solsen Skrevet 4. november 2008 #1 Skrevet 4. november 2008 Jeg har en blandingrase som straks er 10måneder. Hun er/har vært lydig, men nå i det siste er hun virkelig blitt sta! Jeg sier hun skal legge seg ned, sitte, gå på plass, ikke tigge, men hun ser på meg som om jeg var kledd ut som en klovn! Det er utrolig provoserende for jeg VET hun skjønner hva jeg vil,men hun utfører ikke det. For å vise at jeg mener det, har jeg begynt å klipe henne svakt i ørene til hun får vondt, og da hører hun på meg. Men er det ikke en annen måte jeg kan få henne til å skjønne at jeg mener alvor? At hun ikke bare ser på meg som en idiot? Det verste er jo at jeg vet hun skjønner hva jeg mener, men rett å slett oppfører seg som en tenåring som trosser moren sin!
Gjest Miley Skrevet 4. november 2008 #2 Skrevet 4. november 2008 Slutt å klip henne i ørene og les bøker om dressur. Man kliper ikke hunder, på lik linje som at du ikke kliper tenåringen din som er umulig.
malo Skrevet 4. november 2008 #3 Skrevet 4. november 2008 Slutt å klip henne i ørene og les bøker om dressur. Man kliper ikke hunder, på lik linje som at du ikke kliper tenåringen din som er umulig. Helt enig i at man kliper ikke hunden i ørene eller noen andre steder. Hva med å melde seg på et dressurkurs ? Der får man mange fine tips, det er veldig ofte enkle ting som skal til men tålmodighet er en veldig viktig ting når det gjelder oppdragelse av hunder. Jeg bruker mye gobiter til hunden min.
Gjest Gjest Skrevet 5. november 2008 #4 Skrevet 5. november 2008 Du viser nok ikke tydelig nok at det er du som er lederen. Hele ditt vesen må utstråle en energi som sier at du er sjefen, ellers er det lett å miste respekten når hunden kommer opp i tenårene og skal begynne å teste deg og utfordre din rolle som den dominante. Klyping er unødvendig, du må heller la hunden underkaste seg deg psykisk. Altså, hunder er flokkdyr og _vil ønske_ å underkaste seg den dominante lederen. Godbiter er fint, men ikke nødvendig, da hundene ser på energien du utstråler som belønning. Du må være veldig tydelig da, ellers vil hunden motta blandede signaler, og da virker det ikke/virker det mot sin hensikt. Ta deg en tur på dressurkurs du, og få deg noen tips.
Ecolia Skrevet 5. november 2008 #5 Skrevet 5. november 2008 Du viser nok ikke tydelig nok at det er du som er lederen. Hele ditt vesen må utstråle en energi som sier at du er sjefen, ellers er det lett å miste respekten når hunden kommer opp i tenårene og skal begynne å teste deg og utfordre din rolle som den dominante. Klyping er unødvendig, du må heller la hunden underkaste seg deg psykisk. Altså, hunder er flokkdyr og _vil ønske_ å underkaste seg den dominante lederen. Godbiter er fint, men ikke nødvendig, da hundene ser på energien du utstråler som belønning. Du må være veldig tydelig da, ellers vil hunden motta blandede signaler, og da virker det ikke/virker det mot sin hensikt. Ta deg en tur på dressurkurs du, og få deg noen tips. Jaha, hvordan trener man på å "utstråle energi"? Jeg ville fortsatt å trene som normalt, det skjer mye inni hundene rundt den alderen der. Det kan virke som de har glemt alt de har lært og de bare suser rundt i sin egen verden. Derfor er det så viktig å fortsette treningen, sånn at du får vedlikeholdt det den kan gjennom den vanskelige perioden. Tren enkle ting som kontakt, leking, sitt og dekk.. noe hunden mestrer og som ikke gjør deg sint. Gjør det enkelt for henne, og tren i situasjoner der hun mestrer omgivelsene. Ingen hunder lar være å gjøre ting bare fordi "de har bestemt seg for å være litt vrang". Prøvd å bytte godbiter f. eks, for å se om hun vil jobbe bedre/annerledes for nye godbiter? Ikke gå rundt og være sint på hunden din, det forstår den lite av.
Gjest Gjest Skrevet 6. november 2008 #6 Skrevet 6. november 2008 Jaha, hvordan trener man på å "utstråle energi"? Jeg ville fortsatt å trene som normalt, det skjer mye inni hundene rundt den alderen der. Det kan virke som de har glemt alt de har lært og de bare suser rundt i sin egen verden. Derfor er det så viktig å fortsette treningen, sånn at du får vedlikeholdt det den kan gjennom den vanskelige perioden. Tren enkle ting som kontakt, leking, sitt og dekk.. noe hunden mestrer og som ikke gjør deg sint. Gjør det enkelt for henne, og tren i situasjoner der hun mestrer omgivelsene. Ingen hunder lar være å gjøre ting bare fordi "de har bestemt seg for å være litt vrang". Prøvd å bytte godbiter f. eks, for å se om hun vil jobbe bedre/annerledes for nye godbiter? Ikke gå rundt og være sint på hunden din, det forstår den lite av. Ved å se på Hundehviskeren (sesongen er forøvrig nettopp slutt på tvnorge for vinteren)? www.cesarmillaninc.org Eller ved å være bestemt, både i holdning og psykisk. Rett rygg, tydelig kroppsspråk.
Gjest -Maggie- Skrevet 6. november 2008 #7 Skrevet 6. november 2008 Jeg har en blandingrase som straks er 10måneder. Hun er/har vært lydig, men nå i det siste er hun virkelig blitt sta! Jeg sier hun skal legge seg ned, sitte, gå på plass, ikke tigge, men hun ser på meg som om jeg var kledd ut som en klovn! Det er utrolig provoserende for jeg VET hun skjønner hva jeg vil,men hun utfører ikke det. For å vise at jeg mener det, har jeg begynt å klipe henne svakt i ørene til hun får vondt, og da hører hun på meg. Men er det ikke en annen måte jeg kan få henne til å skjønne at jeg mener alvor? At hun ikke bare ser på meg som en idiot? Det verste er jo at jeg vet hun skjønner hva jeg mener, men rett å slett oppfører seg som en tenåring som trosser moren sin! Unnskyld? Det er ikke et menneske du snakker om... Hormonene raser i den alderen, og det er din jobb å legge til rette for læring og riktige omgivelser. Følger hun ikke det hun har lært, må det jobbes mer med, samtidig som det tas hensyn til tilstaden hennes. Det er helt naturlig at de tilsynelatende glemmer alt de har lært i perioder i den alderen, og nivået må derfor senkes til det nivået de befinner seg på. Tren masse på kontakt i enkle omgivelser, og gjør helt basic ting i de verste periodene. Det er ikke tiden for innlæring når konsentrasjonen er over alt ellers. Det kan godt hende du rett og slett bare må trene kontakt, eventuelt å trene på sitt, dekk osv. på helt enkelt nivå på nytt igjen. Ikke fordi hun har glemt det, men for å vedlikeholde og for å oppnå kontakt uten å legge lista for høyt i denne perioden.
Gjest -Maggie- Skrevet 6. november 2008 #8 Skrevet 6. november 2008 Jeg hadde ikke lest hele tråden, og ser Ecolia har skrevet omtrent det samme som meg før jeg postet.
Gjest Gjest Skrevet 7. november 2008 #9 Skrevet 7. november 2008 Hadde du vært på et kurs hadde de nok lært deg at i akkurt den alderen er de litt håpløse! De glemmer det de har lært, men det kommer tilbake! For å takle det på best mulig måte skal du VÆRE SNILLERE! ikke krev for mye av hunden. Den gjør alt for å gjøre eierene sine tilfreds, men det er ikke alltid lett å forstå . Ikke klip i ørene med andre ord!!
solsen Skrevet 11. november 2008 Forfatter #10 Skrevet 11. november 2008 Tusen takk for de gode svarene jeg fikk Men dette er min første hund i det hele tatt, så hadde vært litt greit med litt rausere kritikk. Jeg har ikke hadd kjæledyr før, og gjør faktisk bare det jeg får beskjed om å gjøre fra andre med god erfaring. Og nei, det er ikke et menneske jeg snakker om, men at jeg sier at hun oppfører seg som en tenåring som trosser moren sin, så er det bare for at dere kan få et bilde i hva jeg mener. Noen av dere får meg virkelig til å høres ut som jeg mishandler hunden min, noe jeg tvært imot gjør! Jeg er her for å lære, så hvis jeg sier at kliper litt i øret på hunden min for at hun skal lystre, så trenger dere ikke å slakte meg. Særlig hvis jeg kommer senere på forumet og sier noe dere med erfaring mener er galt, så vennligst ikke hiv meg forran bussen. Tåler kritikk, er ikke det, men hadde skjønt intensen om det gale jeg gjorde mht svarene deres hvis jeg banka hunden min.
Gjest -Maggie- Skrevet 11. november 2008 #11 Skrevet 11. november 2008 Jeg er sikkert en av dem du mente kritiserte deg på en "lite raus" måte. Det kan du sikkert ha rett i. Men noe av årsaken til dette (i tillegg til at jeg ofte blir oppfattet som skarp i kantene uten å mene det, og det kan jeg ta på egen kappe ) var at du i hovedinnlegget uttalte deg bastant, du skrev ikke at du ikke visste hva som skjedde med henne, men derimot flere ganger at du visste sånn og slik. "Jeg VET at hun skjønner hva jeg mener." Det var derfor jeg tillot meg å vinkle svaret mitt litt skarpere, siden det virket som om du var ganske fast bestemt på at det var denne bikkja som var idiot. I tillegg synes jeg det kanskje er naturlig å skaffe seg nok kunnskap om hund til at man vet om denne alderen og hvordan det kan påvirke hunden, før man skaffer seg hund. Det er helt i orden å ikke vite alt, det er det ingen som gjør, men da er de også viktig å være ydmyk i forhold til dette, og finne ut hva som kan være feilen istedet for å straffe hunden. Jeg har ingenting imot å ta litt i hunden for å straffe (i motsetning til de som bruker metoder helt uten positiv straff), men bruker man de metodene er det ekstra viktig å time det skikkelig og vite hva man driver med i forhold til når man straffer og ikke minst hvorfor. (Jeg lover å ikke hive deg foran bussen noengang ... )
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå