Donpedro Skrevet 25. mars 2009 #1 Skrevet 25. mars 2009 (endret) Så i rettledningen at man kan kreve fradrag for bruk av privat bil (ikke firmabil) i jobb (tenker her på arbeidsreiser, ikke reise til/fra jobb). Stod at det var kr 3,50/km. Gjelder dette også når man alt har fått kilometergodtgjørelse fra arbeidsgiver? Aldri hatt bil før, så vet ikke helt hvordan reglene rundt dette fungerer. Og hva med "melkepenger" (går til melk/frukt og matdag en gang i uka) til barnehagen, kan det trekkes fra som utgifter til pass og stell av barn? Eller er kost utenom dette? Endret 25. mars 2009 av Donpedro
Gjest Gjest Skrevet 25. mars 2009 #2 Skrevet 25. mars 2009 Så i rettledningen at man kan kreve fradrag for bruk av privat bil (ikke firmabil) i jobb (tenker her på arbeidsreiser, ikke reise til/fra jobb). Stod at det var kr 3,50/km. Gjelder dette også når man alt har fått kilometergodtgjørelse fra arbeidsgiver? Aldri hatt bil før, så vet ikke helt hvordan reglene rundt dette fungerer. Og hva med "melkepenger" (går til melk/frukt og matdag en gang i uka) til barnehagen, kan det trekkes fra som utgifter til pass og stell av barn? Eller er kost utenom dette? Svar på begge spørsmål er NEI! Oh når det gjelder kilometerfratrekk er det ikke 3,50 pr kilometer, men 1,40. 3,50 er hva du får i kilometergodtgjørelse. Du skal derimot skatte av kilometergodtgjørelse du har fått fra arbeidsgiver på privat kjøring. Må huske å oppgi dette, vet du
Donpedro Skrevet 25. mars 2009 Forfatter #3 Skrevet 25. mars 2009 Det svaret skjønte jeg ikke, bortsett fra at det ikke går.
Gjest Gjest Skrevet 25. mars 2009 #4 Skrevet 25. mars 2009 Det svaret skjønte jeg ikke, bortsett fra at det ikke går. Det var litt utydelig. Men du kan ikke få tilbake penger for noe som arbeidsgiver allerede har dekket. Derimot skal du huske å oppgi om arbeidsgiver har holdt deg med bil i privattiden, slike fordeler må man skatte av. Om du HAR fradrag for kjøring i andre tilfeller (pendling til og fra jobb, levering av barn i barnehagen) så kan du trekke fra 1,40 pr kilometer.
Donpedro Skrevet 25. mars 2009 Forfatter #5 Skrevet 25. mars 2009 Det var det jeg trodde. Men man vet jo aldri, så greit å spørre.
Donpedro Skrevet 25. mars 2009 Forfatter #6 Skrevet 25. mars 2009 (endret) Men hva da mht melkepengene? Synes ikke akkurat veiledningen gir aå mange eksempler akkurat. Endret 25. mars 2009 av Donpedro
Gjest Gjest Skrevet 25. mars 2009 #7 Skrevet 25. mars 2009 Men hva da mht melkepengene? Synes ikke akkurat veiledningen gir aå mange eksempler akkurat. Melkepengene kan du nok ikke trekke fra, det er fordi at barnet skulle hatt melk også om det var hjemme, med andre ord ville du hatt denne utgiften uansett.
Donpedro Skrevet 25. mars 2009 Forfatter #8 Skrevet 25. mars 2009 Melkepengene kan du nok ikke trekke fra, det er fordi at barnet skulle hatt melk også om det var hjemme, med andre ord ville du hatt denne utgiften uansett. Kommer jo ann på hva melkepengene brukes til det? Han drikker ikke melk (og får derfor fradrag i avgiften).
Gjest Gjest Skrevet 25. mars 2009 #9 Skrevet 25. mars 2009 Han drikker ikke melk (og får derfor fradrag i avgiften). så du skal kreve fradrag for en utgift du ikke har? :klø:
Gjest Gjest Skrevet 25. mars 2009 #10 Skrevet 25. mars 2009 Og som det ble forsøkt forklart lenger oppe: Nei, det er kun barneTILSYN du kan kreve fradrag for, maksimalt 25.000
Donpedro Skrevet 25. mars 2009 Forfatter #11 Skrevet 25. mars 2009 (endret) så du skal kreve fradrag for en utgift du ikke har? :klø: Vi betaler, men mindre enn de som drikker melk. Pengene går mao til mer enn melk, bla småturer tror jeg, varmt måltid, bursdagfeiring osv. Og som det ble forsøkt forklart lenger oppe: Nei, det er kun barneTILSYN du kan kreve fradrag for, maksimalt 25.000 Ingen grunn til å bli frekk, jeg stiller et ærlig spørsmål. Det står i veiledningen at man kan trekke fra dokumenterte utgifter til pass og stell av barn. En del dagmammaer har feks all mat og bleier inkludert i det man betaler hver måned, og det kan man antakelig trekke fra (såfremt det er hvitt). Endret 25. mars 2009 av Donpedro
Gjest Gjest Skrevet 26. mars 2009 #12 Skrevet 26. mars 2009 Vi betaler, men mindre enn de som drikker melk. Pengene går mao til mer enn melk, bla småturer tror jeg, varmt måltid, bursdagfeiring osv. Ingen grunn til å bli frekk, jeg stiller et ærlig spørsmål. Det står i veiledningen at man kan trekke fra dokumenterte utgifter til pass og stell av barn. En del dagmammaer har feks all mat og bleier inkludert i det man betaler hver måned, og det kan man antakelig trekke fra (såfremt det er hvitt). Det spørs kanskje hvordan du definerer "stell", men tviler på at utgifter du ellers ogå ville hatt, som bleier, mat, frukt, turer, kan trekkes fra.
Gjest Gjest Skrevet 26. mars 2009 #13 Skrevet 26. mars 2009 En del dagmammaer har feks all mat og bleier inkludert i det man betaler hver måned, og det kan man antakelig trekke fra (såfremt det er hvitt). Nei, man kan jo ikke det! Barnet skulle hatt mat og bleier om det var hjemme, også
Gjest Elastica Skrevet 26. mars 2009 #14 Skrevet 26. mars 2009 Mange barnehager opererer med egne matpenger - og innberetter alt til ligningsmyndighetene under ett. Jeg ville tro at dette er fradragsberettiget, og man kunne selvsagt argumentere med dette i din sak. Dette er uansett ikke opplagt, og jeg skulle gjerne sett noen henvisninger til de som mener det er helt klart at det ikke er fradragsberettiget.
Gjest Gjest Skrevet 26. mars 2009 #15 Skrevet 26. mars 2009 Mange barnehager opererer med egne matpenger - og innberetter alt til ligningsmyndighetene under ett. her tror jeg du blander kortene, du må se på hvorfor matpenger skilles ut: det er fordi at mat skulle barnet hatt selv om det ikke var i barnehagen, ex hjemme, og da måtte foreldrene uansett dekket mat. Mat er et ekstra tilbud i tillegg til barnehagetilbudet, det er barnetilsynet du betaler for. At barnehagen rapporterer inn matpenger er delvis feil, de rapporterer av hensyn til eget regnskap, fordi de får støtte fra stat og kommune til pedagogisk tilbud, ikke til mat...
Gjest Elastica Skrevet 26. mars 2009 #16 Skrevet 26. mars 2009 her tror jeg du blander kortene, du må se på hvorfor matpenger skilles ut: det er fordi at mat skulle barnet hatt selv om det ikke var i barnehagen, ex hjemme, og da måtte foreldrene uansett dekket mat. Mat er et ekstra tilbud i tillegg til barnehagetilbudet, det er barnetilsynet du betaler for. At barnehagen rapporterer inn matpenger er delvis feil, de rapporterer av hensyn til eget regnskap, fordi de får støtte fra stat og kommune til pedagogisk tilbud, ikke til mat... Du har helt rett. Jeg tror det er korrekt at fradragsretten skal avgrenses mot matpenger, men tenker at i praksis vil det likevel bli innberettet til ligningsmyndighetene og mange vil få fradrag. Ellers tror jeg at årsaken til at matpengene skilles ut som egen post, er at det for noen år siden ble innført makspris i barnehager, og en del barnehager så seg nødt til å skaffe seg ekstrainntekter ved hjelp av innføring av matpenger. Det er ikke tvil om at i mange tilfeller står ikke tilbudet i stil med det man betaler av matpenger pr. måned. Nå er det slik at vi har alle avskygninger av tilfeller - alt fra egen regning og eget beløp til dekning av matutgifter, slik ts beskriver, og i den andre enden, hvor matutgiftene inngår i totalsummen, som blir innberettet på linje med resten. I Lignings-ABC, som ligningsmyndighetene legger til grunn for sin forståelse av regelverket, står det lite om dette, bortsett fra at "Pass og stell må bl.a. avgrenses mot barnets leveomkostninger, dvs. kostnader til kjøp av klær, mat o.l." Her tenker jeg at man først og fremst har tenkt på de tilfellene hvor man forsøker å få fradrag for utgifter til mat, og kun det, men jeg er sannelig ikke sikker. Fenomenet med matpenger som egen post er relativt nytt - dette var ikke vanlig før innføringen av makspris - iallefall ikke i like stor grad. Men som sagt, på tross av dette tror jeg at man i praksis vil se at mange barnehager innberetter matpengene på lik linje med resten, og dette vil i realiteten føre til at man får fradrag også for matpengene.
Gjest Gjest Skrevet 26. mars 2009 #17 Skrevet 26. mars 2009 Men som sagt, på tross av dette tror jeg at man i praksis vil se at mange barnehager innberetter matpengene på lik linje med resten, og dette vil i realiteten føre til at man får fradrag også for matpengene. Det kan godt hende du har rett i dette. Da er det foreldrenes ansvar å sørge for at summen de krever fradrag for er riktig. Om de ønsker å være ærlige
Donpedro Skrevet 26. mars 2009 Forfatter #18 Skrevet 26. mars 2009 Det fra liknings-ABC var jo kjekk info. Da tar vi det nok ikke med.
Gjest Gjest_Mim_* Skrevet 30. april 2009 #19 Skrevet 30. april 2009 Det fra liknings-ABC var jo kjekk info. Da tar vi det nok ikke med. Mener å ha lest i dinepenger i fjord, at man får slike fradrag for matpenger i barnehagen. Dette måtte kunne dokumenteres med kvittering. Ellers er det jo ganske strenge regler for regnskapsføring. Og som hovedregel syntes jeg man skal føre opp det man tror man kan få fradrag for. Så får ligningsmyndighetene godta eller avslå det.
Gjest Gjest Skrevet 30. april 2009 #20 Skrevet 30. april 2009 Mener å ha lest i dinepenger i fjord, at man får slike fradrag for matpenger i barnehagen. Du mener å ha lest? Du tar feil, man får ikke fradrag for slike utgifter.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå