Chelsea Skrevet 18. januar 2009 #1 Skrevet 18. januar 2009 Hei! Er veldig glad i å servere kamskjell men ender ofte opp med samme gamle måte å lage det på. Trenger tips og oppskrifter slik at jeg kan fornye meg litt. På forhånd takk.
Gjest Eurydike Skrevet 22. januar 2009 #3 Skrevet 22. januar 2009 (endret) Jeg har ikke konkrete oppskrifter, men kan jo begynne å tenke litt høyt, kanskje? - kamskjell med bringebærvinaigrette har jeg fått servert en gang, det var veldig godt. Med feks en enkel grønn salat til. - kamskjell med sauce vierge (frisk tomat- og olivenoljebasert saus/salsa) - kamskjell med blomkålpuré er veldig godt. - jeg fortsetter i samme spor: kamskjell med jordskokkpuré - kamskjell med ertepuré, feks smakt til med hvitløk og parmesan - eller kamskjell på gulrotpuré med ingefær (idé lett inspirert av dagens middag), og kanskje et par limebåter? Blomkålpuré og jordskokkpuré kan evt følges av en litt skarp, grønn urtevinaigrette av et eller annet slag (både for fargens og smakens del). Begge kan også smakes til med trøffelolje, eller jordskokken med vaniljefrø. Ristede hasselnøtter er også godt i kombinasjon med jordskokk og kamskjell, kanskje i en vinaigrette med persille? Endret 22. januar 2009 av Eurydike
Gjest Gjest_Hanne_* Skrevet 8. mars 2009 #4 Skrevet 8. mars 2009 Pleier ofte å marinere de først i litt olje, hvitløk, chili- eller kayennepulver og soyasaus. Så steke de i grillpanne og servere med ruccolasalat, sweet chili saus og rømme (evt. også sweet chili saus og rømme blandet sammen for en mildere variant).
venus_ Skrevet 8. mars 2009 #5 Skrevet 8. mars 2009 Stek kamskjellene i stekepanne og tilsett en del smør og sitron mot slutten. Nydelig. Synes kamskjell er best når de ikke er marinerte. Kan serveres med: - risotto (forskjellige typer som feks skalldyrrisotto, vårløkrisotto osv.) - salat av agurk, tomat, vårløk, mango og sitron. Fikk dette servert ute en gang, var kjempegodt. - i suppe ( feks skalldyrsuppe, jordskokksuppe) - kamskjelltartar - kamskjellcarpaccio
Gjest Gjest Skrevet 8. mars 2009 #6 Skrevet 8. mars 2009 Min far bruker å servere ferske ostegratinerte kamskjell som han har fisket selv, det er det beste jeg vet! Har ikke noen oppskrift dessverre.. Jeg synes også kamskjell er godt sammen med noe litt syrlig, noe med sitronsaft kan være godt?
Gjest Gjest_Jenny_* Skrevet 8. august 2009 #9 Skrevet 8. august 2009 Nei? Det var usaklig svart. Min favoritt med kamskjell er så steke de (evt. marinere de litt først) og så servere de med litt salat, helst ruccola og en dressing bestående av halvparten balsamico og halvparten honning. Enkelt og godt.
Gjest Gjest Skrevet 8. august 2009 #10 Skrevet 8. august 2009 Nei? Det var usaklig svart. Eller det var like høflig og utfyllende som "Flere?", som var trådstarters egen respons på de mange og utfyllende svarene hun allerede har fått.
Chelsea Skrevet 8. august 2009 Forfatter #11 Skrevet 8. august 2009 Eller det var like høflig og utfyllende som "Flere?", som var trådstarters egen respons på de mange og utfyllende svarene hun allerede har fått. Hei! Det var absolutt ikke meningen å virke utakknemlig for svarene jeg allerede har fått på denne tråden og starte en debatt her. Grunnen til at jeg gjerne vil ha flere tips er at jeg ønsker å variere enda mer. Har tatt mange av tipsene jeg har fått her og laget de forskjellige og det ble masse godt. Men siden jeg ofte lager kamskjell til forrett hadde jeg lyst til å høre om det var flere som hadde tips og oppskrifter til meg. Håper det er greit.
lunsjprat Skrevet 9. august 2009 #12 Skrevet 9. august 2009 Hei! Det var absolutt ikke meningen å virke utakknemlig for svarene jeg allerede har fått på denne tråden og starte en debatt her. Grunnen til at jeg gjerne vil ha flere tips er at jeg ønsker å variere enda mer. Har tatt mange av tipsene jeg har fått her og laget de forskjellige og det ble masse godt. Men siden jeg ofte lager kamskjell til forrett hadde jeg lyst til å høre om det var flere som hadde tips og oppskrifter til meg. Håper det er greit. Hei! Jeg laget kamskjell med ingefærsmør i går. Det var vellykket. Har lagt ut bilder og oppskrift på bloggen min.
Gjest Gjest_Hanne_* Skrevet 5. januar 2010 #13 Skrevet 5. januar 2010 Jeg pleier å lage kamskjell på kremet purre med baconterninger over.
Gjest Gjest Skrevet 6. januar 2010 #14 Skrevet 6. januar 2010 Jeg synes kamskjell er aller best rå og servert som sushi. Fantastisk godt!
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå