Gjest Gjest Skrevet 24. juli 2009 #1 Skrevet 24. juli 2009 Jeg har hatt hund før, men da hadde jeg mer positivt overskudd. Og denne valpen er ikke så myk som den jeg hadde. Jeg går turer med henne men hun finner på alt hun ikke får lov til og så sier jeg nei. Jeg prøver å unngå å si nei og overse henne, men hun river i buksa når jeg skal kle på meg foreksempel. Men hun har sluttet å stjele mat fra benken, men også når hun skal ta en ledning må jeg si nei. Det virker som nei får henne til å bli enda mer giret på å ha det gøy med meg og jeg blir av og til sliten av det. Hun vet hva nei betyr og er renslig. Jeg går turer med henne flere ganger daglig, når hun er våken, men har hørt at hun ikke skal ha lange turer før hun er 6 mnd. Hva er lange turer? Er fem kilometer langt? Jeg har ikke gått mer enn par kilometer, men fire ganger daglig. Jeg sliter etter et samlivsbrudd og har ikke helt overskuddet jeg ellers har, men hvordan skal jeg gi henne mer positiv input enn bare å si nei. Jeg føler at situasjonen er litt låst, og derfor spør jeg her. Oppretter er på ferie så jeg kan ikke ringe de og høre. Har noen gode råd? Hun vil helst leke med det som er forbudt, men jeg har skjermet ledninger osv så godt jeg kan. Hun kan sitt, drar ikke når vi går på tur, dekk men hva kan jeg kreve av henne og hva er lurt å lære henne først?
Gjest Gjest Skrevet 24. juli 2009 #2 Skrevet 24. juli 2009 Tror nok turene er lange nok så lenge hun er så ung, så ikke tenk på det. Men jeg er enig med deg i at det hadde vært fint å gi mer positiv tilbakemelding også, det er viktig både for læring og forholdet dere i mellom. Hva med å lære henne noen triks (alt fra nyttige ting til tull) hjemme? La henne bruke hodet og belønn henne etter klikkermetoden eller noe, men en lovlig type lek eller godbiter. Ikke så slitsomt for deg, og det kan sikkert være lurt å begynne med korte økter uansett før dere begynner å få tak på konsentrasjonsevnen.
Gjest ts Skrevet 24. juli 2009 #3 Skrevet 24. juli 2009 HHtakk for svar. Hun er flink i bånd, men ikke hvis vi går langt fra hjemmet. Jeg har hatt hund før, men ho var en myk type mens denne er hard. Jeg trodde jeg kunne med hunder, men har forstått at hundd ikke er hund. Vi gikk lang tur, en venn ga meg et råd om å la halsbåndet gå helt under øret, nwb aå på henne at hun ble skeptisk til meg, for det gir smerte. jeg vurderer å selge henne, ikke pga henne men pga meg selv. Men det er få sm vil ha en slik rase. Å a<vlive henne er ikke aktuelt, da kontakte jeg mat tilsynet eller veterinær først, slik at henne kan omplasseres. Hun er jo bare god og glad, men allerede stor, så jeg har henne i bånd slik at ikke folk skal bli redd henne. Hun er for hard til å bry seg om leker som kong ovs, jo bare to minutter. Jeg vil helst ikke nevne rase, men det er av gjettertyppen. Jeg vil helst ikke omplassere henne, men pga min situasjon og henne, er det kanskje best. Hun er veldig hard og sta, også i forhold til r asen.
Gjest kissme Skrevet 24. juli 2009 #4 Skrevet 24. juli 2009 Når hun tygger på tyggebein og leker - gi henne positiv tilbakemelding. Vær snill i stemmen, lek med henne om hun vil det. Da blir lekene fort mer intressante hvis hun får en reaksjon når hun gjør det. For hva er vel morsomt? Leke uten å få reaksjon, eller leke med det man ikke får lov til, men som gjør at matmor plutselig bryr seg? Når hun biter i buksebein og slikt, så prøv heller å pip høyt (slik valper gjør når de leker med en lekekamerat og leken blir for voldsom) Pipingen vil mest sannsynlig få henne til å stoppe opp med en gang. Gjør hun det - vent litt, så roser du henne forsiktig, med rolig stemme. Når det gjelder omplassering, må du tenke hva som er best for deg og henne. Du sier at din egen situasjon er vanskelig, men kanskje dere kan hjelpe hverandre? Delta på kurs, det kan være morsomt og bra for dere begge!
Gjest Gjest Skrevet 24. juli 2009 #5 Skrevet 24. juli 2009 Det er ikke alltid man passer sammen med den typen hund man har kjøpt, men det kan jo hjelpe mye å gå på kurs så man lærer å komme innpå hverandre liksom. Synes det er litt tidlig å si at hunden er så hard og uinteressert når den bare er 4 mnd, det kan vel både forandre seg veldig, og det kan være du misforstår den/ikke ser mulighetene i den av ulike grunner. Når hunden går pent en stund, men ikke hele turen, er det kanskje et tegn på at hun ikke har den store konsentrasjonen ennå. Det samme har jeg sett hos andre ungdyr, f eks hester - det står ikke nødvendigvis på viljen, men på evnen. Og da er det viktig å prøve å senke kravene en stund, så man ikke ender med kjeft og mislykka turer og økter hver gang. Hva du kan kreve er vel egentlig mest opp til deg og hunden, det finnes ikke noen mal på hva en hund på fire måneder skal kunne, det er et samspill hvor man må prøve seg fram litt. Jeg gjentar tipset om triks, lett agility o.l, det likte hunden jeg hadde (polarhund) veldig godt og lærte fort, og det er kontaktskapende. Ikke øv en halvtime av gangen, begynn med noen få minutter (bestem lengden på forhånd?) og se hvordan det går. Er hun konsentrert hele veien går det an å prøve litt lengre neste dag? Og pass på at det blir litt variasjon fra dag til dag så hun ikke går lei, samtidig som det er viktig med repetisjoner. Er hun lettlært? Gjeterhunder er jo ofte det, på godt og vondt, og da er det desto viktigere å ikke gjøre for mye feil, for de lærer det også... Dersom du tenker på å omplassere er det kanskje lurt å komme igang med det så fort som mulig? Hva med å kontakte oppdretter, de tar vel ofte hunden tilbake når det ikke funker, og den er så ung?
Frey Skrevet 24. juli 2009 #6 Skrevet 24. juli 2009 1. Man går ikke med halsbåndet oppunder øret på en 4 måneder gammel valp! 2. Det er en valp, og valper biter, herjer, har kort konsentrasjon - dvs at du må være tålmodig. Bruk tid på kontakttrening. Finn ut hva hun synes er best å bli belønnet med, om det er godbit, lek eller annet. 3. Kom dere på kurs! Få hjelp til å finne ut hvordan dere jobber best sammen. 4. All oppmerksomhet er oppmerksomhet - når hun opptrer uønsket overse henne totalt, gå bort fra henne. 5. Det at hun ikke lyder nei-kommandoen tilsier at den ikke er innlært så godt som du tror. En 4 måneder gammel valp er ikke så utspekulert at den "viser deg fingeren" ved å bevisst overhøre en kommando den kan. Begynn innlæringen på nytt, med et nytt ord (f eks stopp) sånn at den ikke blir forvirret. Men egentlig så høres det ikke ut som du har lyst til å ha valpen?..
Troyamin Skrevet 25. juli 2009 #7 Skrevet 25. juli 2009 Regner med det er en BC du har kjøpt deg? Kjenner meg veldig igjen... Jeg foreslår akkurat det samme som Frey. Kurs og ny innlæring
Gjest TS Skrevet 27. juli 2009 #8 Skrevet 27. juli 2009 Agilyty kan jeg ikke...den hunden jeg hadde lærte søk spor osv. men den var mykere enn denne og jeg har jo oppdaget forskjellen selv om denne også er myk på sin måte. Og den metoden en venninne fortalte om, skal jeg aldri mer bruke. Men hun er også stå selv om hun er myk. Jeg er ikke alltid like våken når hun vekker meg tidlig om morgenen og slikker meg på kinnet, men jeg står jo opp da. Hun nekter å tisse i hundegården og å gjøre fra seg der. Jeg må på tur, men jeg setter henne der mens jeg selv får tid til å tisse selv... Jeg har ikke lyst til å selge henne, men familien min mener hun er for stor (de er kanskje redd store hunder). Valpekurs finnes ikke her jeg bor, men den gjeterhunden jeg hadde, lærte jeg opp selv. Jeg er sliten og deprimert etter samlivsbruddet, men hun gir meg glede men også en del frustrasjoner. Men hun har ikke ødelagt noe i huset. Hun er litt interessert i kong, men jeg har ikke tatt den ut med henne (det er sauer her) så hun kan ikke være løs. Jeg har lang line, men det er ikke nok. Hun er stor for alderen, og en sau vil hun sikkert leke med. Hun kan kommando kom, men jeg vet ikke hvis hun ser sau. Oppretter er på ferie, ellers hadde jeg kontaktet de. Jeg vil helst ikke selge henne og er kritisk til folk som vil kjøpe denne rasen fordi den gir en status som tøff, om man kan si det sånn. Nå har jeg hatt feber og vondt i halsen i to dager, men har gått turer men har ikke klart å aktivisere henne men hun har vært ok og ganske rolig. Jeg tar aldri mer halsbåndet under øret hennes, det var en venninne som ga meg det dårlige rådet. Er det bedre av meg å knurre til henne enn å si nei? Jeg har satt henne i buret når det har virket som hun har hatt rabies og det har ikke vært ofte, men da har hun roet seg n ed på ti minutter. Jeg har lest så mye, at man ikke skal ta bikkja i nakken foreksempel, men det gjør jo fedrene i en hundeflokk. Og hva gjør jeg nå når jeg har feber og ikke er i form, jeg går jo turer og er snill med henne, og er rolig når hun leker. Jeg er deprimert etter samlivsbruddet, vi bodde ikke sammen så valget om å få hund var mitt alene. Men hun gir meg mer glede enn frustrasjoner. Hun har bur, men jeg bruker det sjelden. Hvordan bruker man bur egentlig? Det skal jo være en trygg hule, og hun slår seg til ro der når hun får rabies. Noen som har gode råd om valper? Jeg har hundebøker der det står mer om straff enn om ros, men har lest mye på nett og har sjelden straffet en hund.
Frey Skrevet 27. juli 2009 #9 Skrevet 27. juli 2009 Agilyty kan jeg ikke... Man skal ikke begynne med agility på en så ung hun likevel såfremt man ikke vet hva man driver med og hvilke hinder som medører ekstra belastninger osv. den hunden jeg hadde lærte søk spor osv. Søk/spor er en utmerket måte å stimulere en hund mentalt på, så det kan du gjerne gjøre. Hun nekter å tisse i hundegården og å gjøre fra seg der. Det er ikke uvanlig at hunder nekter å gjøre fra seg på egen eiendom. Valpekurs finnes ikke her jeg bor Det var veldig synd. Finnes det ingen hundeklubb i nærheten du kan melde deg inn i og delta på aktiviteter og treninger med heller? Hun er litt interessert i kong, men jeg har ikke tatt den ut med henne (det er sauer her) så hun kan ikke være løs. Jeg har lang line, men det er ikke nok. Hvis hun liker kongen så bruk den for det det er verdt. Bygg den opp til å bli en forsterker hun gjerne vil jobbe for. Ikke la henne leke med den alene, kun sammen med deg. Bruk langline og tren på innkalling til den sitter. Oppretter er på ferie, ellers hadde jeg kontaktet de. Hva med ressurspersoner i raseklubb? Kan de kontaktes? Men oppdretter kommer sikkert hjem fra ferie snart også. Jeg vil helst ikke selge henne og er kritisk til folk som vil kjøpe denne rasen fordi den gir en status som tøff, om man kan si det sånn. Vent i alle fall med omplassering/salg til du har snakket med oppdretter. De er som regel mer kompetente til å vurdere hva som er riktig hjem for en valp enn den gjengse hundeeier (no offence).
Frey Skrevet 27. juli 2009 #10 Skrevet 27. juli 2009 Nå har jeg hatt feber og vondt i halsen i to dager, men har gått turer men har ikke klart å aktivisere henne men hun har vært ok og ganske rolig. Godbitsøk i hagen eller inne er en utmerket aktivitet når man selv er syk. Er det bedre av meg å knurre til henne enn å si nei? Nei, begynn innlæringen av dette helt på nytt med nytt ord. Begynn helt på basic med å holde en godbit i en hånd. Hold denne frem for hunden, og når hun prøver å ta den sier du "stopp" og tar den bort. Gjenta, gjenta, gjenta til du kan stoppe henne fra å ta godbiten fra gulvet. Belønn med godbiter fra den andre hånden når hun gjør fremgang, la aldri hunden ta godbiten du nekter henne. Gjør dette gradvis vanskeligere og vanskeligere, tren på forskjellige steder ikke bare hjemme i stua. Jeg har satt henne i buret når det har virket som hun har hatt rabies og det har ikke vært ofte, men da har hun roet seg n ed på ti minutter. Jeg er ingen tilhenger av å bruke bur til ro-trening fordi hunden ikke skjønner hva den skal gjøre. Jeg ville heller ha brukt kort bånd og holdt henne fast. Når hun da roer seg så ros henne og slipp løs. Du vil da lettere kunne belønne ønsket adferd enn når hun sitter i bur. Og hva gjør jeg nå når jeg har feber og ikke er i form, jeg går jo turer og er snill med henne, og er rolig når hun leker. Lær henne triks på stuegulvet. Canis har en egen bok om triksing. Hun har bur, men jeg bruker det sjelden. Hvordan bruker man bur egentlig? Bur er noe man bruker til transport i bil, hos vet og f eks dersom hunden er skadet og må ha absolutt ro. Noen som har gode råd om valper? Jeg har hundebøker der det står mer om straff enn om ros, men har lest mye på nett og har sjelden straffet en hund. Les: Kontaktkontraktet - Eva Bodfält Fra valp til voksen - Åsa Ahlbom Ikke skyt hunden - Karen Pryor Lykke til!
Gjest TS Skrevet 27. juli 2009 #11 Skrevet 27. juli 2009 Jeg mener ikke at hun er hard, men hun er mer hard enn den jeg hadde i mange år. Hard eller mer sta... Jeg vet ikke hvordan man bruker en kong, bare at hun liker å løpe etter den og kommer tilbake med den igjen til meg. Kong var bare jeg noe jeg hadde lest om, det ligner jo en oval ball? Eller har jeg kjøpt feil? Når jeg sier hun roer seg i buret etter ti minutter, mener jeg under ett minutt. Da har jeg prøvd å roe henne foreksempel pga at naboene bråker og hun bjeffer. Hun roer seg først, men så begynner hun igjen og jeg har ikke samvittighet til å la henne være der mer enn ti minutter men da er hun stille. Har det skjedd på natten, har det hendt hun har sovnet der. En annen ting er at hun som fire mnd valp er kjempesterk, og går pent der hun er trygg men så snart vi nærmer oss folk blir hun stresset og begynner så slite i båndet. Da ber jeg henne sitte, eller vi står og roer henne ned. Jeg overtok henne for bare to uker siden og hun er vokst opp i en hundeflokk på landet. Noen ganger blir jeg helt svimmel av henne, men hun er bare glede, vekker meg med å slikke meg i ansiktet og har lært at senga er forbudt. Men jeg synes det er mer krevende å ha valp enn jeg ventet. Nå er hun fire mnd. Og hunder kommer i trassalderen. Hva kan jeg vente da og når? Hvordan kan jeg forhindre at hun prøver bli sjef? Hun har lært at hun ikke får stjele eller hoppe på bordet. Det var en kamp, for hun er vokst opp ute på en gård. Jeg har prøvd ha mest fokus på å få henne trygg, men hun reiser bust mot fremmede og spesielt med menn (er vokst opp med damer). Hun er så fin og fortjener det beste, så jeg er takknemlig for gode råd.
la Flaca Skrevet 27. juli 2009 #12 Skrevet 27. juli 2009 Du får nok bedre råd her om du forteller hva slags rase det dreier seg om, og hva du hadde før. Kan være ganske vesentlig i mange sammenhenger det. Ellers så anbefalte Frey et par gode bøker som alle hundeeiere burde ha i hylla. (Ang, kong; ja, den ser ut som en "avlang ball", men er hul sånn at du kan fylle den med noe godt.)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå