Gå til innhold

Pass, barn og Danmark


Anbefalte innlegg

Gjest Feriegjesten
Skrevet

Vi har blitt spontaninvitert med til Danmark (reise med båt), men problemet er at husets 12 åring har et pass som gikk ut i mai.

Man må jo egentlig ikke ha pass til Danmark, men som 12 åring har han ikke annen legitimasjon med bilde.

What to do? Må vi skaffe nødpass, eller kan fødselsattest være godt nok?

(skal selvsagt ringe og sjekke i morgen, men hadde vært greit å finne ut noe mer nå i kveld. :) )

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hadde ikke brydd meg med å skaffe nødpass for å dra til DK. Her har barnet vært i DK mange ganger uten pass. Har aldri hatt noen problemer.

Skrevet

Det går nok helt fint uten pass. Sist vi reiste til Danmark (i fjor) ble ingen av barna/ungdommene bedt om å vise legitimasjon. Dere kan ta med fødselsattest for sikkerhets skyld

Skrevet

Takk for svar, dere hadde helt rett - vi slipper å tenke på pass.

Gjest Gjest
Skrevet

Egentlig bare et resonnement/spørsmål, ikke et svar:

Såvidt jeg vet er det fortsatt passfrihet i Norden, men man skal kunne forevise gyldig legitimasjon. Gydlig henspeiler vel på type legitimasjon - ikke utløpsdato?

Hvis barnet er lett gjenkjennelig på passet burde det ikke være noe problem å bruke dette som legitimasjon? Hensikten er vel at man skal være sikker på at barn ikke bringes ulovlig over landegrensen?

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...