Gjest Gjest Skrevet 8. juli 2009 #1 Skrevet 8. juli 2009 Er litt (veldig) redd under tordenvær. Har hørt at det er bare tull at det er helt sikkert å sitte i bil under tordenvær. Gummihjul og sånn. Noen som kan noe om dette og kan gjøre meg litt tryggere?
Gjest Gjest_ingrid_* Skrevet 8. juli 2009 #2 Skrevet 8. juli 2009 Det med gummihjulene er bare tull ja. Men det er fortsatt trygt å sitte i en bil fordi stålet beskytter deg. Hvis du sitter i en bil eller et bur for den saks skyld som er laget av stål så kommer ikke lynet inn til deg, men går rundt stålet i stedenfor.
skrue Skrevet 8. juli 2009 #3 Skrevet 8. juli 2009 Alle biler (og togvogner f.eks) med metallskall vil i hovedsak fungere som et såkalt faradaybur http://no.wikipedia.org/wiki/Faradays_bur Dette gjør at all elektrisk utladning forplanter seg via metallet uten å påvirke det som måtte befinne seg inni buret. Merk at f.eks, campingvogner og nye små elektriske biler med plastkarosseri ikke er sikre i så måte. Gummihjulene har ingen beskyttede virkning i denne sammenhengen da spenningsforskjellen mellom lyn og jord er langt større enn det de få cm med gummi klarer å isolere mot.
Østlandet Skrevet 8. juli 2009 #4 Skrevet 8. juli 2009 Ser at skrue og hun over har kommet meg i forkjøpet, men likevel... Bil, er et av de tryggeste stedene ja, som du kan oppholde deg under tordenvær. Men, altså ikke på grunn av at bilen har gummihjul. Faktisk, så hadde det nesten vært enda tryggere, om den hadde stått på felgen uten dekk på. Med dirkte kontakt mot jord. Avstanden mellom felgene eller karosseriet, på en bil er liten og uvesentlig i forhold til spenningene i et lyn. Hadde denne avstanden vært så stor at det ikke hadde slått over mot jord. Da hadde det rett og slett ikke blitt noe torden. Grunnen er metallkarosseriet (samme i fly). Lynet følger overflaten i dette og går minste motstands veg, mot jord. Altså hadde det vært like bra at den sto på felgen. Dette (nå blir jeg teknisk)...er noe en fysiker, som het Michael Faraday fant ut i det forrige århundre. (tror jeg det var) Derav er det senere blitt kalt ”Faradays bur”. Noe som er et kjent begrep, for oss som jobber med elektroteknikk. Samme prinsippet brukes i enkelte elektrolaboratorier. Eller kanskje jeg skal nevne noe de fleste har hørt om. Nemlig det som kalles ”skjermet kabel”. Der lederen er upåvirket av ytre påvirkning og støy...etc. Dette er altså kortversjonen. Men, konklusjonen er at bilen er forholdsvis trygg den. Gjerne om den står stille også. Samtidig må jeg jo si, at det normalt er trygt å oppholde seg innendørs. Hvor mange blir drept av lyn hvert år? 1-2- av og til ingen? Sammenlign det med trafikkdrepte, så får man litt perspektiv.
feuerstein Skrevet 8. juli 2009 #5 Skrevet 8. juli 2009 uten konsekvenser for Richard Hammond inni, men bilens elektronikk sutrer litt, uten å være skadet. Jeg er spent på hvordan det fungerer med lyn og en plastbil som Think.
Minttu Skrevet 8. juli 2009 #6 Skrevet 8. juli 2009 uten konsekvenser for Richard Hammond inni, men bilens elektronikk sutrer litt, uten å være skadet. Jeg er spent på hvordan det fungerer med lyn og en plastbil som Think. Hadde tenkt til å komme med dette selv ;D Så ja, det er trygt
Gjest brutal_mann Skrevet 8. juli 2009 #7 Skrevet 8. juli 2009 En pike jeg kjenner har faktisk blitt truffet av lynet mens hun kjørte bil. Snakket med henne snaue 10 minutter etter hendelsen og hun beskrev det som en artig opplevelse.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå