Gjest Mom Skrevet 4. mai 2009 #1 Skrevet 4. mai 2009 Jeg er inne på tanken å flytte ca en time-halv annen unna her vi bor nå. Så da må hun bytte skole... Jeg tror overhodet ikke det blir noe problem mtp barnet. Og dette er veldig på "tenkestadiet" foreløpig... Men flytter vi sammen med kjæresten min der borte, så slipper vi et skyhøyt huslån her vi bor nå. Så dvs at jeg får mye mer tid med hun lille og med de barna som kommer etterhvert... Vi får det MYE bedre økonomisk, bor mer landlig,kan ha dyr osv osv. Mye positivt... Men spørsmålet er da egentlig, har jeg lov til å ta med barnet og flytte? Kan faren nekte meg det? Vi har delt foreldrerett (heter det det...?). Hun er hos han annenhver langhelg. Det vil bli 2 dager mindre i mnd hos han. Men han kan f.eks få flere ferier hvis han ønsker. Kan dette bli et problem? Noen som har peiling...? Takker
Konservativ Mann Skrevet 4. mai 2009 #2 Skrevet 4. mai 2009 Jeg er inne på tanken å flytte ca en time-halv annen unna her vi bor nå. Så da må hun bytte skole... Jeg tror overhodet ikke det blir noe problem mtp barnet. Og dette er veldig på "tenkestadiet" foreløpig... Men flytter vi sammen med kjæresten min der borte, så slipper vi et skyhøyt huslån her vi bor nå. Så dvs at jeg får mye mer tid med hun lille og med de barna som kommer etterhvert... Vi får det MYE bedre økonomisk, bor mer landlig,kan ha dyr osv osv. Mye positivt... Men spørsmålet er da egentlig, har jeg lov til å ta med barnet og flytte? Kan faren nekte meg det? Vi har delt foreldrerett (heter det det...?). Hun er hos han annenhver langhelg. Det vil bli 2 dager mindre i mnd hos han. Men han kan f.eks få flere ferier hvis han ønsker. Kan dette bli et problem? Noen som har peiling...? Takker Foreldrene står selv fritt til å avtale slike løsninger, så det blir ikke et problem med mindre faren motsetter seg det. Dersom barnet har fast bostedsadresse hos deg er det bare å fyre løs, uansett, men dersom barnet er registrert med bostedsadresse hos både far og mor (f.eks. der det er avtalt at barnet skal bo halve tiden hos mor, halve tiden hos far, og alternere hvor det er bostedsregistrert (har sett dette forekomme)) kan du ikke ta med deg barnet og flytte.
Chakoya Skrevet 4. mai 2009 #3 Skrevet 4. mai 2009 Den som barna bor fast sammen med, dvs. deg, har anledning til selv å bestemme hvor i landet du vil bo med barna. Det fremgår av bl. § 37. Ønsker barnas far å nekte dette må han fremme sak for domsotlene for å få bostedet (omsorgen) over til seg. Det beste vil selvøflgelig være om dere ble enige om at det var en god løsning for alle at du og barna flytter. Uansett så må du varsle faren, og dersom det får konsekvenser for samværsorningen som praktiseres så bør dere jo bli enige om en ny ordning. Kilde - Advokaten hjelper deg
Gjest regine ii Skrevet 4. mai 2009 #4 Skrevet 4. mai 2009 Dere har felles foreldreansvar, men du har daglig omsorg og far samvær. Da kan du ta med barnet å flytte innenlands uten at far kan motsette seg dette. Du bør selvsagt snakke med far om det, slik at dere på forhånd har blitt enige om ny samværsordning, men han kan uansett ikke nekte deg å flytte med barnet. dette står også i barneloven (google den, så finner du det på nett).
Gjest Yihaa Skrevet 4. mai 2009 #5 Skrevet 4. mai 2009 Han kan ikke nekte deg, men jeg synes jammen du skal høre hva han mener om saken og ta det til etterretning. Hvis dere bor i nærheten av hverandre nå, vil jo din flytting føre til et annet forhold mellom far/barn. Dette må du faktisk ta hensyn til. Kjipt, men slik er det nå engang når man har barn med noen man ikke bor sammen med.
Gjest Gjest_hedda_* Skrevet 4. mai 2009 #6 Skrevet 4. mai 2009 Du har fått svar, ja du kan flytte.. Jeg skjønner at det er mye positivt med flyttingen, men det kan føre med seg mye negativt også. Far vil få 2-3 timer reisevei for å: - hente/bringe barnet - impulsive samvær, (som gjerne tar seg opp jo eldre barna blir) - være med på trening/se kamper/oppvisninger - foreldrekonferanser/skoletilstelninger/foreldremøter Far vil i liten grad ha mulighet til å bli kjent med venner av barnet og foreldrene. Barnet kan komme til å kvie seg for samvær når det blir eldre og fritidsaktiviteter og venner blir viktige. Barnet får en helge/feriepappa Jeg ville ha dette i bakhodet ved en avgjørelse om saken, veie fordeler og ulemper mot hverandre. Hva ville du følt om situasjonen var omvendt? Hvor mye tror du barnet vil tape når det gjelder forholdet/kontakten til far? Hvis far setter seg på bakbena og reiser sak om dette så må du vente med å flytte til saken er avgjort.
Gjest marsipangris Skrevet 4. mai 2009 #7 Skrevet 4. mai 2009 Ville det føltes helt greit for deg om barnet ville bo hos sin far, og det var DU som bodde 1,5 time unna barnet? Viss det ville føles vanskelig for deg, føles det nok like vanskelig for far...Og viss det føles greit for deg, kan jo barnet bli boende hos far.Det er ingen logikk i at barnet følger mor, uansett hvor hun vil flytte. Men i bunn og grunn, dreier jo dette seg hverken om deg eller far, det dreier seg om at barnet trenger både mamma og pappa i nærheten.
Gjest Hovedinnlegger Skrevet 5. mai 2009 #8 Skrevet 5. mai 2009 Takker så mye for mange svar Jeg ser de negative sidene også og kommer til å ta de med i betraktningen. Kjøringen deler vi jo på i dag og jeg kunne tatt det meste av kjøringen om vi flyttet. Det hadde ikke gjort noe... Når hun blir større kan hun evt ta bussen også. Impulsivt samvær finnes ikke, var litt da hun var mindre. Etter han fikk ny dame for ett par-tre år siden har det faktisk aldri skjedd. Han vil ikke ha henne mer, han betaler jo faktisk bidrag (hans ord). Han følger ikke opp på aktivitene hun går på, er aldri på avslutninger osv. Og hun går på 3 ting, han har aldri sett en oppvisning eller trening. Så på det punktet tror jeg ikke at jeg gjør noe særlig galt. Ja, det blir mer en helge/ferie pappa, men det er jo faktisk det det er nå også. Og han bor 20 min unna. Men dette er noe som skal tenkes nøye over. Jeg kommer også til prate med familiekontoret og høre hva og hvordan jeg evt kan gjøre det best mulig. Det blir uansett ikke før evt. til neste høst...
Gjest Gjest Skrevet 5. mai 2009 #9 Skrevet 5. mai 2009 Bare si fra til han og flytt med god samvittighet. Har selv brent meg på å bli boende i en by for ikke å ødelegge forhold mellom far og sønn, men så fort den nye dama ville flytte, så flyttet de på en helt annen kant av norge. Og dette var en pappa som gråt (krokkodilletårer) da han var singel og det ble en dag reduksjon av samvær i mnd et år tidligere... Du må leve ditt liv, og det er viktig for barnet ditt at du er lykkelig!
Gjest Yihaa Skrevet 5. mai 2009 #10 Skrevet 5. mai 2009 Hvor lang tid tar det å kjøre til far nå? Mulig jeg misforsto åpningsinnlegget dit, men jeg fikk inntrykk av at dere bodde rett i nærheten og at du nå kom til å flytte 1,5 timer vekk fra ham. Og hvorfor bor far 20 mil unna nå? Er det du eller han som har flyttet etter bruddet?
Vera Vinge Skrevet 5. mai 2009 #11 Skrevet 5. mai 2009 Jeg mener at dersom man ikke har delt fast bosted (populært kalt 50/50-ordning, men dette kan også praktiseres med andre samværsløsninger), kan man juridisk sett ikke nektes å flytte innenlands. Her kan du også ta en telefon til f.eks. et familievernkontor for å få vite dette sikkert, i tilfelle det er noen nylige endringer de har oversikt over. Men som de andre sier, og som du ser ut til å tenke på, innebærer dette en rekke ulemper for barnet ditt. Og du bør tilstrebe en god kommunikasjon med faren til barnet, slik at flyttingen ikke blir grobunn for konflikter. Det viser seg jo at det ikke nødvendigvis er samlivsbrudd som er det verste for barn, men konfliktene som ofte kommer i kjølvannet.
Gjest regine ii Skrevet 5. mai 2009 #12 Skrevet 5. mai 2009 Loven er klinkende klar på at omsorgsforelder har full rett til å flytte med barnet innenlands: § 37. Avgjerder som kan takast av den som barnet bur fast saman med. Har foreldra sams foreldreansvar, men barnet bur fast saman med berre den eine, kan den andre ikkje setje seg mot at den barnet bur saman med, tek avgjerder som gjeld vesentlege sider av omsuta for barnet, m.a. spørsmålet om barnet skal vere i barnehage, kor i landet barnet skal bu og andre større avgjerder om dagleglivet. Når forholdene er slik trådstarter skildrer, så hadde jeg ikke betenkt meg i det hele tatt mht flytting - iallfall ikke av hensyn til barnets forhold til far. Andre ting, som tilknytning til venner kunne ha hatt betydning, men for de fleste barn så er det en overgang, men ingen katastrofe, å flytte. For en del er det til og med en god ting, og noe som åpner opp for nye muligheter. Det er kun ts som vet hva som er best i deres situasjon, og da er det helheten som teller, ikke bare forholdet mellom barnet og far.
Gjest Gjest Skrevet 5. mai 2009 #13 Skrevet 5. mai 2009 Hvor lang tid tar det å kjøre til far nå? Mulig jeg misforsto åpningsinnlegget dit, men jeg fikk inntrykk av at dere bodde rett i nærheten og at du nå kom til å flytte 1,5 timer vekk fra ham. Og hvorfor bor far 20 mil unna nå? Er det du eller han som har flyttet etter bruddet? Det står 20 min, ikke 20 mil.
Gjest Gjest Skrevet 5. mai 2009 #15 Skrevet 5. mai 2009 Flytting nå vil kunne medføre begrenset kontakt mellom barnet og far. Det vil tilsi at far vil ikke stille opp som "barnevakt" senere, barnet vil ikke til far uten å bli presset, du som mor vil få alt ansvaret og null avlastning om du trenger det. På toppen av det hele kan du risikere økt konflikt med både far og barnet. Du har mao alt å tape på å flytte.
Gjest Gjest Skrevet 6. mai 2009 #16 Skrevet 6. mai 2009 Det er like greit å innstille seg på at man ikke får noe " ekstra" støtte fra den biologisek faren først som sist så du har ingenting å tape på å følytte, om han ikke vil se barnet sitt pga en og en halv time å kjøre, så er han uansett ikke egnet som far.... Men tipper det går bra jeg er ikke sikkert han synes det er noe problem i det hele tatt, kanskje er han bare glad for at dere ikke lenger bor på samme sted!
Gjest Yihaa Skrevet 6. mai 2009 #17 Skrevet 6. mai 2009 Det er like greit å innstille seg på at man ikke får noe " ekstra" støtte fra den biologisek faren først som sist så du har ingenting å tape på å følytte, om han ikke vil se barnet sitt pga en og en halv time å kjøre, så er han uansett ikke egnet som far.... På generell basis synes jeg slike utsagn er så nedlatende og unødvendige. Det er vel ingen tvil om at det er vanskeligere å følge opp et barn som bor 1,5 timer unna? Det er ikke dermed sagt at fedre som bor langt unna barna sine ikke har samvær eller ikke er egnet som fedre.
Gjest Gjest Skrevet 6. mai 2009 #18 Skrevet 6. mai 2009 Yhiaa, kanskje en ide å lese gjennom det du svare på??? du missforstår nå gang på gang her inne.....
Gjest Yihaa Skrevet 6. mai 2009 #19 Skrevet 6. mai 2009 Yhiaa, kanskje en ide å lese gjennom det du svare på??? du missforstår nå gang på gang her inne..... Slapp av litt nå. Jeg skriver "på generell basis". Vet du hva det betyr? Og misforstår gang på gang??? Fordi jeg leste mil og min feil?? Det beklaget jeg.
Gjest Gjest Skrevet 6. mai 2009 #20 Skrevet 6. mai 2009 hva var så nedlatende da??? På "generell basis"?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå