Gjest Elastica Skrevet 2. november 2008 #1 Skrevet 2. november 2008 Kort og godt; hvilken hunderase anbefaler dere til førstegangshundeeiere, og hvorfor?
Camilla89 Skrevet 2. november 2008 #2 Skrevet 2. november 2008 Ingen spesiell rase, men om man ikke vil sitte igjen med en hund med et enormt aktivitetsbehov vil jeg anbefale en rase med lite aktivitetsbehov (spesielt om man ikke har så god tid til aktivisering både fysisk og psykisk.. noe man dog bør ha når man skaffer seg hund).. Så tid, aktivitet og hva man vil bruke hunden til bør man tenke på.. I tillegg er det greit å tenke på hvor mye tid man vil bruke på pelsstell osv.
Gjest Elastica Skrevet 2. november 2008 #3 Skrevet 2. november 2008 Jeg bare lurer siden det av og til nevnes at konkrete hunderaser ikke egner seg for førstegangseiere. Selv kjøpte vi boxer, og leste masse om rasen på forhånd, samt tenkte godt gjennom en del potensielle problemstillinger. Grunnen til at jeg tenkte på dette er at det sikkert finnes veldig mange seriøse mennesker som takler hunderaser som også regnes som krevende - og at det finnes en hel haug av folk som aldri skulle hatt hund overhodet - selvom de har hatt flere tidligere.
Gjest Grafica Skrevet 2. november 2008 #4 Skrevet 2. november 2008 Hunderaser som gjennom tidene er avlet til en spesiell ting, og da spesielt jakthunder. De kan være mye å håndtere i forhold til andre raser. Generelt ser jeg på golden retriver, labrador og schäfer som gode raser for førstegangs hundeeiere, siden de som regel har godt gemytt (i mangel av annet ord), krevet medium aktivisering, lærer lett og er gode med barn. I tillegg er de som regel ganske kosehunder. Men alt i alt avhenger førstegangshunden av hva slags personlighet man selv har.
Gjest Gjest_mia_* Skrevet 2. november 2008 #5 Skrevet 2. november 2008 Vi har anskaffet oss Border Collie, vi har ikke hatt hund sammen før, men min mann har hatt hund i 15 år før det. En aktiv, krevende, men utrolig flott hund
Gjest Gjest Skrevet 2. november 2008 #6 Skrevet 2. november 2008 Grunnen til at jeg tenkte på dette er at det sikkert finnes veldig mange seriøse mennesker som takler hunderaser som også regnes som krevende - og at det finnes en hel haug av folk som aldri skulle hatt hund overhodet - selvom de har hatt flere tidligere. Jeg er enig med deg i dette. Men jeg ville nok ikke anbefalt førstegangs hundeeiere en rase som er veldig sterk og bestemt. Grunnen til at jeg tenker det er at man som førstegangseiere ofte gjør en del begynnerfeil, naturlig nok. Og da er det lurt å ikke ha et digert beist av en hund som kan lemleste eller drepe et menneske om den kommer ut av kontroll. Derfor ville jeg ikke anbefalt rottweiler, doberman, schæfer og disse andre hundene som har veldig sterk egen vilje i kombinasjon med en stor og sterk kropp. En liten hund kan selvsagt også gjøre mye skade om den oppdras feil, men jeg har ennå til gode å høre om noen som har blitt lemlestet av en 30 cm høy hund.
Camilla89 Skrevet 2. november 2008 #7 Skrevet 2. november 2008 Jeg bare lurer siden det av og til nevnes at konkrete hunderaser ikke egner seg for førstegangseiere. Selv kjøpte vi boxer, og leste masse om rasen på forhånd, samt tenkte godt gjennom en del potensielle problemstillinger. Grunnen til at jeg tenkte på dette er at det sikkert finnes veldig mange seriøse mennesker som takler hunderaser som også regnes som krevende - og at det finnes en hel haug av folk som aldri skulle hatt hund overhodet - selvom de har hatt flere tidligere. Det er sant.. Klart man kan kjøpe en krevende rase som førstegangshund, hvis man er forberedt og har satt seg litt inn i hva akkurat den rasen krever. Men er man ikke vant til hund bør man ikke velge en rase som er veldig sterk fysisk og psykisk, fordi det ofte ender galt.. Finnes endel av de som absolutt ikke skulle hatt hund også, ja.. Men det er også ofte dem som ikke har satt seg så veldig inn i hva hunden(e) deres trenger osv.
Gjest Gjest Skrevet 2. november 2008 #8 Skrevet 2. november 2008 Kommer selvfølgelig helt an på eieren. Viktigst synes jeg det er at førstegangshundeeiere skaffer seg hund av en rase med et generelt stabilt gemytt. Men sånn generelt: De fleste miniatyr/-selskapshunder; Cavalier, Tibetansk spaniel, Bichon Frisée, Pomeranian... Selv om noen av disse rasene kan være er hissige, så medfører de jo ikke et stort skadepotensiale. Slapp-avlede, hvite Golden Retrivere (ikke jakt-Golden med mye større motor), Labrador. Boxere kan være fine førstegangshunder, selv om den er en aktiv rase. Portugisisk vannhund. Tja, vanskelig dette...
Gjest Elastica Skrevet 2. november 2008 #9 Skrevet 2. november 2008 Jeg er enig med deg i dette. Men jeg ville nok ikke anbefalt førstegangs hundeeiere en rase som er veldig sterk og bestemt. Grunnen til at jeg tenker det er at man som førstegangseiere ofte gjør en del begynnerfeil, naturlig nok. Og da er det lurt å ikke ha et digert beist av en hund som kan lemleste eller drepe et menneske om den kommer ut av kontroll. Derfor ville jeg ikke anbefalt rottweiler, doberman, schæfer og disse andre hundene som har veldig sterk egen vilje i kombinasjon med en stor og sterk kropp. En liten hund kan selvsagt også gjøre mye skade om den oppdras feil, men jeg har ennå til gode å høre om noen som har blitt lemlestet av en 30 cm høy hund. Det er et veldig godt poeng, og jeg er helt enig. Jeg tenker også instinktivt at hverken rottweiler, doberman eller schæfer er gode førstegangshunder på grunn av skadepotensialet. Da vi skaffet oss boxer, la vi spesielt vekt på at rasen overalt er omtalt som fantastiske familiehunder - at de er snille og tålmodige. Dette stemmer iallefall med den vi har. Samtidig er den aktiv og trenger en fast hånd.
TinaM Skrevet 2. november 2008 #10 Skrevet 2. november 2008 Kommer helt ann på kvilke krav du stiller til hunden det, hva den skal brukes til, hvordan du er som person osv. Men, skal jeg nevne en rase som jeg tror egner seg som førstegangshund for mange (med tanke på aktivitetsbehov, type gemytt, deres evne til å være lette å trente, fleksible, lærevillige osv) er shetland sheepdog. Har selv min første hund nå, og det er en svært veltrent og snill sheltie Er litt uenig i noen av rasene nevnt over her, med tanke på de som første hund (golden retriver, labrador, border collie og schäfer), fantastiske raser alle sammen og jeg kunne tenke meg samtlige av disse en gang! men, jeg tror de kan være litt for krevende for mange. Ikke for alle, selvfølgelig. Har ikke spesielt mye erfaring med noen av disse rasene, så jeg skal ikke uttale med for mye, men har inntrykk av at de krever litt mer disiplin enn f.eks en sheltie. Golden er vel i så fall den "mildeste" av disse rasene?
Kamelia83 Skrevet 2. november 2008 #11 Skrevet 2. november 2008 Kort og godt; hvilken hunderase anbefaler dere til førstegangshundeeiere, og hvorfor? Vil ikke anbefale noen spesiell rase. Alt avhenger av hvor mye man setter seg inn i rasen på forhånd, og hvor mye man legger inn av tid i hundeholdet sitt.
Mdm Mim Skrevet 2. november 2008 #12 Skrevet 2. november 2008 Førstegangshund bør være en som passer det akkurat du planlegger å bruke hunden til Ideelt vil man da faktisk sette seg inn i hva hunden er avlet for, og hva den krever av stimulering og mosjon, og så følge opp det. Dessverre er det altfor mange som kjøper hund etter utseende, og utseende alene... Eller kjøper en hund som krever masse, bare for at de planlegger å begynne å gå mer turer Kjøp en hund som passer livsstilen du har, ikke livsstilen du ønsker å ha! Sett så av tid og penger til å gå valpekurs, og ett eller flere kurs innen det du ønsker å bruke hunden til.
Sjefs-snipa Skrevet 2. november 2008 #13 Skrevet 2. november 2008 Dersom man ikke har spesielt erfaring med hund, ville jeg anbefalt en litt "enkel" rase. Golden retriever for eksempel. I og med at de har et moderat/lavt aktivitetsnivå- og ingen spesielle bruksområder: er de veldig enkle å trene. De passer også godt for familier, som gjerne har dårlig tid til hunden og setter barna over den pelskledde. De hundene jeg kjenner best til selv, polarrasene, vil jeg ikke anbefale til særlig mange førstegangseiere. Mange av rasene regnes som de mest intelligente hundene- og med intelligensen kommer også viljestyrken. Høy grad av selvstendig tankegang og viljestyrke hos en hund- kan være vanskelig å hanskes med for uerfarne. I tillegg er dette hunder som ikke passer inn i en 8-4 jobb familie med barn som skal kjøres hit og tid på ettermiddagen. Disse hundene krever 2-3 timers aktivisering (minst!) og dagen, og er også veldig flokk-orienterte. Det vil si at de vil respodere dårlig på et liv der de må være alene mens familien er på jobb/skole, ligge alene i bur, bli underprioritert i forhold til barn etc. De må inkluderes 100% for å oppleve ultimat livsglede. Særlig med mange av hannhundene i disse rasene, vil familier også kunne oppleve utfordringer i forhold til barn. Pga den sterke flokk-og rangorienteringen vil det ofte være vanskelig for hunden å skulle respektere forledrenes eventuelle ønske om å være under barna i rang. Hunden "lukter" styrke og svakhet hos mennesker- så det å få den til å godta at et lite barn skal være "mer verdt" enn den sterke og viljesterke hannhunden vil ofte ikke falle i særlig god jord.
Kamelia83 Skrevet 3. november 2008 #14 Skrevet 3. november 2008 Dersom man ikke har spesielt erfaring med hund, ville jeg anbefalt en litt "enkel" rase. Golden retriever for eksempel. I og med at de har et moderat/lavt aktivitetsnivå- og ingen spesielle bruksområder: er de veldig enkle å trene. De passer også godt for familier, som gjerne har dårlig tid til hunden og setter barna over den pelskledde. Ehhhhhh??? Har du noen gang hatt en golden retriever? Det tviler jeg sterkt på. De har absolutt ikke et lavt/moderat aktivitetsnivå. Det er en veldig stor misforståelse. En golden krever en del mosjon for å kunne forholde seg rolig inne. Gjerne løpe løs, eller i det minste et par timers tur hver dag + litt hjernetrim. Og har man dårlig tid til hund pga barn, skal man ikke ha hund uansett.
loppekasse Skrevet 3. november 2008 #15 Skrevet 3. november 2008 Jeg ville ikke anbefalt golden retriver som førstegangshund!!
Sjefs-snipa Skrevet 7. november 2008 #16 Skrevet 7. november 2008 Ehhhhhh??? Har du noen gang hatt en golden retriever? Det tviler jeg sterkt på. De har absolutt ikke et lavt/moderat aktivitetsnivå. Det er en veldig stor misforståelse. En golden krever en del mosjon for å kunne forholde seg rolig inne. Gjerne løpe løs, eller i det minste et par timers tur hver dag + litt hjernetrim. Og har man dårlig tid til hund pga barn, skal man ikke ha hund uansett. Ja jeg har hatt Golden Retriever- og i mine øyne har de et lavt/moderat aktivitetsnivå (jmf i forhold til det jeg er "vant" med- polarrasene). Er man en skikkelig sofasliter bør man kanskje skaffe seg en liten Chihuahua (?)- men av de "hundete" hunderasene mener jeg Golden Retriever er passende for A4-førstegangseieren. Merk: også fordi de er enkle å trene.
Gjest Gjest Skrevet 7. november 2008 #17 Skrevet 7. november 2008 Førstegangshund bør være en som passer det akkurat du planlegger å bruke hunden til Ideelt vil man da faktisk sette seg inn i hva hunden er avlet for, og hva den krever av stimulering og mosjon, og så følge opp det. Dessverre er det altfor mange som kjøper hund etter utseende, og utseende alene... Eller kjøper en hund som krever masse, bare for at de planlegger å begynne å gå mer turer Kjøp en hund som passer livsstilen du har, ikke livsstilen du ønsker å ha! Sett så av tid og penger til å gå valpekurs, og ett eller flere kurs innen det du ønsker å bruke hunden til. Enig her. Man skaffer seg dyr fordi man har noe å tilby. Hunder elsker å jobbe, de elsker at eiern er fornøyde med dem. Jeg selv er storfornøyd når hundene mine ligger inne og slapper av fordi de er fornøyde med dagen. Ikke utslitt, men fornøyd. Om man kanskje ikke har tenkt å bruke hunden til annet enn kos, så gå kurs for hundens skyld. Lydighet, agility, spor, felt el.l.
Gjest L_C Skrevet 7. november 2008 #18 Skrevet 7. november 2008 Førstegangs hundeeier eller ikke. Det aller viktigste synes nå jeg - er at man skaffer seg en hund som krever det aktivitetsnivået man har, og ikke det man ønsker å få. Og minst like viktig er det at man leser om hundehold og valpehold FØR man skaffer seg hund. Det er også viktig at man leser om den aktuelle rasen. Mange raser har egne forum hvor du kan lese om erfaringer fra eiere av denne rasen. Noen raser røyter mer enn andre. Noen krever mer pelsstell. Noen krever annen aktivitet enn bare tur. Noen krever mer tur enn andre. Noen har anlegg for å bjeffe mer enn andre. Man må nesten finne ut hva som passer for DEG. Noe som passer for meg kan bli helt feil for naboen min og omvendt.
Gjest Wolfmoon Skrevet 7. november 2008 #19 Skrevet 7. november 2008 Mener å huske at denne diskusjonen har vært oppe før, og jeg tror det var jeg som startet den!? Da som nå mener jeg med hånden på hjertet at ingen raser kan regnes som førstegangsraser. Det kommer helt an på hundeeieren, og hva denne har tenkt å bruke hunden til. Men nå skal det også sies at vår familie fikk oss en Lapphund som første hund da, en rase som mange mener at ikke passer som det, men han fugerer utmerket og har definitivt funnet sin plass i familien.
Gjest Elastica Skrevet 7. november 2008 #20 Skrevet 7. november 2008 Mener å huske at denne diskusjonen har vært oppe før, og jeg tror det var jeg som startet den!? Det er mulig, Wolfmoon. For å være helt ærlig sjekket jeg det ikke, men ble litt inspirert av bastante uttalelser om at doberman ikke passet til førstegangshund i en annen tråd.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå