Gjest Gjest Skrevet 7. april 2009 #1 Skrevet 7. april 2009 Hei, håper noen har tid/anledning til å hjelpe litt til med denne: man handler av utenlandsk selger på besøk i Norge (tilvirkningssalg). Varen betales i sin helhet til selger (kontant) i Norge. Den skal produseres i utlandet, og sendes direkte til kjøper (ikke via selger). Varen overskrider 200,- Vil denne måtte fortolles selv om varen er kjøpt i Norge? Noen som har oversikt over reglene på dette området? Har sett litt selv på nett, men de fleste situasjonene gjelder varer som også betales i utlandet. Vil dette ha noe å si? Håper noen er flinkere på dette enn meg
Gjest Gjest Skrevet 7. april 2009 #3 Skrevet 7. april 2009 Jusoppgave? Hehe, skulle ønske det. Nei, fint lite brev fra posten, med fortollingsfullmakt. Var ikke helt forberedt på den, da selger på forhånd opplyste om at det ikke ville bli noen ekstra utgifter på denne...
Gjest Gjest Skrevet 7. april 2009 #4 Skrevet 7. april 2009 Hehe, skulle ønske det. Nei, fint lite brev fra posten, med fortollingsfullmakt. Var ikke helt forberedt på den, da selger på forhånd opplyste om at det ikke ville bli noen ekstra utgifter på denne... Hehe, da så. Var bare ordet tilvirkningssalg jeg reagerte på Saken er vel at ved en vare som overskrider fribeløpet, så må det betales moms. Om denne betales av kjøper i det den sendes, eller om selger betaler i det denne tar med gjenstanden over landegrensene, og deretter viderefakturerer denne til kjøper, er irrelevant for myndighetene. Momsen må betales. Dersom du mener å ha en annen avtale med selger, må du eventuelt kreve dette tilbake fra denne.
Gjest MåneSkygge Skrevet 7. april 2009 #5 Skrevet 7. april 2009 Om det blir sendt som gave slipper du vel å betale toll?!
Gjest Gjest Skrevet 7. april 2009 #6 Skrevet 7. april 2009 Hehe, da så. Var bare ordet tilvirkningssalg jeg reagerte på Saken er vel at ved en vare som overskrider fribeløpet, så må det betales moms. Om denne betales av kjøper i det den sendes, eller om selger betaler i det denne tar med gjenstanden over landegrensene, og deretter viderefakturerer denne til kjøper, er irrelevant for myndighetene. Momsen må betales. Dersom du mener å ha en annen avtale med selger, må du eventuelt kreve dette tilbake fra denne. Oki, så det tas utgangspunkt i selve forsendelsens verdi og forflytning over landegrenser? Ikke hvor betalingen og kjøpet kom i stand? Vil det komme toll på varen i tillegg til moms? I brevet står det fint lite informasjon, kun at kvittering og fullmakt returneres dem... (Og, ja, jeg fant ut at det var forskjell på tilvirkningssalg og div. andre salg, så det var kun med hvis det var en relevant faktor... ) Takk for svar!
Gjest Gjest Skrevet 7. april 2009 #7 Skrevet 7. april 2009 Om det blir sendt som gave slipper du vel å betale toll?! Må man betale moms selv om den sendes som gave? (treg... )
Gjest Gjest Skrevet 7. april 2009 #8 Skrevet 7. april 2009 Oki, så det tas utgangspunkt i selve forsendelsens verdi og forflytning over landegrenser? Ikke hvor betalingen og kjøpet kom i stand? Jeg trodde at dersom kjøpet er gjennomført i Norge, er det utgangspunktet. Da må selger svare for moms (dersom du er forbruker).
Gjest Gjest Skrevet 7. april 2009 #9 Skrevet 7. april 2009 Jeg trodde at dersom kjøpet er gjennomført i Norge, er det utgangspunktet. Da må selger svare for moms (dersom du er forbruker). Oki, så siden dette ikke er avtalt i kjøpsavtalen her i Norge, så har jeg som forbruker et krav mot selger i ettertid, er det det du mener? Vi avtalte kun at totalprisen skulle være sånn og sånn, og dette ble betalt kontant. Varen skulle komme i posten etter å ha blitt laget.
Gjest MåneSkygge Skrevet 7. april 2009 #10 Skrevet 7. april 2009 Må man betale moms selv om den sendes som gave? (treg... ) Nei, tror ikke det. Når man handler på e-bay blir det som regel sendt som gaver og da har jeg ikke måttet betale moms.
Gjest qqq Skrevet 7. april 2009 #11 Skrevet 7. april 2009 Jeg trodde at dersom kjøpet er gjennomført i Norge, er det utgangspunktet. Da må selger svare for moms (dersom du er forbruker). Nei, poenget er jo at alle norske forbrukere må betale moms. Dersom selger i dette tilfellet hadde lovet at alt var inkludert i den oppgitte pris, også moms, er denne erstatningsansvarlig ovenfor kjøper. Ellers må selvsagt kjøper betale moms som alle andre noske forbrukere må gjøre.
Gjest Gjest Skrevet 7. april 2009 #12 Skrevet 7. april 2009 Nei, tror ikke det. Når man handler på e-bay blir det som regel sendt som gaver og da har jeg ikke måttet betale moms. Også gaver må det betales moms av dersom verdien er over 1000 kroner. Det er forøvrig ulovlig å merke noe som gave dersom det ikke er det!
Gjest Gjest Skrevet 7. april 2009 #13 Skrevet 7. april 2009 Nei, poenget er jo at alle norske forbrukere må betale moms. Dersom selger i dette tilfellet hadde lovet at alt var inkludert i den oppgitte pris, også moms, er denne erstatningsansvarlig ovenfor kjøper. Ellers må selvsagt kjøper betale moms som alle andre noske forbrukere må gjøre. Oki, så siden vi avtalte totalsum (det står også total på kvitteringen), er dette selgers ansvar? Moms ble overhodet ikke oppgitt, og det skal vel det dersom det kommer i tillegg, eller roter jeg fælt nå? Hvis ikke selger jo selger varer uten moms i Norge, og dytter momsen over på kjøper uten avtale..Så hvis jeg forstår dere riktig, så har jeg et krav mot kjøper i ettertid, men må pent betale moms/toll nå?
Gjest MåneSkygge Skrevet 7. april 2009 #14 Skrevet 7. april 2009 Også gaver må det betales moms av dersom verdien er over 1000 kroner. Det er forøvrig ulovlig å merke noe som gave dersom det ikke er det! Ok. Viste ikke at grenes gikk der. men da er det i alle fall en betydelig høyere sum en de vanlige 200. Mulig det er ulovlig men de fleste selgere på e-bay gjør det.
Gjest Gjest Skrevet 7. april 2009 #15 Skrevet 7. april 2009 Oki, så siden vi avtalte totalsum (det står også total på kvitteringen), er dette selgers ansvar? Moms ble overhodet ikke oppgitt, og det skal vel det dersom det kommer i tillegg, eller roter jeg fælt nå? Hvis ikke selger jo selger varer uten moms i Norge, og dytter momsen over på kjøper uten avtale..Så hvis jeg forstår dere riktig, så har jeg et krav mot kjøper i ettertid, men må pent betale moms/toll nå? Ja, du må da ha et klart krav mot selger i ettertid!!
Gjest Gjest Skrevet 7. april 2009 #16 Skrevet 7. april 2009 Takk for mange svar! Da må vel bare moms/toll betales, slik som for alle andre. Og et krav mot selger rettes i ettertid...Noen som har noen konkrete bestemmelser som støtter et krav om tilbakebetaling fra selger? (slik at jeg er sikker på at retten er på min side)..
Gjest Gjest Skrevet 8. april 2009 #17 Skrevet 8. april 2009 du må betale moms gitt. det er slik man ofte blir lurt det her. sånn feks atle hamre har lurt folk når han har solgt hester, og da blir d kanskje snakk om større beløp. du som mottaker må dessverre betale moms
Glitnir Skrevet 8. april 2009 #18 Skrevet 8. april 2009 Takk for mange svar! Da må vel bare moms/toll betales, slik som for alle andre. Og et krav mot selger rettes i ettertid...Noen som har noen konkrete bestemmelser som støtter et krav om tilbakebetaling fra selger? (slik at jeg er sikker på at retten er på min side).. I forbrukerkjøp skal alltid prisen oppgis med moms. Eventuelt et klar regnestykke som viser hva prisen er med moms. Så dersom dette var presentert som en totalpris levert i Norge, har du et krav mot selger. Du har jo gjerne et bevisproblem i så måte da, jeg vet ikke hva du har av dokumentasjon?
Gjest Gjest Skrevet 8. april 2009 #19 Skrevet 8. april 2009 I forbrukerkjøp skal alltid prisen oppgis med moms. Eventuelt et klar regnestykke som viser hva prisen er med moms. Så dersom dette var presentert som en totalpris levert i Norge, har du et krav mot selger. Du har jo gjerne et bevisproblem i så måte da, jeg vet ikke hva du har av dokumentasjon? Har kvittering. Står: "totalsum: xxx kr",- signert av selger. Totalsummen er betalt. På nettsiden og skriftlig info står det ingen ting om moms. Dette ble heller ikke gitt muntlig. Får jeg bevisproblem da?.. Hvor finner jeg om forbrukerkjøp og at man skal oppgi moms. Leter i forbrukerkjøpsloven, men det står kanskje i en annen lov? Takk for svar
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå