Kissa Skrevet 10. juli 2003 #1 Skrevet 10. juli 2003 jeg kjøpte en sitronmelisse i potte på butikken, og nå lurer jeg på hvordan jeg skal bevare den. Bør jeg plante den over i noe større? Har ikke hage å plante den i.
MarianneE Skrevet 10. juli 2003 #2 Skrevet 10. juli 2003 sett den på benken på en tallerk og vann den ved behov. Det har jeg gjort med mine krydderplanter uten problemer!
Fakse Skrevet 10. juli 2003 #3 Skrevet 10. juli 2003 Om du vil bevare den lenge, så må du tynne den litt ut for det er i utgangspunktet alt for mange små planter i de krydderpottene man kjøper. Når du skal bruke av sitronmelissen drar du opp en del av plantene med roten. Ta gjerne de største, de mindste har større sjanse for å ikke bli for pistrete når de vokser til. Når du har tynna ut ca halvparten begynner du å høste bare toppene av planten. Ta litt under halvparten av skuddene, og knip av rett over (en halv cm) et bladfeste, da vil planten få nye skudd derifra. Sitronmelisse trives utendørs på sommeren, så om du har en balkong eller en kasse utenfor vinduet er det en bra plass, selv om den også trives inne på et lyst sted.
SuperNova Skrevet 10. juli 2003 #4 Skrevet 10. juli 2003 Ragnhild: Gjelder dette for alle krydderurter, eller bare sitronmelisse?
Fakse Skrevet 10. juli 2003 #5 Skrevet 10. juli 2003 Gjelder for veldig mange krydderurter, det eneste unntaket jeg kan komme på er estragon. Basilikum har for eksempel veldig godt av å bli tynna ut litt.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå