LamaLover Skrevet 17. april 2009 #1 Skrevet 17. april 2009 Jeg vil legge på meg 5-7 kg til sommeren, men sliter med følelsene når jeg spiser mye. Får liksom litt angst av tanken på å gå i kalorioverskudd, selv om jeg vet at dette er det eneste som hjelper. Men jeg er så redd for å etablere et spisemønster som gjør at jeg går opp mer enn det jeg vil, eller går opp for fort slik at det er skadelig for kroppen. Noen tips som gjør at jeg kan føle at kalorioverskudd er riktig? Hva ville vært deres motivasjon til å gå opp hvis dere va 5-7 kg undervektig? På forhånd takk
Lille Karine Skrevet 17. april 2009 #2 Skrevet 17. april 2009 (endret) Bare pliz ikke gjør som ei venninde gjorde, lev på cola og grandis. Det er feil næring... Spis sunt men kanskje noe større posjoner enn vanlig, drikk proteinshake (og nei, du får ikke mega muskler av dette) og tren regemessig. Riktig vekt opp er bra vekt mens junkfood vekt er ikke bra. Gjør det så sunt som mulig! Lykke til! Endret 17. april 2009 av Lille Karine
BillyBoy Skrevet 17. april 2009 #3 Skrevet 17. april 2009 Ta deg tid til å finne oppskrifter på god mat og ikke spar på porsjonene. Etterhvert finner du noen nye favorittretter som du kan spise store porsjoner av Prøv også å tenke rasjonelt, skal du opp i vekt så må du våge å gå med overskudd av kalorier. Proteinpulver er ikke dumt, siden det er lett å kutte ut når du har fått nok.
Gjest Gjest Skrevet 17. april 2009 #4 Skrevet 17. april 2009 Hvis du er undervektig pga tidligere kosthold kan det hende du også mangler energi, det har i hvert fall jeg gjort en periode hvor jeg spiste for lite (tenkte ikke over det, men hadde kuttet ut mye proteiner, få måltider og små porsjoner pga magesmerter) - da jeg begynte å spise "nok" fikk jeg fort mer energi; ble rett og slett mer glad og fikk lyst til å gjøre fler ting Hvis du etter hvert har lagt på deg nok kan du jo bruke denne energien til å trene/være mer fysisk aktiv, noe som får evt videre vektøkning til å bli mer uproblematisk. Men mer energi er i hvert fall en motivasjon for meg Også er det godt å være mett, synes jeg, å spise nok til måltidene slik at jeg ikke trenger å tenke på mat eller at jeg er sulten mellom disse, noe som var et problem da jeg hadde dårligere matvaner.
Gjest Gjest Skrevet 17. april 2009 #5 Skrevet 17. april 2009 Har du sett denne siden? http://www.dinkost.no/wsp/dinkost2/fronten...mp;publish=Kost Jeg har anbefalt den til flere som synes at den gir mange gode tips. De tenker ikke mengde i det hele tatt, bare at det de spiser skal være sunt og godt.
LamaLover Skrevet 17. april 2009 Forfatter #6 Skrevet 17. april 2009 Tusen takk for råd! Det med energi er noe jeg ikke tenker så mye over, men det er jo egentlig en veldig god motivasjon. For kalorioverskudd er jo egentlig energioverskudd! Så da kan jeg jo vinkle det over til noe som er litt mer positivt, i og med at "for mange kalorier" får meg til å tenke "dette er feil. dette blir du feit av". Mens "energioverskudd" får meg til å tenke "dette blir du i godt humør av og gjør at du får lyst til mer". Hvis dere skjønner? Den linken likte jeg forresten. Der står det på en måte at det er greit å spise selv om man ikke er sulten, spise litt mer fint brød, la være å bruke lettprodukter, spise kjeks og sportsbarer mellom måltidene, spise 5-7 ganger om dagen og litt mer selv om man er mett. Alt dette har jeg egentlig litt problemer med å gjøre i og med at det er sånne ting det står at man IKKE skal gjøre på forskjellige kostholdsartikler rundt om ellers. Men det gjør jo at jeg ikke går opp i vekt (fordi jeg egentlig følger regler som er skapt for de som skal holde seg slanke eller bli slank). Men jeg nekter meg selv å være undervektig til sommeren! :D Nå er jeg jo like ukomfortabel med kroppen min som jeg vile vært dersom jeg var 5-7 kg overvektig. Men jeg har bare så store problemer med å føle at et kalorioverskudd er riktig! Så denne motivasjonen trenger jeg.
Chanel.No5 Skrevet 17. april 2009 #7 Skrevet 17. april 2009 Lamalover: Ville økt litt og litt jeg, bli litt trygg på maten og du vil raskt se at du ikke triller i morgen av å spise litt mer, men at du får masse energi, ser nok meget bra ut på deg og du vil til slutt bli trygg og kan kose deg med maten som en venn og ikke noe fiende! Fortsett de gode og positive tankene og se at du fikser dette, har god tro på deg når jeg leser her!!
yoga Skrevet 17. april 2009 #8 Skrevet 17. april 2009 -Du kommer til å sprudle av mer energi -Verden smiler til deg, og du smiler til den -Øynene dine kommer til å lyse opp tilværelsen; ikke lenger være tomme -De største problemer nå, blir kanskje de minste med noen ekstra kg -Kroppen, som du skal ha i mange år til, kommer til å fungere bedre -Hvis du ønsker deg barn etterhvert, vil det bli lettere å få med en bedre ernært kropp -Du kan lettere være i mer fysisk aktivitet -Den dårlige samvittigheten/negative kroppssyn/mattanker blir mindre, hvis ikke borte.. -Du får gjort en jobb nå, som du uansett må gjøre en gang i livet (ang. vektoppgang) -Du vil fryse mye mindre når vinteren kommer -Din sug etter mat (som jeg regner med er tilstede i tide og utide) vil bli mye mindre/borte.. Jeg kunne fortsatt å ramse opp, men håper dette gir deg litt motivasjon..
Gjest Gjest Skrevet 17. april 2009 #9 Skrevet 17. april 2009 Når det gjelder å spise litt til når en er mett; det tror jeg er lurt når en er vant til å spise for lite og har "krympet" magesekken, eller når man har tanker som stopper en i å spise seg mett. Hvis du synes det er vanskelig går det an å bestemme seg på forhånd (gjerne med hjelp fra noen som har peiling på hva du trenger) hvor mye en bør spise til et måltid, og heller bruke litt tid på å få i seg maten (tygg godt, ta en liten pause før du spiser det som er igjen på tallerknen). Min erfaring er at magesekken fort venner seg til å få litt mer mat, samtidig går det på den måten fint an å beholde oversikten over hvor mye man spiser, hvis det er viktig for deg foreløpig.
Chanel.No5 Skrevet 17. april 2009 #10 Skrevet 17. april 2009 Jeg kunne fortsatt å ramse opp, men håper dette gir deg litt motivasjon.. Utrolig motiverende innlegg dette! Kan tenke meg TS tenker det samme når det blir lest!
LamaLover Skrevet 17. april 2009 Forfatter #11 Skrevet 17. april 2009 (endret) Åh, dere er så hjelpsomme! <3 Kjempemotiverende liste, yoga! En del her jeg tenkt på selv, men blir på en måte forsterket når noen andre sier det:) Dessuten var det en del jeg ikke har tenkt på før, så nå ble jeg glad=) Endret 17. april 2009 av LamaLover
Chanel.No5 Skrevet 17. april 2009 #12 Skrevet 17. april 2009 Åh, dere er så hjelpsomme! <3 Kjempemotiverende liste, yoga! En del her jeg tenkt på selv, men blir på en måte forsterket når noen andre sier det:) Dessuten var det en del jeg ikke har tenkt på før, så nå ble jeg glad=) Er det ikke godt å se at andre har gjort som du skal og hvor glad de er for at de gjorde det. Nå ser jeg ingen utvei enn at du slenger deg utpå og koser deg med maten, eksperimenter litt, mat er godt og mat er gøy=)
yoga Skrevet 17. april 2009 #13 Skrevet 17. april 2009 (endret) Kjempemotiverende liste, yoga! En del her jeg tenkt på selv, men blir på en måte forsterket når noen andre sier det:) Dessuten var det en del jeg ikke har tenkt på før, så nå ble jeg glad=) Så godt å høre En idé kan jo være å skrive en liste med motivasjonspunkter for deg selv, som du kan titte på hvis du møter litt motstand hos deg selv på veien...? Og ja Lotte27: mat er gøy og mat er godt Endret 17. april 2009 av yoga
yoga Skrevet 24. april 2009 #14 Skrevet 24. april 2009 Hei LamaLover. Hvordan går det med prosjektet ditt?
LamaLover Skrevet 25. april 2009 Forfatter #15 Skrevet 25. april 2009 Jeg er supermotivert til å gå opp en del til sommeren, i hvert fall! Eller det vil si jeg vil legge på meg. Men på samme måte så "vil" jeg spise kalorifattig! Men det er kanskje bare fordi jeg er vant til det og ikke liker å bryte med vanene mine fordi det viser at jeg gjør noe "feil". Så det jeg sliter med er vel kanskje den indre motivasjonen. Jeg hater å være så tynn som jeg er nå og det ville vært ILLE om jeg hadde blitt enda tynnere, men likevel så er jeg "stolt" av meg selv når jeg spiser lite:o Så jeg jobber liksom mot meg selv uansett.. Det jeg kanskje trenger motivasjon til er å forstå at det ikke er "flinkt" og "kult" å spise lite. Tror i hvert fall det er det det bunner litt i. Men nå har jeg bestemt meg for å få til fire hovedmåltider om dagen i tillegg til mellommåltider. Og det får jeg til. Men kunne kanskje trengt noe tips til andre regler jeg bør ha for å kunne gå opp ca en halv kilo i uken?
yoga Skrevet 25. april 2009 #16 Skrevet 25. april 2009 Du høres veldig ambivalent ut? Men det er jo endel av anorexiens fangklør, dessverre.. Nei, det er ikke kult eller flinkt å spise lite. Bortsett fra for anorexien din, og kanskje for noen andre som er i de samme skoene som deg; les konkurranseinstinkt innen sf`verdenen.. Ved å fortsette å spise lite, vil du også ha lite koselig og moro å se fram i mot. Det lar seg ikke på noen måte kombinere det, og den hverdagen du drømmer om å leve! Jeg vet ikke helt hva du mener med "andre regler" Kan du utdype det litt? Men ett råd jeg vil gi deg; hvis du klarer så kan et godt råd være å redusere aktiviteten din litt en periode. Ha fokus på å hvile mest mulig. For selv om mer mat gir økt energi, er det ikke noe poeng i å bruke opp den energien med engang. Nå vet ikke jeg om du er i mye aktivitet til daglig? Men ved å redusere denne vil også kroppen klarer å dra nytte av næringsstoffene på en bedre måte.
LamaLover Skrevet 25. april 2009 Forfatter #17 Skrevet 25. april 2009 Ja, jeg er veldig ambivalent! Men jeg vet at jeg kan klare det også, for jeg har greid å gå opp flere ganger. Men så gå det bare ned igjen(det er ikke noe jeg prøver å få til med vilje, altså) og jeg står fast på den samme, lave vekta.. Men tingen er at jeg på sett og vis spiser normalt. Jeg spiser egelmessig og jeg spiser meg mett(og jeg er ikke sånn at jeg blir fort mett, så det er like store porsjoner som andre rundt meg spiser). Og jeg spiser alt som blir servert. Men når jeg skal lage meg mat selv så går jeg nesten utelukkende for det sunneste og ofte kalorifattigste alternativet. Det er nettopp der problemet ligger. I tillegg til at jeg tror jeg har en høyere forbrenning enn hva mange andre undervektige har. For jeg har fått ei spiseliste fra et senter for spiseforstyrrelser som jeg vistnok skulle gå opp tilstrekkelig av. Så jeg fulgte denne ei uke, men da gikk jeg ned nesten en kilo.. Så derfor føler jeg meg liksom som et matvrak når jeg spiser for å legge på meg. Men det jeg egentlig lurer på er om jeg kommer til å legge på meg av å spise like mye som "alle andre", eller om jeg må spise MER enn dette.. For jeg er redd at hvis jeg spiser mer enn f.eks 2000 kcal så vil jeg gå opp for fort, sånn at dette er skadelig for kroppen. Man skal jo verken gå ned eller opp for fort.. Jeg er ikke i noen form for aktivitet, forresten. Tar buss og bil overalt og trener ingenting. Så der er det ikke spesiellt mye å kutte ned på, desverre. Med "andre regler" så tenker jeg på ting jeg kan gjennomføre hver dag, sånn at jeg lettere kan sikre meg en vektoppgang. Nå forsøker jeg f.eks å spise 6 ganger om dagen og sånn at jeg blir mett.
yoga Skrevet 25. april 2009 #18 Skrevet 25. april 2009 Det du skriver om forbrenning, er nesten som å høre min egen historie. Når det gjelder kalorifattig mat: bryt, bryt, bryt! Prøv deg på å spise det du nå ikke spiser. Jeg lover deg: det er ikke farlig!! Du skriver at du er veldig redd for å legge for mye, og for fort på deg. Er det noe du har erfaring med fra tidligere? At du har gjort det? På det du skriver, virker det ikke som om det er noe du behøver å være redd for. Mest sannsynlig må du opp i et mye større kcalnivå, for i det hele tatt kommer opp der du ønsker og for å bli værende der. Kjempeflott med 6 ganger om dagen!! Fortsett med det.. Har du vurdert næringsdrikker som supplement til den vanlige maten? Jeg hadde ikke klart min vektoppgang uten....
LamaLover Skrevet 26. april 2009 Forfatter #19 Skrevet 26. april 2009 Jeg har gått opp over 1 kg før(på ei uke), så jeg har erfaringer med en vektoppgang på en del, ja. Men jeg er liksom mer vant med å gå ned i vekt..;/ Hvilken kalorifattig mat brøyt du med da, Yoga? Det jeg kanskje har størst vansker med er å spise vanlig mat og ikke lettprodukter. Så hvis jeg kunne fått noen råd til å "takle" å spise vanlig kjøttdeig istede for kyllinkjøttdeig eller karbonadedeig f.eks så ville jeg vær kjemptaknemlig:) (når f.eks mamma skal lage middag) Hvordan hadde du ikke klart vektoppgangen uten næringsdrikker, egentlig? For i mitt hode er det det siste jeg prøver;o
Gjest Gjest Skrevet 26. april 2009 #20 Skrevet 26. april 2009 Jeg har gått opp over 1 kg før(på ei uke), så jeg har erfaringer med en vektoppgang på en del, ja. Men jeg er liksom mer vant med å gå ned i vekt..;/ Hvilken kalorifattig mat brøyt du med da, Yoga? Det jeg kanskje har størst vansker med er å spise vanlig mat og ikke lettprodukter. Så hvis jeg kunne fått noen råd til å "takle" å spise vanlig kjøttdeig istede for kyllinkjøttdeig eller karbonadedeig f.eks så ville jeg vær kjemptaknemlig:) (når f.eks mamma skal lage middag) Hvordan hadde du ikke klart vektoppgangen uten næringsdrikker, egentlig? For i mitt hode er det det siste jeg prøver;o hvor lenge holdt du på med å gå opp 1 kg? Jeg gjorde også det første og andre uken. men spurte legen og dette var nesten bare vann. har du prøvd å holde på lengere enn 1 uke? hvordan gikk det da? man må egentlig ha 2500 kalorier for å gå opp i vekt 0,5 kg og 3000 for 1 kg. ihvertfall de første 2 ukene, så går det mye senere med vektoppgangen.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå