Gjest Gjest_Celine_* Skrevet 17. mars 2009 #1 Skrevet 17. mars 2009 Jeg er vikar for en av mine kolleger på jobben mens hun har svangerskaps permisjon. Har hver dag sett en liten bok skrevet på et språk som jeg ikke skjønner ligge ved skjermen, men i dag fikk jeg vite hva det er som står i den og hva språk den er skrevet på. Tittelen er Nordmenn Sønner Av Satan, og det er en Pakistansk imam som har skrevet den. En av mine venninner fra uio kom innom på jobben, og hun kan urdu som boken er skrevet på, det er det mest rasistiske jeg noen gang i mitt 23 årige liv har hørt, jeg er fysisk syk av det jeg har fått vite og vet ikke om jeg greier å gå på jobb igjen når jeg vet at en kanskje flere av mine kolleger har denne innstillingen til oss etniske Nordmenn. Boken er gitt ut i oktober 2005, hvorfor har ikke dette fått noen som helst oppmerksomhet i pressen?
Gjest Gjest Skrevet 17. mars 2009 #2 Skrevet 17. mars 2009 http://www.vg.no/nyheter/innenriks/artikkel.php?artid=104014 Denne?
Meaty Skrevet 17. mars 2009 #3 Skrevet 17. mars 2009 Det at hun leser denne boken trenger jo ikke å bety at hun er enig i det som står der! Det er mange nordmenn som har lest Mein Kampf, det betyr vel ikke at de dermed er nazister?
Gjest Lily1 Skrevet 17. mars 2009 #4 Skrevet 17. mars 2009 Det var ganske så mye oppstyr rundt denne boken i pressen da den kom ut, og boken/forfatteren ble også etterforsket. http://www.vg.no/nyheter/innenriks/artikkel.php?artid=104014 http://www.aftenposten.no/nyheter/iriks/article1020981.ece http://www.bt.no/meninger/kommentar/nyberg/article14408.ece
Gjest Gjest_Celine_* Skrevet 17. mars 2009 #5 Skrevet 17. mars 2009 http://www.vg.no/nyheter/innenriks/artikkel.php?artid=104014 Denne? Ja det må det være, herregud det oppfordres til å voldta oss vantro for vi har ingen moral
Gjest Gjest_Celine_* Skrevet 17. mars 2009 #6 Skrevet 17. mars 2009 Det var ganske så mye oppstyr rundt denne boken i pressen da den kom ut, og boken/forfatteren ble også etterforsket. Men det ble konstatert at den var helt ok? Utrolig.
Gjest Lily1 Skrevet 17. mars 2009 #7 Skrevet 17. mars 2009 Men det ble konstatert at den var helt ok? Utrolig. jeg vet ikke konklusjonen av etterforskningen, men jeg regner med at det er litt på samme måte som en del av de norske "forbudte" bøkene. (Bl.a Albertine, Sangen om den røde rubin, Syndere i sommersol og Lady Chatterleys elsker) Det var nok en del bøker i omløp før myndighetene fikk snusen i bokens tema, og de forsvinner ikke om en bok blir erklært ulovlig å distribuere.
Gjest Gjest_Celine_* Skrevet 17. mars 2009 #8 Skrevet 17. mars 2009 Det var nok en del bøker i omløp før myndighetene fikk snusen i bokens tema, og de forsvinner ikke om en bok blir erklært ulovlig å distribuere. Denne er trykket i januar 2009, første opplag er oktober 2005. Men ok, jeg er bare sjokkert, kommer til å si opp jobben i morgen da jeg ikke greier å jobbe blandt mennesker med denne holdningen til oss.
angeleyes Skrevet 17. mars 2009 #9 Skrevet 17. mars 2009 Det at hun leser denne boken trenger jo ikke å bety at hun er enig i det som står der! Det er mange nordmenn som har lest Mein Kampf, det betyr vel ikke at de dermed er nazister? Støtter denne. Det er jo mulig at hun bare er nysgjerrig og vil vite mer om boken/emnet. Det har vært en del blest rundt boken og forfatteren. Kanskje hun lurte på hva alt oppstyret dreide seg om. Jeg har lest "Mein kampf" , men støtter overhodet ikke Hitlers syn på noen måte.
Gjest Gjest Skrevet 18. mars 2009 #10 Skrevet 18. mars 2009 Denne er trykket i januar 2009, første opplag er oktober 2005. Men ok, jeg er bare sjokkert, kommer til å si opp jobben i morgen da jeg ikke greier å jobbe blandt mennesker med denne holdningen til oss. Hvordan vet du at hun har den holdningen til oss? Er det bare fordi hun leser i boken? Det har jo du ogsaa gjort naa, saa da har vel du ogsaa den holdningen da? Man kan helt fint lese noe, uten aa vaere enig i det som staar der. Jeg har lest Mein Kampf. Jeg er ikke nazist. Jeg har lest The Satanic Bible. Jeg er ikke satanist. Jeg har lest Bibelen. Jeg er ikke kristen. Jeg har lest disse boekene for aa laere mer om hva andre tror paa. Det er vel derfor din kollega leser den boken ogsaa. Det kan hende hun vemmes like mye over bokens innhold som det du gjoer, men hun leser den for aa faa innblikk i andres meninger og holdninger. Det er helt latterlig aa doemme folk paa grunnlag av at de har lest en viss bok.
Gjest Gjest Skrevet 18. mars 2009 #11 Skrevet 18. mars 2009 Syk bok. Men kan du ikke spørre henne når hun kommer tilbake fra permisjon? Det kan hende hun bare var nysgjerrig, som andre sier.
Gjest Gjest Skrevet 18. mars 2009 #12 Skrevet 18. mars 2009 Denne er trykket i januar 2009, første opplag er oktober 2005. Men ok, jeg er bare sjokkert, kommer til å si opp jobben i morgen da jeg ikke greier å jobbe blandt mennesker med denne holdningen til oss. Svært modent gjort av deg. Særlig med tanke på at du faktisk ikke vet hva verken kvinnen som hadde boken på pulten sin mener eller hva andre på arbeidsplassen mener. Skal du fortsette å møte verden på denne måten bør du kanskje bare flytte til ei hytte langt oppå fjellet med det samme, sånn at du slipper å treffe andre mennesker og risikere å måtte KOMMUNISERE med noen.
mysan Skrevet 18. mars 2009 #13 Skrevet 18. mars 2009 Ja, det var litt av en bok. Jeg har ikke sjekket på linkene det vistes til lenger ned i tråden, ang etterforskning av denne boken, men den kan da umulig bli "godtatt". Jeg mener, vi må tross alt slutte å synge om hottentotter, Pippis far kunne ikke lenger være "Negerkung", Margrete Munthes sanger måtte endres, barnetegninger av griser må plukkes ned av sykehusvegger osv...
LadyB Skrevet 18. mars 2009 #14 Skrevet 18. mars 2009 Ja, virker som en skikkelig rar bok. Men jeg støtter at den ikke har blitt forbudt, synes kanskje det er litt drastisk.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå