Gjest Gjest_Nysgjerrig_* Skrevet 12. mai 2009 #1 Skrevet 12. mai 2009 Er flesteparten vegetarianere? Hvordan spådom utføres? Tarot? Healing? Annet? Kalles de også hedninger? Finnes det en paganistisk seremoni for dåp, konfirmasjon, bryllup og gravferd? Mulig det dukker opp flere spørsmål fra meg etterhvert:) Jeg er takknemlig for svar!
Gjest TS Skrevet 12. mai 2009 #2 Skrevet 12. mai 2009 Er flesteparten vegetarianere? Hvordan spådom utføres? Tarot? Healing? Annet? Kalles de også hedninger? Finnes det en paganistisk seremoni for dåp, konfirmasjon, bryllup og gravferd? Mulig det dukker opp flere spørsmål fra meg etterhvert:) Jeg er takknemlig for svar! Jeg lurer også på hvordan paganister forholder seg til http://no.wikipedia.org/wiki/Alternativ_medisin? Er dette noe som er sentralt?
Pingting Skrevet 12. mai 2009 #3 Skrevet 12. mai 2009 Hei! Jeg har ikke veldig stor oversikt, men det inntrykket jeg har er at alt dette varierer veldig fra gruppe til gruppe og person til person. "Paganisme" er ikke én bestemt trosretning, men omfatter mange ulike livssyn som varierer i grad av religiøsitet og type tro. Jeg vet at mange grupper har seremonier som du nevner, men det er også de som ikke har det. Ang. alternativ medisin ville jeg gjette (men da gjetter jeg!) at det er nokså sentralt for mange. Ikke et veldig dekkende svar kanskje, men det finnes nok folk med mer kunnskap enn meg her inne
Gjest TS Skrevet 13. mai 2009 #4 Skrevet 13. mai 2009 Hei! Jeg har ikke veldig stor oversikt, men det inntrykket jeg har er at alt dette varierer veldig fra gruppe til gruppe og person til person. "Paganisme" er ikke én bestemt trosretning, men omfatter mange ulike livssyn som varierer i grad av religiøsitet og type tro. Jeg vet at mange grupper har seremonier som du nevner, men det er også de som ikke har det. Ang. alternativ medisin ville jeg gjette (men da gjetter jeg!) at det er nokså sentralt for mange. Ikke et veldig dekkende svar kanskje, men det finnes nok folk med mer kunnskap enn meg her inne Hei, og takk for svar Pingting Jeg regner med at paganister ikke har noe forhold til kirken? Men har de et nært forhold til norrønt? Som du sier, er det individuelt, men er norrønt sentralt for paganisme?
Stillest vann Skrevet 13. mai 2009 #5 Skrevet 13. mai 2009 (endret) Er flesteparten vegetarianere? Hvordan spådom utføres? Tarot? Healing? Annet? Kalles de også hedninger? Finnes det en paganistisk seremoni for dåp, konfirmasjon, bryllup og gravferd? Mulig det dukker opp flere spørsmål fra meg etterhvert:) Jeg er takknemlig for svar! http://paganistforbundet.org/paganisme/ Der finner du i hvert fall svar på en del av det du har spurt om, og sikkert mer til. Endret 13. mai 2009 av Stillest vann
Gjest Glør Skrevet 13. mai 2009 #6 Skrevet 13. mai 2009 Er flesteparten vegetarianere? - Nei, noen er det, men etter min erfaring ikke mer en ca 10% Hvordan spådom utføres? Tarot? Healing? Annet? - Varierer veldig, noen gjør ingenting, andre holder på med veldig ulike ting. Tarot og runer er vel det vanligste. Kalles de også hedninger? - Noen, men mange som ikke bruker det også. Tror det er litt pga at norsk hedningesafunn har kuppet ordet, og de er ateister. Finnes det en paganistisk seremoni for dåp, konfirmasjon, bryllup og gravferd? - Kommer helt an på hvilken retning. Bifrost feks er registrert trossamfunn, og har derfor slike seremonier. Ellers er det veldig individuelt, og alle kan lage de sermoniene og ritualene de har bruk for.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå