Gjest Gjest Skrevet 10. februar 2009 #1 Skrevet 10. februar 2009 Jeg har i perioder ikke tilgang på dusj, og klutvasker meg etter behov. Kunne "baby wipes", foreksempel natracares el merker, fungert i stedet for? For logisk nok, i periodene hvor jeg ikke har tilgang på dusj har jeg heller ikke tilgang på vaskemaskin, noe som gjør dette noe upraktisk.
Gjest Gjest Skrevet 10. februar 2009 #2 Skrevet 10. februar 2009 http://www.greenbaby.co.uk/pl_DISPNAP_WIPES.htm Virker heller ikke ille.
Gjest Gjest Skrevet 11. februar 2009 #3 Skrevet 11. februar 2009 Klart at voksne kan bruke våtservietter som er beregnet til baby. Selv bruker jeg natusan våtservietter under mensen fremfor libresse sine. Tror det er mindre farlige tilsetningsstoffer i våtservietter beregnet til baby.
Lovis Skrevet 11. februar 2009 #4 Skrevet 11. februar 2009 Jeg bruker Natusan våtservietter til å fjerne maling med, så akkurat det merket er vel ikke anbefalt..... Om dere tenker på tilsetningsstoffer, anbefaler jeg coop sine. (Har barn, er nøy på slikt.)
Gjest antigartner Skrevet 11. februar 2009 #5 Skrevet 11. februar 2009 Jeg bruker av og til våtservietter av forskjellige merker (av baby-typen) når jeg er på hytteturer der det ikke er innlagt vann. Det funker fint for etpar dager på tur, men jeg føler meg freshere og renere hvis jeg vasker meg med klut og såpevann.
Gjest TS Skrevet 11. februar 2009 #6 Skrevet 11. februar 2009 Spurte en venninde i USA og hun bekreftet mine mistanker: http://www.greenmums.co.uk/catalog/green_p....aspx?pid=26450 And we have a winner. Den andre butikken var svindyr på portoen. Ser ren ut med tanke på tilsetningsstoffer, ok med tanke på miljø og dyrevern, og ikke ekstremt dyre. Hun bruker de visst både i armhuler og underliv, satser på det går bra. Gir det et forsøk, må uansett være mer effektivt enn vann (såpe får jeg ike skyllet ordentlig bort), og jeg slipper stresse med å unngå å bli nedkjølt.
Gjest Wrangler Skrevet 11. februar 2009 #7 Skrevet 11. februar 2009 Natusan er kjent som en versting. Jeg ville ALDRI brukt det på hverken meg selv eller barn. Masse såpe, tilsettningsstoffer, usj. Jeg ville heller brukt klut, eventuell tørre engangskluter uten såpe o.l. Da kan du tilsette såpe for armer/kropp, men ha kun vann til underliv.
Gjest TS Skrevet 11. februar 2009 #8 Skrevet 11. februar 2009 Jeg ville heller brukt klut, eventuell tørre engangskluter uten såpe o.l. Da kan du tilsette såpe for armer/kropp, men ha kun vann til underliv. Det er omtrent noe slikt jeg gjør nå, men det fungerer dårlig nå på vinteren. Det er vanskelig å få nok varmt vann i hus (må bæres fra en utekran), eventuelt at jeg vasker meg på et relativt iskaldt toalett. Jeg blir rett og slett guffent nedkjølt, og føler forkjølelser ol sniker seg innpå meg. At det i tillegg tar ca 1 time med helt grunnleggende hygiene fra jeg begynner samle sammen vannkar, til jeg kan tømme ut vannet hjelper heller ikke. Kjørte ingridiensene til thushies gjennom http://www.cosmeticsdatabase.com/ og det ser ut til å være et ganske så trygt produkt. Spesielt med tanke på at dette da er ment til daglig bruk hos barn bør det gå i perioder. Om ikke annet så vil det være greit til armhulene, som er hovedproblemet. (Nedkjøling av armhuler og brystkasse er ikke heldig for å si det mildt)
Kamikatze Skrevet 11. februar 2009 #9 Skrevet 11. februar 2009 Pleier også å måtte vekk fra dusj og bekvemmeligheter i perioder. Kjøper ulike babywipes. Men liker ikke den fuktighetsgivende effekten. For mye fukteffekt er å be om gnagsår og gnisseømhet. Har landet på coop sin. Den føler jeg meg renest av. Antibac våtservietter må med, men de inneholder sprit. Under armene bruker jeg først antibac, siden babywipe. I baksprekken omvendt, først babywipe, og siden spritserviett. Da føles det tørrere å bevege seg, uten gnag. Føttene bruker jeg kun antibac til. Og resten av kroppen babywipes. I tillegg er det greit med en håndrens med sitrus eller aloe (spritgele, om du ikke har noe valg). Den desinfiserer, og tørker, og gir litt mer vaskefeeling enn vtservietter. Siste jeg fikk tak i, som jeg er storfornøyd med, heter Cuticura citrus hand hygiene gel. Kom over den på europris, av alle steder. Den er basert på alkohol og sitrus. Men liknende finns på apotek, noen parfymerier, og sportsforretninger med bra campingassortiement. Er på jakt etter ei god og fuktig uparfymert våtserviett, uten fuktighetsbalsam. Både enkeltpakket og i dispenser. Uansett føler man seg bra ekkel etter noen dager. Men alle monner drar.
Gjest ~Fantabulous_kitten~ Skrevet 11. februar 2009 #10 Skrevet 11. februar 2009 Heisann! Jeg vil anbefale SebaMed sine våtservietter til barn. De inneholder ikke parabener eller parfyme. Jeg tror dere må på apotek for å kjøpe disse, jeg har hvertfall ikke sett dem på butikkene ellers. Anbefales på det sterkeste. Men jeg kan jo nevne at når det kommer til fukt, så er det mer fukt i serviettene i den store pakken, enn den lille. Jeg kan ikke beskrive stoffet (tøyet) de er laget av, men det er forskjell på de små og store pakkene. Men innholdsstoffene er de samme. Anbefales
Kamikatze Skrevet 11. februar 2009 #11 Skrevet 11. februar 2009 (endret) Det er ofte sånn at det er mer fukt i storforpakninger, helst slike små "bøtter" fordi det flyter litt i bunn, som trekker opp. Serviettene funker som en veke. Takk for tipset. Skal teste dem. Til trådstarter vil jeg si at våtservietter er ingen erstatning for klutvask, men et supplement. Du føler ikke at våtservietter gjør underverker under armene på tredje døgnet, hvis du er vant til å dusje ofte. Klutvask med vann (og litt flytende såpe uten fuktighetskrem i vannet) er langt mer effektiv enn våtservietter, men langt mindre enn dusj. Dessuten er det ikke givende å vaske seg med den man brukte i rompesprekken dagen før. Dessuten har dere kvinner mer antydning til sprekkdannelser enn oss menn... Jeg tar klutvask over enhver serviettvask. Begge deler er nødløsninger. Men får man sjansen til å slenge ei flaske vann i vannkoker eller i ei flaske som får ligge noen timer i sola, så er det ok å vite at sola dreper alt som er av bakterier på vaskekluten, bare den vris og får tørke. Du finner alltid et sted med litt privatliv, enten det er busk eller kjøpesenterdo. En nødløsning jeg har brukt er å ha en sprut såpe og litt kaldtvann i en plastpose, koke vann i 12V vannkoker for bil, og fylle på til det blir lunkent, og så funnet meg en fin skjermet plass. Da får jeg vann til pulverkaffe i samme slengen. men dette var litt forbi våtservietter da. Endret 11. februar 2009 av Kamikatze
Gjest TS Skrevet 11. februar 2009 #12 Skrevet 11. februar 2009 Neimen pusur i dilldallforumet! Det verste er at jeg er ikke så fryktelig overrasket egentlig :gjeiper: Som du muligens har gjettet, jeg har nå møtt på campinglivets mer aromatiske utfordringer. Dusjer stort sett på besøk, eller på jobb, men så hender det at det blir litt lenge mellom visittene. Så da blir det klutvask når det går. Men innimellom er det rett og slett for kaldt til at det er praktisk mulig uten å risikere helsa. Jeg får forsåvidt vasket meg med vann, men å få skyllet bort såpe er håpløst. Min trøst der er at jeg ikke omgås folk de dagene Siden jeg tidliget kommer til en Coopbutikk tidligest neste uke, så ender jeg opp med å bestille 2 pakker fra overnevnte side. Jeg klarer ikke google meg frem til noe innholdsfortegnelse el på Coop sine, og da får jeg ikke kontrollert de for allergi osv før jeg ser pakken. Spritservietter våger jeg meg ikke på. Får jeg sopp el nå så får jeg det festlig. Så, snart får jeg jevnlig tilgang på dusj en periode, og så får jeg se hvordan det fungerer med de serviettene. I verste fall er de greie som håndvask tenker jeg. Ser heldigvis ut som om denne kuldeperiden snart er over nå og ting er tilbake til normalen. Men det verste er, det er langt fra umulig at jeg blir boende her neste vinter også
Bomullstrusa Skrevet 11. februar 2009 #13 Skrevet 11. februar 2009 Det er ofte sånn at det er mer fukt i storforpakninger, helst slike små "bøtter" fordi det flyter litt i bunn, som trekker opp. Serviettene funker som en veke. Takk for tipset. Skal teste dem. Til trådstarter vil jeg si at våtservietter er ingen erstatning for klutvask, men et supplement. Du føler ikke at våtservietter gjør underverker under armene på tredje døgnet, hvis du er vant til å dusje ofte. Klutvask med vann (og litt flytende såpe uten fuktighetskrem i vannet) er langt mer effektiv enn våtservietter, men langt mindre enn dusj. Dessuten er det ikke givende å vaske seg med den man brukte i rompesprekken dagen før. Dessuten har dere kvinner mer antydning til sprekkdannelser enn oss menn... Jeg tar klutvask over enhver serviettvask. Begge deler er nødløsninger. Men får man sjansen til å slenge ei flaske vann i vannkoker eller i ei flaske som får ligge noen timer i sola, så er det ok å vite at sola dreper alt som er av bakterier på vaskekluten, bare den vris og får tørke. Du finner alltid et sted med litt privatliv, enten det er busk eller kjøpesenterdo. En nødløsning jeg har brukt er å ha en sprut såpe og litt kaldtvann i en plastpose, koke vann i 12V vannkoker for bil, og fylle på til det blir lunkent, og så funnet meg en fin skjermet plass. Da får jeg vann til pulverkaffe i samme slengen. men dette var litt forbi våtservietter da. Ehh, hæh?
Kamikatze Skrevet 12. februar 2009 #14 Skrevet 12. februar 2009 Ehh, hæh? Det sto så lite om forholdene, at det var vanskelig å lese seg til hvor, når, og i hvilken situasjon det var vanskelig å være hygienisk. Om det var på reise til varmere strøk etc. Eller om det er ei som kjører mye, som selger f.eks. Når man jobber sånn at en tilbringer flere døgn i strekk utenfor sivilisasjonen, er varmt vann en mangelvare, uten å sette fyr på noe, og det er ofte ulovlig om sommeren. Derfor har en flaske vann, som har fått stå i solen noen timer vært en helt kurant nødløsning, både til en kattevask og til "kaffevann". -Når en ikke har annet tilgjengelig. Solens UV-stråler desinfiserer. Henger du en vaskeklut i sola, blir den mer bakteriefri enn etter en omgang i vaskemaskinen. Selv om kombinasjonen ikke er å forakte. Det var altså ikke mulig for meg å vite om det var frosne vannslanger og utedusj, som var problemet før nå, og da tok jeg liksågodt hele vaskeleksa. Den er i alle fall utprøvd. Sopp høres moro ut der ja. Men er det sluk og sånn i vogna? Og varme der inne?
Kamikatze Skrevet 12. februar 2009 #15 Skrevet 12. februar 2009 [...] Jeg får forsåvidt vasket meg med vann, men å få skyllet bort såpe er håpløst. Min trøst der er at jeg ikke omgås folk de dagene [...] Hai ; ) Da skjønner jeg hvor hovedproblemet ligger. Ikke ha såpe rett på huden. Trykk en sprut med pumpesåpe i en liter lunket vann. Ha i vaskekluten, vri den lett, vask, vri den ordentlig og vask mer. Du føler deg mye freshere enn med våtserviett. Ulempen med serviettene er jo nettopp at de ofte hjelper odøren til å komme til sin rett etter kort tid Men jeg har jo som sagt ikke annet enn annenhåndsrfaring med ekstra sprekkdannelser og hygiene, så der må jeg nok kjenne min begrensning
Gjest TS Skrevet 12. februar 2009 #16 Skrevet 12. februar 2009 Beklager, var nok litt snau med informasjonen utover at det var kulderelatert, men jeg kom ikke på at denne tråden skulle bli en heldekkende vaskerådtråd (ingen klager på det forøvrig ) Ja, jeg har sluk og en form for dusj. Varmekilder er varmepumpe (effektiv, men på de kaldeste dagene når ikke varmen inn på "badet"), har og varmeteppe. Så det som har blitt praktisert til nå er. 1. Dusj på jobb eller hos venner. Luksus. Rett og slett luksus. 2. Grundig klutvask. Dette innebærer å få tak i vann fra nærmeste WC, dra det med seg inn i vogna, og foreta en rekke akrobatiske øvelser for å bli relativt ren. Går greit, men er tidkrevenede, og tungt (jeg er, for å si det mildt, ikke i helt tipptopp form etter en kraftig forkjølelse). Skylling av såpe, håpløst. 3. Hageslange med varmt vann i et uthus. Dette gjør jeg kun når det er forholdsvis mildt pga at selve uthuset er kaldt, og at jeg har en forholdsvis lang vei tilbake. Så uansett hvor mye jeg tørker meg, og pakker meg inn så blir jeg nedkjølt. Ellers er det helt ok, selv om en hageslange gir en mye mer "tett" stråle enn et dusjhode, noe som ikke helt skyller såpen bort. Shampoo, håpløst. 4. Praktiseres skjelden, heldigvis. Telle dager, tar en handletur, etterfulgt av krype til køys med noen gode bøker, laptopen, og vente på at jeg får dusjmulighet. Også kjent som "gi faen", eventuelt "gå i hi" Tar en grundig klutvask, eventuelt en hageslangevask rett før jeg går avgårde. Har spurt venner, og jeg lukter visst ingenting for folk som er i normal avstand med tanke på å passere meg på butikken ol. Klining hadde ikke blitt aktuelt derimot vil jeg tro Jeg gleder meg som en unge til våren! :-D
Gjest TS Skrevet 12. februar 2009 #17 Skrevet 12. februar 2009 Hai ; ) Da skjønner jeg hvor hovedproblemet ligger. Ikke ha såpe rett på huden. Trykk en sprut med pumpesåpe i en liter lunket vann. Ha i vaskekluten, vri den lett, vask, vri den ordentlig og vask mer. Du føler deg mye freshere enn med våtserviett. Ulempen med serviettene er jo nettopp at de ofte hjelper odøren til å komme til sin rett etter kort tid Men jeg har jo som sagt ikke annet enn annenhåndsrfaring med ekstra sprekkdannelser og hygiene, så der må jeg nok kjenne min begrensning Ikke dum! Så var det bare å huske å kjøpe flytende såpe (eventuelt bruke den grønnsåpeliknende saken jeg har her et sted). Men nå har jeg faktisk nettopp tatt prosjekt akrobatikk, og får dusjet (leeenge ) i morgen og de nærmeste dagene, så dette skal testes ut i neste runde. Det artige er at jeg begynner forstå hvorfor folk tror jeg er gal
Kamikatze Skrevet 12. februar 2009 #18 Skrevet 12. februar 2009 Nesjda. Du lærer deg bare å sette mer pris på det vi vanligvis betrakter som selvfølge, og står bedre rustet til å overleve trangere tider Off topic: Funderer på vogn selv, for å skaffe meg mer luksus på veien... Men ikke til fast bopæl. Ser mulighet for å få litt ekstra plass, ved å lempe ut senger og sofaer det ikke er bruk for. - Trenger kun en av hver. Og den der lille netcomdingsen funker jo fint, også til spotify.
Gjest antigartner Skrevet 12. februar 2009 #19 Skrevet 12. februar 2009 Jeg kjenner at jeg er ganske nysgjerrig på hva TS, og Kamikatze for den del, driver med Mye feltarbeid innenfor naturforskning? Uteliggere? Evighetsoppussing av gammelt småbruk langt fra folkeskikken?
Gjest Gjest Skrevet 12. februar 2009 #20 Skrevet 12. februar 2009 Hei... anbefaler everydayminerals sine våtservietter...både til ansiktsrens, og på kroppen. Bruker de til barna og når vi er på tur. Når de var bleiebarn brukte eg kun Coop Extra sine...de er renest, og bruker de gjerne til meg selv og:)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå