Gjest ts Skrevet 11. februar 2009 #1 Skrevet 11. februar 2009 På kjøkkenet i leiligheten jeg leier stikker det ut to ledninger oppe i taket. Siden belysningen der er ganske dårlig, kunne jeg godt tenkt meg et taklys, men siden jeg har verdens lateste huseier, må jeg nok fikse det selv om noe skal skje. Kan jeg kjøpe sånn lampe med lysrør og montere selv, eller må det elektriker til for å montere?
Gjest amu Skrevet 11. februar 2009 #2 Skrevet 11. februar 2009 Er det ikke enklere å sette opp en vanlig lampe fremfor lysrør? Regner med du snakker om i taket og ikke under kjøkkenskapene. Da trenger du bare en sukkerbit og en ledning med sokkel. Det er sikkert det samme prinsippet med lysrør også, men med armatur. Aldri gjort det, men er sikkert ikke så veldig vanskelig. Bare husk å slå av sikringen før du starter.
sixx Skrevet 11. februar 2009 #3 Skrevet 11. februar 2009 eller må det elektriker til for å montere? Ja, det må elektriker til så lenge det ikke er ei lampe med støpsel som kan stikkes rett i støpselet. Iallefall for at det skal være lovlig koblet.
Gjest amu Skrevet 11. februar 2009 #4 Skrevet 11. februar 2009 Ja, det må elektriker til så lenge det ikke er ei lampe med støpsel som kan stikkes rett i støpselet. Iallefall for at det skal være lovlig koblet. Må det det? Har alltid koblet taklamper selv jeg. Lamper som henger i taket, uten støpsel, med bryter på veggen eller på selve ledningen. Er ikke det lov?
Gjest Elektriker Skrevet 11. februar 2009 #5 Skrevet 11. februar 2009 På kjøkkenet i leiligheten jeg leier stikker det ut to ledninger oppe i taket. Siden belysningen der er ganske dårlig, kunne jeg godt tenkt meg et taklys, men siden jeg har verdens lateste huseier, må jeg nok fikse det selv om noe skal skje. Kan jeg kjøpe sånn lampe med lysrør og montere selv, eller må det elektriker til for å montere? Denne kan du montere selv. Kjøp en taklampe du liker, og heng den opp selv. Husk også at lampen må festes i taket. Er det betongtak, må du frem med drillen.
sixx Skrevet 11. februar 2009 #6 Skrevet 11. februar 2009 (endret) Må det det? Ja, jeg var jo sikker på det, men nå ser jeg at en elektriker har skrevet noe annet. Mannen min er elektriker og jeg er så sikker på at han har sagt det må være kontakt på lampa, MEN jeg må huske feil jeg da. Denne kan du montere selv. ******** Edit: jeg beklager hvis jeg har gitt feil info. Endret 11. februar 2009 av sixx
Gjest Elektriker Skrevet 11. februar 2009 #7 Skrevet 11. februar 2009 Edit: jeg beklager hvis jeg har gitt feil info. Vi kan alle ta feil. Det er menneskets natur. Dette har du lov til: Tilkobling og skifting av belysningsutstyr opphengt i takkrok e.l., og som normalt ikke betraktes som en del av den faste installasjonen, tilkoblet med kronklemme /sukkerbit eller med støpsel / stikkontakt. Dessuten skifting av andre belysningsarmaturer i tørre rom med isolerende gulvdekke. Se også: http://www.nve.no/specials/forbrukerinfo/f...sp?KategoriID=4
sixx Skrevet 11. februar 2009 #8 Skrevet 11. februar 2009 Vi kan alle ta feil. Det er menneskets natur. Takk, men jeg liker det ikke da.
Gjest bgsøg Skrevet 12. februar 2009 #9 Skrevet 12. februar 2009 Ja, det må elektriker til så lenge det ikke er ei lampe med støpsel som kan stikkes rett i støpselet. Iallefall for at det skal være lovlig koblet. det stemmer vel ikke dersom det gjelder en "sukkerbit"? det er jo ikke lov å starte med koplinger inni veggen, løse ledninger osv - men alt med sukkerbiter får man jo lov å gjøre selv.(?) selv satt jeg nettopp en vanlig plafond i taket(var en sukkerbit der fra før, om ikke hadde jeg bare satt på en....), og det var kjempelett selv om jeg aldri har gjort det før. hadde valgt plafond sitedetfor lysrør, men det er nå bare meg.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå