Gjest Gjest Skrevet 21. mai 2009 #1 Skrevet 21. mai 2009 Centering prayer heter en kristen meditasjonstradisjon som er blitt veldig poppulaær i de senere år. En rekke av de som driver med buddhistisk meditasjon og også kjenner centering prayer sier det er ekstremt likt og veldig bra og leder deg til samme sted som deres egen meditasjon. Tenkte det kunne være noe for de kristne her som har en interesse for meditasjon eller å gå dypere inn i seg selv og sitt forhold til Gud: http://www.kyrie.com/cp/ http://video.google.com/videosearch?client...4&ct=title#
Monica1968 Skrevet 21. mai 2009 #2 Skrevet 21. mai 2009 Centering prayer heter en kristen meditasjonstradisjon som er blitt veldig poppulaær i de senere år. En rekke av de som driver med buddhistisk meditasjon og også kjenner centering prayer sier det er ekstremt likt og veldig bra og leder deg til samme sted som deres egen meditasjon. Tenkte det kunne være noe for de kristne her som har en interesse for meditasjon eller å gå dypere inn i seg selv og sitt forhold til Gud: http://www.kyrie.com/cp/ http://video.google.com/videosearch?client...4&ct=title# Ikke at jeg er religiøs, men for det første er dette bare et dårlig plagiat(meditasjon har NADA med kristendommen å gjøre), og for det andre vil jeg gjerne vite hva som i praksis er den reele forskjellen på dette og annen meditasjon? Forresten trenger en langt ifra å være buddhist for å meditere, at meditasjon fungerer er nemlig en kjent sak, og har ikke noe med religion å gjøre som sådan.
Gjest Gjest Skrevet 21. mai 2009 #3 Skrevet 21. mai 2009 Ikke at jeg er religiøs, men for det første er dette bare et dårlig plagiat(meditasjon har NADA med kristendommen å gjøre), og for det andre vil jeg gjerne vite hva som i praksis er den reele forskjellen på dette og annen meditasjon? Forresten trenger en langt ifra å være buddhist for å meditere, at meditasjon fungerer er nemlig en kjent sak, og har ikke noe med religion å gjøre som sådan. Plagiat my ass. Denne meditasjonstypen er basert på eldgammle kristne tekster. Kristne munker og andre kristne mystikkere har meditert helt siden jesu tid. Jesus mediterte selv blant annet 40 dager i ørkenen og på toppen av et fjell(Husker ikke hvilket) sammen med sine disipler. Jesu læremester døperen Johannes hadde dyp kunskap om Jødisk meditasjon. (Gjennom hele det gamle testamentets tid har meditasjon vært en sentral del av jøders praktisering av religion, i hvert fall de som hadde et intens og avansert forhold til det). Rosary beads brukt av mange kristne er en meditasjonsteknikk. Mantra meditasjon er blitt brukt av i den katolske krike siden dens fødsel. Forøvrig var dagens pave forfatteren bak en rapport utgitt av den katolske kirke om andre tradisjoners meditasjonstekikker hvor visse teknikker som Vipassana ble annerkjent som en vei til nærhet til Gud. Vipassana undervises forøvrig ved en rekke katolske presteutdanninger. Men, det er ikke så viktig fordi centering prayer er autentisk kristen meditasjon basert på eldgammle tekster. Effekten kan du jo lese om selv på nettet der finner du bedre forklaringer enn jeg kan skrive og mere omfattende forkalringer enn jeg gidder å skrive, men resultatet til syvende og sist er en dyp mystisk kontakt med Gud som ikke går tapt, slik som en rekke kataolske helgener og respekterte mystikkere har oppnådd via lignende teknikker. For eksempel Theresa de Avila, St. John of the cross. Mester Eckhardt, til dels Thomas Merton etc. På veien til dette er resultatet en dypere og dypere kontakt med den hellige ånd, dramatisk økning av lykke, avspenning og konsentrasjon og empati (slik som ved annen meditasjon).
Gjest Gjest Skrevet 21. mai 2009 #4 Skrevet 21. mai 2009 Jødisk meditasjon og mystikk som mye av kristen meditasjon i stor grad er en videreføring av er mye, mye, mye eldre enn Buddhismen så om noen har kompiert noen andre kan man jo spørre seg hvem det i så fall da kan være.
Monica1968 Skrevet 21. mai 2009 #5 Skrevet 21. mai 2009 Effekten kan du jo lese om selv på nettet der finner du bedre forklaringer enn jeg kan skrive og mere omfattende forkalringer enn jeg gidder å skrive, men resultatet til syvende og sist er en dyp mystisk kontakt med Gud som ikke går tapt, slik som en rekke kataolske helgener og respekterte mystikkere har oppnådd via lignende teknikker. For eksempel Theresa de Avila, St. John of the cross. Mester Eckhardt, til dels Thomas Merton etc. På veien til dette er resultatet en dypere og dypere kontakt med den hellige ånd, dramatisk økning av lykke, avspenning og konsentrasjon og empati (slik som ved annen meditasjon). Det er ingen tvil om at meditasjon opprinnelig kommer fra buddhismen, da dette er en mye eldre religion enn kristendommen og jødedommen. Ellers er det en kjent sak at det skjer merkelige ting med folk som mediterer mye og iherdig, dette er noe buddhistiske munker har vært klare over i mange tusen år, men de er like fullt klare over at det man oplever, ikke nødvendgvis er reelt. Og her synes jeg kristne er veldig merkelige, da de mener at alt de opplever nødvendigvis er reelt, og ikke innbildning. Jeg kjenner til disse personene du referer til, og jeg ahr lest om meditasjon, da jeg for så vidt har litt interesse for emnet, og jeg personlig tror nok at de innbiller seg ting, på lik linje som folk som innbiller seg andre ting som ikke er reele(de fleste erkjenner vel at alt man opplever ikke er 100% reelt?)
Gjest Gjest Skrevet 21. mai 2009 #6 Skrevet 21. mai 2009 (meditasjon har NADA med kristendommen å gjøre), I kristendommen har man nå drevet med meditasjon i snart to tusen år. Særlig mange katolske munker og nonner praktiserer meditasjon. Mange som ikke er det også. Meditasjon er meget gammelt i kristendommen.
Gjest Gjest_Hans_* Skrevet 21. mai 2009 #7 Skrevet 21. mai 2009 Det er ingen tvil om at meditasjon opprinnelig kommer fra buddhismen, da dette er en mye eldre religion enn kristendommen og jødedommen. Ellers er det en kjent sak at det skjer merkelige ting med folk som mediterer mye og iherdig, dette er noe buddhistiske munker har vært klare over i mange tusen år, men de er like fullt klare over at det man oplever, ikke nødvendgvis er reelt. Og her synes jeg kristne er veldig merkelige, da de mener at alt de opplever nødvendigvis er reelt, og ikke innbildning. Jeg kjenner til disse personene du referer til, og jeg ahr lest om meditasjon, da jeg for så vidt har litt interesse for emnet, og jeg personlig tror nok at de innbiller seg ting, på lik linje som folk som innbiller seg andre ting som ikke er reele(de fleste erkjenner vel at alt man opplever ikke er 100% reelt?) Her er en link du bør titte litt på ang. religiøse opplevelser: http://home.c2i.net/sigron/Aandelig/Vitnes.html Sitat: Et møte med Jesus På denne tiden hadde jeg fått tungetalen (det skjedde på oljeplattformen "Seaway Swan" på Nordsjøen) og jeg ble åndsdøpt ombord på dykkerfartøyet "British Viking" etter å ha lest boken "Guds makt ved lovsang" av Merlin Carothers. Men enda føltes Jesus mye som en teori for meg, og jeg ba ofte: "Kjære Jesus, la meg møte deg personlig! Jeg vil kjenne deg i hjertet, ikke bare i hodet!". En natt våknet jeg av et syn. Jeg ble tatt med til Golgata og stod ved Jesu kors. Jeg følte meg skyldig i at han hang der, og visste at han hadde grunn til å anklage meg for det. Han sa ikke et ord, men blikket uttrykte bare kjærlighet. Jeg kjente en enorm takknemlighet og respekt for denne mannen, og kjente et brennende ønske om aldri å gjøre noe som kunne bedrøve ham. Dette møtet, uten et ord, har lært meg mer om Jesus enn tusen ord kunne formidle. Jeg skjønte at det fantes et språk som er sterkere enn ord - kjærlighetsspråket, hjertespråket.(sitat slutt) Og et sitat ang. kristen meditasjon: Kristen meditasjon På grunn av fantomsmerter etter ulykken i 86, tok jeg et kurs i "Autogen Trening". Det er en avspenningsteknikk med visualisering av et indre, fredelig landskap. Denne teknikken hjelper kroppen til å slappe av, og tankelivet blir roligere. Dette begynte jeg å kombinere med bønn, og jeg "møtte" Jesus og hadde lange "samtaler" med ham. Det gjør jeg fortsatt, og jeg møter også engler (budbærere/hjelpere). Jeg snakket ikke med så mange om dette, fordi jeg visste at meditasjon ikke var anerkjent av mange kristne. Jeg hadde "himmelreiser" og "besøkte" min egen barndom, og det var til stor hjelp for meg, for på den måte fikk jeg bearbeidet mange vonde minner. Jeg var på en måte en "alternativ" kristen. Alt dette hendte før jeg traff Lysbærerne.(sitat slutt) Hvordan forklarer du og dine likesinnede slike opplevelser, hvis det ikke finnes noen Gud?
Gjest Gjest Skrevet 21. mai 2009 #8 Skrevet 21. mai 2009 Det er ingen tvil om at meditasjon opprinnelig kommer fra buddhismen, da dette er en mye eldre religion enn kristendommen og jødedommen. Ellers er det en kjent sak at det skjer merkelige ting med folk som mediterer mye og iherdig, dette er noe buddhistiske munker har vært klare over i mange tusen år, men de er like fullt klare over at det man oplever, ikke nødvendgvis er reelt. Og her synes jeg kristne er veldig merkelige, da de mener at alt de opplever nødvendigvis er reelt, og ikke innbildning. Jeg kjenner til disse personene du referer til, og jeg ahr lest om meditasjon, da jeg for så vidt har litt interesse for emnet, og jeg personlig tror nok at de innbiller seg ting, på lik linje som folk som innbiller seg andre ting som ikke er reele(de fleste erkjenner vel at alt man opplever ikke er 100% reelt?) Det er en latterlig påstand at meditasjon opprinnelig kom fra buddhismen og heller ingen buddhist ville hevdet det. For det første lærte jo Buddha å meditere av Yogier som igjen har holdt på med meditasjon så langt tilbake som man har kunnskap om Indias historie. For det andre er meditasjon sterkt utviklet i Afrika sør for Sahara og blant amerikasnke indianere (nord og sør) som aldri har hatt kontakt med buddhister. For det tredje er Jødedommen en langt eldre religion en Buddhismen. Buddhismen er ca 2500 år gammel. Jødedommen er ca. 5000 år gammel og jødisk mystikk og meditasjon er like gammel. Ut over det er anntageligvis Egyptisk meditasjon langt eldre og alle shamanistiske tradisjoner i hver enste lille krok av verden har meditasjon og teknikker som likner på yoga. Så slutt å påstå ting du ikke har noen kunnskap om. Hvordan folk tolker syner de har og lignende får være opp til dem, men centering prayer dreier seg ikke om det, men om å oppnå en følelse av å være i dyp kontakt med den hellige ånd og la seg lede av den. Hvis du gransker i detalj hva kristne mystikkere mener med dette ser man at det er den samme tilstanden som buddhistisk/yogisk nirvana, taoistisk enhet med Tao etc. etc.
Gjest Gjest_Linda_* Skrevet 23. mai 2009 #9 Skrevet 23. mai 2009 For det tredje er Jødedommen en langt eldre religion en Buddhismen. Buddhismen er ca 2500 år gammel. Jødedommen er ca. 5000 år gammel Dette må du utdype. http://www.bandoli.no/norsk/nyforskningomGT.htm Jeg siterer: Det er i hovedsak tre leire som strides om det Gamle Testamentets (GT) opphav: Tradisjonalistene som tror at hovedteksten i GT ble til rundt 1000 f.Kr, de moderate som tipper at GT ble til rundt 600 f.Kr og minimalistene som holder GT for å være et hellenistisk verk som tidligst kan ha blitt til etter 330 f.Kr.(sitat slutt) Da er mitt spørsmål: Når de eldste skriftene i GT i høyden er 1000 år gamle, kan du da forklare hvordan jødedommen kan være 5000 år gammel? Og hvordan i all verden kan du hevde at buddhismen ikke er verdens eldste religion?
Tabris Skrevet 23. mai 2009 #10 Skrevet 23. mai 2009 Rett og slett fordi jødedommen eksisterte som religion før GT ble nedskrevet.
Gjest Papirkurven Skrevet 23. mai 2009 #11 Skrevet 23. mai 2009 "pappan min er sterkere enn pappan din så". Seriøst, folkens, hvor gamle er dere? Er vel samma hvem som var først, så lenge det funker? Men altså: Metoden er. Sitt stille i 20 minutter og si et ord? Høres egentlig ikke ut som om noen oppfant kruttet med denne metoden. Ganske grunnleggende og simpel, uansett livssyn, religion eller trosretning.
Gjest Gjest Skrevet 23. mai 2009 #12 Skrevet 23. mai 2009 Da er mitt spørsmål: Når de eldste skriftene i GT i høyden er 1000 år gamle, kan du da forklare hvordan jødedommen kan være 5000 år gammel? Og hvordan i all verden kan du hevde at buddhismen ikke er verdens eldste religion? Buddhismen oppsto i et hinduistisk samfunn (shramanistisk/vedisk), så allerede der har man jo et argument for at ikke buddhismen er eldst. Jødedommen ble stiftet av Moses i det 13. århundre før Kristus, så jødedommen regnes i hvert fall som 3000 år gammel. Med mindre man ikke tar vår tidsregning alvorlig i det hele tatt, noe som selvsagt er opp til en selv, men et litt vanskelig utgangspunkt for alminnelig diskusjon. *avsporing*
Tabris Skrevet 23. mai 2009 #13 Skrevet 23. mai 2009 (endret) I tillegg ble vel store deler av GT skrevet i eksilet i Babylon, så de er eldre en tusen år. Det dreier seg ikke om hvem som har størst pappa - at noe er eldst gjør det ikke automatisk mer riktig på noen måte - det er bare snakk om å få orden i faktaopplysningene. Endret 23. mai 2009 av Tabris
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå