Solskinnsbolla Skrevet 16. juni 2009 #1 Skrevet 16. juni 2009 Vi har et aktivt lite barn, jeg er hjemme, mannen jobber og vi har en leilighet på nesten 100 kvm. Det er hverken ryddig eller rent her, burde jeg skaffe vaskehjelp? Vi har et vennepar uten barn i en leilighet på 50 kvm...Med vaskehjelp. Hva er poenget? Vi krangler ikke om husarbeid, men med en aktiv krabat så flyter det her. Tanken har ALDRI falt meg inn-Jeg gjør det selv, synes det er rart å skulle kjøpe den tjenesten. Jeg kjenner derimot mange på min alder som har vaskehjelp, men jeg skjønner ikke HVORFOR? Kan man ikke bare gjøre det selv?!
Gjest imli Skrevet 16. juni 2009 #2 Skrevet 16. juni 2009 Den eneste jeg kjenner som har vaskehjelp, er en gammel ungkar Vi har ikke råd til det, dessuten går det helt greit å gjøre det selv. Trodde ikke det var vanlig at småbarnsfamilier hadde vaskehjelp, men det kommer vel an på hva slags miljø man vanker i.
Gjest Gjest_Tine_* Skrevet 16. juni 2009 #3 Skrevet 16. juni 2009 Når du skriver at du ikke har det rent eller ryddig hjemme, synes jeg du bør vurdere vaskehjelp. Det er ikke bra for helsen å bo i et møkkete hjem.
Solskinnsbolla Skrevet 16. juni 2009 Forfatter #4 Skrevet 16. juni 2009 Når du skriver at du ikke har det rent eller ryddig hjemme, synes jeg du bør vurdere vaskehjelp. Det er ikke bra for helsen å bo i et møkkete hjem. HAHA! Så morsom du er.
Cookiemonster Skrevet 16. juni 2009 #5 Skrevet 16. juni 2009 Jeg liker rett å slett ikke å vaske, derfor har jeg vaskehjelp. -Om du syns det er greit å vaske, og trives med å ha det litt rotete så trenger du vel ingen vaskehjelp da vel???
tingeling Skrevet 16. juni 2009 #6 Skrevet 16. juni 2009 Vi og mange vi kjenner har vaskehjelp. Den lille fritiden vi har ønsker vi ikke å bruke til å vaske huset. Men så er vi begge to i full jobb (dvs begge to har jobber med en del reising og overtid). Å ha vaskehjelp betyr i de fleste tilfeller ikke at man overlater alt til andre. Vi holder normalt rent og ryddig i ukene og rydder hele leiligheten kvelden før de kommer og vasker her. Vaskehjelpen støvsuger, vasker gulv, tørker støv og vasker badet. Jeg bruker gladelig penger på dette og mindre på annet. Leste en tråd her hvr noen synes det var naturlg å bruke 1000 kr pr mnd på håret sitt. Det gjør ikke jeg feks. Men fritiden jeg har sammen med mann og barn setter jeg høyt og da vil vi ikke bruke den på gulvvask. (Husker en annen tråd hvor noen syntes det var forferdelig å få andre til å vaske "ens egen dritt". Jeg vil tro at i de fleste tilfeller er det ikke noe mer ulekkert å vaske hjemme hos noen enn å vaske på et kontor, og alle arbeidsplasser har jo vaskehjelp)
Solskinnsbolla Skrevet 16. juni 2009 Forfatter #7 Skrevet 16. juni 2009 Vi og mange vi kjenner har vaskehjelp. Den lille fritiden vi har ønsker vi ikke å bruke til å vaske huset. Men så er vi begge to i full jobb (dvs begge to har jobber med en del reising og overtid). Å ha vaskehjelp betyr i de fleste tilfeller ikke at man overlater alt til andre. Vi holder normalt rent og ryddig i ukene og rydder hele leiligheten kvelden før de kommer og vasker her. Vaskehjelpen støvsuger, vasker gulv, tørker støv og vasker badet. Jeg bruker gladelig penger på dette og mindre på annet. Leste en tråd her hvr noen synes det var naturlg å bruke 1000 kr pr mnd på håret sitt. Det gjør ikke jeg feks. Men fritiden jeg har sammen med mann og barn setter jeg høyt og da vil vi ikke bruke den på gulvvask. (Husker en annen tråd hvor noen syntes det var forferdelig å få andre til å vaske "ens egen dritt". Jeg vil tro at i de fleste tilfeller er det ikke noe mer ulekkert å vaske hjemme hos noen enn å vaske på et kontor, og alle arbeidsplasser har jo vaskehjelp) Takk for svar!
Solskinnsbolla Skrevet 16. juni 2009 Forfatter #8 Skrevet 16. juni 2009 Den eneste jeg kjenner som har vaskehjelp, er en gammel ungkar Vi har ikke råd til det, dessuten går det helt greit å gjøre det selv. Trodde ikke det var vanlig at småbarnsfamilier hadde vaskehjelp, men det kommer vel an på hva slags miljø man vanker i. Ja, har litt følelsen av at miljøet avgjør-hva andre venner og naboer gjør. Et annet spørsmål: De som har vaskehjelp, sier de det høyt eller er det litt hysj-hysj?
mimifin72 Skrevet 16. juni 2009 #9 Skrevet 16. juni 2009 Vi har vaskehjelp, det er ikke hysj-hysj. Ingen av naboene har - jeg tror at alle bestemmer selv om de skal ha eller ikke. Flere av vennene mine har. jeg tror jeg kommer til å beholde henne etter jeg har født også.
ViljaH Skrevet 16. juni 2009 #10 Skrevet 16. juni 2009 Du er jo hjemme hele dagen, da er det vel ikke rart du har tid til å vaske. Uten at jeg skal bestemme for deg Vi har ikke vaskehjelp, men vurderer når frem og tilbake om vi skal skaffe oss det. Jeg tenker på det som å outsource husvasken. Grunnen til at vi tenker på det er fordi vi aldri rekker å komme så langt at vi har det såpass rent og ryddig som vi ønsker oss. Vi jobber begge fulltid med en del overtid og innimellom reising. En vaskehjelp vil da komme ca annenhver uke og ta støv på alle overflater, støvsuge og vaske alle gulv, vaske ned kjøkkenet grundig, og vaske hele badet grundig. Det vil fortsatt være masse husarbeid igjen til oss; handle matvarer, lage mat, vaske/rydde etterpå, vaske klær, rydde, vaske innimellom hushjelp hvis denne kommer annenhver uke. Vedlikehold av bolig inne og ute. Klippe plen. Vaske ut kjøleskap. Som sagt - maaaassse igjen. Vi får snart vårt første barn, så det er mulig vi avventer for å se hvordan det går. Hadde vært deilig med hjelp hvis den perioden blir veldig slitsom. Når vi begge er tilbake i jobb er det GARANTERT på tide med hjelp, den fritiden jeg har vil jeg bruke på familien (og husarbeidet som er igjen..)
Stubborn Skrevet 16. juni 2009 #11 Skrevet 16. juni 2009 Skjønner ikke at noen skal skjemmes over at de har vaskehjelp, eller at andre skal spekulere i hvorfor de har vaskehjelp. Har folk penger til det, så må de vel få lov til å gjøre det sånn? Har ikke vaskehjelp per i dag, men vi vurderer det. Begge er i fulltidsjobb, og til høsten begynner jeg i 50%studier i tillegg, og så har vi ei lita tulle på 1,5 år, fullt opp om dagene for å si det sånn For oss og mange andre så er fritid gull verdt i dagens travle samfunn, og om vi prioriterer å bruke den til noe annet enn å vaske, så må vel d være lov? For meg er det ett fett om folk betaler noen andre for å vaske, eller om de synes det er helt greit å gjøre dette selv
Gjest Gjest_Merete_* Skrevet 16. juni 2009 #12 Skrevet 16. juni 2009 Ja, vi har vaskehjelp. Flere naboer og venner har også. Min mann og jeg jobber mye, og har 2 barn. Vi ønsker ikke å bruke kvalitetstid på å rydde og vaske. Vi syntes det er herlig å få hjelp til vasking. Damen skifter også på sengen. Helt perfekt for oss. Vi blir i bedre humør av dette, og forholdet mellom min mann og meg er aldri preget av diskusjon på "hvem som har gjort hva" hele tiden. Vi ser ikke behovet for å ha hjelp hver uke, så vi har avtale om hjelp annenhver uke. Fungerer utmerket. Vi bor i rekkehus på 150 kvadrat, 3 etg. Vi betaler 600,- annenhver uke. Flytter snart, og får da et hus på 200 kvadrat, 2 etg (m 3 bad). Prisen øker til 750,- annenhver uke. Helt ok for oss. Mange av mine venner bor i små leiligheter, men velger å prioritere vaskehjelp allikevel. Helt forståelig syntes jeg. Når barna blir større (begge under 6 år i dag), så vurderer vi nok å kutte ut hjelpen. Da kan familien heller legge opp til "rengjøringsdag" sammen, og barne kan få ukepenger basert på dette. Men vi får se når den tid kommer. Pr. i dag er dette penger vi selv mener blir brukt til det rette formål. (Jeg mener også det er vel verdt å bruke 2 000,- på frisør annenhver/hver tredje månded ) Forskjellig fra person til person ikke sant? Hva liker man å gjøre, hva har man tid til, hvor stor leilighet har man, hvor god råd har man... Etc. etc.
Leanne Skrevet 16. juni 2009 #13 Skrevet 16. juni 2009 Vi har vaskehjelp annenhver søndag... Veldig deilig egentlig.. Vi er et ungt par på 24 og 30, med to små barn.. Jeg jobber 80% i barnehage, mannen jobber 100% mandag-fredag.. Vi har familie(mine foreldre, svigers, søsken osv) som bor 3 timer fra oss som vi besøker ganske ofte... De timene vi har til familieliv vil vi gjerne bruke på hverandre, derfor har vi vaskehjelp.. Jeg har i tillegg en rygg som ikke er helt bra, så jeg synes det er godt å slippe noe av husarbeidet.. Blir mye klesvask, oppvask, støvtørking, hagearbeid osv allikevel.. også vasker vi jo litt selv også - vaskehjelpa er bare mye grundigere i sitt arbeid
Gjest regine ii Skrevet 16. juni 2009 #14 Skrevet 16. juni 2009 Har vaskehjelp og det er gull verdt! Huset vaskes ordentlig annenhver uke, vi slipper krangel om hvem som gjør hva når og i praksis slipper jeg å ta vasken 90% av tiden. Ikke skjems jeg for det heller, dette er en tjeneste jeg gladelig betaler for.
NysgjerrigeNilsi Skrevet 16. juni 2009 #15 Skrevet 16. juni 2009 Har ikke, men vil gjerne ha! Ikke har jeg noen unnskyldninger heller, som dårlig form eller mye jobbing, men det er rett og slett noe jeg gjerne skulle sluppet å gjøre Om man vil betale for det; hvorfor ikke? Ser og hører om (og leser her på KG ) om hvor mye folk krangler over husarbeid, og klaging på menn som aldri gjør noe hjemme, osv. Vaskehjelp er jo da intet annet enn en redder for forholdet!
Fønix Skrevet 16. juni 2009 #16 Skrevet 16. juni 2009 Vi har et vennepar uten barn i en leilighet på 50 kvm...Med vaskehjelp. Hva er poenget? Det er vel fordi de ikke liker å vaske, og har råd til å sette det bort til andre. Selv er jeg enslig far med kåk på 100 m2 som jobber minst 140% av vanlig arbeidstid. Men jeg trives med å holde leiligheten ren og ryddig. Så det gjør jeg selv. Andre ting setter jeg gjerne bort til fagfolk. Jeg ser ikke noen grunn til å legge meg opp i andre folks prioriteringer.
Gjest Gjest Skrevet 17. juni 2009 #17 Skrevet 17. juni 2009 Hva betaler dere for det da? Feks en gang i uka, eller en gang annenhver uke? vaske gulver,tørke støv, vaske badene. Huset er ca 200kvadrat.
Gjest Elastica Skrevet 17. juni 2009 #18 Skrevet 17. juni 2009 Vi har vaskehjelp, med god samvittighet - og jeg skjems ikke. Med stort hus, tre gutter, travel mann, jobb og to hunder er det behov for skikkelig rengjøring minst en gang i uka. Vi bruker gjerne penger på vaskehjelp for å frigjøre tid til andre og hyggeligere ting. Dessuten er det mange andre ting som skal gjøres - så det at vi har vaskehjelp betyr ikke at vi aldri tar i en vaskefille. Vinduer skal vaskes, kjøleskap, kjøkken, av og til har jeg rundvask av alle rom (tak og vegger). De periodene vi ikke har hatt vaskehjelp har jeg bare fårr gjort det aller mest nødvendige til en hver tid.
Gjest Gjest_Kaja_* Skrevet 17. juni 2009 #19 Skrevet 17. juni 2009 Vi har vaskehjelp en gang i uken - og jeg skjemmes ikke av det. Er et ektepar hvor begge er i full jobb, 3 hjemmeboende barn, hund og stort hus ... Har et firma som vasker vinduene utvendig også - 2 ganger i året Ekteskapet hadde utrolig godt av vaskehjelp - det er helt slutt på irritasjon og diskusjoner om vasking.
Noli Skrevet 17. juni 2009 #20 Skrevet 17. juni 2009 Vi har også vaskehjelp, fordi vi har råd til det og det vi får igjen er verdt det. Skjønner ikke helt hvorfor noen skulle mene noe om det?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå