. Jeg får nå 3100 for ALLE tre barna. Til dere som mener det økonomiske går foran barnets beste, så tar dere feil. Det er far som ikke vil betale det han skal, jeg har bare godtatt en privat avtale på 3100 fordi far skapte seg galen, og bare laga kvalm. Han gikk til og med så langt at han søkte om endring av bidrag bak ryggen min, og jeg sto uten penger i 3 mnd, fordi NAV betalte ikke noe ut før saken var ferdig. Jeg måtte gå på sosialen for å kunne forsørge barna mine, og dette gjør han mot sine egne barn. Jeg vil kun barnas beste, at eldstemann skal vokse opp og bli ivaretatt, og det klarer jeg ikke alene, han er svært krevende, og skal utredes for ADHD nå i høst. Det er mange pluss og minussider med å la ham flytte til far Minus: * far setter ikke grenser * far favorisererer dette barnet foran søsknene * far prioriterer andre ting foran barnet...f.eks bowling * også er det dette med pengene da * barnet vil måtte gå i en stor klasse, på en skole der de ikke ivaretar barn med adferdsvansker, her er det få elever i klassen, de er bare 5 stykker. * er redd gutten vil savne søsknene sine Pluss: * at jeg får mer tid til å ta meg av de to andre som har kommet i skyggen av eldste, fordi han krevde meg hele tiden. * at gutten får uforbeholden oppmerksomhet, da oppfører han seg noenlunde, men det er jo heller ikke bra at han får alt som han vil ( les far setter ikke grenser) * mer kontakt med faren Jeg er fryktelig rådvill. Far vil jo måtte snu opp ned på livet sitt, med å ha den daglige omsorgen for gutten, men det er han egentlig ikke villig til. Han tror han vet hva det vil si å ha et barn HELE tiden.... Så er det dette med å splitte søskenflokken, er vel ikke bra det heller. Jeg er møkksliten av å ha ham her, fordi han krever meg HELE tiden, og har alle tegn på at han har adhd. Jeg kan ikke snu ryggen til han ett sekund, for han finner på så mye tull.... Jeg sette stor pris på fornuftige råd, for jeg vil helst ha et bra samabeid med faren, hjelper lite å nekte ham å se ungene, nei, jeg må legge irritasjonen til side og prøve å se saken som en voksen person..... Krangling og onde hensikter kommer man ingen veg med !!
Far til 2 Skrevet 23. august 2009 #11 Skrevet 23. august 2009 Hei Far til ungene lurer på å overta den daglige omsorgen for eldstemann, da det er så vanvittig mye konflikt mellom søsknene. Vi bor 32 mil unna far , og jeg har nå alle tre ungene på daglig basis, far har dem 4 dager i mnd pga stor avstand Nå sier far at om han overtar eldstemann så slipper han å betale bidrag til meg. Er dette korrekt når jeg har tre barn ? En annen ting er at han betaler altfor lite i utgangspunktet, jeg får 3100 for alle tre ungene, og i følge NAV er dette omtrent halvparten av det han SKAL betale iht inntekt og sånn. Jeg mistenker far for å ha økonomiske motiver for å overta eldste, og vil gjerne vite om noen kan noe om dette. Håper på svar ! Far slipper, som flere sier, sannsynligvis ikke bidrag. Men bidraget blir sannsynligvis mindre. Hvis en også tar hensyn til barnetrygd vil han økonomi tilsi at han sånn omtrent kommer ut på '0', men han får da det økonomiske ansvaret for barnet i tillegg. Din barnetrygd blir ca 1000,- mindre mens bidraget kansje blir 1500,- mindre (dvs du får totalt sett ca 2.500,- mindre i støtte/overføringer). Skatteklasse endrer seg ikke. Eksakt bidrag vil du få oppgitt hos NAV om du vet fars inntekt.
Gjest Gjest Skrevet 23. august 2009 #12 Skrevet 23. august 2009 Han må fortsatt betale, men antakelig ikke så mye da. Kommer an på inntekt hos dere begge. NAV kan foreta en utregning for deg. For meg høres det ut som to fluer i en smekk, den tusenlappen mindre kan lønne seg i det lange løp! De to minste får fred og en mamma med overskudd. Far får lære seg noe nytt her i livet... Og eldstemann kanskje går bedre overens med far tross alt? Når de to må forholde seg til hverandre på daglig basis, så kan det jo skje mirakler. Jeg hadde i alle fall forsøkt.
Yummy_Mummy Skrevet 24. august 2009 #13 Skrevet 24. august 2009 Ang splitting, så går det jo an å legge samværsdagene slik at barna i alle fall er sammen de dagene. Det blir kanskje bare 8 dager i måneden (4 hos hver slik som far har nå), men det er i alle fall litt tid sammen.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå