Gjest Gjest_nysgjerrig_* Skrevet 26. november 2008 #1 Del Skrevet 26. november 2008 Synes den irske ulvehunden er fascinerende, men den er dessverre ikke noe for meg da jeg ikke har plass til en slik hund. Er dog veldig nyssgjerrig på hva det faktisk kan koste å ha en slik hund i kosten? Har hatt middels/stor hund før og de spiste for en god del. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Ecolia Skrevet 26. november 2008 #2 Del Skrevet 26. november 2008 Ulvehunden krever ikke så mye mat i forhold til størrelsen sin. De har jo et veldig lavt aktivitetsnivå, og forbrenner ikke like heftig som andre mindre, mer aktive raser. En 15kg sekk holder fint en mnd, kanskje også litt lenger om du har en som ikke er helt matvrak Så da kommer det jo litt an på hva slags fòr du kjøper, tenk ca 500,- for en sekk da. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Hoppetaujenta Skrevet 26. november 2008 #3 Del Skrevet 26. november 2008 Kanskje en ting som er vel så viktig, er å tenke på lynnet til hundene, før en evt. kjøper. Man skal ikke plukke dyr kun for utseendets skyld. Noen som også kan si litt om ulvehundenes gemytt her? Viktig å finne noen som virkelig passer for seg og en evt. familie. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Gjest Gjest Skrevet 26. november 2008 #4 Del Skrevet 26. november 2008 Det var langt mindre enn jeg hadde gjettet. Blir nok ingen gomodig, rolig og folkekjær kjempe på meg, har ikke plass. Heldigvis finnes det mindre hunder med lingende gemytt. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Mamma1 Skrevet 26. november 2008 #5 Del Skrevet 26. november 2008 Jeg har en "ulv" Den spiser ca en 18kilos sekk i mnd. (Litt i underkant) Ulvehundene er flotte, krever lite plass (tro det eller ei) De liker å løpe skikkelig fra seg en gang i blant, så det er fint om man har mulighet til å slippe de. Trenger ikke mer mosjon enn andre hunder. Veldig stille og rolig inne, elsker alle mennesker. Personlighet som står i stil til hundens størrelse. Den har vel noen ganger blitt kåret til verdens beste familiehund- noe som stemmer godt. Har hatt hunden i 2 år nå, den har knurret og vært "sint" en gang pga av en overkåt hannhund som skulle voldta våde foran og bak, midt i verste løpetida. Aberet med å ha en ulvehund, om man kan si det, er at uansett hvor stor tv du har så dekker den tv'n. Når den drikker blir det ganske vått på gulvet, så tøfler er en fin ting, og en vaskekost stående til å tørke opp. Den sikler ikke, men går fra vannskåla før den har svelgt alt hehe. Og den drikker uhorvelige mengder. Noe annet er at mange er redde en så stor hund, det er ikke noe problem så lenge du er med den, men kommer den alene, er det mange som blir vettskremte.. Utrolig nok, man antakelig fordi mange ikke kjenner rasen. Og en hund på 70 kilo ser unektelig litt skremmende ut. En ulvehund er nok ikke en typisk lydighetshund. Det går an å delta på lydighetskonkurranser med den, men det er heller sjelden det skjer. Det er ikke noe problem å lære den de vanlige kommandoene, men de trenger variasjon, den blir drittlei av å få samme kommandoen ti ganger på rad. De gidder ofte ikke å gjøre noe bare fordi du dier den skal det, det må være et poeng der. Utrolig smarte hunder, veldig følsom. De kan bli ødelagt ved hardhent behandling. Noen tror de kan være hardere mot større hunder, men det gjelder ikke denne rasen, altså veldig følsom for hardhent behandling. Veldig bedagelig anlagt. Den elsker å sove:) Spesielt i senga di. Noe som er greit helt til den er så tung at du våkner av at blodsirkulasjonen i beina dine har stoppet, fordi den har lagt seg på deg. Den blir ekstremt glad i sine eiere, utrolig tålmodig med barn(og voksne) Jeg har barn selv og har ofte andre barn på besøk, de kan være uheldige å tråkke på den og lugge den, men den bryr seg ikke. Ligger bare og ser på dem med et heller spørrende uttrykk i ansiktet:) Den er virkelig en Gentle Giant. Og først nå ser jeg at du bare spurte om kostnader.. Jaja. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Christal Skrevet 26. november 2008 #6 Del Skrevet 26. november 2008 Jeg har en leonberger - som også er en stor flott hund Den får daglig 700-1000gr tørrfor som er oppbløtt i vann (kvalitetsfor) som jeg kjøper via forhandler. Tror jeg betaler litt i overkant av 600kr pr sekk og han spiser en slik sekk i mnd. + litt annet som han får som godteri av og til, tørrfisk, rent kjøtt etc. Så rundt 1-1500kr i mnd koster det meg å ha verdens beste hund! Det er absolutt verdt pengene. En snillere bamse må du lete lenge etter Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Gjest Gjest Skrevet 26. november 2008 #7 Del Skrevet 26. november 2008 helt enig!! leonbergere er noen herlige hunder!! <3 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Gjest ts Skrevet 27. november 2008 #8 Del Skrevet 27. november 2008 Tusen takk for svar. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Ecolia Skrevet 29. november 2008 #9 Del Skrevet 29. november 2008 Kanskje en ting som er vel så viktig, er å tenke på lynnet til hundene, før en evt. kjøper. Man skal ikke plukke dyr kun for utseendets skyld. Noen som også kan si litt om ulvehundenes gemytt her? Viktig å finne noen som virkelig passer for seg og en evt. familie. Har vært godt kjent med rasen noen år nå, og har kun hørt om èn hund som var aggressiv. Dette var da i tillegg en tispe som ble aggressiv under fødselen, så man regner med at det var noe galt som skjedde der Det er snille hunder, både med andre hunder og mennesker. Greit om de får muligheten til å lære seg at de er store mens de fremdeles er valper. Kan jo bli litt voldsomme når de leker for de hundene som er mindre! Få av dem som står og skraper på døra og KREVER tur. De er rolige inne og ligger som regel og sover eller snoker rundt på kjøkkenbenken. Treningsmessig er det ikke en hund du kjøper for å komme langt med i konkurranser, de er ikke interessert i å gjøre mange mange repetisjoner av ting. Er litt sånn "nå har jeg jo gjort det to ganger"-innstilling. De elsker å strekke ut, så hvis man ønsker seg en bør man ha muligheten til å la den spurte rundt flere ganger i uka Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Gjest Revenka Skrevet 2. desember 2008 #10 Del Skrevet 2. desember 2008 Jeg har berner sennen på 65 kg. Han spiser en sekk i mnd. Nå får han hjemmelaget hundemat pga testing for forallergi, og det blir ca 700,- i mnd i mat. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Mamma1 Skrevet 3. desember 2008 #11 Del Skrevet 3. desember 2008 Prisen på å ha en stor hund kommer jo an på hvilket for du bruker. En sekk kan koste alt fra 3-400 til nesten tusenlappen. (Kanskje finnes det dyrere også) Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Gjest ts Skrevet 3. desember 2008 #12 Del Skrevet 3. desember 2008 Jeg har berner sennen på 65 kg. Han spiser en sekk i mnd. Nå får han hjemmelaget hundemat pga testing for forallergi, og det blir ca 700,- i mnd i mat. Har også selv en berner som er gammel og får spesialfor, den spiser for en drøy tusen lapp i måneden. Derfor lurte jeg på hva en ulvehund kunne koste. Men som mamma1 sier, det kommer jo ann på hvilke for en bruker. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Christal Skrevet 3. desember 2008 #13 Del Skrevet 3. desember 2008 Det som er litt viktig når det gjelder fòr og penger er at man ikke kjøper dritt bare fordi det er billig, men tenker på hunden og helsen. Jeg ville aldri ha gitt min hund noe annet en kvalitetsfor bare fordi noe annet på feks rema er billigere. Jeg har sett hunder som får i seg billig fòr og avføringen + lukt er helt forferdelig. Min leo får kvalitetsfor og tar opp mye av foret i kroppen og selv om han er en stor gutt på nesten 80kg så kommer det kun ut små pellets når han gjør i fra seg. Det er kun avfallstoffene, resten av næringen har han tatt opp i kroppen. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Mamma1 Skrevet 3. desember 2008 #14 Del Skrevet 3. desember 2008 Nå trenger ikke kvalitetsfor være dyrt- det som gjør Eukanuba og Hills( f.eks) dyrt, er markedsføringen, det koster- derfor blir foret dyrt. En mann i Trondheim såg sei lei på dette og begynte å importere kvalitetsfor fra utlandet, som han selger uten noe særlig markedsføring. Dette er billig og bra. Det heter Britt. Dersom man ser på testene som er utført, så er det slett ikke vetrinærforet som kommer best ut. En hund trenger ikke spesialfor, med mindre det er noe galt med den: sykdom eller diett. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Gjest Gjest Skrevet 3. desember 2008 #15 Del Skrevet 3. desember 2008 Selvom foret er tatt opp så er ikke dette det samme som at foret nødevedigvis er det optimale. Hunder kan ikke godt gjøre seg av alt de tar opp. Riktig sammensettning er nøkkelen til en sun hund. Men er enig i at en bør satste på kvalitetsfor. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Christal Skrevet 3. desember 2008 #16 Del Skrevet 3. desember 2008 Nå trenger ikke kvalitetsfor være dyrt- det som gjør Eukanuba og Hills( f.eks) dyrt, er markedsføringen, det koster- derfor blir foret dyrt. En mann i Trondheim såg sei lei på dette og begynte å importere kvalitetsfor fra utlandet, som han selger uten noe særlig markedsføring. Dette er billig og bra. Det heter Britt. Dersom man ser på testene som er utført, så er det slett ikke vetrinærforet som kommer best ut. En hund trenger ikke spesialfor, med mindre det er noe galt med den: sykdom eller diett. Det jeg tenkte på var at man bør ikke utsette hunden sin for slik billigfor de selger på rema og andre matvare butikker, det er aldri bra for hunden. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Mamma1 Skrevet 3. desember 2008 #17 Del Skrevet 3. desember 2008 Nei, det er jeg enig i, det er ofte bare fyllstoffer i foret, samtidig som veldig høyt nivå av salt. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Gjest L_C Skrevet 3. desember 2008 #18 Del Skrevet 3. desember 2008 Så godt å se at folk ikke vil gi hundene sine dårlig hundemat fra rema (og andre matbutikker!) Jeg fikk for en stund siden noen kg gratis mat fra pedigree som jeg skulle teste på hundene mine. De spiser vanligvis vom og royal canin (blandet 50/50) . Jeg merket en enorm (negativ) forskjell etter kort tid. Hundene mine som vanligvis bæsjer 2 ganger om dagen, hadde plutselig behov for 3-4 ganger per dag. I tillegg hadde avføringen usunn farge og det var større mengder av den. Hundene mine som aldri røyter begynte plutselig å røyte. Masse! Pelsen gikk fra å være myk og god til å bli hard og ekkel. ALDRI om jeg vil kjøpe dårlig matbutikkmat til mine hunder! Ikke etter at jeg har sett hva den gjør med hundenes helse. Synes synd på hundene til folk når jeg ser de handle en sekk med dårlig butikkmat Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Christal Skrevet 3. desember 2008 #19 Del Skrevet 3. desember 2008 Synes synd på hundene til folk når jeg ser de handle en sekk med dårlig butikkmat Ja, det syns jeg også Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Gjest antigartner Skrevet 29. desember 2008 #20 Del Skrevet 29. desember 2008 Så godt å se at folk ikke vil gi hundene sine dårlig hundemat fra rema (og andre matbutikker!) Jeg fikk for en stund siden noen kg gratis mat fra pedigree som jeg skulle teste på hundene mine. De spiser vanligvis vom og royal canin (blandet 50/50) . Jeg merket en enorm (negativ) forskjell etter kort tid. Hundene mine som vanligvis bæsjer 2 ganger om dagen, hadde plutselig behov for 3-4 ganger per dag. I tillegg hadde avføringen usunn farge og det var større mengder av den. Hundene mine som aldri røyter begynte plutselig å røyte. Masse! Pelsen gikk fra å være myk og god til å bli hard og ekkel. ALDRI om jeg vil kjøpe dårlig matbutikkmat til mine hunder! Ikke etter at jeg har sett hva den gjør med hundenes helse. Synes synd på hundene til folk når jeg ser de handle en sekk med dårlig butikkmat Omtrent samme erfaring har jeg med dagligvarebutikkmat. Vi har kjøpt det noen ytterst få ganger hvis vi har fulgt litt dårlig med og sekken med kvalitetsfor er tom samtidig som veterinæren har stengt for dagen. Resultatet har vært dårlig mage og rar pels hver gang. Vi har regnet på økonomien i butikkfor kontra veterinærfor og funnet ut at det ikke er mye å spare på butikkforet uansett. (Vi har en hund av stor rase.) Vår hund trenger større rasjoner av butikkforet, og det meste går bare rett gjennom. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå