Gjest Gjest Skrevet 13. mai 2009 #1 Skrevet 13. mai 2009 Jeg visste ikke helt omjeg skulle poste det her eller på hus og hage....men prøver her Jeg er førstegangsetablerende og har aldri kjøpt hus før. Nå står dette snart for tur, og det har dukket opp et hus av interresse. Lån er ikke helt i box enda, men jeg lurer på om man kan bli med på budrunder, og allikevel ha rett til å trekke seg om du vinner? Er budet bindende, slik at hvis budet ditt på 1,1 mill står, har du værsågod å kjøpe huset og betale det... Eller kan du trekke vinner-budet ditt hvis det oppstår noe (finner et bedre hus eller at lånet ikke går i orden på det viset du trodde osv..) Dette er sikkert et teit sp.mål for alle som har vært igjennom det - men vi er helt grønn foreløpig :gjeiper: På forhånd takk!
Pjukset Skrevet 13. mai 2009 #2 Skrevet 13. mai 2009 Et bud er alltid bindende, men du kan legge inn bud med forbehold om finansering hvis finansieringen ikke er 100% avklart.
Gjest Gjest Skrevet 13. mai 2009 #3 Skrevet 13. mai 2009 Et bud er alltid bindende, men du kan legge inn bud med forbehold om finansering hvis finansieringen ikke er 100% avklart. Takk for kjapt svar! Så det betyr at vi kan by etter det vi tror skal gå i orden, men hvis det viser seg at lånet ikke går i orden slik som antatt - så blir vi "fritatt" og evt får si fra oss budet? *inn med teskje*
Pjukset Skrevet 13. mai 2009 #4 Skrevet 13. mai 2009 Takk for kjapt svar! Så det betyr at vi kan by etter det vi tror skal gå i orden, men hvis det viser seg at lånet ikke går i orden slik som antatt - så blir vi "fritatt" og evt får si fra oss budet? *inn med teskje* Dere må være ærlig med megler og opplyse om at dere ikke har finansiering i orden, og skrive at budet har forbehold om finansiering. Hvis banken sier ja til finansieringen, så kan dere ikke trekke dere. Hvorfor ordner dere ikke finansiering før dere drar på visning? Dette er jo gjort i en fei. De fleste meglere er også knyttet opp mot banker som tilbyr finansiering.
Blowers daughter Skrevet 13. mai 2009 #5 Skrevet 13. mai 2009 Dersom dere legger inn bud med forbehold om finansiering, skal dere være klar over at dere kan stille svakere enn noen med lavere bud, men med finansieringen i orden. Sleger er ikke forpliktet til å godta høyeste bud. Dersom dere legger inn bud med forbehold må dette komme klart fram i budet, og dere bør ha alt skriftlig. Og husk at budet kun ikke er bindende om dere ikke får finansiering. Dere kan ikke trekke budet fordi det dukket opp noe bedre f eks. Dersom dere får finansieringen i orden er budet bindende. Dersom budet blir bindende og dere velger å trekke budet, må dere betale for selgers ekstraomkostninger i forbindelse med nytt salg( visninger, annonsering, osv.) Dersom de får et lavere bud enn dere ga, må dere også dekke differansen.
Gjest hh Skrevet 13. mai 2009 #6 Skrevet 13. mai 2009 Dersom budet blir bindende og dere velger å trekke budet, må dere betale for selgers ekstraomkostninger i forbindelse med nytt salg( visninger, annonsering, osv.) Dersom de får et lavere bud enn dere ga, må dere også dekke differansen. Det stemmer ikke. Det kjøper da vil være forpliktet til er å overta huset mot å betale kjøpesummen. Det du beskriver er nok en vanlig praktisk løsning, men de er avtalerettslig bundet til å betale kjøpesum og overta huset.
Fredrik=) Skrevet 13. mai 2009 #7 Skrevet 13. mai 2009 Kan jo ta andre forbehold også. har lest noen bøker av en eiendoms guru i usa og han byr altid med forbehold om finnansiering og med forbehold om at eiendomen er som han forventer ved en nermere inspeksjon. men tror denne typen bud er mer aktuelt på litt mer spesisielle objekter der det ikke er andre intresenter. ikke midt i en budrunde der det skiller 10.000 melom deg og en person uten forbehold.
Gjest Gjest_tatiana_* Skrevet 13. mai 2009 #8 Skrevet 13. mai 2009 Når jeg skulle selge den forrige leiligheten min, så fikk jeg inn et bud hvor personen ikke hadde finansieringen i orden. Da takket jeg nei til budet umiddelbart, og det er sikkert mange andre som gjør som meg. Skaff heller finansieringen før dere går på visning. Dere stiller da bedre, også fordi dere kan legge inn bud med kort svarfrist (på den måten rekker kanskje ikke andre å legge inn bud dersom de andre dere konkurrerer mot må innom banken å få lån før de kan legge inn bud). I disse finanskrisetider tør kanskje ikke selger å ta sjansen på at det dukker opp andre kjøpere. På den måten kan dere kanskje få boligen til en lavere pris enn ellers. Jeg håper dette var forståelig. Lykke til!
Gjest TS Skrevet 13. mai 2009 #9 Skrevet 13. mai 2009 Jo, takk - det var forståelig nok og jeg har blitt litt klokere på dette nå Grunnen til at finansieringen ikke er i orden er rett og slett fordi dette huset kom så brått på. Det er visning allerede i morgen. Og her er ikke banken åpen hver dag heller, noe som er uutholdelig upraktisk for oss kunder som trenger akutt kundebehandlig :gjeiper:
Blowers daughter Skrevet 13. mai 2009 #10 Skrevet 13. mai 2009 Det stemmer ikke. Det kjøper da vil være forpliktet til er å overta huset mot å betale kjøpesummen. Det du beskriver er nok en vanlig praktisk løsning, men de er avtalerettslig bundet til å betale kjøpesum og overta huset. Det har du sikkert helt rett i, kjenner ikke lovverket så godt. Men vet at det er en svært vanlig praktisk løsning dersom man trekker bud, som du også sier.
Gjest Gjest Skrevet 13. mai 2009 #11 Skrevet 13. mai 2009 Det har du sikkert helt rett i, kjenner ikke lovverket så godt. Men vet at det er en svært vanlig praktisk løsning dersom man trekker bud, som du også sier. det er veldig sjelden at dette skjer, så ikke framstill det som vanlig. Når det er sagt, det er helt riktig som du har blitt opplyst om i tråden; at bud er juridisk bindende. Derfor må alle forbehold være tydelig nedfelt i budskjemaet.
Pjukset Skrevet 13. mai 2009 #12 Skrevet 13. mai 2009 Jo, takk - det var forståelig nok og jeg har blitt litt klokere på dette nå Grunnen til at finansieringen ikke er i orden er rett og slett fordi dette huset kom så brått på. Det er visning allerede i morgen. Og her er ikke banken åpen hver dag heller, noe som er uutholdelig upraktisk for oss kunder som trenger akutt kundebehandlig :gjeiper: Det tar ikke lang tid å få søknaden behandlet i banken, hadde dere kontaktet banken i dag ville dere sikkert fått et finansieringsbevis innen 1-2 dager. Og et bud skal etter loven i tillegg stå i minst 24 timer etter første visning, så det er absolutt mulig å rekke det.
Fredrik=) Skrevet 13. mai 2009 #13 Skrevet 13. mai 2009 Du trenger ikke å gå i "din" bank, du kan gå i hvilken som helst bank. og finnansieringsbevis får du ofte i løpet av dagen i hvertfall om du trenger det. postbanken er en grei bank å få finnansierings bevis i selv om de kanskje ikke er kjappest(pga rådgiver sender søknad vidre i systemet for deg) kan du stort sett bare møte opp og snakke med dem. og det er greit å få finnansierings bevis der, var i hvertfall det. men ikke finn på å ha noe mer med dem å gjøre enn det drit bank!
Gjest Rådgiver Skrevet 13. mai 2009 #14 Skrevet 13. mai 2009 Du trenger ikke å gå i "din" bank, du kan gå i hvilken som helst bank. og finnansieringsbevis får du ofte i løpet av dagen i hvertfall om du trenger det. postbanken er en grei bank å få finnansierings bevis i selv om de kanskje ikke er kjappest(pga rådgiver sender søknad vidre i systemet for deg) kan du stort sett bare møte opp og snakke med dem. og det er greit å få finnansierings bevis der, var i hvertfall det. men ikke finn på å ha noe mer med dem å gjøre enn det drit bank! Det gjelder for rådgiverne på postkontorene, men på telefon- og nettbanken + på kundesentrene har rådgiverne egne fullmakter (i saker med 100% finansiering og beløp over 3 mill. må de løftes et hakk høyere i systemet). Logg inn på postbanken.no, velg fanen "Låne" og legg inn søknad på boliglån. Du vil normalt bli kontaktet av en rådgiver i løpet av en time. Ha dokumentasjonen klar til å sende på e-post eller faks. Da vil du få et finansieringsbevis veldig raskt.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå