Atea Skrevet 23. april 2009 #1 Skrevet 23. april 2009 (endret) En venninne av meg fikk uventet besøk av en liten kattunge som var cirka 3-4 mnd da den kom og lekte med datterens kattunge. Hun visste ikke hvor den kom fra, og matet den ikke eller tok den inn. Men så oppdaget hun at kattungen var der enda, midt på vinteren. Fremdeles ga hun den ikke mat. Men året etter, var den fremdeles der og da de bygget om uthuset, oppdaget hun hvor pusen hadde sovet. Hun fant ikke eieren (nå vet hun hvem det er, men det er gått lang tid...) Så i vinter har hun matet den og laget et kattehus ute (et kattebur hun har isolert med ulltøy og vindtett stoff). Buret står i le for vær og vind og katten er sky, men ikke mot henne, eller mot de den kjenner. Den unngår fremmede, men er så kosete (opprinnelig var den jo en innekatt, som kattunge) Vil den bli renslig om man tar den inn, og hvordan går man frem? Å avlive den er et alternativ, men den virker mer og mer fortrolig med folk og jeg synes det er utrolig at den har overlevd fra den var knapt et garnnøste, da hun ikke matet den. Hun kan bringe den tilbake der den kom fra, men det er bare noen hundre meter, og jeg tror den vil komme tilbake (og de har ikke behov for enda en katt, har ikke sterilisert den katten de har engang...) Kan katten trives, den får så mye kos når man har tid, den er fortrolig med cirka fem mennesker, men mest med henne. Matmor selv. Nå er den blitt fortrolig med meg også, i begynnelsen stakk den ikke, men kom heller ikke til meg. Prøver å kose så mye jeg kan med den når jeg besøker henne, men det er cirka fire ganger i mnd. Kan den ha et godt liv? Som utekatt. Det skrives en del om innekatter, og at katter bør få være ute for å ha et fullverdig liv, men denne er bare ute og etter påska var den så glad at den krevde ekstra oppmerksomhet av matmor, selv om hun hadde noen som så til den. Hva er mest hensiktsmessig å gjøre? Hun ønsket seg i utgangspunktet ingen katt, og datteren er flyttet sammen med typen og katten sin. Kan denne katten bli renslig og hvordan går man fram? Den savner helt tydelig masse kos. Hun vil ikke ha den inne og er svært skeptisk til at den vil være vanskelig å få ren... (den har vært inne par ganger og da var den renslig men det var bare halv time ad gangen) Endret 23. april 2009 av Fullmåne
Atea Skrevet 23. april 2009 Forfatter #2 Skrevet 23. april 2009 Ingen? Trodde noen ville svare siden det er så mange her, må tilføye at det kan være kaldt på vinteren og at katten har vært hos veterinær og blitt vaksinert, sterilisert m.m. Og at veterinæren ikke ga noen råd, og ikke anbefalte avlivning heller. Det er kanskje håp for pusen da? Har lyst å få katt, og liker denne tøffe katten, men jeg er i en situasjon der jeg ikke kan ha dyr nå. Men kan en katt, som er så unike og så sosiale ha det bra når den ofte om vinteren må være alene nesten hele døgnet? Kan man lære den til å bli renslig med å legge kattekasse ute, der man legger igjen dens avføring? Ja, jeg er glad i dyr, men om dyr lider er avlivning det beste. Det kan krype under minus 25, men det varer bare par dager, men minus ti kan vare flere døgn...
Tabris Skrevet 23. april 2009 #3 Skrevet 23. april 2009 Hvis noen kan ta den til seg, så ser ingenting bedre. Personlig har jeg svært lite til overs for innekatter, og spesielt ille er det om katten er vant med å gå ute fra før. Kan ikke de som tar den til seg ha den ute? Jeg er også enig i at hvis ingen kan ha den, så er det bedre å få den avlivet.
Gjest Gjest Skrevet 23. april 2009 #4 Skrevet 23. april 2009 Jeg er litt sjokkert over at avlivning nevnes som et alternativ uten at noen har forsøkt å omplassere katten. I en situasjon som dette er det naturlig å kontakte dyrebeskyttelsen. En katt trenger absolutt et hjem å gå til hvor det er varme og omsorg. Dyrebeskyttelsen kan ta til seg katten, for så å omplassere den. Jeg tror ikke det skal være noe problem å få katten til å være renslig inne. Det er bare å sette en kasse med kattesand som nødløsning hvis den ikke går ut av seg selv.
Gjest Gjest Skrevet 23. april 2009 #5 Skrevet 23. april 2009 Er spørsmålet ditt om den kan bli innekatt og bare være inne? I så tilfelle er svaret NEI. Det ville vært dyreplageri å tvinge en katt til å bare være inne som har vært ute hele livet. Innekatt = en katt som bare er inne og aldri går ut. Men den kan ikke fortsette å leve som den gjør nå. Alle katter skal ha et hjem. Kontakt dyrebeskyttelsen og få katten omplassert. Kjenner jeg blir ganske irritert av uvitenheten til folk som fører til at dyr må lide,.
Theia Skrevet 23. april 2009 #6 Skrevet 23. april 2009 Vi har nå en innekatt som var utekatt før. Den forrige eieren ville egentlig avlive henne, så vi bestemte oss for å overta henne. Nå skal det sies at dette er en katt som vanligvis ikke likte seg så godt ute, og det har gått helt fint å ha henne som innekatt. Hun var ikke helt renslig i starten, men det tror jeg hun lærte av den andre katta vår. Planen er jo at når vi flytter i hus skal begge bli utekatter, men her vi bor nå er det ikke mulig, derfor er de inne.
Gjest Mea Culpa Skrevet 23. april 2009 #7 Skrevet 23. april 2009 Hvis den faar et hjem der den har mulighet til aa gaa ut naar den vil saa trenger den jo ikke noedvendigvis dokasse inne. Da gir den bare beskjed naar den vil ut. Men katter er generelt sett veldig renslige av seg, og de laerer som regel fort aa bruke dokasse. Ta kontakt med Dyrebeskyttelsen eller proev aa finn et hjem til den paa finn.no f.eks. Gratis aa annonsere ting som gis bort der.
Atea Skrevet 24. april 2009 Forfatter #8 Skrevet 24. april 2009 Hvis noen kan ta den til seg, så ser ingenting bedre. Personlig har jeg svært lite til overs for innekatter, og spesielt ille er det om katten er vant med å gå ute fra før. Kan ikke de som tar den til seg ha den ute? Jeg er også enig i at hvis ingen kan ha den, så er det bedre å få den avlivet. Men den har aldri vært innekatt, den er ute og det man kaller villkatt...men den er født i et hjem. Og maler og koser med folk den kjenner, men det tar tid før den blir for trolig. Kan den bli renslig? Eller har den det godt?
Atea Skrevet 24. april 2009 Forfatter #9 Skrevet 24. april 2009 Dere, takk for alle svar, men det er ingen som har sagt at den skal bli innekatt. Dyrebeskyttelsen her er nesten ikke-eksisterende.. Nå går det mot sommer, kan man lære den å bli renslig. Det er en hannkatt,, den takler bikkjer også, men tar ikke kontakt. Jeg liker denne katten. Men jeg kan ikke ta til meg en katt som tisser inne f.eks. Ellers er jo katta god som gull. Jeg skal prøve å ringe mattilsynet, men de går vel for å avlive siden det er såå mange katter,
Tabris Skrevet 24. april 2009 #10 Skrevet 24. april 2009 (endret) Dere, takk for alle svar, men det er ingen som har sagt at den skal bli innekatt. Det står jo vitterlig i trådtittelen, hvor du spør om en utekatt kan bli en innekatt? Men, ja, en katt som har vært "villkatt" hele livet kan fint bli renslig. Endret 24. april 2009 av Tabris
Gjest Gjest Skrevet 24. april 2009 #11 Skrevet 24. april 2009 Dere, takk for alle svar, men det er ingen som har sagt at den skal bli innekatt. Dyrebeskyttelsen her er nesten ikke-eksisterende.. Nå går det mot sommer, kan man lære den å bli renslig. Det er en hannkatt,, den takler bikkjer også, men tar ikke kontakt. Jeg liker denne katten. Men jeg kan ikke ta til meg en katt som tisser inne f.eks. Ellers er jo katta god som gull. Jeg skal prøve å ringe mattilsynet, men de går vel for å avlive siden det er såå mange katter, Du har jo egentlig fått til svar at det skal gå fint å få den renslig. Den vil antageligvis automatisk selv gå ut for å gjøre fra seg, men hvis du vil være sikker på at det ikke skal skje en ulykke kan du sette frem kasse med kattesand. Nå er det slik at katter har et instinkt som gjør at de vil grave litt over når de har gjort fra seg. Derfor vil katten gå til kassen med sand. Vi har også gitt deg råd om å få katten omplassert, ettersom du sa du ikke kunne ha den selv. Dette kan du få gjort ved å annonsere på Finn.no eller Dyrenett.no.
la Flaca Skrevet 24. april 2009 #12 Skrevet 24. april 2009 Det står jo vitterlig i trådtittelen, hvor du spør om en utekatt kan bli en innekatt? Men, ja, en katt som har vært "villkatt" hele livet kan fint bli renslig. Fullmåne har bare misforstått begrepene. Innekatt kaller man katter som kun holdes innendørs og aldri får gå ut, evt. bare i sele. Utekatt kaller man katter som bor i et hjem, men får gå ut på vift. Villkatter eller løskatter er katter som ikke hører til noe sted. Skjønner godt at du roter, for "innekatter" hadde ikke jeg hørt om heller, før jeg havnet på Kg. Utekatt er liksom et ord man bruker for å presisere at katten får lov til å gå ut, i tillegg til å bo inne. Men egentlig burde det jo være en selvfølge, og noe som ikke var nødvendig å understreke. For å svare på spørsmålet ditt; Ja, katten kan absolutt tas inn i varmen og bli renslig og stedbunden. (Selvfølgelig må den få fortsette å gå ut.) Det avgjørende er at katten kan håndteres og ønsker kontakt med mennesker. En katt som ikke er sosialisert med folk over hodet er ikke noe egnet kjæledyr. Jeg tok inn ei lita pusejente på tirsdag faktisk. Stinket fjøs og var full av lopper og lus (det var noe jeg fant ut i en intim kosestund, herlig ), og tissa på gulvet! Men nå har hun badet, fått kurer mot orm, lus og flått og har tre dokasser på rommet der hun er når jeg ikke er hjemme. (Kan være lurt å avgrense den første tiden) Hun har vært renslig i to dager nå, og oppfører seg som hun aldri har bodd noe annet sted. Ekstemt kos og herlig katt. Så det er håp for alle!
Aurora M. Skrevet 24. april 2009 #13 Skrevet 24. april 2009 Det viktigste i første omgang blir jo å avklare eierforholdet av denne katten. Jeg mener jo at den som først har tatt inn en katt og begynt å mate den o.s.v har ansvaret for hva som skal skje med katten framover. Slik du beskriver katten, er jeg ganske sikker på at den kan få et utmerket liv som ute/innekatt hos de rette eierne. Jeg mener det bør være hos mennesker som ønsker seg katt i utgangspunktet, som er klar over kattens bakgrunn og er villige til å legge ned det ekstra arbeidet som eventuellt kan trenges. Når det er sagt, er det slett ikke sikkert det trengs noe ekstra arbeid. Så lenge katten har hatt et hjem, tipper jeg den bare blir ekstra takknemlig for å få komme i hus, og mer kosete og tillitsfull blir den helt sikkert etterhvert! Det viktigste blir imidlertid at den som tar den inn i hjemmet sitt, er innstilt på å ha den der til den blir gammel, så om ikke noen av dere ønsker det, så hadde jeg satset på å omplassere den.
Atea Skrevet 24. april 2009 Forfatter #14 Skrevet 24. april 2009 Det viktigste i første omgang blir jo å avklare eierforholdet av denne katten. Jeg mener jo at den som først har tatt inn en katt og begynt å mate den o.s.v har ansvaret for hva som skal skje med katten framover. Slik du beskriver katten, er jeg ganske sikker på at den kan få et utmerket liv som ute/innekatt hos de rette eierne. Jeg mener det bør være hos mennesker som ønsker seg katt i utgangspunktet, som er klar over kattens bakgrunn og er villige til å legge ned det ekstra arbeidet som eventuellt kan trenges. Når det er sagt, er det slett ikke sikkert det trengs noe ekstra arbeid. Så lenge katten har hatt et hjem, tipper jeg den bare blir ekstra takknemlig for å få komme i hus, og mer kosete og tillitsfull blir den helt sikkert etterhvert! Det viktigste blir imidlertid at den som tar den inn i hjemmet sitt, er innstilt på å ha den der til den blir gammel, så om ikke noen av dere ønsker det, så hadde jeg satset på å omplassere den. Takk for svar dere alle. Det er en villkatt, dvs den er jo tam på en måte men har bodd ute fra den var tre mnd cirka. Hun som har sett at den er hjemløs, begynte å mate den men vil aldri ha noen dyr (mater fugler gjør hun. planter og har drivhus) og med all respekt. Det er hennes valg, hadde hun ikke matet den etter ett år, ville den vel vært død. Jeg vet ikke hva jeg skal gjøre, i følge allergitester er jeg ikke overfølsom for katter men jeg har ikke eksponert meg for katter. Vi bor bare et lite veistyjkke fra hverandre, så katten vil kanskje gå tilbake til sin gamle matmor igjen... Jeg trodde katter var utpreget egosentriske, og bare behøver kos for sin egen del, de tar kos... Joda, har hatt katt, men det er noe jeg hørte. Jeg skal snakke med kattens matmor. Jeg burde jo sagt villkatt, men den er jo ikke helt vill, dvs. den er rolig og trekker seg vekk fra fremmede og f.eks. bikkjer.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå