Gjest Gjest Skrevet 24. september 2008 #1 Skrevet 24. september 2008 Jeg har en toåring som nettopp har begynt i barnehage, en veldig koselig barnehage, de ansatte virker kjekke og greie og ungen trives godt, har ingenting å si på det. Men i dag må jeg si jeg reagerte litt på en ting, kanskje bare en filleting, jeg vet jo ikke hva som er vanlig. Vi kom til frokosten, de har smøremåltider i denne barnehagen, ingen av barna skal ha med mat hjemmefra. Barnet mitt hadde spist frokost hjemme, så det ble til at jeg ble med inn og satt litt sammen med dem ved bordet. Maten består jo av brød, vanlig pålegg, melk og vann. De ansatte satt med medbragt matpakke, greit nok, men jeg reagerte på at den ene av dem satt og spiste skolebrød, og drakk av en sånn halvlitersboks med juice. Flere av ungene satt jo og så langt etter både skolebrødet og juicen, noe som jo er forståelig. Jeg mener - dette blir jo å friste ungene noe fryktelig? Ikke at jeg har noe med hva folk spiser og ikke spiser, men stakkars, der sitter de og spiser kjedelige brødskiver, mens hun sitter og koser seg med "godterier". Hva synes dere om dette?
Gjest karianna Skrevet 24. september 2008 #2 Skrevet 24. september 2008 Jeg har en toåring som nettopp har begynt i barnehage, en veldig koselig barnehage, de ansatte virker kjekke og greie og ungen trives godt, har ingenting å si på det. Men i dag må jeg si jeg reagerte litt på en ting, kanskje bare en filleting, jeg vet jo ikke hva som er vanlig. Vi kom til frokosten, de har smøremåltider i denne barnehagen, ingen av barna skal ha med mat hjemmefra. Barnet mitt hadde spist frokost hjemme, så det ble til at jeg ble med inn og satt litt sammen med dem ved bordet. Maten består jo av brød, vanlig pålegg, melk og vann. De ansatte satt med medbragt matpakke, greit nok, men jeg reagerte på at den ene av dem satt og spiste skolebrød, og drakk av en sånn halvlitersboks med juice. Flere av ungene satt jo og så langt etter både skolebrødet og juicen, noe som jo er forståelig. Jeg mener - dette blir jo å friste ungene noe fryktelig? Ikke at jeg har noe med hva folk spiser og ikke spiser, men stakkars, der sitter de og spiser kjedelige brødskiver, mens hun sitter og koser seg med "godterier". Hva synes dere om dette? Jeg synes de ansatte burde få spise det de vil, det er viktig at barn lærer seg å motstå fristelser fra en tidlig alder. De kan ikke alltid få det de har lyst på, det er viktig at de lærer seg dette. Norske barn sulter vel ikke akkurat heller, tvert imot.
Gjest *Mim* Skrevet 24. september 2008 #3 Skrevet 24. september 2008 Synes det er tankeløst av barnehageansatte å spise skolebrød og drikke jus sammen med ungene. Jeg synes ikke brødskiver er kjedelig, forresten. Det er mat.
Gjest -Maggie- Skrevet 24. september 2008 #4 Skrevet 24. september 2008 Jeg antar at de har en tanke bak fellesfrokost med brød og melk. Da er jeg enig i at det sender feil signaler til barna når de som jobber der tydeligvis ikke ser hensikten bak det, og går imot barnehagens mål om å innføre sunn frokost. Jeg ville løst det ved å spise min egen frokost før/etter i et annet rom, hvis det var slik at jeg ville spise skolebrød til frokost.
rabagast Skrevet 24. september 2008 #5 Skrevet 24. september 2008 Hvis de ansatte skal spise mat som er åpenbart mye mer attraktiv enn den barna får, er det bare vanlig folkeskikk å gjøre det på pauserommet! Ærlig talt. Og i tillegg setter det et elendig eksempel å spise skolebrød til frokost. Mener jeg, som jobbet i barnehage noen år - dette hadde aldri vært ok på de stedene jeg jobbet.
CeeCee Skrevet 24. september 2008 #6 Skrevet 24. september 2008 Enig med de fleste andre her... Selv om man elsker slikt til frokost er an på jobb. En del av jobben til de barnehageansatte er å lære barna gode og sunne matvaner. Hvilke normer er det de ansatte overfører til barna ved å gjøre slikt? Jobben er å gå foran med et godt eksempel. Og som de andre sier; Dersom man absolutt MÅ ha sånt til frokost så ta det på pauserommet....
Gjest Gjest_lurer_* Skrevet 24. september 2008 #7 Skrevet 24. september 2008 Dette er litt på siden, men bare lurer på hva som er så ille med juice til barnehagebarn? Det er jo sunt og næringsrikt i moderate mengder.
Gjest Gjest Skrevet 24. september 2008 #8 Skrevet 24. september 2008 Jeg har en toåring som nettopp har begynt i barnehage, en veldig koselig barnehage, de ansatte virker kjekke og greie og ungen trives godt, har ingenting å si på det. Men i dag må jeg si jeg reagerte litt på en ting, kanskje bare en filleting, jeg vet jo ikke hva som er vanlig. Vi kom til frokosten, de har smøremåltider i denne barnehagen, ingen av barna skal ha med mat hjemmefra. Barnet mitt hadde spist frokost hjemme, så det ble til at jeg ble med inn og satt litt sammen med dem ved bordet. Maten består jo av brød, vanlig pålegg, melk og vann. De ansatte satt med medbragt matpakke, greit nok, men jeg reagerte på at den ene av dem satt og spiste skolebrød, og drakk av en sånn halvlitersboks med juice. Flere av ungene satt jo og så langt etter både skolebrødet og juicen, noe som jo er forståelig. Jeg mener - dette blir jo å friste ungene noe fryktelig? Ikke at jeg har noe med hva folk spiser og ikke spiser, men stakkars, der sitter de og spiser kjedelige brødskiver, mens hun sitter og koser seg med "godterier". Hva synes dere om dette? det er jo ikke rart at barna sitter å sikler på dette. alle voksne i barnehagen skal være gode eksempler for barna og for foreldrene. mener selvfølgelig ikke at hun kan spise dette, men man gjør ikke det forran barna. noen ganger har jeg med meg noe godt, men jeg tar den aldri frem forran barna. det spiser på pauserommet. syns du kan snakke med den pedaogiske lederen om. bare ta hun til side og legg frem din observasjon. er hun en oppegående og reflektert person vil hun motarbeide dette, slik at alle de ansatte blir bevisste sine forbilde roller. jeg er selv pedagogisk leder med ganske høy takhøye for slike ting, men hadde satt pris på at du hadde sagt fra til meg dersom jeg hadde vært ped leder i din barnehage
CeeCee Skrevet 24. september 2008 #9 Skrevet 24. september 2008 Dette er litt på siden, men bare lurer på hva som er så ille med juice til barnehagebarn? Det er jo sunt og næringsrikt i moderate mengder. Det ar ikke det at barnehagebarna fikk juice som var diskusjonen. Det var at en voksen satt og drakk dette foran barna som kun fikk melk eller vann.
Sans Skrevet 24. september 2008 #10 Skrevet 24. september 2008 For en tankeløs oppførsel fra den ansatte!! Med en del (kan ikke si lang, det er jeg for ung til ) erfaring fra barnehage/skole, hvor endel måltider er blitt inntatt sammen med barna, kan jeg bare si at dette er totalt uakseptabelt. Man skal være forbilder! Dette gjelder både ang. hva som er sunn mat, men også fordi (de fleste selvfølgelig) reglene som gjelder for barna også må gjelde for de voksne - ellers er reglene uten hold og uten "forbildefunksjon". Altså, det at den ansatte drikker juice synes jeg ikke egentlig var så ille. Jeg synes det er verre med skolebrød. Mange av barna har jo med seg juice eller biola eller lignende. Men skolebrød er jo rent sukker, og noe barna ikke får lov til å spise selv.
Gjest Gjest_Tulla_* Skrevet 24. september 2008 #11 Skrevet 24. september 2008 Bare for å slenge til en annen ting: Dere voksne som sender med ungene yoghurt med "kakepynt" (som jeg kaller det) og kaker osv aner ikke hvor mye mas dere lager for denne ungen. De andre ungene blir kjempemisunnelige over at noen får med sånne søte gode ting, så må de selv spise brødskiver. Det blir et evig mas ved matbordet for å få smake på dette. Jeg syns det er en uting å sende med ungene slikt. Dette gjelder jo såklart de barnehager hvor de tar med litt mat selv. I dette tilfellet her så syns jeg skolebrød var litt på kanten.
Gjest Elastica Skrevet 24. september 2008 #12 Skrevet 24. september 2008 Jeg synes det er uakseptablet at de ansatte spiser skolebrød og drikker jus til frokost sammen med barna i barnehagen. Dette bør du kunne ta opp med ped. leder. Og til siste gjest: helt enig, det skulle selvsagt vært sånn at alle spiste sunn mat. Dessverre er det ikke sånn.
Tusenfryd Skrevet 25. september 2008 #13 Skrevet 25. september 2008 Har man fellesmåltider, så har man fellesmåltider og da spiser man sammen (felles) og alle har tilgang på det samme. Sånn er det bare. Om hun vil spise skolebrød eller sjokkis, så får hun gjøre det hjemme.
Lemming Skrevet 25. september 2008 #14 Skrevet 25. september 2008 Dette er litt på siden, men bare lurer på hva som er så ille med juice til barnehagebarn? Det er jo sunt og næringsrikt i moderate mengder. Dersom det hadde stått en juicekartong på bordet alle kunne forsyne seg av, så er det ikke ille. Men dersom barna må drikke melk eller vann, og en voksen sitter å drikker av en halvlitersflaske... så er det veeeldig fristende, og ganske urettferdig. Jeg hadde nok tatt dette opp med ped-leder ja. De voksne skal gå foran som et godt eksempel. Til sammenligning spiser vi ikke sjokolade foran ungene i hverdagen, samtidig som vi sier at DE kun får på lørdag. Bare for å slenge til en annen ting: Dere voksne som sender med ungene yoghurt med "kakepynt" (som jeg kaller det) og kaker osv aner ikke hvor mye mas dere lager for denne ungen. De andre ungene blir kjempemisunnelige over at noen får med sånne søte gode ting, så må de selv spise brødskiver. Det blir et evig mas ved matbordet for å få smake på dette. Jeg syns det er en uting å sende med ungene slikt. Dette gjelder jo såklart de barnehager hvor de tar med litt mat selv. I dette tilfellet her så syns jeg skolebrød var litt på kanten. Helt enig. Venninnen min sin barnehage gikk over til fellesfrokost som prøveordning fordi det var så mange rare matpakker ute å gikk. Nå hadde de nettopp foreldremøte, og ene moren var kjempesur fordi hun ikke lenger fikk lov å sende med ungen kjeks, kaker eller yoghurt som en del av frokosten. Hun argumenterte med at ungen hadde så dårlig matlyst på morgenen, så det var kun disse tingene hun klarte å få i ungen sin. Jeg blir utrolig oppgitt av sånne foreldre. Hvis det er innmari viktig å fôre ungen med kjeks på morgenen, så kan de gjøre det hjemme.
sommerglede Skrevet 25. september 2008 #15 Skrevet 25. september 2008 Jeg synes de ansatte burde få spise det de vil, det er viktig at barn lærer seg å motstå fristelser fra en tidlig alder. De kan ikke alltid få det de har lyst på, det er viktig at de lærer seg dette. Norske barn sulter vel ikke akkurat heller, tvert imot. absolutt ikke.. hvorfor skal de ansatte få lov til å kose seg med juice og skoleboller.. mens barna får melk og brød.....??? synest det er tankeløst av ansatte å gjøre slikt.. jeg ville garantert ha tatt det opp i barnehagen....
sommerglede Skrevet 25. september 2008 #16 Skrevet 25. september 2008 Har man fellesmåltider, så har man fellesmåltider og da spiser man sammen (felles) og alle har tilgang på det samme. Sånn er det bare. Om hun vil spise skolebrød eller sjokkis, så får hun gjøre det hjemme. helt enig...
Gjest seriøst Skrevet 25. september 2008 #17 Skrevet 25. september 2008 seriøst.... helt enig med hun som sa at de må lære seg å motstå fristelser. barna vil (utrolig nok!) komme opp i situasjoner hvor de ser noen som spiser og drikker noe annet enn dem selv. så dette får de bare tåle! finnes så mange hysteriske mødre der ute at jeg blir gal! stakkarsj de små barna deres som ikke alltid får det som man vil.... sånn er livet!
Susan Sto Helit Skrevet 25. september 2008 #18 Skrevet 25. september 2008 seriøst.... helt enig med hun som sa at de må lære seg å motstå fristelser. barna vil (utrolig nok!) komme opp i situasjoner hvor de ser noen som spiser og drikker noe annet enn dem selv. så dette får de bare tåle! finnes så mange hysteriske mødre der ute at jeg blir gal! stakkarsj de små barna deres som ikke alltid får det som man vil.... sånn er livet! Tipper du driver oppdaragelse etter prinsippet "du skal gjøre som jeg sier, og ikke som jeg gjør". Det er faktisk slik at de voksne i barnehagen er oppdragere og rollemodeller på linje med foreldrene. Og barn tar lett etter det de ser. Og ser de dette, så lærer de at det er helt greit å ikke dele, hvis man har noe som er bedre enn det andre har.
Gjest Piper Skrevet 25. september 2008 #19 Skrevet 25. september 2008 Jeg synes de ansatte burde få spise det de vil, det er viktig at barn lærer seg å motstå fristelser fra en tidlig alder. De kan ikke alltid få det de har lyst på, det er viktig at de lærer seg dette. Norske barn sulter vel ikke akkurat heller, tvert imot. De ansatte kan få spise hva de vil, så lenge de IKKE gjør det fremfor barna. Og nei det er IKKE viktig at barna lærer å motstå fristelsen på denne måten. Voksne mennesker bør klare vente med å spise slike ting, til de får tid til å sette seg ned på pauserommet. Hvorfor forventer du egentlig mer av små barn, enn du gjør av de voksne? Små barn skal venne seg til å bli fristet, men det er helt greit at et voksent mennesker frister et lite barn? Skal vi dra inn barna i Afrika her også, og forklare barna at de skal være glad til at de får brødskiver, siden det finnes så mange barn i verden som sulter? Eller mener du at Norske voksne sulter, og må derfor få lov til å spise hva de vil og når de vil? For ut i fra innlegget ditt så forventer du mer av de små enn du gjør av de voksne, men du vil kanskje ha det slik selv der du skal kunne gjøre som du vil, mens de små bare skal være glad for det de får? Jeg syns at barnehagepersonalet kunne spist samme mat som barna, og de burde i alle fall ikke spise skolebrød fremfor barna. Og det hadde ikke jeg hatt noe problem med og sagt i fra om, for jeg ville ikke at mine barn skulle måtte sitte og se på det. De lærer fort nok at mennesker har ulike matpakker, men her burde alle spist det samme. Og vil ikke personalet spise maten barna spiser, så får de spise før eller etter barna har spist.
Gjest Piper Skrevet 25. september 2008 #20 Skrevet 25. september 2008 seriøst.... helt enig med hun som sa at de må lære seg å motstå fristelser. barna vil (utrolig nok!) komme opp i situasjoner hvor de ser noen som spiser og drikker noe annet enn dem selv. så dette får de bare tåle! finnes så mange hysteriske mødre der ute at jeg blir gal! stakkarsj de små barna deres som ikke alltid får det som man vil.... sånn er livet! Sånn er ikke livet, når man har felles måltid så har man det, da sitter IKKE de voksne og spiser usunne varianter bare fordi de ikke vil spise maten barna spiser. Hadde barna hatt med egen matpakke, så skulle jeg vært enig, men det har de ikke og da blir det helt feil. Men ahr forstått på enkelte voksne mennesker at man skal forvnete mer av barn enn av de voksne, for barna mååååååååååå jo lære at livet er hardt. Meget merkelig at de voksne ikke har klart å lære dette, og fortsatt ikke kan det, for da ville de hatt vett nok i hodet til å forstå at man faktisk ikke gjør slikt. Da har man lært at man kanskje bør vente litt med å spise den, siden det kanskje ikke passer seg der og da. Men for all del, barna må jo lære dette, og de voksne er selvfølgelig de som skal lære de dette. Hva mer skal de voksne lære de? Skal de lære de å skade seg, for barn må jo bli herdet? Skal de voksne også lære de å måtte holde seg, før de får gå på toalettet, for det er ikke alltid en finner et toalett i nærheten? Hva da med lek, skal de voksne lære de å leke farlige leker, for de må jo læres opp til at det finnes farlige ting i verden. Og hva mer skal barna læres opp til? ( og jeg vet dette ble satt på spissen, men det er like dumt i mine øyne)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå