Gå til innhold

Hjemmelaget tomatsuppe


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg har kjopt inn litt for mange tomater som jeg trenger aa bruke opp. Er det noen som har en god oppskrift paa hjemmelaget tomatsuppe??

Jeg har aldri laget det for, saa hadde vaert morsomt aa prove, for jeg elsker tomatsuppe!

Setter ogsaa pris paa andre forslag til hva jeg kan bruke tomatene til. Har tidligere brukt ekstra tomater til kjottsaus til pasta.

Skrevet

Jeg lager en veldig deilig tomatsuppe,litt slumpe metoden,jeg bruker knuste tomater og skolder og har i det jeg måtte ha av ferske tomater i tillegg.

2 bokser knuste tomater

1-2 løk

2-3 hviløksfedd

1-2 hønsebuljong eller annen buljong

13 dl vann

meljevning

matfløte (smak deg frem) jeg bruker nesten en kartong :sjenert:

Fres løk og hvitløk

hell i knuste tomater

mos dette i kjelen med en stavmikser

hell i ferdigblandet buljong

få en fyldigere suppe med meljevning

tilpass det hele med fløte så den blir rund og fin i smaken. :spise:

Velbekomme.

Skrevet

Fant denne oppskriften på forumet her en gang, den er hentet fra kokeboka "Ti på halv sulten". Utrolig god :) Går sikkert å bytte ut litt av tojmatpureen med flere tomater eller noe.

Tomatsuppe med bacon

1.pk skivet bacon

1 liten løk

1 bit grønn squash (kan sløyfes)

1 ss smør

1 glass tomatpuré (200g)

7,5 dl vann

1 terning grønnsakbuljong

1 ts balsamicoeddik

1 klyps sukker

1 dl melk

1 dl crème fraiche

salt (kan sløyfes)

2 tomater

Klipp bacon i småbiter og sprøstek dem. Sett dem til side på veldig svak varme.

Skjær løk og eventuelt squash i store biter, og kjør dem i to sekunder i hurtigmikseren (det skal ikke bli mos, bare småbiter). Alternativt kan du rive grønnsakene på rivjernets største hull.

Smelt smør i en kjele og fres løk og squash i et halvt minutt. Ha i et glass tomatpuré, la det frese noen sekunder, tilsett vann, buljongterning og balsamico. La det koke i 10 minutter og tilsett en klype sukker.

Ha crème fraiche i en bolle, tilsett melken og pisk til blandingen er uten klumper. Ha den i suppen, og pisk videre slik at supppen blir jevn uten hvite prikker. Smak evt. til med salt. Strø bacon på toppen. Skjær tomatene i småbiter og ha dem i kjelen rett før servering.

Skrevet

takk for svar! Skal ut aa kjope buljong naa, for det har jeg ikke! Saa tror jeg at jeg skal prove meg litt frem :)

Gjest Gjest
Skrevet
Her står det oppskrift på tomatsuppe. Hermetiske tomater kan buttes ut med hakkede tomater.
Skrevet
Jeg pleier å lage tomatsuppe med ovnsbakte tomater og paprika - mye smak, og veldig godt!

mm... den hortes god ut :)

har allerede miksa sammen en suppe naa, bare smakt en liten teskje, tror den blir god! :)

men skal se mer paa din oppskrift en annen gang.

Skrevet

Her var det mange gode oppskrifter!

Gjest Gjest
Skrevet
Her står det oppskrift på tomatsuppe. Hermetiske tomater kan buttes ut med hakkede tomater.

Jeg lager omtrent sånn, men uten smør (bruker olje) og mel, og har gjerne i f eks en potet eller to, gulrot e.l, og har ikke alltid i melkeprodukter. Godt :) Hender også jeg lager en mer "tomatisert grønnsakssuppe"; med hermetiske tomater, løk, purre og pølsebiter blant annet, og serverer uten å kjøre med stavmikser.

Forresten, hva er den pinnegreia oppå brødene? Er den til noe, eller er det pynt? *ekstremt nysgjerrig*

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...