Gjest bottolv Skrevet 17. juli 2009 #1 Skrevet 17. juli 2009 Jeg leier en leilighet og skal bo her ut denne måneden, men den siste uka har det vært masse visninger her som påvirker mitt privatliv. Av og til når jeg kommer hjem fra jobb og er sliten så får jeg beskjed om at jeg må vente utenfor fordi det kommer noen og skal se på leiligheten. Det er bare to uker igjen her, men jeg har da betalt for ut måneden, så jeg føler det blir veldig feil. Har leieboer rettigheter når det gjelder dette med visninger i leiligheten han leier?
Gjest Gjest Skrevet 17. juli 2009 #2 Skrevet 17. juli 2009 Du må dessverre finne deg i at det blir holdt visninger, men de kan ikke be deg om å vente utenfor.
Gjest Glør Skrevet 17. juli 2009 #3 Skrevet 17. juli 2009 Det er bare den siste måneden at utleier kan forvente visninger, og disse må varsles innen rimelig tid. Rimelig tid vil jeg si er ca en uke i forveien, siden visninger kan planlegges ganske godt. Slik din utleier holder på ville jeg ikke funnet meg i. De gangene jeg har vært på visning hvor det fortsatt bor noen der, har utleier satt ett tidspunkt med leietaker, også tatt imot alle som skal se på leiligheten samtidig.
Makin' it big Skrevet 17. juli 2009 #4 Skrevet 17. juli 2009 Står det ikke noe om dette i leiekontrakten din? Vi leier ut en leilgihet og har inkludert i kontrakten at vi har krav på å ha visning hver onsdag og lørdag (inkl. klokkeslett) i tiden fra oppsigelse til de flytter ut. Trodde det var ganske vanlig (vi bruker en standardkontrakt fra huseiernes landsforbund).
lovenemo Skrevet 17. juli 2009 #5 Skrevet 17. juli 2009 Er vel ikke verre enn å ta en prat med husverten? Tilby en-to dager i uka de kan ha visning, med mindre det står noe i kontrakten du har. Vil tro det er lettere for både deg og for dem.
Gjest Gjest_gjest_* Skrevet 20. juli 2009 #6 Skrevet 20. juli 2009 Vi flyttet nylig, og hos forrige huseier var det slik at de tok kontakt og sa at "da og da skal vi ha visning. Er dere hjemme da?". Som regel gikk dette fint ved at de hadde visninger mens vi var på jobb. En eller to ganger hadde de visning mens vi var hjemme, da tok vi på oss jakka og benyttet anledningen til å gå en tur. Det eneste kravet de stilte til oss var at leiligheten skulle være ryddig og ren.
Gjest Gjest Skrevet 21. juli 2009 #7 Skrevet 21. juli 2009 Så vidt jeg har fått med meg fra tråder om huseiere som går inn i leieboers leilighet, er det ikke lov å gå inn i leilighet selv om det er visning uten at man har avtalt dette med leieboer. Du kan gi beskjed til huseier at du skal ha beskjed på forånd når det er visning. Om han plutselig skulle være inne i leiligheten din med fremmede folk når du kommer hjem så gir du klar beskjed om at dette er uaksetabelt, helst med de fremmede som vitne så får de tenkt seg om en gang eller to hvor lyst de har til å leie hos en sånn huseier
tineline Skrevet 21. juli 2009 #8 Skrevet 21. juli 2009 Husleielovens "§ 10-1. Visning før flytting I tiden før fraflytting plikter leieren i rimelig utstrekning å gi leiesøkende adgang for å se på husrommet." Men dette må ses i sammenheng med "§ 5-6. Utleierens adgang til husrommet Leieren plikter i nødvendig utstrekning å gi utleieren eller utleierens representant adgang til husrommet for tilsyn. Leieren plikter å gi utleieren eller andre adgang til husrommet i den utstrekning det trengs for å gjennomføre pliktig vedlikehold, lovlige forandringer eller andre arbeider som må utføres for å hindre skade på husrommet eller eiendommen for øvrig. Medfører arbeidene ulempe for leieren, kan leieren kreve avslag i leien etter § 2-11 annet ledd forutsatt at ulempen ikke er ubetydelig. Bestemmelsen i forrige punktum gjelder ikke dersom mangelen beror på forhold på leierens side. Leieren skal ha melding i rimelig tid før det foretas tilsyn eller vedlikeholdsarbeider. Før arbeider som nevnt i § 5-4 påbegynnes, skal leieren ha melding med frist som nevnt i § 9-6 første ledd. Bestemmelsene i første punktum gjelder ikke hvis det er nødvendig med tiltak for å hindre skade på husrommet eller eiendommen for øvrig, og det ikke er mulig å varsle leieren." Når det gjelder tilsyn og vedlikehold skal man altså ha beskjed i rimelig tid. Det samme må gjelde visninger, da poenget er at utleier egentlig ikke har noe å gjøre i hjemmet til leietageren. Kun ved vedlikehold og visninger får utleier tillatelse i loven til å benytte leiligheten, og da bare når det er rimelig. Rimelig er for eksempel å ha visning på faste dager, og å gi deg beskjed i god tid. Du kan klage til utleier med hensyn til dette. Ingen skal bli nektet adgang til eget hjem dersom de ikke har hatt mulighet til å treffe alternative beslutninger.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå