Gjest :O Skrevet 19. februar 2009 #1 Skrevet 19. februar 2009 Hei. Det er noe helt idiotisk som jeg sliter med... og det gjelder mat. I ca 2 mnd har jeg ikke følt at jeg har vært noe særlig sulten, frisk og glad, men det rare er at jeg har spist allikevel.. nå er magen min stappfull av mat, og hvis jeg svelger en eneste matvare til så blir det uansett ikke bedre.. jeg har en skikkelig sursterk følelse fra magen til halsen.. tror dere det ville vært mulig å få tømt magesekken på en eller annen måte - og om jeg kunne få noe som setter fart på fordøyelsen fra legen? Dette høres dumt ut,- men jeg sliter skikkelig akkurat nå. hva kan jeg gjøre? Setter pris på et så raskt svar som mulig
Meaty Skrevet 19. februar 2009 #2 Skrevet 19. februar 2009 (endret) Dette er ikke akkurat noe tips, men en gang tenkte jeg at det ville være spennende å se hvordan gjær smakte. Så jeg spiste en teskje av det. Da ble det fart på sakene, og vel så det. Tomt ble det ja. Men jeg vil nok ikke anbefale det... Endret 19. februar 2009 av Meaty
Fluffie Skrevet 20. februar 2009 #3 Skrevet 20. februar 2009 Aa spise svisker skal visst hjelpe med aa sette fart paa magen, tror erter ogsaa skal ha effekt paa det. Jeg merker i alle fall at det aa spise mye groennsaker hjelper godt med paa fordoyelsen
Gjest Gjest Skrevet 20. februar 2009 #4 Skrevet 20. februar 2009 Biola drikk i slike literkartonger setter fart på min mage, trenger ikke mye heller. Men hvis du mener at du har spart opp maten i magesekken i to måneder er du nok litt på villspor.
aline Skrevet 20. februar 2009 #5 Skrevet 20. februar 2009 hvor mye spiser du når du spiser da? Jeg er sjelden sulten, og må spise relativt små porsjoner for ikke å bli så overmett at jeg blir kvalm resten av dagen. Dette slet jeg med tidligere, fordi jeg ikke hadde lært meg selv nok om kroppen min, hva jeg burde spise, når og hvor mye/ofte. Nå sliter jeg sjelden, fordi jeg vet at jeg må spise til fast tider, og jeg vet også at jeg ikke trenger å spise mye, så lenge jeg spiser flere ganger uten å la det gå for lang tid i mellom, så får jeg i meg nok mat, uten å sitte og føle meg kvalm. Du har nok, som gjest over sier, ikke mat fra de siste 2 mnd i magen enda. maten blir nok fordøyd, selv om det ikke nødvendigvis føles slik. At du har sur følelse mellom mage og hals, kan bety at du kanskje får sure oppstøt? jeg ville tatt en tur til legen jeg, du trenger ikke tenke at det er en filleting som ikke legen kan hjelpe deg med. Det er bedre å sjekke seg en gang for mye en en gang for lite, kanskje er det en enkel løsning og legen kjapt kan hjelpe deg. da er vel det mye bedre en å være dårlig i enda ett par måneder. ta en tur til legen, forklar hvordan du føler det. Kanskje han kan ta litt blodprøver eller noe for å sjekke om du har en eller annen form for allergi eller intolleranse. Eller kanskje det er noe helt annet, uansett kan det være kjekt å finne ut, så vet du i hvertfall at det ikke er noe annet en evt kosthold og doseringer, dersom legen ikke finner noe.
aline Skrevet 20. februar 2009 #6 Skrevet 20. februar 2009 forresten, sånn umiddelbart, for min del, hjelper det å drikke litt farris (uten smak eller noe, bare vanlig blå farris) Fikk tipset på apoteket en gang jeg slet, og de fortalte at kullsyren hjalp magen å jobbe, også er det salter og mineraler i det, som er bra.
Chanel.No5 Skrevet 20. februar 2009 #7 Skrevet 20. februar 2009 Har du forsøkt å ta en kur med idoform for å få litt balanse i systemet igjen? Hør med apoteket hva de anbefaler, men hjelper meg når systemet går for tregt/fort ;-)
Gjest Gjest Skrevet 20. februar 2009 #8 Skrevet 20. februar 2009 Har du forsøkt å ta en kur med idoform for å få litt balanse i systemet igjen? Hør med apoteket hva de anbefaler, men hjelper meg når systemet går for tregt/fort ;-) Farmasøyten anbefalte betulac.. det rare er at når jeg spiser mat så blir jeg aldri mett! Jeg får bare sånne sure ubehag i magen. Dette gjør meg seriøst bekymret.. Jeg har i tillegg prøvd svisker, ingefærte, linfrø osv men ingenting hjelper.
Chanel.No5 Skrevet 20. februar 2009 #9 Skrevet 20. februar 2009 Farmasøyten anbefalte betulac.. det rare er at når jeg spiser mat så blir jeg aldri mett! Jeg får bare sånne sure ubehag i magen. Dette gjør meg seriøst bekymret.. Jeg har i tillegg prøvd svisker, ingefærte, linfrø osv men ingenting hjelper. Kanskje en tur til lege eller en enæringsfysiolog hadde julpet deg, du skal ikke gå å lenge rundt med dette kjære deg..
Gjest Gjest Skrevet 20. februar 2009 #10 Skrevet 20. februar 2009 Altså, har du fordøyelsesproblemer/forstoppelse? Hvis ikke høres vel dette mer ut som et psykisk problem? For som en eller annen over her sier så har du jo ikke akkurat to måneder med mat liggende i magen.
Gjest Gjest Skrevet 20. februar 2009 #11 Skrevet 20. februar 2009 Sjekk om du har nok magesyre... Lite magesyre kan være like plagsomt som for mye, jeg vet, for jeg har hatt det, og det kjentes ut som om magen alltid var full. Spis noe surt... sylteagurker for eksempel, og se om det hjelper! Et annet tips for å sjekke om du har nok magesyre, er å røre ut et par ts bakepulver i et glass vann. Drikk dette på tom mage (om morgenen før du spiser). Hvis du merker at det blir dannet luft i magen etter noen minutter (5-10), har du nok magesyre, og da er det ikke problemet.
Lovis Skrevet 21. februar 2009 #12 Skrevet 21. februar 2009 Høres ut som om du sliter med halsbrann/ sure oppstøt. Det kommer ofte av maten du spiser. Tenk nøye over hva du spiser i løpet av dagen. Mat med mye fiber vil hjelpe på fordøyelsen, og få fart på magen. Vann er også viktig. For litt "akutthjelp" ville jeg prøvd svisker, enten hele eller sviskesaft som du finner blandt babymaten i butikken. Mot halsbrann kan du ta en teskje natron i et halvt glass vann, og drikke det. Om det ikke hjelper ville jeg tatt en tur til lege, for det finnes gode legemidler mot dette.
Gjest bjksrh Skrevet 23. februar 2009 #13 Skrevet 23. februar 2009 dette kan være generelle sure oppstøt eller magekatarr. uansett så må du til lege for å sjekke refluksen, altså lukkemuskelen ned mot magesekken. det høres ut som om den ikke fungerer helt som den skal (ikke farlig, bare ubehagelig) , eller eventuelt at du har magekatarr/generelt halsbrann. lege vil da mest sannsynlig bestille en gastroskopi.-undersøkelse til deg for å sjekke dette. det er viktig at du gjør dette for å unngå varige plager.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå