*Blomst* Skrevet 2. august 2009 #1 Skrevet 2. august 2009 Nå så endelig alt ut til å ordne seg, vi fikk innvilget lån i banken og er godt i gang med jakten på den perfekte bolig.. Men nå har kjæresten min fått beskjed om at det blir oppsigelser i jobben hans utover høsten . Han er en av de siste som har starta i firmaet så vi ser det som ganske sannsynlig at det er han er en av de som kan bli sagt opp. Vi er som sakt midt i en prosses med å se etter ny bolig, vi har vært i banken å fått innvilget lån, men jeg vil tro at vi ikke kan få dette lånet alikevel hvis det viser seg at samboeren min mister jobben? Eller er det sånn at man ved oppsigelse kan få avdragsfrihet en periode? Men spørsmålet er jo om man tørr å ta opp et boliglån når jobbsituasjonen er så usikker da, er jo skummelt nok som det er å ta opp så mye lån, men tenkte bare å høre hva som er mulig.. Jo en annen ting også samboeren min er sykemeldt, har vært det i ca 3 måneder og vil mest sannsylig være det en stund til på grunn av prolaps i ryggen.Har time på sykehuset i august for å vurdere om han kan bli operert. Men noen som vet hvordan det blir med oppsigelse da? Lite hjertesukk fra meg bare.. Takk til de som gidder å lese gjennom..
Gjest Gjest Skrevet 2. august 2009 #2 Skrevet 2. august 2009 Nå så endelig alt ut til å ordne seg, vi fikk innvilget lån i banken og er godt i gang med jakten på den perfekte bolig.. Men nå har kjæresten min fått beskjed om at det blir oppsigelser i jobben hans utover høsten . Han er en av de siste som har starta i firmaet så vi ser det som ganske sannsynlig at det er han er en av de som kan bli sagt opp. Vi er som sakt midt i en prosses med å se etter ny bolig, vi har vært i banken å fått innvilget lån, men jeg vil tro at vi ikke kan få dette lånet alikevel hvis det viser seg at samboeren min mister jobben? Eller er det sånn at man ved oppsigelse kan få avdragsfrihet en periode? Men spørsmålet er jo om man tørr å ta opp et boliglån når jobbsituasjonen er så usikker da, er jo skummelt nok som det er å ta opp så mye lån, men tenkte bare å høre hva som er mulig.. Jo en annen ting også samboeren min er sykemeldt, har vært det i ca 3 måneder og vil mest sannsylig være det en stund til på grunn av prolaps i ryggen.Har time på sykehuset i august for å vurdere om han kan bli operert. Men noen som vet hvordan det blir med oppsigelse da? Lite hjertesukk fra meg bare.. Takk til de som gidder å lese gjennom.. det første som dukker opp mens jeg leste dette var, hvorfor i all verden vil dere kjøpe hus når hele hans arbeids situasjon er så usikker? brått så mister han jobben, brått så må han bli uføretryggdet..! lånet må jo betjenes, og før dere vet ordet av det har dere kjøpt et hus over låne evnen deres... hadde jeg vært dere, hadde jeg aventet alt til dere er sikre på inntekten videre. og ikke for å være stygg her, men han var en av de siste til å komme inn i bedriften og han er sykemeldt pågrunn av ryggen.. det gjør jo ikke situasjonen noe bedre, med tanke på hans situasjon og hva sjefen tenker om en langvarig arbeidstaker.
Gjest Gjest Skrevet 2. august 2009 #3 Skrevet 2. august 2009 Dette er ingen stor krise, dere har full mulighet til å stoppe hele prossesen! Vent, ikke hopp ut i noe når dere er i en så usikker situasjon! Jeg er i en helt annen situasjon, sitter med boliglån, to barn og en mann uten jobb fra 15.aug. han er selvstendig næringsdrivende og har ingen rettigheter på NAV,,,,,
Alison Skrevet 2. august 2009 #4 Skrevet 2. august 2009 Nå så endelig alt ut til å ordne seg, vi fikk innvilget lån i banken og er godt i gang med jakten på den perfekte bolig.. Men nå har kjæresten min fått beskjed om at det blir oppsigelser i jobben hans utover høsten . Han er en av de siste som har starta i firmaet så vi ser det som ganske sannsynlig at det er han er en av de som kan bli sagt opp. Vi er som sakt midt i en prosses med å se etter ny bolig, vi har vært i banken å fått innvilget lån, men jeg vil tro at vi ikke kan få dette lånet alikevel hvis det viser seg at samboeren min mister jobben? Eller er det sånn at man ved oppsigelse kan få avdragsfrihet en periode? Men spørsmålet er jo om man tørr å ta opp et boliglån når jobbsituasjonen er så usikker da, er jo skummelt nok som det er å ta opp så mye lån, men tenkte bare å høre hva som er mulig.. Jo en annen ting også samboeren min er sykemeldt, har vært det i ca 3 måneder og vil mest sannsylig være det en stund til på grunn av prolaps i ryggen.Har time på sykehuset i august for å vurdere om han kan bli operert. Men noen som vet hvordan det blir med oppsigelse da? Lite hjertesukk fra meg bare.. Takk til de som gidder å lese gjennom.. Slik situasjonen er nå bør dere legge boligplanene på is. Det er ingen automatikk i at dere får avdragsfrihet selv om en av dere blir arbeidsledig. Hvis det er førstehjemslån dere skal ha vil det vanligvis bli delt i to. Den delen som er ut over 75 eller 80 % skal tilbakebetales i løpet av 10 år, og dette er det ikke så lett å få avdragsfrihet på. Hvis det blir vesentlige endringer i situasjonen deres i forhold til det den var da dere fikk finansieringsbeviset (jeg går ut fra at dere ikke har kjøpt bolig og fått selve lånet enda?), er det slett ikke sikkert at de vil gi dere lån likevel. Det å bli arbeidsledig vil være en vesentlig endring, og som vil gi dere en del lavere lønn. Hvis dere til tross for arbeidsledighet velger å kjøpe bolig, og samtidig holde tilbake opplysninger om arbeidsløsheten overfor banken, vil dere lure både dere selv og banken. Mitt råd blir å vente med boligkjøp til arbeidssituasjonen stabiliserer seg. Det er tøft nok å være arbeidsledig om dere ikke må bekymre dere over økonomiske problemer, og i verste fall miste boligen.
*Blomst* Skrevet 2. august 2009 Forfatter #5 Skrevet 2. august 2009 det første som dukker opp mens jeg leste dette var, hvorfor i all verden vil dere kjøpe hus når hele hans arbeids situasjon er så usikker? brått så mister han jobben, brått så må han bli uføretryggdet..! lånet må jo betjenes, og før dere vet ordet av det har dere kjøpt et hus over låne evnen deres... hadde jeg vært dere, hadde jeg aventet alt til dere er sikre på inntekten videre. og ikke for å være stygg her, men han var en av de siste til å komme inn i bedriften og han er sykemeldt pågrunn av ryggen.. det gjør jo ikke situasjonen noe bedre, med tanke på hans situasjon og hva sjefen tenker om en langvarig arbeidstaker. Jeg tror kanskje du misforsto meg litt, vi vil jo selvfølgelig gjerne kjøpe oss hus. Men ikke sånn som situasjonen er nå! Det var bare et lite sukk nå som endelig alt var i orden og vi er igang med å titte så skjer dette. Selvfølgelig gjør det det ikke noe bedre at han er en av de siste som kom inn i firmaet, er jo derfor vi ser det som sannsylig at man blir sagt opp, det er oppmot 10 stykker som må gå, men jeg lurte på hvordan det er når han er sykemeldt, begynner oppsigelsestiden å løpe fra han blir frisk og tilbake i jobb for eksempel? Men vi velger å se lyst på det, blir han godkjent for operasjon til høsten kan han mest sannsylnig begynne å ny jobb igjen ganske fort, tror heldigvis det ikke blir så veldig vanskelig for han å finne en ny jobb. Takk for at du tok deg tid til å svare Gjest:)
*Blomst* Skrevet 2. august 2009 Forfatter #6 Skrevet 2. august 2009 Slik situasjonen er nå bør dere legge boligplanene på is. Det er ingen automatikk i at dere får avdragsfrihet selv om en av dere blir arbeidsledig. Hvis det er førstehjemslån dere skal ha vil det vanligvis bli delt i to. Den delen som er ut over 75 eller 80 % skal tilbakebetales i løpet av 10 år, og dette er det ikke så lett å få avdragsfrihet på. Hvis det blir vesentlige endringer i situasjonen deres i forhold til det den var da dere fikk finansieringsbeviset (jeg går ut fra at dere ikke har kjøpt bolig og fått selve lånet enda?), er det slett ikke sikkert at de vil gi dere lån likevel. Det å bli arbeidsledig vil være en vesentlig endring, og som vil gi dere en del lavere lønn. Hvis dere til tross for arbeidsledighet velger å kjøpe bolig, og samtidig holde tilbake opplysninger om arbeidsløsheten overfor banken, vil dere lure både dere selv og banken. Mitt råd blir å vente med boligkjøp til arbeidssituasjonen stabiliserer seg. Det er tøft nok å være arbeidsledig om dere ikke må bekymre dere over økonomiske problemer, og i verste fall miste boligen. Oi ser det har kommet enda flere svar her i mellomtiden, takk for det! Nei vi har ikke kjøpt noe enda å fått lånet Alison, heldigvis. Skal heller ikke holde det skjult for banken om det viser seg at han er en av de som blir oppsagt. Er som dere sier tok bekymringer fra før om man ikke skal ha økonomiske bekymringer også.
Alison Skrevet 2. august 2009 #7 Skrevet 2. august 2009 Selvfølgelig gjør det det ikke noe bedre at han er en av de siste som kom inn i firmaet, er jo derfor vi ser det som sannsylig at man blir sagt opp, det er oppmot 10 stykker som må gå, men jeg lurte på hvordan det er når han er sykemeldt, begynner oppsigelsestiden å løpe fra han blir frisk og tilbake i jobb for eksempel? Sykemelding gir ikke oppsigelsesvern. Det er begrunnelsen for oppsigelsen som er avgjørende for om en arbeidsgiver kan si opp en sykmeldt arbeidstaker eller ikke. Hvis begrunnelsen for oppsigelsen ikke har noe med sykdomstilfellet å gjøre vil arbeidsgiver ha samme mulighet til å si opp en sykmeldt arbeidstaker som arbeidsgiver har til å si opp andre arbeidstakere.
Rosalie Skrevet 2. august 2009 #8 Skrevet 2. august 2009 Siden oppsigelsestiden løper om man er sykemeldt når man sier opp selv, vil jeg anta at den også vil løpe selv om man er sykemeldt når man blir sagt opp. Men jeg er sannelig ikke sikker.
Alison Skrevet 2. august 2009 #9 Skrevet 2. august 2009 (endret) Siden oppsigelsestiden løper om man er sykemeldt når man sier opp selv, vil jeg anta at den også vil løpe selv om man er sykemeldt når man blir sagt opp. Men jeg er sannelig ikke sikker. Hvis du leste det forrige innlegget mitt så gir ikke sykemelding oppsigelsesvern. Er grunnen for oppsigelsen nedbemanning pga. dårlige tider vil oppsigelsestiden løpe på samme måte som om en ikke var sykmeldt. Edit: skrivefeil. Endret 2. august 2009 av Alison
*Blomst* Skrevet 2. august 2009 Forfatter #10 Skrevet 2. august 2009 Hvis du leste det forrige innlegget mitt så gir ikke sykemelding oppsigelsesvern. Er grunnen for oppsigelsen nedbemanning pga. dårlige tider vil oppsigelsestiden løpe på samme måte som om en ikke var sykmeldt. Edit: skrivefeil. Okay, grunnen er så vidt jeg vet nedbemanning og har ingen ting med at han er sykemeldt vil jeg tro i og med at det også er flere som vil bli sagt. Men da lurer jeg på, la oss si at han blir sagt opp fra 1. september med en måned oppsigelsestid, han er altså ferdig 1.oktober. Men hvis han da fortsatt er sykemeldt, vil han fortsatt få sykepenger fra NAV eller har han ikke rett på sykepenger lengre, siden han ikke har noen jobb?
Alison Skrevet 2. august 2009 #11 Skrevet 2. august 2009 Okay, grunnen er så vidt jeg vet nedbemanning og har ingen ting med at han er sykemeldt vil jeg tro i og med at det også er flere som vil bli sagt. Men da lurer jeg på, la oss si at han blir sagt opp fra 1. september med en måned oppsigelsestid, han er altså ferdig 1.oktober. Men hvis han da fortsatt er sykemeldt, vil han fortsatt få sykepenger fra NAV eller har han ikke rett på sykepenger lengre, siden han ikke har noen jobb? Han vil ha rett på sykepenger fra NAV.
Gjest Gjest Skrevet 3. august 2009 #12 Skrevet 3. august 2009 Du bør ringe NAV med alle disse sykespørsmålene. De skal kunne dette...i teorien. Han sykemelder seg og det går dårlig med bedriften - ingen ideell arbeidstaker. Ikke smart å ta opp lån da.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå