Gjest Gjest_linnea_* Skrevet 16. april 2009 #1 Skrevet 16. april 2009 lurte på en ting: er dette mye mat? frokost:2 skiver med pålegg og 1 stort glass melk, mellom: 1 skive med pålegg, lunch 3 skiver eller 2 rundstykker og 1 frukt, mellom: 1 soft is, middag: 1 stor porsjon, kveld: godteri,eller 2 rundstykker eller middagsrester...
galskap Skrevet 16. april 2009 #2 Skrevet 16. april 2009 lurte på en ting: er dette mye mat? frokost:2 skiver med pålegg og 1 stort glass melk, mellom: 1 skive med pålegg, lunch 3 skiver eller 2 rundstykker og 1 frukt, mellom: 1 soft is, middag: 1 stor porsjon, kveld: godteri,eller 2 rundstykker eller middagsrester... dropp godteriet og softisen midt i uka og bytt ut noe av brødet med grovt knekkebrød så begynner det å hjelpe. og ikke spis deg overmett på middag.
Fluffie Skrevet 16. april 2009 #3 Skrevet 16. april 2009 Du boer spise den mengden mat som du foeler deg vel med og gir deg energi gjennom dagen. Om jeg skal utsette noe paa kostholdet ditt, saa er det noe ensidig, veldig mye broedmat og veldig mye sukkerholdig (med utgangspunkt i at dette er en vanlig dag). Det er veldig mye aa spise soft is og godterier daglig.
Gjest Gjest_linnea_* Skrevet 17. april 2009 #5 Skrevet 17. april 2009 varierer jo med at det kanskje ikke er godteri hver dag, men rundstykker, supper, havregrøt osv til kveldsmat. spørsmålet var egentlig bare om det var mye å spise eller passe?
hjema Skrevet 17. april 2009 #6 Skrevet 17. april 2009 Det ser veldig bra ut Selvfølgelig bør du ikke spise softis og godteri hver dag, men det gjør du sikkert ikke heller(?) Kan evt prøve med frukt/yoghurt/nøtter/grønnsaker som mellommåltid istedet for brød? Evt også variere brødmåltidene dine med andre alternativ noen ganger, som feks havregrøt, kornblanding med melk/kulturmelk/yoghurt, salat med kylling/tunfisk/skinke. Mengde ser bra ut (om du ikke spiser godteri hver dag saom sagt :gjeiper: )
BillyBoy Skrevet 17. april 2009 #7 Skrevet 17. april 2009 Det var ikke voldsomt mye nei. Men det er umulig å si uten å vite noe om forbrenning... For noen er det mye, mens for andre er det for lite. Du sier ingenting om aktivitetsnivå. Hvor langt går du på en vanlig dag, og driver du trening? Hva slags?
Gjest Gjest_linnea_* Skrevet 17. april 2009 #8 Skrevet 17. april 2009 lurte på en ting: er dette mye mat? frokost:2 skiver med pålegg og 1 stort glass melk mellom: 1 skive med pålegg lunch 3 skiver eller 2 rundstykker og 1 frukt mellom: 1 soft is middag: 1 stor porsjon kveld: godteri,eller 2 rundstykker eller middagsrester... en annen dag kan være slik: frokost: havregrøt med sukker og kanel eller en bolle cherrios med melk mellom: 1 yoghurt lunch: 2 store rundstykker med pålegg/baguette med pålegg mellom: 1 frukt/1 sjokolade/1 is/2 hveteboller/nøtter/osv. middag: eks. 3 sleiver ris, en halv grillet kylling, salat, saus eks. 3 kjøttkaker, 3 poteter, saus, grønsaker eks. spagetti, stor porsjon, hehe kveld: suppe med rundstykke eller cornflakes med melk eller 2 skiver med pålegg, eller 3 knekkebrød og frukt osv.. bare litt eksempler. trener kardio 2 ganger i uka, ellers ikke mye siden er på skolen og slikt. er 18 år og 163 høy.
Chanel.No5 Skrevet 17. april 2009 #9 Skrevet 17. april 2009 Nei, du spiser ikke mye.. Enig her og jeg vil understreke at det er lov å kose seg med en is selv på en "hverdag" og om den maten du spiser fungerer for deg mtp. energi og at du liker den skal du fortsette som du gjør. Ikke endre noe som du egentlig ikke vil endre om det ikker er høyst nødvendig som at du skal masse ned vekt eller blir dårlig av noen matvarer. If it ain`t broken, why fix it? Spis variert, regelmessig og næringsrik mat, prøv å spise deg passe mett til hvert måltid. Unn deg noe godt når du føler for det og kos deg med maten din!
Gjest Gjest Skrevet 17. april 2009 #10 Skrevet 17. april 2009 en annen dag kan være slik: frokost: havregrøt med sukker og kanel eller en bolle cherrios med melk mellom: 1 yoghurt lunch: 2 store rundstykker med pålegg/baguette med pålegg mellom: 1 frukt/1 sjokolade/1 is/2 hveteboller/nøtter/osv. middag: eks. 3 sleiver ris, en halv grillet kylling, salat, saus eks. 3 kjøttkaker, 3 poteter, saus, grønsaker eks. spagetti, stor porsjon, hehe kveld: suppe med rundstykke eller cornflakes med melk eller 2 skiver med pålegg, eller 3 knekkebrød og frukt osv.. bare litt eksempler. trener kardio 2 ganger i uka, ellers ikke mye siden er på skolen og slikt. er 18 år og 163 høy. Hvordan er vekta di? Det er jo den som forteller deg om det der er mye eller ei. For meg er det der mye. Jeg spiser f.eks 2 kjøttkaker, 2 poteter og masse grønnsaker til middag, ett stort rundstykke til lunch osv..
Gjest Gjest_linnea_* Skrevet 17. april 2009 #11 Skrevet 17. april 2009 veier meg aldri, men tror vekten er grei .hehe lurte egentlig bare på om det var normalt å spise slik for en 18 åring... om det var mye, lite, eller passe liksom...
Chanel.No5 Skrevet 17. april 2009 #12 Skrevet 17. april 2009 veier meg aldri, men tror vekten er grei .hehe lurte egentlig bare på om det var normalt å spise slik for en 18 åring... om det var mye, lite, eller passe liksom... Du spiser ihvertfall ikke mye for å si det sann. Om vekten er grei så ser jeg absolutt ingen grunn til å endre noe heller. Den tid den sorg det evt.. Bare spis når du er sulten og ikke legg noe mer i det enn du trenger!
Agurk Skrevet 17. april 2009 #13 Skrevet 17. april 2009 Du spiser ihvertfall ikke mye for å si det sann. Om vekten er grei så ser jeg absolutt ingen grunn til å endre noe heller. Den tid den sorg det evt.. Bare spis når du er sulten og ikke legg noe mer i det enn du trenger! En liten kommentar bare, du sier hun ikke spiser mye, men du kan da virkelig ikke mene at hun spiser lite heller? Synes hun spisser masse mat jeg, sikkert at kroppen hennes trenger det og alt det der, men LITE det spiser hun ikke.
Chanel.No5 Skrevet 17. april 2009 #14 Skrevet 17. april 2009 En liten kommentar bare, du sier hun ikke spiser mye, men du kan da virkelig ikke mene at hun spiser lite heller? Synes hun spisser masse mat jeg, sikkert at kroppen hennes trenger det og alt det der, men LITE det spiser hun ikke. Synes det første eksempelet var litt minimalt av henne, mens det andre ser helt normalt ut. Hun skriver at vekten er grei og da vil jeg bare backe up at det er ett ok kosthold og at hun ikke trenger spise mindre. Desverre liker ikke alle som spør at en sier at kostholdet ser normalt ut og da pakker jeg det inn i ett pent papir og sier at det ikke er mye, noe det heller ikke er her. Ønsker ikke bidra til at normaltvektige personer med normalt matinntak begynner å spise mindre..
absinthia Skrevet 17. april 2009 #15 Skrevet 17. april 2009 (endret) Det er store individuelle forskjeller på hva som er riktig å spise for en 18-åring. Da jeg var 18 spiste jeg i en periode gjerne følgende: 2 brødskiver m pålegg til frokost kl 6.30, 5 skiver frokost nr 2 kl 9.00, formiddagsmat med 4-6 skiver + pålegg kl 12, stor posjon middag kl ca 16.00, 2-4 skiver m pålegg til kveldsmat kl 19.30, 3-6 skiver kveldsmat kl ca. kl 23.00. I tillegg drakk jeg melk. Noen ganger spiste jeg havregryn m melk i steden for brød. Brødet var hjemmebakt. For ordens skyld kan jeg fortelle at jeg var veldig slank, jobbet som landbruksavløser og at dette var i perioden mellom vår og høst - tillegg drev jeg på med hest og friluftsliv på fritiden.Det merkelige var at jeg faktisk ble syk fordi kroppen begynte å tære på underhudsfettet til tross for et stort inntak av næring. For å si om noe er nok, må man nesten si hvor stort aktivitetsnivå man har og høyden. Vekt kan ikke alltid si noe om dette, fordi man kan ha mye muskelmasse. Jeg f.eks. burde i følge vekttabeller i forhold til kroppsbygningen min gått ned noen kilo i perioden der jeg har hatt mye fysisk tungt arbeid, mens jeg likevel har brukt størrelse small og 36 i klær. Så vekten er heller ikke alltid en indikator på om man spiser for mye eller lite. Endret 17. april 2009 av absinthia
Gjest Gjest Skrevet 18. april 2009 #16 Skrevet 18. april 2009 Synes det første eksempelet var litt minimalt av henne, mens det andre ser helt normalt ut. Hun skriver at vekten er grei og da vil jeg bare backe up at det er ett ok kosthold og at hun ikke trenger spise mindre. Desverre liker ikke alle som spør at en sier at kostholdet ser normalt ut og da pakker jeg det inn i ett pent papir og sier at det ikke er mye, noe det heller ikke er her. Ønsker ikke bidra til at normaltvektige personer med normalt matinntak begynner å spise mindre.. Ser ikke minimalt ut spør du meg, ikke ekstremt mye, men ikke minimalt heller. En annen ting som trekker det veldig opp er Softis, isen i seg selv ligger jo på litt, så spørs det om man har det i kjeks eller beger, så kommer strø. Det å unne seg en softis en gang i uka er greit, men hver dag? For å ikke snakke om pris, en softis man kjøper på kiosker koster jo ca 30 kroner, og kjøper man en sånn en hver dag så blir det nærmere 840 kroner i måneden. Og det er ikke bare har man råd, har man lov, men tenk litt på helsen også. Jeg kan også spise softis hver dag, uten problem, for jeg trener mye, men på langt sikt så tror jeg kommer å skade kroppen. Tynn på utsiden er ikke det samme som å være frisk og sunn, det er der så mange folk dummer seg ut. Så trådstarter, kutt ut all isen, bortsett fra det så ser det helt greit ut.
Gjest Gjest_linnea_* Skrevet 18. april 2009 #17 Skrevet 18. april 2009 har jo ikke bare softis, kan være kroneis, kuleis, middagsrester(1 tallerken), en go morgen yoghurt, en kanel i svingen fra bakeriet osv. bare eksempler på hva til mellommåltider. ville bare vite om det var normalt å spise sånn for en 18 åring
Chanel.No5 Skrevet 18. april 2009 #18 Skrevet 18. april 2009 har jo ikke bare softis, kan være kroneis, kuleis, middagsrester(1 tallerken), en go morgen yoghurt, en kanel i svingen fra bakeriet osv. bare eksempler på hva til mellommåltider. ville bare vite om det var normalt å spise sånn for en 18 åring Synes du spiser normalt og skal kose deg med en is i ny og ne når det passer deg. Bare gjør som nå du!!
Gjest Gjest Skrevet 18. april 2009 #19 Skrevet 18. april 2009 veier meg aldri, men tror vekten er grei .hehe lurte egentlig bare på om det var normalt å spise slik for en 18 åring... om det var mye, lite, eller passe liksom... Jeg tipper at om du ikke trener mye så vil du legge på deg av kostholdet ditt sånn på lang sikt. Det er helt klart mer kalorier enn hva en normal kropp forbruker i løpet av en dag.
Gjest Gjest Skrevet 18. april 2009 #20 Skrevet 18. april 2009 Jeg er helt enig, og jeg er forbløffet over lotte27, som vanligvis virker som et oppgående menneske når det gjelder råd om vekt, men ikke nå tydeligvis. På sikt så vil denne jenta ese ut. Jeg kan godt spise mye mer enn det TS har ramset opp på en dag, men så er jeg aktiv, sorry, men TS må bare få sannheten smørt inn i øra, du kommer til å bli rund som en julegris til slutt.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå