Gjest Gjest Skrevet 28. mai 2009 #1 Skrevet 28. mai 2009 Gutten min skal i barnehage til høsten og jeg gruer meg må jeg innrømme. Blir rart og litt fælty og levere ham fra meg, off. Barnehagen er vel et trygt og godt sted? Er så redd for at de ikke skal passe godt nok på han og at noe skal skje. Sånne tanker har jeg. Det går nok fint, men tankene kommer jo. Andre som syns det er fælt å skulle sende de minste i barnehage. Min vil være 1 og et halvt år gammel. Håper han kommer til å trives, ser jo når vi er ute og treffer andre barn at han syns det er kjempestas. Hvor lang tid brukte dere på tilvenningsfasen og når begynte du å bli vant med å lever ham fra deg? Beklager litt rotete innlegg, trengte bare å få skrevet det av meg. Tror kanskje jeg trenger å bli litt beroliget av dere erfarne barnehageforeldre.
Gjest Gjest Skrevet 28. mai 2009 #2 Skrevet 28. mai 2009 Dersom gutten din er ett og et halvt år er han ikke blandt de minste barna, han er liten ja, men mange begynner i barnehage når de er mellom 8 og 12 mng gamle. Barnehager flest er trygge steder, og gutten din har sikkert behov for den typen stimuli også. Et tips kan jo være og prøve å varriere langen på dagene om du har mulighet slik at han ikke alltid er lange dager i barnehagen. Og en ting til, vær snill og ikke gå til barnehagen og ha hioldningen om at det er noe fælt du gjør mot barnet ditt, dette vil barnet kunne kjenne eller føle og det kan gjøre starten vanskelig for ham. Tenk at dette blir spennende for han og snakk med han om det, han er liten men skjønner nok mye. De barna som gråter fælt og han laange tilvenningsperioder har ofte foreldre som nærmest sier "stakar lille barnet mitt som må være i den fæææle barnehagen".
Erle84 Skrevet 29. mai 2009 #3 Skrevet 29. mai 2009 Enig med gjest i siste poeng: Barn som leveres av foreldre med dårlig samvittighet blir gjerne urolige fordi de merker på foreldrene at noe er galt. Har vært med på en del tilvenninger, og som regel tar det ikke mange dagene før barnet synes det er greit å være der alene. Ett barn slapp hånden til foreldrene da de kom inn døra og vips så var det tilvent. Det er så individuelt. Men gutten din er ikke blant de minste Det kommer til å gå så bra!
Gjest Gjest_loren_* Skrevet 29. mai 2009 #4 Skrevet 29. mai 2009 Mini begynte i bhg da han var 9,5 mnd gammel, det gikk superfint. Brukte 1/2 uke på tilvenning og han storkoste seg der fra dag 1. Da han var 1 byttet han bhg, og det har gått over all forventning. Han er nå 1,5 og på foreldresamtale fikk vi høre at det var sjelden de så en så tilpasningsdyktig og trygg unge.
Gjest Gjest Skrevet 29. mai 2009 #5 Skrevet 29. mai 2009 Jeg har mange barn og har hatt x antall tilvenninger. Ja - det er tøfft. (Kansje mest for mor og far, faktisk). Det er sårt og man er nok litt usikker den første tiden, MEN... som alle sier her; la det ikke på noen måte skinne igjennom. Har du sjangsen så avtal 2-3 besøk i barnehagen i.l.a sommeren. Som regel går det fint og det har jeg veldig god erfaring med. Da er barnet allerede litt "kjent". Ett besøk glemmes fort etter en uke eller to. Gjentatte besøk (korte og gjerne når barna er ute og leker slik at du ikke forstyrrer dagsrytmen til barnehagen for mye) hjelper barnet å huske bedre og forbinde dette med noe positivt. Evt bare gå innom en lørdag eller søndag så barnet får se og leke i omgivelsene. De aller, aller fleste barnehager er gode steder for barna å være, men det er klart det er en omstilling. Nå er ikke barnet ditt av de minste, men det er hardt den første tiden. Du må nok forberede deg på gråt ved de første avskjedene, men det går seg fort til. (Og ofte gråter barnet når foreldrene går lenger enn tilvenningsperioden, men slutter fort etter mor eller far er ute av døra. (Det er naturlig - barnet vil jo bare marker at helst vil h*n at mor eller far skal være der, men så fort man går er det ok). Barnehager er ulike og barn er ulike. Noen tilpasser seg og trives med èn gang, andre trenger lang tid. Vær positiv selv om det kan gjøre vondt langt inn i sjelen å gå fra en liten tass. Ta korte dager til å begynne med. Gi ikke opp og fall ikke for fristelsen til å synes synd i barnet "åpenlyst". Ring gjerne til barnehagen en times tid etter du har gått. Sansynligvis er barnet da rolig og koser seg. Lykke til. (Både barn og mor kommer til å overleve, noe jeg nesten begynte å tvile på første gang jeg gikk gjennom det
Gjest Gjest Skrevet 29. mai 2009 #6 Skrevet 29. mai 2009 Takk for svar dere alle. Vi har ingen planer om å lever ungen med dårlig samvittighet eller noe som helst. Vi er kjempepositive til dette altså. Bare tanker som dukker opp, første ungen og alt. Det går nok supert og vi kommer til å oppmuntre ham. Spennendes blir det og barnehagen virker super den og. Er nok vesrt for mor og far ja
Gjest Gjest_Merete_* Skrevet 31. mai 2009 #7 Skrevet 31. mai 2009 Lykke til! Ville bare skrive at vi (mor og far) ikke syntes dette var fælt i det hele tatt. Vi gledet oss stort til barna skulle starte i barnehage. Drepen å ha de hjemme hele dagen. Høres sikkert fæl ut nå, men for oss var det helt herlig å få barna inn i barnehagen. Og barna elsket det jo.....!!
Umuriel Skrevet 1. juni 2009 #8 Skrevet 1. juni 2009 Mini begynte i bhg da han var 9,5 mnd gammel, det gikk superfint. Brukte 1/2 uke på tilvenning og han storkoste seg der fra dag 1. Da han var 1 byttet han bhg, og det har gått over all forventning. Han er nå 1,5 og på foreldresamtale fikk vi høre at det var sjelden de så en så tilpasningsdyktig og trygg unge. Signerer denne. Vi har bare positive erfaringer når det gjelder barnehagestart
liv Skrevet 1. juni 2009 #9 Skrevet 1. juni 2009 Har dere mulighet så lek i barnehagen nå, så han blir kjent
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå