Gjest *Blåbær* Skrevet 26. september 2008 #1 Skrevet 26. september 2008 Hei! Vi skal en tur til Darwin, Australia sammen med to små barn i løpet av høsten. Jeg har aldri vært der før, og lurer på hva det er å finne på der. Fortell gjerne litt om klima og byen også
Gjest rabagast ikke innlogget Skrevet 26. september 2008 #2 Skrevet 26. september 2008 Var i Darwin for noen måneder siden, et relativt kort stopp på en lang tur til Australia. Det er varmt! Darwin ligger i tropene, og det er regntid fra sånn november-desember til rundt mars. Midtsommer er i januar, da er det ekstremt varmt og fuktig. Midtvinter er i juli, men selv i juni kan du regne med temperaturer over 30 grader i skyggen. Overkant av 100 000 innbyggere, og den eneste noenlunde store byen på denne siden av kontinentet. Du bør absolutt ikke ta sjansen på å bade i sjøen. Det finnes dem som gjør det, men det er såpass mange livsfarlige sjødyr her at det bare ikke kan anbefales. Spesielt ille i sommerhalvåret, dvs oktober til mai - dette er 'stinger season', dvs høysesong for kubemaneter ('box jellyfish'). Dette er nesten usynlige brennmaneter som kan ta livet av folk, ikke til å spøke med. I tillegg har du saltvannskrokodiller på opptil 6-7 meter, hai, stonefish og sjøslanger. Du bør generelt være ytterst forsiktig med å bade i elver og vann i området pga krokodillene. Ikke for å skremme vannet av deg, men sjøen er så fristende når man kommer fra Norge i vinterhalvåret at det er lett å glemme at i dette området er badng risikosport, og da særlig om sommeren. Heldigvis er svømmebasseng allemannseie! Byen er lett å orientere seg i, sentrum danner en slags kvadratur på en halvøy, alt innen gangavstand. Nydelig mat (lunsj, middag, kaker, uformelt og med uteservering): Salvatore's på hjørnet av Knuckey og Smith street, ved siden av MacDonalds. Kunne spist her hver dag! Stor Woolworths et par kvartaler lenger nord, skulle dekke alle dagligvarebehov. I tillegg finnes det diverse markeder på ulike tidspunkt, og selvfølgelig menger av kjøpesentre ute i 'the suburbs'. I selve byen er Aquascene en populær attraksjon, og barnevennlig. Har hørt mye skryt om Charles Darwin national park rett utenfor byen, men ikke vært der selv. Hvis du drar litt utenfor byen, er Territory Wildlife Park en flott dagstur, ikke minst når du har med barn. Trolig den mest interessante turistattraksjonen i området Følg i så fall Cox Peninsula Road til Berry Springs (her finner du også Berry Springs nature park - her er det trygt å svømme!) -jeg har ikke tid til å fortsette nå, men kan nok finne noen ting til å si om byen. Bare still flere spørsmål hvis du har noen, men det er ikke sikkert jeg kan svare før mandag :-)
Gjest *Blåbær* Skrevet 29. september 2008 #3 Skrevet 29. september 2008 Tusen takk for flott svar! Jeg vet at hotellet vårt har svømmebasseng, men ikke barnebasseng. Vet du om det finnes svømmeanlegg i byen som barna kan boltre seg på? Sånn utendørs badeland-aktig?
rabagast Skrevet 30. september 2008 #4 Skrevet 30. september 2008 Det vet jeg sannelig ikke. Byen har flere utendørs offentlige svømmebasseng, men jeg har ikke besøkt noen av dem og kan ikke si noe om hvor barnevennlige de er, dessverre.
JustJ Skrevet 30. september 2008 #5 Skrevet 30. september 2008 Hei! Vi skal en tur til Darwin, Australia sammen med to små barn i løpet av høsten. Jeg har aldri vært der før, og lurer på hva det er å finne på der. Fortell gjerne litt om klima og byen også Hei! Sørg for å få med deg Kakadu National Park, som ligger i nærheten av Darwin. Jeg var der i tre dager i desember 2005, og det var fantastisk dyreliv der! http://en.wikipedia.org/wiki/Kakadu_National_Park. Var på tredagers guides tur (adventure tours) og det var veldig bra. badet i paradisisk ferskvann, under fossefall etc. Klima da var varm og klamt. Sørg for å bruke myggolje og drikk masse vann. Ellers er resten av Australia vel så flott, både østkysten, innlandet (the Olgas, Uluru, King's Canyon) og byene Sydney og Melbourne.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå