Gjest brita Skrevet 3. juli 2003 #1 Skrevet 3. juli 2003 Jeg var så heldig å få kjøpt en del utstyr brukt, inkludert en dyne. Da jeg forteller dette til en veninne sier hun at de fikk besjed av jordmor at dyner måtte være nye. Det var økt fare for krybbedød å bruke brukte dyner pga smitte el.lign. Jeg synes alt er så farlig i dag. Vi arvet vel dynen etter eldre søsken da vi var små, og så er de jo vaskbare! Er det noen som har hørt om dette? Det er ikke rart førstegangsfødende blir usikker.... :-?
Gjest *nurket* Skrevet 3. juli 2003 #2 Skrevet 3. juli 2003 Det var da fryktelig å panisk man skal være da :-? Lille jenta mi har da arvet en dyne som søstrene min brukte når de var små. Hun har da klart seg helt fint. Jeg hadde da tenkt at nestemann skulle benytte samme sengeklærne som veslejenta vår bruker nå. Jeg skulle nå tro at hvis dyna luftes godt eller vaskes og dynetrekket vaskes godt før bruk så er det ikke noe problem. Jeg anbefaler faktisk sovepose istedetfor dyne også. Fordi babisen har en tendens til å sparke av seg dyna i løpet av natten. Sove posen lokkes og kneppes over skuldrene. Har vært stor suksess med veslejenta vår. :D 12+3
Gjest Anonymous Skrevet 3. juli 2003 #3 Skrevet 3. juli 2003 Har hørt at det er sammenheng mellom krybbedød og gamle madrasser/ dyner.Bakterier fra andre babyer er ikke bra.Ville kjøpt med nytt hvis jeg var deg.
mari Skrevet 3. juli 2003 #5 Skrevet 3. juli 2003 Jeg anbefaler faktisk sovepose istedetfor dyne også. Fordi babisen har en tendens til å sparke av seg dyna i løpet av natten. Sove posen lokkes og kneppes over skuldrene. Har vært stor suksess med veslejenta vår. :D jeg sverger også til "sovepose", men disse skal vel egentlig ikke brukes før ved 6 mnd. fordi babyer regulerer temperaturen ved å ta av seg dyna eller noe sånt. De posene vi bruker er med glidlås, og da er det lurt å sjekke at de går nedover, for større barn lærer fort å ta av hvis ikke :D (de koster foresten 1/4 eller no i frankrike.....som alt annet til barn)
Marianne Skrevet 3. juli 2003 #6 Skrevet 3. juli 2003 Jeg har aldri hørt dette om dyner, men gamle madrasser har jeg hørt det om. Men det går mer på å ta fram madrasser som har stått lagret på loft/ kjellere i åresvis. Da kan det være mye rare bakterier osv. i de. Men jeg har brukt samme seng med alt tilbehør til alle mine tre. Og det er 5 års forskjell på eldsten og minsten. Og akkurat dette med krybbedød er veldig vanskelig for foreldre å forholde seg til. Når min eldste ble født skulle de ligge på siden. Når mellomsten ble født skulle de absolutt ikke ligge på siden. Men så når minsten ble født skulle de ligge enten på siden eller ryggen. Og nå skal de absolutt ikke ligge på siden igjen. Så lett er det sannelig ikke for en nervøs førstegangsfødende nei.
Sisilie Skrevet 3. juli 2003 #7 Skrevet 3. juli 2003 -Av og til tenker jeg på at det er et under at mine barn har vokst opp i det hele tatt! - Store, friske og sterke er de blitt også. Ifølge "boka" gjorde jeg/vi mange feil. :fy: (Men det var en avsporing fra meg- som vanlig)
Padmee Skrevet 4. juli 2003 #9 Skrevet 4. juli 2003 Er litt enig i at en det er så mye skal/skal ikke, og at det forandrer seg hele tiden. At vi vokste opp er jo et under, men vi gjorde det jo vi også. Når det gjelder arvet dyner/madrasser så tror jeg det er viktig å bruke litt sunn fornuft. Min datter har arvet seng, madrass, dyne, pute og sengetøy som jeg brukte da jeg var baby og det har ikke hatt noe innvirkning på henne. Men selvsagt ble alt dette vasket før bruk og madrassen ble renset selv om den hadde ligge innpakket i tett plast. Hvis du skulle bruke noe som var 20 år, ville ikke du ha vasket/renset det først? Babyer er ikke så utrolig skjøre som noen skal hadet til. De er faktisk blandt de som har sterkest livskraft og et ganske bra immunforsvar, mye bedre enn vi ofte tror.
Gjest brita Skrevet 4. juli 2003 #10 Skrevet 4. juli 2003 Takk for alle svar! Jeg er helt enig at det bare er å vaske dyna, men som førstegangsfødende så strømmer det inn råd, og når ordet krybbedød nevnes.... Jeg håper foresten at jeg ikke blir en hysterisk mor. Jeg har veninner som koker alt utstyr enda ungen er over året, og brukte biteleker som de har fått arve, kokes istykker. Og når de kommer på besøk til oss, må vi gjemme bort hunden vår. For gudforby skulle han komme til å sleike på ungen. Den kan jo bli alergisk. Som min mor sier når jeg forteller om mine veninner: Det er rart at alle 4 barna her i huset vokste opp....
Gjest Anonymous Skrevet 4. juli 2003 #11 Skrevet 4. juli 2003 Hvis jeg kan betale de pengene det koster for ny dyne og ny madrass for å slippe nok en bekymring om krybbedød, så synes jeg det er verdt hver enn krone. Om det skulle ramme oss, så vil jeg hvertfall kunne tenke tilbake på at jeg har gjort alt som står i min makt til å unngå det
Gjest Anonymous Skrevet 8. juli 2003 #12 Skrevet 8. juli 2003 Trodde det med gamle madrasser var fordi de inneholder skumplast som avgir diverse usunne stoffer -har aldri hørt om bakterier i den forbindelse, synes det høres hysterisk ut. Uansett vil en vel vaske og lufte det godt førdet brukes, hva blir vel igjen av bakterier da? Helt bakterier hverken kan eller skal vi ha det!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå