LilleDolly Skrevet 16. november 2008 #1 Skrevet 16. november 2008 Hei! Etter planen så skal jeg flytte til Irland, sannsynligvis Dublin i September! Derfor har jeg noen spm, har prøvd å lete litt på nettet, men blir litt forvirra av all informasjonen... Norge inngår i EU-reglene om jobb og opphold i utlandet? Etter hva jeg har forstått gjør vi det, men greit å være sikker Åssen gjør man det med lån i norge? Jeg sitte med et lite studielån på litt over 50 000.. Hvordan betaler man skatt i utlandet? Hva slags papirer må ordnes før avreise? Hva bør man ha startkapital når man drar på en sånn reise? Jeg satser på å bo på hostell første uka +/- til jeg får en leilighet. Regner med å være aktiv jobbsøker fra sånn ca 2. dagen! Håper noen kan hjelpe meg!!
Gjest Gjest Skrevet 16. november 2008 #2 Skrevet 16. november 2008 Studielån: Du må fortsette å betale. Skatt: Du betaler skatt til Irland som vanlig lønnsmottager. Oppgis på den norske selvangivelsen, men du skal ikke beskattes dobbelt. Vær klar over at Irland er i en resesjon nå.
LilleDolly Skrevet 16. november 2008 Forfatter #3 Skrevet 16. november 2008 Hei, takk for svar! Men hva er resesjon? Og hva vil det ha å si for meg?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå